Kemerli Burun Estetiği

Kemerli Burun Nasıl Oluşur?

Kemerli burun durumu genlerine sahip kişiler tabi ki bu genlere sahip olmasına rağmen doğarken kemerli burun ile doğmazlar. Söz konusu burun yapısı gelişim çağı ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Ergenlik döneminde kemik yapısının gelişmesi ve gelişimini tamamlaması ile birlikte genlerde bulunan kemerli burun yapısı belirginleşmeye başlar. Gen yapısının dışında çocukluk döneminde alınan darbeler, çarpmalar ,düşmeler sonucu da kemerli burun yapısı ortaya çıkabilir.

Kemerli Burun Nasıl Anlaşılır?

Etnik olarak baktığımızda özellikle karadeniz yöresinde burun kemeri bulunmaktadır. Profilden baktığınızda burun kemerini anlayabilirsiniz. Burun sırtında bulunan bir eğriliktir ve çok kolay fark edilir. Kemerden dolayı burunun ucu aşağı doğrudur.

Kemerli Burunda Nefes Alma Sorunu Olur mu?

Kemerli burun yapısı fiziki olarak dış görünüşte kişiyi psikolojik yönden olumsuz etkilemesinin yanı sıra ciddi nefes alma problemlerine neden olmaktadır. Bu yapıdan meydana gelen hava yolundaki tıkanıklık , kişinin rahat ve doğru nefes almasına engeldir. Kemerli burun estetiği ameliyatı esnasında dış deformiteler düzeltilirken aynı zamanda fonksiyonel olarak da müdahale edilmelidir. Ameliyat sonrasında hasta hem kemerli burun deformitesinden kurtulur hem de içeriden yapılan hava yolu müdahalesi ile birlikte rahat bir nefes alması sağlanır.

Burun Kemeri Törpüleme Ameliyatı Nedir?

Kemerli burun törpüleme ameliyatı burun kemiği üzerinde bulunan çıkıntı şeklindeki eğriliğin estetik cerrah tarafından törpülenmesidir.

Kemerli Burun Nasıl Düzelir?

Yazımızın bu bölümünde ‘Kemerli burun ameliyatı nasıl yapılır?’ sorusunun yanıtını özetleyeceğiz. Kemerli burun estetiği hastanelerde bulunan ameliyathane ortamında yapılması gereken cerrahi müdahaledir. Genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Kişi isterse aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Cerrahi müdahale olarak hangi yöntemin uygulanacağı kemerli burun tipleri ile ilgilidir. Genellikle kullanılan yöntem burnun kemer kısmına yapılan törpü işlemidir. Kemer kısmı alındıktan sonra burnun sırt kısmına ve kişinin yüz yapısına oranlı burun ucu şekillendirmesi yapılır. Hava yoluna yapılan müdahaleden dolayı silikon tamponlar kullanılır. Bu silikon tamponların ortası deliktir ve ameliyattan sonra da nefes almaya devam edilir. Burnun sırt kısmına termoplastik atel uygulaması yapılır.

Burun Kemeri Törpüleme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun kemeri törpüleme ameliyatında geleneksel burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi burun kırma işlemi yapılmamaktadır. Burun kemeri üzerinde yer alan kusurlar kalem benzeri bir alet yardımıyla nazikçe törpülenir. Böylece burun üzerinde bulunan kemik aşındırılır. Bu işlem de tıpkı burun estetiğinde olduğu gibi kişinin yüz hatlarına uygun olarak yapılmalıdır. Aynı şekilde genel anestezi altında işlem yapılır.

Burun Kemeri Törpüleme Ameliyatı

Yazımızın bu kısmında kemerli burun törpüleme işlemine dair avantajları ve dezavantajları size aktaracağız.

Burun kemeri törpüleme ameliyatının avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kırma işlemi yapılmadığı için morluk ve şişlik oluşmaz.
 • Operasyon sonrası basit ağrı kesiciler ve okyanus suyu ile süreç çabuk geçirilebilir.
 • Günlük yaşantıya çok daha kısa sürede dönülür.
 • Atel gibi ürünler kullanılmaz.
 • Genelde kanama beklenmez.

Burun kemeri törpüleme ameliyatının dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kemik fazla törpülenirse ortaya ciddi sağlık sorunları çıkabilir.
 • Doğru ellerde uygulanmadığında enfeksiyon riski meydana gelebilir.

Kemerli Burun Ameliyatı Sonrası

Kemerli burun ameliyatının yapılmasının ardından istirahat süreci başlar. Şişlik ve morluklar kişinin cilt kalitesine göre değişkenlik gösterir. 1 hafta sonra atel ve tamponlar alınır. Atel ve tamponların alınması ağrılı veya acılı bir süreç değildir. Sonrasında kişi sosyal hayatına devam edebilir. Dikkat edilmesi ve kesinlikle darbe alınmaması gereken süreç başlar. Bu süreç 2 aydır. 2 ay boyunca kişi burnunu dışardan gelebilecek her turlu darbeye karşı korumalıdır. Konu ile ilgili gerekli yönlendirmeleri burun estetik doktoru yapacaktır.

Burun Kemeri Törpüleme Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her estetik operasyonda olduğu gibi burun kemeri törpületme ameliyatı için de dikkat edilmesi gereken ve üzerinde durulması gereken bazı noktalar vardır. Burun kemeri törpületme ameliyatında dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenlere özen gösterilmelidir. Detaylı bilgiyi “Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler” isimli yazımızda bulabilirsiniz.
 • Burun kemeri törpüleme ameliyatı sonrasında verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.
 • Verilen okyanus suyunu kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Darbe almaktan kaçınmalısınız.
 • Güneşe maruz kalmamalısınız.

Kemerli Burun Ameliyatı Fiyatı

Kemerli burun yapısına sahip olup burun ameliyatı olmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de ‘Kemerli burun ameliyatı ne kadar?’ sorusudur. Ancak her estetik ameliyatında olduğu gibi kemerli burun estetiği ameliyatında da hiçbir yerde genel-geçer bir burun kemer ameliyatı fiyatı verilmemektedir. Nitekim kemerli burun estetik fiyatları burunun yapısı, doktorun alanındaki başarısı, ameliyatın yapılacağı hastane gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Kemerli burun estetiği fiyatını belirleyen faktörler ile ilgili detaylara bakmak isterseniz ilgili linke tıklayabilirsiniz.  Estetik süreci hakkında genel bilgilere, ameliyat öncesi, süreci ve sonrası yaşananlar hakkında detaylı bilgilere ise burun estetiği sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kemerli Burun Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Kemerli Burun Estetiği, kızlarda 17, erkeklerde 18 yaşını dolduran herkese yapılabilir. Ancak kanama bozukluğu olan , tansiyon ve diyabet hastası olan kişilerde gerekli önlemler alınmadan bu ameliyat önerilmez. Kemerli burun estetiği de diğer operasyonlar gibi uzman ellerde, burun estetik cerrahı tarafından yapılan  detaylı inceleme sonucu yapılmalıdır.

Kemerli Burun Ameliyatsız Düzelir mi?

Hafif düzeydeki sorunların ameliyatsız da düzekebileceği söylense de kemerli burun estetiğinde asıl çözüm kemerli burun estetiğidir.

Kemerli Burun Masajla Düzelir mi?

Üzülerek söylemek isteriz ki hiçbir egzersiz kemerli burunu düzeltmez. Bu egzersizlerin amacı kan dolaşımını hızlandırmaktır.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews