: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Estetik Cerrahi > Meme Küçültme Ameliyatı
meme kucultme ameliyati - Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Estetiği

Meme küçültme ameliyatı ayna karşısında büyük göğüslerinden dolayı mutsuz olan kadınların tercih ettiği bir operasyondur. Memelerin büyük olmasının ilk nedeni genetik faktörler olabilirken aynı zaman aşırı kilo alma ve emzirme gibi sonradan gelişen nedenlerde olabilir. Vücut yapısından daha büyük formda olan memeler sağlık açısından olumsuz etki yaratırken sosyal yaşantıyı da birinci derece etkilemektedir.

  • Memeleri büyük olan kadınlarda öne doğru ağırlığın fazla olmasından dolayı sırt ile bel ağrıları yaygın olarak görülmektedir.
  • Göğüslerin büyüklüğünden dolayı sütyen askıları omzunuzda derin izler bırakabilir.
  • Göğüs altı ve göbek üstünde özellikle yaz aylarında aşırı terleme ve pişiğe neden olmaktadır.
  • Memelerin büyüklüğünden kaynaklı olarak sarkma meydana gelerek meme başının normalinden daha aşağıya düşmesine neden olmaktadır.
  • Büyük göğüslü kadınlar sosyal yaşantıda arkadaş, eş ve aileden küçük düşürücü ithamlarda bulunanlardan dolayı öz güven eksikliği yaşamaktadır.
  • Vücuda göre daha iri olan memeleri bulunan hastalar için göğüs küçültme ameliyatı ciddi ve hayati bir öneme sahiptir.

Meme küçültme ameliyatı için bana başvuran hastalarımdan, memeleri büyük olduğu için arkadaşlarının alay konusu olup, psikolojik bulanıma girerek okulunu bırakmış birçok hastam olmuştur. Ya da eşinin alay konusu olarak boşanmış, yaşadığı sırt ve bel ağrıları nedeniyle tonlarca ağrı kesici kullanarak, ağrı kesici bağımlılığı gelişmiş bu hastaları göğüs küçültme estetiği ile mutlu ederek sosyal hayata yeniden karıştığını görmek beni çok mutlu etmektedir.

meme kucultme ameliyati 1 - Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Meme küçültme operasyonu öncesinde temel sorun büyük ve iri görüntüsünden sıkılmış ve artık psikolojisi bozulmuş bayanların yeteri kadar araştırma yapmadan hareket etmeleridir. Yalnızca var olan görüntüden kurtulmak olarak algılayarak meme küçültme ameliyatı yapan doktoru araştırıp operasyon detaylarını bilmeden karar vermesidir. Hastanın meme küçültme ameliyatının esas hedefi memeyi küçülterek beden sağlığını yerine getirmek kadar hastamıza güzel görünüme kavuşturmaktır. Ayrıca vücudunuza yakışan memelerin emzirme, meme başı hissi gibi normal fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlamaktır. Bu nedenle meme estetiği ameliyatını olmadan önce operasyonu gerçekleştirecek doktorun geçmiş ameliyatlarına yapılan yorumlarına dikkat etmeniz gereklidir. Var olan sorunlu durumdan kurtulup başka sorunlar yaşamak yerine sorunsuz ve kusursuz bir memeye sahip olmalısınız. Meme küçültme ameliyatı doktor seçiminizi yaptıktan sonra gerekli muayene ve test süreçleri başlamaktadır. Sizin vücut yapınızı analiz ederek sahip olmanız gereken göğüsler ile ilgili size yardımcı olmaktayız. Sizin istekleriniz öncelikli olarak sağlık durumunuza göre meme küçültme ameliyatı süreçleriniz başlamış olacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme ameliyatı sonrasında bir hafta gibi kısa bir sürede kendinizi toplayabilir ve normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Hastaya özel olarak verilen sütyen korsenin 2 – 3 hafta takılması gereklidir. Hayatınızı olumsuz etkileyecek aşırı ağrı hissetmezsiniz. İlk bir ay içerisinde hissizlik ve morluklar oluşabilecek muhtemel sonuçlardır.

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Büyük memesi olan bütün hastalar meme küçültme ameliyatlarına uygun adaylardır.
Genel bir kural olarak 18 yaşını geçmeyen hastalar ameliyat edilmez. Bunun dışında meme küçültme işlemleri, özel bir sağlık sorunu olmadıkça, her hastada yapılabilir. Genç kızlarda küçültme işlemi yapmadan önce memelerin son hallerini alması beklenir. Meme büyümesini sürdürüyorsa durmasını beklemekte fayda vardır. Ancak virjinal hipertrofi denilen ve memelerin kontrolsüz bir şekilde büyüdüğü gene kızlarda, daha erken müdahale edilebilir.
Meme küçültme ameliyatları her zaman izli ameliyatlardır; memenin büyüklük ve sarkıklığına bağlı olarak ya meme başı etrafında bir iz, ya meme başının altında dikey bir iz ve ya meme altında yatay bir iz olmaktadır. Kalacak olan izin uzunluğu memenin büyüklüğüne, sarkıklığına ve hastanın cildinin elastikiyetine bağlı olarak değişir. İzlerin tümü zaman içerisinde silikleşir ve zor fark edilir hale gelir.
Hangi teknik ile yapılırsa yapılsın yara hatları gergin kapatılmadıktan sonra memedeki kesilerin izleri fark edilmeyecek kadar az olur. En az sadece meme başından kesilerek yapılan periaerolar teknik dediğimiz anliyattır, ancak bu teknik her meme için uygun değildir.
Aşırı büyük ve sarkık memesi olanlarda, çok kilo verme nedeni ile derinin elastikiyetini kaybettiği hastalarda, ileri yaştaki kişilerde ve aşırı asimetrisi olanlarda genellikle bu yöntem kullanılmaktadır.
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, bu ameliyattan en az 3 hafta öncesinde sigarayı, yara iyileşme gibi sorunlardan dolayı kesmek gerekir. Aynı şekilde kanama gibi sorunlara neden olduğundan dolayı , son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Diabet hastası ise şekerinin, hipertansiyon hastası ise tansiyonunun ameliyat öncesi süreçte kontrol altında olması gerekir Kullanılmaması gereken ilaç ve besinler: Tüm zayıflama ürünleri Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler Apranaks, Voltaren, Vermidon, gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin, Xefo-rapid kullanılabilir), Aspirin, Coraspin, Plavix, Clexane gib i kan sulandırıcılar Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları Tüm meme ameliyatlarından önce her hastanın mamografi/meme USG çektirmesi gereklidir. Memeye yapılan işlem öncesinde elde radyolojik bir görüntü olması sonraki takipler açısından çok önemlidir. Ameliyatın üzerinden 1 yıl geçtiğinde mamografi/meme USG tekrarlanır.
Meme küçültme ameliyatı ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında yapılır.
Yaklaşık 2 – 3 saat sürer.
Ameliyat esnasında yaptığım uyuşturucu nedeniyle hasta 10-12 saat ağrı hissetmez daha sonrasında ameliyatın ilk günü ağrı kesici kullanmaz ise sızlama hissedebilir, ama ağrı kesici kullanımında böyle bir problem de olmaz.
Ameliyattan 5 saat sonra istediklerini yiyip, içebilirler. Hastaneden ise ameliyattan 6 saat sonra taburcu olabilirler. Ben hastalarımın pansuman bölgesini steril yara bandı ile kapatırım, onun dışında başka bir pansumanları olmaz. Sporcu sütyeni dediğimiz sütyeni 1 ay süre ile takmaları gerekmektedir. Ameliyattan sonraki gün duş alabilirler. İlk 3 hafta yürüyüş dışında spor yapmaları yasaktır. Sonraki 3 hafta ise kol ve göğüs hareketleri dışındaki spor hareketlerini yapabilirler. Ameliyattan 6 hafta sonra her türlü spor serbesttir.
Meme küçültme ameliyatlarından sonra süt bezleri ve kanallarına dokunan tekniklerde süt verme de problem olabilmekte ya da sütleri normal insanlara oranla daha az gelebilmektedir. Ancak ben kişisel olarak santral pedikül tekniğini kullanmaktayım. Bu teknikte meme başına, süt bezlerine ve süt kanallarına dokunulmadığından, hastamızın süt vermesi ile ilgili hiç sorun olmamaktadır.
Seçilen meme küçültme ameliyatına göre değişmekte olup, kişisel olarak tercih ettiğim santral pedikül tekniğinde böyle bir sorun oluşmamaktadır. Diğer tüm tekniklerin hemen hemen hepsinde bir miktar yada tamamen meme başının duyusu kaybolmaktadır.
Hayır, aksine meme kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı ile Alakalı Bilgi Almak için İletişime Geçebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir