Septorinoplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsanları hem sağlık hem de estetik görünüm açısından önemli ölçüde etkileyen burun yapısı, farklı çeşitlerde bozukluklara sahip olabilmektedir. Buna bağlı olarak da burun estetiği kapsamında farklı burun yapısı sorunlarına karşı, farklı ameliyat çeşitleri geliştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi de septorinoplasti ameliyatıdır. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu hafta hazırladığımız blog yazısında da septorinoplasti ameliyatlarını ele alacağız. Yazı boyunca ‘septorinoplasti nedir?’, ‘septorinoplasti nasıl yapılır?’ ve ‘septorinoplasti ameliyatı ne kadar sürer?’ gibi soruların yanıtlarını vereceğiz. Septorinoplasti ameliyatları hakkında bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Septorinoplasti Ne Demek?

Burun yapısındaki bozukluklar üç farklı şekilde ele alınabilir. Burun yapısındaki bozukluklar fonksiyonel, estetik ya da hem fonksiyonel hem de estetik yönden sorunlara açabilir. Fonksiyonel burun estetiğinde, burun şekil bozukluğuna sebep veren ve nefes alımını engelleyen kemik ya da kıkırdak eğriliklerinin düzeltilmesine yönelik operasyon yapılır. Buna septoplasti ameliyatı denir. Ancak kimi durumlarda hasta, burnundaki fonksiyonel bozuklukların giderilmesine ek olarak estetik kaygı taşıyan bir müdahele de talep edebilir. Bu doğrultuda hem fonksiyonel hem de estetik amaçlı burun ameliyatı aynı anda yapılır. Estetik amaçlı rinoplasti ile fonksiyonel amaçlı septoplasti ameliyatının aynı anda yapılmasına ise septorinoplasti ameliyatı denilmektedir.

Septorinoplasti Belirtileri Nelerdir?

Septorinoplastinin birçok belirtisi bulunmaktadır. Başlıca septorinoplasti belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Burundan nefes almakta zorluk çekmek, ağız açık bir şekilde nefes almak.
  • Uyku kalitesinin az olması, yorgun uyanmak.
  • Horlama problemleri.
  • Ağızda gün içerisinde meydana gelen kuruluk çeşitleri.
  • Geniz bölgesinde akıntı.
  • Üst solunum yolları enfeksiyonlarına yatkınlık

Kimler Septorinoplasti Olabilir?

Doğuştan gelen, diğer bir deyişle genetik problemlere bağlı olarak ortaya çıkan burun yapısındaki bozukluklar burundan nefes alamama gibi problemlere sebebiyet verebilmektedir. Buna ek olarak sonradan meydana gelen travmalara bağlı olarak burundan nefes alamama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu kişiler septorinoplasti ameliyatı olabilirler. Nitekim bu kişilerde septorinoplasti belirtileri ortaya çıkar. Öte yandan cinsiyet ayrımı gözetmeksizin herkes septorinoplasti ameliyatı olabilir. Bununla birlikte vücut gelişimi tamamlanmadan septorinoplasti ameliyatı önerilmemektedir. Bu sınır genel olarak erkeklerde 18, kadınlarda ise 17 yaştır.

Septorinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Septorinoplasti ameliyatı sürecinin, diğer burun estetiği çeşitleri ile ortak yönleri olması ile birlikte farklı yönleri de olmaktadır. Primer septorinoplasti ameliyatında öncelikle doktor muayenesinden geçilir. Muayene neticesinde gerekli kontroller yapılır ve hastanın da istekleri göz önünde bulundurularak ameliyat için plan oluşturulur. Ardından ameliyat gününe kadar hasta, dikkat etmesi gereken konularda bilgilendirilir. Septorinoplasti ameliyatı günü geldiğinde daha önce kıkırdak ve kemik bölgesinde tespit edilen deformasyonlara yönelik işlemler başlatılır. Daha yüzeysel problemlere sahip burunlarda yalnızca kıkırdaklı dokulara yönelik müdahele yeterli olabilmektedir. Ancak daha fazla deformasyonlara sahip burunlarda kemikli yapılarda inceltmeye yönelik tıbbi müdaheleler yapılır. Buna ek olarak burun içerisindeki fazla etin alınması ve buna göre burunun daraltılması septorinoplasti ameliyatına dahil olabilen işlemlerdir. Ortalama olarak 4 saat süren septorinoplasti ameliyatı, genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Açık teknik septorinoplastiden ziyade, kapalı septorinoplasti tercih edilmesi daha avantajlıdır. Öte yandan septorinoplasti ameliyatı olanlar, ameliyat sonrasında ise doktorun dediklerine dikkatle uymalıdırlar.

 

Septorinoplasti Ameliyatı Fiyatı

Her burun estetiğinde olduğu gibi, septorinoplasti ameliyatında da net bir fiyat aralığı vermek zordur. Septorinoplasti fiyatı, yapılacak muayenenin ardından şekillenmektedir. Nitekim yapılan muayene neticesinde deformasyonlar ortaya çıkarılmakta ve yapılacak müdahelenin kapsamı belirlenmektedir. Bu da septorinoplasti fiyatını etkilemektedir. Bunun yanı sıra hastanede kalınacak gün sayısı, ameliyat olunacak doktorun alanındaki uzmanlık seviyesi ve başarıları, septorinoplasti fiyatlarını etkileyen diğer faktörler arasında yer almaktadır. Bu yüzden revizyon septorinoplasti ihtiyacı doğmaması adına, fiyatı ikinci plana atarak başarısından emin olduğunuz ve güvendiğiniz bir doktora kendinizi emanet etmeniz daha önemlidir. Konu ile ilgili diğer detaylara aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun estetiği çeşitleri arasında yer alan septorinoplasti ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca ‘fonksiyonel septorinoplasti nedir?’ ve ‘septorinoplasti ameliyatı nedir?’ gibi soruların yanıtlarını verdik. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews