Burun Tipinize Göre Rinoplasti

Farklı burun tipleri, birbirinden farklı burun estetiği ameliyatı gerektirmektedir. Kozmetik ve fonksiyonel rinoplasti çeşitlere ayrılmakta ve  burun tipiniz oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak da burun ameliyatı olmak isteyen birçok kişi, hangi burun tipine sahip olduğunu merak etmektedir. Burun ameliyatı olacak kişilerin burun tipleri doğru belirlenmelidir. Burun tipi ve yapısı, burundaki deformasyonları belirlemede önemli etkenlerdir. Bu kapsamda TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda ‘Burun tipine göre estetik’ konusunu ele alacağız. Farklı burun tiplerinin özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Böylelikle burada sunduğumuz bilgilerden yola çıkarak ‘Burnum küçük mü büyük mü?’, ‘Burnum kemerli mi?’ gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Burun tipine göre estetik ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Kozmetik ve Fonksiyonel Rinoplasti

Burun estetiği, burundaki şekil ve fonksiyonel bozuklukların düzeltilmesine yönelik yapılan cerrahi müdaheledir. Birçok farklı türü olan burun estetiği, kozmetik rinoplasti ve fonksiyonel rinoplasti gibi adlarla da anılmaktadır. Peki kozmetik ve fonksiyonel rinoplasti nedir?

Kozmetik Rinoplasti Nedir?

Burun Tipinize Göre Rinoplasti

Kozmetik rinoplasti, burundaki biçimsel bozuklukları gidermeye yönelik yapılan cerrahi müdahelelere verilen bir addır. Kozmetik rinoplasti olacak hastalar, burunlarında şikayet ettikleri asimetriyi düzeltmek isterler. Nitekim sola veya sağa çok fazla eğilen veya işaret eden bir burun, özellikle yüzün diğer özellikleri simetriksel istenmeyen bir görüntü ortaya koyabilir. Dolayısıyla kozmetik burun estetiğinin ‘’bilindik’’ burun estetiği çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Hasta, burun yapısındaki bir şekil bozukluğundan rahatsız olduğunda, söz konusu bozukluğu gidermeye yönelik estetik doktoruna başvurur. Bu bozuklukları gidermeye yönelik yapılan cerrahi müdahelelere ise kozmetik rinoplasti denilmektedir. 

Hangi Durumlarda Kozmetik Rinoplastiye Başvurulmalıdır?

Kozmetik burun ameliyatı gerektirebilecek başlıca burun şekil bozukluklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Burun asimetrisi
 • Çok büyük ya da çok küçük burun yapısı
 • Kemerli burun
 • Aşırı geniş burun delikleri
 • Burun ucu düşüklüğü
 • Burun eğriliği
 • Burun kanadı genişliği
 • Burunda çökme

Burun Şekil Bozukluğu Nedenleri ve Ameliyatı

Kozmetik Rinoplasti Çeşitleri

Burun Ucu Düşüklüğü

Burun Tipinize Göre Rinoplasti

Burun ucunun burun sırtı yüzünden daha aşağı seviyeye kayması burun ucu düşmesi olarak adlandırılmaktadır. Estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olan burun ucu düşüklüğünde burun ucuna yapılan küçük müdahaleler ile giderilmektedir.

Burun Ucu Estetiğ

Kemerli Burun 

Burun Tipinize Göre Rinoplasti

Etnik olarak ya da gelişme çağında yaşanan bir kaza sonucu burun yapısı kemerli olabilmektedir. Kemerli burun estetiğinde genel olarak örpü işlemi gerçekleştirilir ve burun sırtı ile burun ucuna şekil verilir.

Kemerli Burun Estetiği

Büyük ve Uzun Burun Yapısı

Burun Tipinize Göre Rinoplasti

Yüz şekli ile uyumlu doğal bir görünüm elde etmek için gerekli müdahaleler yapılarak büyük ve uzun  burun estetiği gerçekleştirilir. 

Büyük ve Uzun Burun Estetiği Nasıl Olur?

Burun Eğriliği

Burun Tipinize Göre Rinoplasti

Nefes almada problem yaratan her iki burun deliğini birbirinden ayıran kıkardak duvarının eğriliği ile oluşan burun eğriliği, kapalı ve atravmatik tekniklerle burnun dış görüntüsü iyileştirilir ayrıca nefes problemleri de giderilir. 

Septum Deviasyonu (Burun Kemiği Eğriliği)

Eğri Burun Estetiği

Eğri burun, burnun yüze oranla eğri veya yamuk durma halidir. Genetik veya darbe sonrası oluşabilecek bir deformasyondur. Burun orta hattın sağında veya solunda durabilir. Veya C eğri burun deformitesi ile S eğri burun deformitesi olabilir. Bu tarz problemler kişide solunum sorunlarına da yol açabilmektedir. Bu kapsamda olan burun çeşitleri için eğri burun ameliyatı uygulanır. Eğri burun rinoplastisinin genel olarak zor bir ameliyat olduğu söylenebilir. Bu yüzden tecrübeli ve başarılı bir estetik doktoru seçimi, eğik burun ameliyatı türünde oldukça önemlidir.

İnce Derili Burun Estetiği

İnce derili burun, burun üstündeki deri yapısının kalın deriden farklı olarak çok ince olmasıdır. İnce derili burun ameliyatı, kalın derili burun ameliyatına kıyasla çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Cerrahın yaptığı müdaheleler, ince derili burunlarda daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

İnce Derili Burun Estetiği

Kalın Derili Burun Estetiği

Kalın derili burun yapısı, adından da anlaşılacağı üzere burundaki derinin kalın olmasından meydana gelmektedir. Kalın derili burun yapısında en dikkat çekici durumlardan bir tanesi burun derisinin yağlı olmasıdır. Öte yandan bu tip burunlarda gözenekler daha belirgindir. Bu kapsamda yapılan burun ameliyatlar, kalın derili burun ameliyatı kategorisine girmektedir. Kalın derili burun estetiği olanların sosyal yaşantılarına geri dönme süreleri ve geçirdiği aşamalar ise, diğer burun ameliyatı çeşitlerinden çok da farklı değildir. Kalın derili burunda estetik ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler, aşağıdaki link üzerinden yararlanabilirler.

Kalın Derili Burun Estetiği

Geniş Burun Estetiği

Geniş burun, burun kenarlarının yüzde daha geniş alana sahip olmasıdır. Yapısal olarak oluşmaktadır. Bu gruba giren burun tipleri, palyaço burun olarak da adlandırılmaktadır. Bu kapsamda yapılan ameliyatlar ise geniş burun ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Bu tip burun yapısına sahip olanlar genellikle burunlarının normalden geniş ve yayvan olmasından şikayet etmektedirler. Bu yüzden geniş burunlar için estetik, bu tipteki buruna sahip birçok kişinin özgüveni için önemlidir. Geniş burun estetik ameliyatı yapılırken burundaki kıkırdak fazlalıkları çıkarılır. Akabinde ise burun ucunda daraltılma işlemleri yapılır ve kıkırdak parçaları birbirlerine yaklaştırılırlar.

Dar Burun Estetiği

Dar burun, burun kenarlarının burunun kaplaması gereken alandan çok daha dar alana sahip olmasıdır. Yapısal olarak oluşmaktadır. Genellikle kişinin sinirli ve kızgın bir mizaca sahip olmasına sebep olabilmektedir. Dar burun tipi, yalnızca estetik görünüm açısından değil; sağlık açısından da sakıncalı olabilmektedir. Bu tip buruna sahip olanlar genellikle sık sık tıkanma problemleriyle karşı karşıya gelebilmektedir. Bu yüzden dar burun tipine sahip kişilerin dar burun ameliyatı olması hem sağlık hem de estetik açıdan önemlidir. 

Dar Burun Sendromu 

Projeksiyonu Yüksek Rinoplasti

Projeksiyonu yüksek burun, burnun yandan bakıldığında yüze oranla çok yüksek durmasıdır. Bu tarz burun tiplerinde küçültmeye yönelik burun ameliyatı yapılmaktadır.

Projeksiyonu Düşük Rinoplasti

Projeksiyonu düşük burun tipi, projeksiyonu yüksek burun tipine kıyasla yan profilden bakıldığında burnun yüze oranla çok düşük durması durumudur. Bu tarz burun tiplerinde büyültmeye yönelik burun ameliyatı yapılmaktadır.

Geniş Tabanlı Rinoplasti

Burun tipine göre estetik başlıklı yazımızda ele alacağımız bir diğer burun tipi, geniş tabanlı burun tipidir. Bu burun tipi, burun kanatlarının olması gerekenden fazla geniş olması ve burun tabanını yayvanlaştırmasıdır. Burun yapısına göre estetik önemli olduğundan dolayı, geniş tabanlı burun tipine göre de belli bir ameliyat yolu izlenir.

Kısa Burun Estetiği

Kısa burun tipi, uzun burun tipine kıyasla burun boyutunun olması gereken ölçüden kısa olması durumudur. Yüzün yapısı da bu durumu etkileyebilmektedir. Geniş ya da uzun yüz hattına sahip kişilerin sahip olduğu burunlar, normal gözükeceklerinden daha kısa gözükebilmektedir. Tıpkı uzun burunlarda olduğu gibi bu tarz burunlarda da yüzde bir asimetri hakim olur. Bu yüzden kısa burun tipine sahip olan kişiler sıklıkla ‘Kısa burun nasıl uzatılır?’ sorusunu yöneltir. Doğal yollardan giderilemeyecek bu sorunun tek çözümü, kısa burun ameliyatı olmaktır.

Semer Burun Estetiği

Semer burun tipi, çökmüş burunlara işaret etmektedir. Semer burun deformitesi, doğuştan olabilmekle birlikte, daha sonradan darbeye bağlı durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Semer burun düzeltme gerekliliği, halihazırda yapılmış olan bir ameliyattan da ortaya çıkabilmektedir. Bu burun tipi, adını atların üzerine oturmak amacıyla kullanılan oturaktan almaktadır. Basık burun tipi olarak da nitelendirilebilecek semer burun tipi için yapılan burun estetiğine ise semer burun ameliyatı denilmektedir. Burun ucu basık olanlar için ise basık burun ucu estetiği uygulanmaktadır.

Papağan Burun Estetiği

Burun Tipinize Göre Rinoplasti

Bu burun ise adından da anlaşılacağı gibi papağan burnuna benzeyen burun tipidir. Genellikle daha önce yapılan başarısız burun ameliyatlarından sonra görülmektedir.

Sivri Burun Estetiği

Sivri burun yapısı burun ucunun çok ince olmasından dolayı ortaya çıkan bir problemdir. Tıpkı dar burun tipinde olduğu gibi estetik görünümün yanı sıra zor nefes alma, burun tıkanması gibi sağlık problemlerine de sebebiyet verebilmektedir. Sivri burun ameliyatı, hastanın burun ucu kıkırdaklarına yönelik yapılan bir burun ameliyatı çeşididir.

Burunda Çökme

Burun Tipinize Göre Rinoplasti

Farklı sebeplerden dolayı burun kökü ve burun ucu arasında boşluk meydana gelmektedir. Bu boşluktan dolayı burun daha basık ve çökük gözükür. Burunda oluşan bu çökmenin tedavisinde hastadan alınan parça ile birlikte problem giderilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Burunda Çökme Meydana Gelir Mi?

Aşırı Geniş Burun Delikleri ve Kanadı

Aşırı geniş burun deliğine ve kanadına sahip olan kişilerde burun deliği küçültme ameliyatı gerçekleştirilir. Burun deliği taban kısmından dokuların çıkarılması ve gerekli şekillendirmeler gerçekleştirilir.

Burun Deliği ve Kanadı Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Burun Asimetrisi

Her yüz birbirinden farklılık gösterir. Bakıldığında gözle görülür farklıklara sahip olunan burun asimetrisi gerekli kısımlara uygulama yapılarak giderilir. 

Revizyon Rinoplasti

Yanlış yapılan tercihler sonrası burun ameliyatından sonra istenilen sonuca ulaşamayabilirsiniz. Sonuçtan memnun olmayan kişiler için revizyon burun estetiği ikinci bir seçenektir. Revizyon burun estetiği ile istediğiniz buruna kavuşmanız mümkün. 

Yukarıda da görüleceği üzere kozmetik rinoplasti gerektirebilecek birçok sebep bulunmaktadır. Kişide bu sorunlardan bir tanesi olabileceği gibi, birden fazlası da olabilir. Çoğu zaman, kilit bir alanın düzeltilmesi, tüm burnun gözler, ağız, alın ve yüzün diğer kısımları ile daha iyi bir denge kurmasını sağlayan sonuçlar verebilir. Bunun için kişinin burun yapısı ve yüzü iyi analiz edilmeli; kişinin burun tipine göre doğal görünümde estetik ameliyatı gerçekleştirilmeldir.

Doğal Burun Nasıl Olmalı

Yukarıda da görüleceği üzere kozmetik rinoplasti gerektirebilecek birçok sebep bulunmaktadır. Kişide bu sorunlardan bir tanesi olabileceği gibi, birden fazlası da olabilir. Çoğu zaman, kilit bir alanın düzeltilmesi, tüm burnun gözler, ağız, alın ve yüzün diğer kısımları ile daha iyi bir denge kurmasını sağlayan sonuçlar verebilir. Bunun için kişinin burun yapısı ve yüzü iyi analiz edilmeli; kişinin burun tipine göre estetik ameliyatı uygulanmalıdır.

Fonksiyonel Rinoplasti Nedir? 

Burun Tipinize Göre Rinoplasti

Fonksiyonel burun ameliyatı; burnun, nefes alma gibi yerine tam olarak getiremediği işlevleri düzeltmeye ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik yapılan cerrahi müdahelelere denilmektedir. Fonksiyonel burun cerrahisinde ana amaç kişinin burnundaki işlevsel bozuklukları gidermektir. Fonksiyonel rinoplasti olmak isteyen hastalarda görülen yaygın problemler arasında çok dar burun geçişleri ve septum olarak bilinen eğri (veya “sapmış”) kıkırdak çizgisi bulunur. Bir kişinin septumu, doğal gelişimi nedeniyle yanlış hizalanmış olabilir veya travma nedeniyle burunda eğri olmuş olabilir. 

Hangi Durumlarda Fonksiyonel Rinoplastiye Başvurulmalıdır?

 • Şiddetli alerjilerden dolayı ortaya çıkan kronik sinüs tıkanıklığı
 • Septum deviasyonu neticesinde burun deliklerinde tıkanma
 • Solunum yolunda sorun oluşturabilecek büyük kıkırdaklar
 • Burun polipleri
 • Burun travmaları
 • Geçmişte olunan başarısız bir rinoplastinin yol açtığı fonksiyonel bozukluklar
 • Sinüs iltihabı veya üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle tıkanması olan ve konservatif tedavi ile solunumu düzelmeyen hastalarda da fonksiyonel rinoplasti yapılır.

Fonksiyonel rinoplastide soruna neyin neden olduğuna bağlı olarak farklı fonksiyonel rinoplasti türleri vardır. Bir cerrahın aşağıdakileri ameliyat etmesi gerekebilir:

 • septum – burnunuzu ikiye bölen kemik ve kıkırdak. Cerrahi, septumun yeniden hizalanmasını içerebilir.
 • burun kapakçıkları – cerrahi, bunların greftler kullanılarak açık tutulmasını gerektirebilir
 • konkalar – burunda bulunan ve küçültülmesi gerekebilen kemikler.

Fonksiyonel Rinoplasti Çeşitleri

Septum Deviasyonu

Nefes almayı büyük ölçede etkileyen iki burun deliğini ortadan ikiye ayıran burun kemiğinde eğrilik oluşmasıdır. 

Septum Deviasyonu (Burun Kemiği Eğriliği)

Burun Polipleri

Sinüs ve geniz yolunda mukozaların iltihaplanması sonucu burun içinde iyi huylu polipler oluşmaktadır. Oluşan bu polipler hava kanallarındaki hava akışını engelleyerek kişinin nefes almasını engellemektedir. 

Nazal Polip Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Septum Perforasyonu

Çeşitli nedenlerle burun septumunda delik oluşmasına septum perfosyonu denmektedir. Önemli bir sağlık sorunu olan nazal septum perforasyonu burun travması ile meydana gelmektedir. 

Nazal Septum Perforasyonu Onarımı

Başarısız Rinoplasti Sonrası Oluşan Fonksiyonel Sorunlar

Başarısız geçen burun estetiği operasyonları sonrası nefes ve koku almada sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunların ortadan kaldırmak adına revizyon rinoplastiye başvurulmaktadır.

Revizyon Burun Estetiği

Doğuştan ya da daha sonradan burunda yer alan kemik eğriliğinden kurtulmak adına septorinoplasti ameliyatı gerçekleşmektedir. Bu ameliyat ile beraber nefes almada çektiğiniz güçlükten kurtulabilirsiniz. Burunda yer alan diğer fonksiyonel problem ise; konkaların büyümesine neden olan alerjiler, hormonlar veya sinüs enfeksiyonlarını içermektedir.. Kabuk benzeri şekillerinden dolayı burun konkaları olarak da bilinen bu yapılar, burun geçişlerinde hareket ederken havayı ısıtır ve nemlendirir. Türbinatlar kemik, kan damarları ve diğer dokulardan oluşur ve üç çift halinde gelir: iki üst, iki orta ve iki alt. Yapıların en alt ve en büyüğü olan alt konkalar şişerse, burnun hem sağ hemde sol tarafında burun hava akışını engelleyebilirler. Konka hipertrofisi olarak adlandırılan burunda nefes almayı güçsüzleştiren bu hastalık da yine septorinoplasti ile tedavi edilmektedir. 

Septorinoplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılmalı?

Sonuç olarak, burun estetiğinde burun dışını şekillendirmek kozmetik rinoplasti olarak adlandırılırken, burunda nefes almayı iyileştirmek ya da burun içi şekil bozukluklarını gidermek için fonksiyonel rinoplastiye odaklanılır. Kimi durumlarda da hasta yalnızca bir şikayet ile estetik doktoruna başvurur. Ancak yapılan muayene neticesinde farklı sorunlar tespit edilebilir ve hastaya fonksiyonel rinoplasti uygulaması gerçekleştirilir.

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak  kozmetik ve fonksiyonel  burun estetiğinde  kapalı burun estetiği yöntemini kullanmaktayız. Bu yöntem ile burunda hem iz kalmamakta, hem daha doğal bir görünüm elde edilmekte hem de iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Burun tipine göre uygulanan kozmetik ve fonksiyonel estetik burun cerrahisi hakkında hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Hem konu ile ilgili daha fazla bilgi almak hem de burun estetiği için randevu almak adına bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews