Burun Şekil Bozukluğu Nedenleri ve Ameliyatı

Burun estetiği, estetik operasyonlar arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. Her yıl dünya genelinde milyonlarca insan, farklı sebeplerden ötürü burun ameliyatı olmaktadır. Doğuştan genetik olarak gelen ya da sonradan oluşan burun şekil bozuklukları, bundaki en büyük sebeptir. İnsanlar özellikle sonradan oluşan burun şekil bozukluklarının nedenlerini merak ediyor. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda bu konunun üzerine gideceğiz. Burun şekil bozuklukları nedenleri, belirtileri ve burun şekil bozukluğu tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz detayları yazımızda bulabilirsiniz. Sizler için faydalı bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Burun Şekil Bozukluğu Nedir?

Burun şekil bozukluğu, genetik sebeplerden ötürü gelişim çağı ile birlikte ortaya çıkan ya da genetik sebeplerden bağımsız olarak yaşanan hastalıklardan, travmalardan ya da alınan darbelerden dolayı burunda meydana gelen dezenformasyonlara verilen genel addır. Hem estetik görünüm açısından hem de sağlık açısından problem teşkil edebilen fiziksel bir sorundur.

Burunda Şekil Bozukluğu Sebepleri

Burun şekil bozukluğunun tanımını yapmamızın ardından, burunda meydana gelen şekil bozukluklarının sebepleri ile ilgili detaylara inmeye başlayabiliriz.

1) Hormonal Bozukluklar

Burun şekil bozukluklarının ana sebeplerinden bir tanesi hormon bozukluklarıdır. Hormonal ve genetik problemlerden dolayı burnun cilt, kemik ya da kıkırdak dokularında bozukluklar meydana gelebilmektedir. Bu durum da burun şekil bozukluğuna sebebiyet verebilmektedir. Özellikle ergenlik dönemi ile birlikte vücutta yaşanan değişimlere paralel olarak burunda da değişiklikler meydana gelir. Hormonal bozukluklardan kaynaklı kıkırdak büyüklüğü, burun kemik şekilsizliği, burun iç yapısının bozukluğu gelişim döneminin tamamlanması ile birlikte kalıcı hale gelebilmektedir. Genetik ve hormonal bozuklukların, burunda şekil bozukluğu sebepleri arasında ilk sırayı çektiğini söyleyebiliriz.

2) Travmalar ve Darbeler

Kıkırdak dokular burun yapısı içerisinde yoğun bir şekilde yer aldığından dolayı, yaşanan travmalar neticesinde burunda şekil bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Buruna sert bir şekilde alınan darbeler, burnun yapısını bozabilmekte ve bu durumu kalıcı hale getirebilmektedir. Özellikle gelişim çağında buruna alınan sert darbeler, gelişim aşamasında burunda sonradan şekil bozuklukları oluşmasına sebebiyet verebilir.

3) Cilt Hastalıkları

Burun bölgesine yakın noktalarda tümörler ortaya çıkabilir. Örneğin, cilt kanseri neticesinde ciltte oluşan bu tümörler zamanla burunda daha belirgin hale gelebilir. Böylelikle uzun vadede burunda deformasyonlara, yani şekil bozukluklarına sebebiyet verebilir.

4) Kronik İlaç Kullanma Zorunluluğu

Burundan düzenli olarak alınan sıvı ilaçlar, burunun iç yapısı ile sürekli olarak temas ettiğinden, burunun iç yapısında çeşitli deformasyonlara sebebiyet verebilir. Kısa süreli kullanımlarda faydası yüksek olan bu tarz ilaçlar, uzun vadeli kullanımlarda burun kıkırdak yapısını değiştirebilir. Kimi ilaçların yapısı gereği burun kıkırdağında erime meydana gelmesi ile birlikte, burun şekil bozukluğu ortaya çıkabilmektedir. Öte yandan burundan sürekli alınan kokain gibi uyuşturucular da uzun vadede burunda şekil bozukluklarına sebebiyet verebilmektedir.

Burun Şekil Bozukluğu Semptomları

Burun şekil bozukluğunun tanımını yapıp sebeplerini sıralamamızın ardından, burun şekil bozukluğu belirtilerini de derlememizde fayda olur. Böylelikle ‘Burnumda şekil bozukluğu var mı?’ diye soruyorsanız, sorunuzun yanıtını alabilirsiniz.

● Burunda eğrilik olması
● Burun ucunda düşüklük
● Nefes almada yaşanan problemler ve horlama
● Burunda zamanla meydana gelen kemer
● Burun deliklerinde orantısızlık

Bunlar gibi ve benzeri şikayetleriniz ve belirtileriniz varsa, burnunuzda şekil bozukluğu olabilir. Hem estetik görünüm açısından hem de sağlık açısından burunda şekil bozukluğu ameliyatı olmayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Bunun için başvuracağınız estetik doktoru burun röntgeninizi çekmekle beraber fiziksel muayene uygular. Akabinde tam sonuçları ve teşhisleri size iletir. Sonraki süreçte ise nasıl bir yol haritası çizilmesi gerektiğine dair bilgi paylaşımlarında bulunur.

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca burun şekil bozukluğunun ne olduğunu, sebeplerinin neler olabileceğini ve belirtilerini sizlere aktarmaya gayret ettik. Burunda şekil bozukluğuna ait bilgiler ışığında burun tipine göre estetik türlerini inceleyebilir, dilerseniz burun estetik ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili bağlantıyı takip edebilirsiniz. Burun ameliyatı ile ilgili herhangi bir sorunuz bulunması halinde bizlerle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister, sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews