: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Estetik Cerrahi > Meme Büyütme Ameliyatı
meme buyutme ameliyati - Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Estetiği

Meme büyütme estetiği Türkiye’de ve dünyada estetik cerrahinin en çok yapılan 3 estetik ameliyatından biridir. Meme büyütme estetik ameliyatı hastanın memnuniyetini sağlayan en çok yüz güldürücü ameliyatlardan biridir. Aynaya baktığı zaman istediği büyük göğüslere sahip olamayan kişi, meme büyütme ameliyatının ardından kendisinde gördüğü bu değişim üzere büyük bir mutluluk duyarak tatmin olmaktadır. Kadınların hayatında son derece önem taşıyan göğüs büyüklüğüne aynı derece göğüs estetiği cerrahlarının da önem göstermesi ve meme büyütme ameliyatı için teknolojiler geliştirerek ve çalışmalar yürütülmelidir. Bu doğrultuda meme büyütme ameliyatının ilerletilmesi için birçok cerrahi teknik ve yöntem geliştirilmiş ve bu çalışmalara milyar dolarlarca para harcanmıştır.

Meme Büyütmek için Hangi Yöntem Kullanılmaktadır?

Meme büyütmek için dünyaca en çok ve en yaygın olarak kullanılan yöntem Meme Protezidir. Meme büyütme ameliyatında son 50 yıl içerisinde gelişen teknoloji ile mükemmele yaklaşan yeni çıkan meme protezleri ile doğal, estetik açıdan çok güzel sonuçlar elde edilmektedir. Göğüse silikon takma ameliyatını başarıyla tamamlanmasıyla birlikte hasta memnuniyeti de artmaktadır.

breast surgery process - Meme Büyütme Ameliyatı
 • Yeni çıkan meme protezleri ile halk arasında bu ameliyatlardan korkmaya neden olan meme kanseri riski ortadan kalkmıştır.
 • Meme protezleri aynı zamanda meme kanseri taramalarına ve tespitine yada emzirmeye hiç bir engel taşımamaktadır.
 • Meme büyütme ameliyatlarında gelinen son teknoloji ile, koheziv jel içerikli meme protezlerinin patlaması, kansere neden olması ya da reaksiyonlara neden olması gibi ihtimaller ortadan kalkmıştır.
 • Meme büyütme ameliyatı için kullanılan meme protezleri kişi ile birlikte ömür boyu kalabilir ve alınması gerekmez.

Meme Büyütme Ameliyatında Meme Silikonundan Başka Yöntem Var Mıdır?

Meme protezi dışında son zamanlarda yağ enjeksiyonları ile de kişinin kendisinden alınan yağlar ile meme büyütme ameliyatları yapılmaktadır. Vücudun diğer bölgelerine konulan yağların erime olasılığı yüksekken meme bölgesinde böyle bir durum söz konusu değildir. Göğüs büyütme amacıyla vücudun farklı bölgesinden alınan yağın meme bölgesinde erime olasılığı çok az olup genellikle %80 oranında enjekte edilen yağ kalmaktadır. Bu şekilde hastalarımıza iğneyle göğüs büyütme operasyonunu sağlamaktayız. Vücuttan meme protezlerinin alınabileceği bölgeler;

 • Koltuk Altından (Axiller Approach)
 • Meme Ucundan (Periaerolar Approach)
 • Meme Altı Çizgisinden (Inframammarial Approach)
 • Göbek Deliğinden (Umblical Approach)

Meme Büyütme Ameliyatında Uygun Silikon Nasıl Belirlenir ?

Meme büyütme ameliyatlarımda benim kişisel tercihim ve dünyada %90 oranında en yaygın olan, meme altı çizgisinden alınan yağ ile koyulan tekniktir. Çünkü bu teknik ile en güzel meme şekli elde edilirken diğer tekniklere ameliyat sonrası da çıkabilecek komplikasyon dediğimiz sorun oranı en azdır. Meme protezi yine, meme dokusunun altına, pektoral kas dediğimiz göğüs kasının zarının (subfasiyal) altına ya da pektoral kas altına konulabilmektedir. Bunun kararı hastamızın mevcut meme dokusuna göre belirlenir. Eğer kişinin meme dokusu yeterli ise o zaman protez konulduğunda üzerinde onu saklayacak yeterli doku bulunduğundan doğal görünür ve protezin kenarları belli olmaz, ama eğer hastanın meme dokusu çok az ya da hiç yoksa o zaman protez konulduğu belli olmasın diye göğüs kasının altına konur.

Meme Büyütme Estetiği Operasyonu Sonrasında Bebek Emzirilebilir Mi?

Her 3 planda da protez süt bezlerinin ve meme dokusun altında olduğundan emzirmeye engel olmaz ve meme kanseri taramasında karışıklıklara yol açmaz. Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinin tamamlanmasının ardından bebek emzirebilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiğinde Kullanılan Meme Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme estetiğinde çok çeşitli meme protezi vardır. Meme büyütme estetiği ameliyatında kullanılacak meme protezinin belirlenmesinde; hastanın memesinin şekli, ulaşmak istediğimiz hedef meme büyüklüğü ve o hasta için ideal olan meme şekli rol oynamaktadır. Ameliyatta vücudunuz ile orantılı bir büyütme sağlanarak göğüslerin büyüklüğünün doğal olması sağlanmaktadır. Meme büyütme ameliyatında tercih edilebilecek meme protezi çeşitlerinden bazıları ise şöyledir;

  • Damla (Anatomik)
  • Yuvarlak (Round)
  • Yüksek Profilli (High Defination)
  • Orta profilli (Modarate Defination)
  • Düşük Profilli (Low Defination)
  • Pürtüklü yüzeyli
  • Düz yüzeyli vb. olmak üzere çeşitlenmektedir.

Meme büyütme ameliyatı protezlerinin aynı zamanda hacimleri de küçükten büyüğe değişmektedir. Hastanın fiziksel yapısı ve istekleri göz önüne alınarak Op. Dr. Süleyman Taş ile birlikte bir yol haritası belirlenmektedir. Hastanın Dik bir meme mi? Dekolteli bir meme mi? Büyük bir meme mi? İstekleri dikkate alınarak vücut yapısına uygun olan meme büyütme operasyonu gerçekleştirilir.

meme buyutme ameliyati 4 - Meme Büyütme Ameliyatı    meme buyutme ameliyati 3 - Meme Büyütme Ameliyatı   meme buyutme ameliyati 2 - Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme/Meme Protezi Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Küçük memeli ve orta büyüklükte memeye sahip olmasına rağmen doğum sonrası memelerinin içi boşalmış olan kadınlar meme büyütme için ideal hastalardır. Memelerinde sarkma olan kadınlar ayrı bir gruba girmektedirler. Bu hastalarda protez konulurken mastopeksi dediğimiz meme dikleştirme işlemi de gerekir.
18 yaşından önce meme gelişimi tamamlanmadığından poland sendromu gibi doğştan memenin olmadığı gibi durumlar dışında yapılmaz. Meme gelişimi tamamlandıktan sonra her zaman yapılabilmektedir.
Tarihteki ilk meme büyütme ameliyatı 1895 yılında vücudun başka bir bölümündeki yağ tümörünün (lipom) memeye taşınması ile gerçekleştirildi. 1950’li yıllarda memelere sıvı silikon, bebe yağı, balmumu enjeksiyonları gibi korkunç işlemler yapılıyor ve hepsi de büyük sorunlara yol açmıştır. Aynı yıllarda İvalon adı verilen bir sentetik süngerle meme büyütmesi yapılıyor, ancak o da başarısız olmuştur. İlk silikon meme protezi 1963 yılında ABD’de kullanıldı. O zamandan beri silikon protezler, gittikçe geliştirilerek mükemmel hale getirilmiştir. Yaklaşık 50 yıllık geçmişi olan silikon içerikli meme protezlerinde gelinen son nokta ile kansere ve reaksiyonlara neden olmayan, mükemmel görünümlü meme büyütme ameliyatları yapılmaktadır.
Meme büyütme ameliyatında günümüzde silikon protezler kullanılmaktadır. Silikon protezler ilk üretildikleri zamandan beri büyük bir değişim geçirmişlerdir. 1993 yılından beri üretilen beşinci jenerasyon protezler ile, önceki modellerde sık karşılaşılan jel kaçağı, protezin patlaması, protezlerin deforme olması gibi sorunlara rastlanmamaktadır. Bu konuda, üretici firmalar ömür boyu garanti vermektedirler. Kapsül kontraktürü oranları ise yüzeyi pürtüklü protezler ile en aza indirilmiş durumdadır. Beşinci kuşak protezlerin özellikleri koheziv, yani akışkanlığı olmayan bir jel içermeleri, protez yüzeylerinin pürtüklü olması, şekillerinin anatomik ya da yuvarlak olması ve vücut içerisinde de şekillerini koruyabilmeleridir. Bir dönem ortaya çıkan tuzlu su ile doldurulmuş protezler ise artık tercih edilmemektedir.
Silikon dışı protez dediğimiz, içerisinde tuzlu su(serum fizyolojik) içeren meme protezleri artık günümüzde kullanılmamaktadırlar. Bu protezler genellikle, göbek deliğinden yerleştirilen meme protezi ameliyatında kullanılmaktaydı.
Meme protezleri dünyanın tüm ülkelerinde çok yaygın kullanılmaktadır ve yapılan bütün araştırmalar kanser yapmadığını göstermiştir. Tam tersine, meme protezi bulunan hastalarda meme kanseri görülme sıklığı, normal kadınlardakine göre %30 daha düşüktür.

Meme Büyütme Ameliyatı ile Alakalı Bilgi Almak için İletişime Geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir