https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/dr-suleyman-tas-kulak-estetigi.jpg
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/kulak-estetigi-mobil-iolcu.jpg

Kulak Şekil Bozuklukları için Kulak Estetiği ile Tanışın ve Kendinizle Barışın!

Kulak Estetiği

Kulak estetiği, yüz estetiğinde çok önemli bir yere sahip olup, yıllardan beri ciddi psikolojik problemlere neden olmuştur. Doğuştan veya sonradan oluşan kulak sorunları nedeniyle hastalarda günlük hayatlarında özgüven eksikliğini meydana getirir. Kulak gelişimine veya dış etkenlerden kaynaklı olarak oluşan sorunlarınız için kulak estetik cerrahi operasyonu geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Kulak estetiğinde ülkemizde yaygın olarak kepçe kulak ameliyatı görülürken kulak memesi, kulak anomalileri ve kulak kopması operasyonları da gerçekleştirilir.

Neden Dr. Süleyman Taş?

Türkiye’nin her yerinden hastalar Doç. Dr. Süleyman TAŞ ile Kulak Estetiğine karar veriyorlar. Hem bu hastaları daha iyi anlamak hem de bu ameliyatı düşünen hastalara daha çok yardımcı olmak için 5.000 hastaya kapsamlı bir anket gönderildi. Anket sonuçlarına baktığımızda, temel nedenler;

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/basari-orani.png
Başarı Oranı
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/kapali-atravmatik-teknik.png
Flep Teknik
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/ameliyat-sonrasi-destek.png
Ameliyat Sonrası Destek
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/cift-sertifikali-cerrah.png
Çift Sertifikalı Plastik Cerrah
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/duzenledigi-rinoplasti-kurslari.png
Düzenlediği Kurslar
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/patentli-aletler.png
Patentli Alet ve Cihazlar
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/referanslar.png
Referansları
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/fiyat.png
Fiyat
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/sanatci-yonu.png
Sanatçı Yönü
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/bilimsel-yayinlar.png
Yayınlarıyla Bilimsel Yönü
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/oduller.png
Ödülleri
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/basarilari-ile-medya-bilinirligi.png
Başarılarıyla Medya Bilinirliği

En İyi Kulak Estetiği için

Doç. Dr. Süleyman TAŞ

Doç. Dr. Süleyman TAŞ hastaların gerçekçi beklentilerini önemseyerek yola çıkarken kendi tecrübelerini de işin içine katarak çalışır. Kulağın yüz ile uyumunu değerlendirir ve en iyi kulak estetiği deneyimi yaşatır.

Burun

Estetiği

Kulak estetiği ameliyatları arasında en çok talep edilen cerrahi müdahale kepçe kulak ameliyatlarıdır. Her 3 çocuktan biri kepçe kulak deformasyonuna sahiptir. Kulaktaki açıklık durumu bazen doğuştan gelmekte, bazen ise sonradan oluşabilmektedir. Yeni doğan bebeklerde kepçe kulak deformasyonu var ise ilk 4 ay bandana veya şapka kullanımı, kulakların düzelmesine yardımcı olacaktır. Düzelme olmaz ise basit bir cerrahi işlem ile kepçe kulak deformasyonu ortadan kaldırılabilir. Doktor seçimi, kullanılan teknik, öncesi ve sonrası süreç en iyi kulak estetiğini etkileyen faktörlerdendir. Ayrıca kulak estetiği fiyatı da en iyi kulak estetiği için önemli bir noktadır.

Kulak Estetiği İçin Uygun Adaylar

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/6-yasini-doldurmus-kisiler.png

6 Yaşını Doldurmuş Kişiler

Kepçe kulak problemi çocuklar için psikolojik problemlere neden olduğu için ve akranları tarafından alay konusu haline gelebildikleri için 6 yaşından itibaren yapılır.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/saglikli-kisiler.png

Sağlıklı Kişiler

Ameliyatta sorun teşkil edecek fiziksel ve psikolojik olarak herhangi bir problemi olmayan kişiler ve sigara kullanmayı bırakmış kişiler için uygundur.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/gercekci-beklentilere-sahip-kisiler.png

Gerçekçi Beklentilere Sahip Kişiler

Estetiği kendi istediği için yaptırmaya karar vermiş ve gerçekçi beklentilere sahip olan kişiler için uygundur.

Kulak Estetiğinde Doktor Seçimi

Kulak estetiğinde doktor seçimine ait püf noktalardan ilki doktorun kulak estetiğinde kullandığı tekniktir. Kulak estetiği ameliyatı için araştırma yaparken birçok tekniğe rastlayabilirsiniz. Bu durum sizde kafa karışıklığına sebebiyet verebilir. Öncelikle mevcut şikayetlerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Kulaklarınızdan nelerden rahatsız olduğunuzu bilmelisiniz. Kepçe kulak sendromu mu? Büyük kulak deformasyonu mu? Kulak memesi estetiği mi? Yoksa doğuştan gelen kulak anomalisi mi? Tam olarak şikayetinizi belirlemiş olmanız doktor seçiminizde size yardımcı olacaktır. Günümüzde en çok tercih edilen ve Hekimlerimizin kendilerine has yöntem geliştirerek ve ödül alarak yapmış oldukları flep tekniğidir. Doktorun bu anlamda da kendini iyi yetiştirmiş olması gerekmektedir.

Kulak estetik doktoru seçiminde püf noktalardan bir diğeri doktorun tecrübesidir. Kulak estetiğinde yaptığı ameliyatlarla yeteri miktarda tecrübesi olmalıdır.

Kulak estetiğinizi yaptırmaya karar verdiğiniz doktorun yetenekli olması da gerekmektedir. Tüm teknik bilgiye sahip olsa dahi yeteneği yok ise başarısız bir sonuç çıkması çok yüksektir. Doktorun sanata olan bakış açısı, sanat ile ilgileniyor olması var olan yeteneğini hep diri tutacaktır.

Kulak estetiğinde doktor seçiminde püf noktalardan en önemlisi ise doktorunuz ile aranızda olan güven duygusudur. Doktorunuz ile ilk görüşmeniz güvenin oluşturulması açısından önemli bir adımdır. Detaylı görüşmeniz esnasında şikayetlerinizi ve beklentilerinizi doktorunuza iyi ifade etmelisiniz. Doktorunuz ise gerçekçi bir tavırla sizin için hangi yöntemin veya hangi tekniğin daha uygun olduğunu sunacaktır. Doktorunuz ile aranızda sağlıklı güven duygusunu oluşturduysanız ameliyat süreci, iyileşme süreci, hastane süreci, ameliyata ait maddi faktörler göz önüne alınarak ve tüm teferruatlar konuşularak ameliyat planlaması yapılabilir.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/doktor-secimi.jpg

Kepçe Kulak Ameliyatında Flep Tekniğinin Avantajları

 • Emilebilen dikiş kullanıldığı için kepçe kulak ameliyatı sonrası hastanın kulağının arkasından ameliyattan 1-2 yıl sonra bile dikişler çıkması gibi bir durumun söz konusu olmaması.
 • Flep dediğimiz doku ile kulağı arkaya yaslandığundan ameliyattan sonra tekrar açılmalar ve nükslerin söz konusu olmaması.
 • Kulağı çok fazla arkaya yatırarak, kulak arkası boşluğunu silerek kişinin gözlük takmasını bile engelleyecek tarzda, doğal olmayan görünümlere sebep olmaması.
 • Kıkırdağa müdahale edilmediği için kıkırdak üzerinde şekil düzensizliklerin oluşmaması.
 • Kulak içerden atellendiği çin kepçe kulak ameliyat sonrası tenisçi bandajı gibi bandajlara ihtiyaç olmaması.
 • Kulağın ön yüzüne müdahale edilmediği  için şişlik, morluk, hematom, dolaşım problemleri oluşmasına neden olmaması. 
 • Bu tekniğin lokal anestezi ile yapılabilmesi.
 • Kulak arkasından yapıldığı için ve kulak arkasından cilt çıkarılmadığı için kulakta iz kalması. Keloid, hipertrofik skar gibi bir probleme neden olmaması.
 • Kulakta travma oluşturmadığı için hastanın günlük yaşantısına ertesi gün dönebilmesi.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak yaklaşık % 5 görülme sıklığıyla en sık görülen doğumsal kulak deformitesi olup kalıtımsal (genetik) geçiş (otozomal dominant) göstermektedir. Kepçe kulak ameliyatına ihtiyaç duyan kişilerde kulak yüksekliği ve genişliği normalin üzerinde olup rahatsız edici olarak görünmesinden kaynaklıdır. Kepçe kulak estetiğine gerek duyulmayan normal bir kulağın ortalama yüksekliği 60-65 mm ve genişliği 25-35 mm dir.

Kepçe Kulak Estetiği Öncesi

Kepçe kulak ameliyatı olmak isteyen kişiler veya ebeveynlerinin detaylı ve özenli bir araştırma yapmaları gerekmektedir. Doktor seçimi ameliyat sonrası tüm süreci etkilemektedir. Doktor seçimi yaparken daha önceki ameliyatları incelemek size fikir sağlayacaktır. Doktorunuza karar verdikten sonra muayeneye gitmelisiniz. Uzman biri tarafından görüş almak sizin kararınızı veya düşüncelerinizi olumlu yönde destekleyecektir. Detaylı muayene sırasında doktorunuza rahatsız olduğunuz şeyleri net bir şekilde dile getirmeniz ve beklentilerinizin hangi yönde olduğunu söylemelisiniz. Doktorunuz ile aranızda sağlıklı bir iletişim olur ise sizi anladığını düşünüyor iseniz planlama sürecine geçebilirsiniz. Planlama sürecinde ameliyatınızın ayrıntıları, anestezi şekli, günü, saati belli olacaktır. Ameliyat öncesinde testler yapılmaktadır. Doktorunuzun bilmesi gereken bir hastalığınız veya kullandığınız ilaç var ise planlama sürecinde mutlaka bildirmelisiniz.

Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız 10 gün önceden bırakmalısınız. Alkol tüketimi 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Kan sulandırıcı etkisi bulunan besin ve bitkilerden uzak durulmalıdır.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/suleyman-tas-kepce-kulak-estetigi-oncesi.jpg
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/flep-teknigi.jpg

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyat Günü: Kepçe kulak ameliyatının planlandığı şekilde hastanede olmanız gerekmektedir. Ameliyatınız lokal anestezi ile olacaksa sabah hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. Eğer ameliyatınız genel anestezi ile olacak ise 8 saat öncesinden hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Ameliyatınızın planlandığı saatte hemşireler yardımı ile ameliyathaneye iniyor olacaksınız. Ameliyathane doktorunuzu görmeniz sizi rahatlatacak ve endişeniz azalacaktır. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürmektedir. Ameliyat sonunda verilen şeklin korunması, şişlik ve ödemin az olması için bandaj takılmaktadır. Odanıza çıktığınızda verilen ilaçlar sayesinde ağrı hissetmeyebilirsiniz. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda odanıza çıktığınızda yemek yemeye başlayabilir ve 3-4 saatlik gözlem sonrası evinize gidebilirsiniz. Genel anestezi ile gerçekleştirilen ameliyat sonrası 4 saat hiçbir şey yiyip içmemelisiniz, doktorunuzun da tercihi ile 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Anestezi: Kulak estetiği küçük yaşlarda genel anestezi altında yapılırken, yetişkinlerde lokal anestezi altında uygulanabilir. Hastanın endişeleri varsa yetişkinlerde de genel anestezi tercih edilir.

Operasyon: Kulak estetiğinde kulağın müdahale edilmesi gereken yerleri belirlenir ve kulak kıvrımını bozmayacak dikişler atmak hedeflenir. Kıkırdak bölgeler törpülenir. Gerekli yerlerden dokular çıkarılarak kulak istenilen forma getirilir. Kulak arkasında kalan gerekli yerlerden dikiş atılır.

Kepçe Kulak Ameliyatında Kişiye Özel Teknik

Kepçe kulak ameliyatlarında görülen tüm problemlere çözüm bulan, mükemmeli yakalamayı sağlayan bir uygulamadır.. Şu an dünyada da çok popüler hale gelen bu flep tekniği kepçe kulak estetiği yapan doktorlar tarafından tercih edilerek yaygınlaşmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası

 • Ameliyat sonrasında takılan bandajın 3 gün hiç çıkartmadan takılması gerekmektedir.
 • Kulaklar ve bandaj 3 gün ıslanmamalıdır. Boyundan aşağısı yıkanabilmektedir.
 • 3 günün sonunda bandaj çıkartılabilir ve duş alınabilmektedir.
 • Doktorunuz tarafından verilen ilaçları saatine uygun kullanmalısınız.
 • Ameliyat sonrası beslenmenize özen göstermelisiniz, aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bol su tüketimine dikkat etmelisiniz.
 • Sigara, nargile ve tütün ürünlerinden uzak durmalısınız, kullanılan ortamlarda bulunmamalısınız.
 • Kulaklara alınan darbelerden, çekme, açma hareketlerinden kaçınmalısınız. Kulağa alınan darbeler yapılan şeklin bozulmasına sebep olabilir.
 • Doktorunuzun izin vermesi durumunda yaklaşık 2 ay sonra gözlük kullanabilirsiniz.
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/suleyman-tas-kepce-kulak-estetigi-sonrasi-1.jpg

Kulak Estetiği İyileşme Süreci

1. Adım

Taburcu

Ameliyatta kullanılan anestezi şekline göre taburculuk süresi belirlenmektedir. Genel anestezi altında yapılmış ise 1 gece hastanede kalınması önerilmektedir. Lokal anestezi altında yapılmış ise ameliyattan sonra 4 saat gözlem altında kalındıktan sonra taburculuk işlemleri başlatılmaktadır.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/taburcu-1.jpg

2. Adım

Ameliyattan Sonra İlk Gece

Kepçe kulak estetik ameliyatı yukarıda da belirttiğimiz gibi basit bir cerrahidir. Kolaydır fakat sonuçta ameliyattır. Ağrılı bir ameliyat değildir. İlk gece biraz hassasiyet olabilmektedir. Bu da tabii bir durumdur.

Kullanılan anestezi genel anestezi ise ameliyattan sonra ilk gece hastanede geçirilecektir. Lokal anestezi uygulanmış ise ilk gece evde geçirilecektir. Ağrı veya hassasiyet olması halinde doktorunuz tarafından verilen ağrı kesici ilaçlarınız yeterli olacaktır.

Ameliyat esnasında kulaklarınızı örtecek, bandana şeklinde bandaj pansumanınız bulunacaktır. 3 gün sonra bu bandaj çıkarılmaktadır.

Ameliyat sonrası yatış pozisyonu, sağa, sola ve yüz üstü olmamalıdır. Sırt üstü yatılmalı ve başın hafif yüksekte durması sağlanmalıdır. Ödemlerin daha kolay gitmesi için yardımı olacaktır.

Beslenme ise proteinden zengin olmalıdır. Asla yememezlik yapılmamalıdır. Su tüketimi arttırılmalı ve kaliteli istirahat edilmelidir.

Duş alınabilir ancak kulak kısımlara su değmemelidir. Boyundan aşağısı yıkanabilmektedir.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/ameliyattan-sonra-ilk-gece.jpg

3. Adım

Ameliyatta Sonra 3. Gün

Kepçe kulak ameliyatı sonrası 3. Günde duş alınabilmektedir. Duşta kulak üzerinde yer alan bandaj ve pansuman çıkarılmaktadır.

Bandajlar çıkarıldıktan sonra kulaklarını gördüğünüzde biraz yadırgayabilirsiniz. İşlemin çok taze olmasından ve ödemli olmasından kafaya çok yapışık görünecektir. Ödemler dağılmaya başladıkça olması gereken doğallığa geçecektir.

Sosyal ve iş hayatına dönüş yapılabilmektedir.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/ameliyattan-sonra-3-gun-1.jpg

4. Adım

Ameliyattan sonra 7. Gün

Kepçe kulak ameliyatından sonra yapılan işleme göre 7. Gün veya 14. Gün kontrol gerçekleştirilmektedir. Genelde bu ameliyat esnasında eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bu durumda 14. Gün kontrole davet edilmektedir. Bazı durumlarda kepçe kulak deformasyonu ile birlikte kulak memesi deformasyonuna da müdahale edilmektedir. Kulak memesi müdahalesinde alınması gereken dikişler olabilmektedir. Bu durumda 7. Gün kontrol gerçekleştirilmektedir.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/ameliyattan-sonra-7-gun.jpg

5. Adım

Ameliyattan Sonra 3. Ay

Ameliyattan sonra iyileşme sürecinin en hızlı olduğu dönem ilk 3 aydır. Ödemlerin ve şişliklerin büyük bir kısmı bu dönemde gitmekte ve kulak doğal görünümüne kavuşmaya başlamaktadır.

Gözlük kullanımına başlanabilmektedir. Gözlük dereceli veya güneş gözlüğü olsa da hafif olmasına dikkat edilmelidir.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/ameliyattan-sonra-3-ay.jpg

6. Adım

Ameliyattan Sonra 1. Yıl

Kepçe kulak estetik ameliyatında da, diğer cerrahi ameliyatlar da olduğu gibi tam iyileşme süreci 1 yıldır. Kulaklar nihai sonucunu 1 yıl sonra almaktadır. Bu zaman dilimine kadar sabırlı olunmalıdır.

Darbe alınabilecek hal ve hareketlerden uzak durulmalıdır. Çarpmalar, vurmalar, çekiştirmeler olmamalıdır. Olası her durumda iyileşme süreci yavaşlayabilir ve 1 yıldan daha uzun bir zaman dilimini bulabilmektedir.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/ameliyattan-sonra-1-yil.jpg
[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]
Kulak Estetiği Tedavi Özeti
ÖNEMLİ : Aşağıda yer alan bilgiler operasyon süreci ile ilgili genel hatlar üzerine hazırlanmıştır. Herkes eşsizdir. Kulak estetiği ameliyatı olan herkesin tedavi süreci , planlaması ve sonuçları farklılık gösterebilir.
Operasyon İsmiKulak Estetiği (Otoplasti)İstirahat Süresi2 – 3 Gün
Kullanılan TeknikFlep Yöntemi TekniğiHastanede Yatış SüresiAynı Gün Taburcu
Operasyon Süresi30 -60 Dkİşe veya Sosyal Hayat Dönme Süresi2 – 3 Gün
AnesteziLokal AnesteziTam İyileşme Süresi2 – 12 Ay
Hassasiyet Süreci1 GünSonuçların KalıcılığıSürekli
Bandaj Süresi2 – 3 GünOperasyon Fiyatıİletişime Geçin

Kulak Estetiği Çeşitleri

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/kepce-kulak-ameliyati-6.jpg

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulak yüksekliği ve genişliği normalin üzerinde olup rahatsız edici olarak görünmesi durumunda bu cerrahi yönteme başvurulur.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/kulak-memegi-estetigi-1.jpg

Kulak Memesi Estetiği

Kulak memesinin büyük olması ya da küpe kullanımı nedeniyle büyüyen delik problemlerinde yapılan cerrahi yöntemdir.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/kulak-anomalisi.jpg

Kulak Anomalisi

Doğuştan meydana gelen kulak şekil bozukluklarının tedavisinde başvurulan cerrahi işlemdir.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/soru-isareti-kulak-2.jpg

Soru İşareti Kulak (Question Mark Ears)

Kulak kepçesinin olmaması, kulak memesinin normalinden daha büyük olması gibi kulak problemlerinde tedavi yapılır.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/kulak-kopmasii.jpg

Kulak Kopması

Travma sonrası oluşan kulak kopmaları için acil ve titiz cerrahi işlem yapılır. Kopan parçanın durumu ve büyüklüğüne göre yerine dikme işlemi gerçekleştirilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı

Kepçe kulak ameliyatı için fiyat bilgisi belirlenirken bir çok kriter göz önüne alınmaktadır. Bu kriterler:

 • Kulağın açıklık durumu
 • Kulak memesine müdahale yapılıp yapılmayacağı
 • Kepçe kulak ameliyatı ile birlikte ek başka bir ameliyatın yapılıp yapılmayacağı
 • Daha önce kulak ameliyatı olup olmama durumu
 • Genel anestezi veya lokal anestezi kullanımı
 • Ameliyat öncesinde yapılacak ek bir tahlil veya tetkik
 • Hastanın hastanede ekstra yatış talebi
 • Ameliyatın cerrahi olarak kaplayacağı süresi

Yukarıdaki kriterlerin hepsi, kepçe kulak ameliyatı fiyatı belirlemede göz önünde bulundurulur. Tüm bu kriterler muayene esnasında görüşülmektedir. Yapılacak her müdahale kişiye özeldir. Özel olarak planlamalar yapılmaktadır. Dolayısı ile kesin fiyatlar detaylı muayene sonrası netleşmektedir.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/kepce-kulak-ameliyat-fiyati.jpg
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/kepce-kulak-ameliyati-ne-zaman-yapilmalidir.jpg

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kepçe kulak ameliyatı, kıkırdak gelişiminin tamamlanması ile yapılabilmektedir. Kıkırdak gelişimi 5 – 6 yaşına kadar devam etmektedir. Bu yaş grubunda hem okula başlamadan önce hem de kıkırdak gelişimi tamamlandığından ameliyat için ideal dönemdir. Aksi durumda çocuk okul çağına başladığında antisosyal bireyler olarak yetişmekte ve hem sosyal hem de okul hayatlarında olumsuzluklar yaşanmaktadır. Çocuğu bu durumu yaşamaması için kendisinin ve arkadaşlarının henüz farkına varmadan kepçe kulak deformasyonu düzeltilmelidir.

Kulak Estetiği

Nasıl Yapılır?

 • Anestezi
 • Kulak Estetiği Operasyon Süreci
 • Kulak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Kulak estetiği küçük yaşlarda genel anestezi altında yapılırken, yetişkinlerde lokal anestezi altında uygulanabilir. Hastanın endişeleri varsa yetişkinlerde de genel anestezi tercih edilir.

Kulak estetiğinde kulağın müdahale edilmesi gereken yerleri belirlenir ve kulak kıvrımını bozmayacak dikişler atmak hedeflenir. Kıkırdak bölgeler törpülenir. Gerekli yerlerden dokular çıkarılarak kulak istenilen forma getirilir. Kulak arkasında kalan gerekli yerlerden dikiş atılır.

Kulak estetiği sonrası lokal anestezi altında operasyon uygulanan hastalar aynı gün evine dönebilir. Ameliyat sonrası saç bandı altına küçük bir pansuman yerleştirilir. Bu pansuman ertesi gün alınabilir. Bir gün dinlendikten sonra iş hayatına dönmek mümkündür. Ağır işte çalışanlar ise 3 gün dinlenmelidir. Saç bandı 3 hafta takılmalıdır.

Kulak Memesi Estetiği

Kepçe kulak gibi kulak memesi de kafa bölgesinden ayrık durarak estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olabilir. Bu durum için birçok cerrahi teknik tarif edilmiş olup, genel olarak hepsinin ortak özelliği kulak arkasından yapılan kesi yada dikiş ile kulağı kafaya yaklaştırmayı amaçlar. Kulak memesi estetiği nde en çok yapılan ameliyatlar bunlardır. Bunun dışında kadınlarda küpe kullanımına bağlı kulak memesinde küpe yırtığı oluşmaktadır. Bunun içinde birçok teknik tarif edilmiştir. Genel olarak yırtık olan bölge yeniden dikildikten 6 hafta sonra yeniden delinerek tedavi edilmektedir. Kulak memesi estetiği nde bir başka problem ise kulak memelerinin olması gerektiğinden daha büyük olma durumudur. Bu durumda da cerrahi tedavi ile kulak memeleri uygun ölçüde küçültülebilmektedirler.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/kulak-memesi-estetigi-4.jpg
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/kulak-anomisi.jpg

Kulak Anomalisi

Doğuştan kulak şekil bozukluklarının geneline kulak anomalileri denilmektedir. Kulak şekil bozuklukları genetik bir faktör olmasından dolayı annenin hamileliği sırasında dikkat etmesi gereklidir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddelere kullanmamaya ayrıca yoğun radyasyon ortamında bulunmamaya dikkat etmesi gereklidir. Kulak anomalileri herkeste farklı bir şekillerde görülebilir. Kulak kepçesinin olmaması, kulak memesinin normalinden daha büyük olması gibi kulak deformasyonlarını gidermek için kulak şekil bozukluğu ameliyatının yapılması gereklidir. Bunun öncesinde kulak şekil bozukluklarını genel olarak belirtecek olursak;

Soru İşareti Kulak (Question Mark Ears)

Doğuştan kulak şekil bozukluklarının geneline kulak anomalileri denilmektedir. Kulak şekil bozuklukları genetik bir faktör olmasından dolayı annenin hamileliği sırasında dikkat etmesi gereklidir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddelere kullanmamaya ayrıca yoğun radyasyon ortamında bulunmamaya dikkat etmesi gereklidir. Kulak anomalileri herkeste farklı bir şekillerde görülebilir. Kulak kepçesinin olmaması, kulak memesinin normalinden daha büyük olması gibi kulak deformasyonlarını gidermek için kulak şekil bozukluğu ameliyatının yapılması gereklidir. Bunun öncesinde kulak şekil bozukluklarını genel olarak belirtecek olursak;

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/soru-isareti-kulak.jpg
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/bebeklerde-kulak-anomalisi.jpg

Bebeklerde Kulak Anomalisi

Kulaklar 5 – 6 yaşına kadar gelişimini tamamlamaktadır. Genetik olarak dış kulak anomalisi veya iç kulak anomalisi olan bebeğin en fazla 6 yaşına gelene kadar tedavisi yapılmalıdır. Bebekte oluşan kulak şekil bozukluğunun düzeyine göre ve ihtiyaç halinde cerrahi bir müdahale ile sorun giderilebilir.

Kulak şekil bozuklukları çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkilediğinden dolayı en kısa sürede estetik ameliyatı yapılması gereklidir. Kulak anomalileri hakkında bilgi almak için Taş Estetik merkezinden bilgi alabilirsiniz.

Kulak Kopması

Travma sonrası oluşan kulak kopmaları acildir ve titiz bir cerrahiyi gerektirir. Kopan parçanın durumu ve büyüklüğüne göre mikrocerrahi olarak yerine dikilebilir. Eğer bu yapılamıycak kadar yaralanma kötü ise o zaman ameliyat ile kopan parçanın içinden kıkırdağı alınarak kulağın arkasında postauriküler bölge dediğimiz yere gömülür yada tam olarak kulağın olduğu yere konup kulağın üst kısmında (temporal bölge) bulunan zar damarıyla beraber buraya çevrilerek bu kıkırdağın yaşaması sağlanır. Zarın üzerine bacaktan aldığımız deri yaması konularak tekrardan eskisi gibi, kulak gibi görünmesi sağlanır. Eğer kulak çok daha önceden koptuysa ve hasta bize bu görüntüden rahatsız olduğu için geldiyse o zaman, kulak rekonstrüksiyonu dediğimiz yeniden kulak yapma işlemi gerçekleştirilir. Bu ameliyat tek seansta yada 2-3 seansta yapılabilir. Tek seansta yapılacağı zaman, 12. Kaburgadan aldığımız kıkırdağı şekillendirdikten sonra, üzerine yine bu kıkırdak orada yaşasın diye, temporal bölgeden getirdiğimiz damarlı zar ve onun üzerine deri yaması getirilir. Çoklu seansta yapılacağı zaman kaburgadan alınan kıkırdak kulağın arkasındaki cildin altına gömülerek burada yaşaması sağlanır. En az 1-2 ay geçtikten sonra, bu kıkırdak üzerindeki cilt ile birlikte kaldırılarak arkasına yine zar getirilip ve üzerine deri yaması yapılır. Oldukça zor ve zahmetli ameliyatlar olup, hastanın hiçbir zaman eskisi gibi yada hiç ameliyat olmamış gibi bir kulak beklentisi içerisine girmemesi gerektiğini bilmelidir.

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/kulak-kopmasi-6.jpg

Kulak Estetiği Operasyonu Hakkında

Sorulan Sorular

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/kulak-estetigi-min.jpg
Bebeklerde Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Olur?

Çocuk daha doğduğunda kepçe kulak deformitesi var ise kulak kıkırdağı anneden geçen östrojen dediğimiz hormon nedeniyle aşırı yumuşak olmasından dolayı yaşamın ilk 3 ayı yapılan bandaj ve kalıp uygulamaları ile düzelebilmektedir. O yüzden ailenin bu konuda bilinçli olması ve erken fark etmesi çocuğun ilerde böyle bir ameliyat geçirmesine ve alay konusu olarak psikolojisinin bozulmasını önleyerek kendine daha çok güvenen bireylerin yetişmesi açısından son derece önemlidir.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

İple kepçe kulak ameliyatı ya da ameliyatsız kepçe kulak estetiği olarak bilenen bu teknik bir ara çok popüler ve halen bazı cerrahlar tarafından kullanılmaktadır. İple kepçe kulak operasyonu sırasında herhangi bir kesim yapmadan kulak arkasından çeşitli aletler ile kalıcı ipler yerleştirilmektedir. Ofis ortamında ve lokal anestezi altında uygulanabilen iple kepçe kulak estetiği, özellikle düğün öncesi saçlarını toplayan gelinler için çok cazip gelmiştir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Bu teknik ile hastalarımı lokal anestezi altında ameliyat etmekteyim. Eğer 6-10 yaş aralığında ise çocuğun kooperasyonu tam olmadığı için genel anestezi öneririm. Kepçe kulak düzeltme ameliyatı 45 dk – 1 saat arasında sürmektedir. Aynı gün hasta taburcu olmakta ve kulağına su değmeden duş alabilmektedir. Ameliyattan 48 saat sonra ise kulağına da su değebilir. Ameliyatın ertesi günü bandajı açılır ve tekrar bandaj yapılmaz. Hastanın kepçe kulak ameliyatı sonrasında takılan tenisçi bandajı takmasına gerek yoktur, sadece kulağına dikkat etmeli sağa sola takarak travmaya uğratmaması, üzerine yatmaması yeterlidir. Ameliyattan sonraki gün, günlük hayatı ve sosyal yaşantısına ya da işine dönebilir. Ameliyattan 1 hafta – 10 gün sonra kulak arkasından yapılan kesi için atılan dikişler alınır.

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak (prominent ear) diye adlandırdığımız deformite, kulağın kafa ile yaptığı açının artması, kulak kıvrımının düzleşmesi yada kulak çukurunun derinleşmesi dediğimiz bu problemlerin değişik derecelerde de olsa birlikte veya tek başına görünmelerine verilen isimdir.

Kepçe Kulak Ne Sıklıkta Görülmektedir?

Kepçe kulak, yaklaşık % 5 görülme sıklığıyla en sık görülen doğumsal kulak deformitesidir. Kalıtımsal (genetik) geçiş (otozomal dominant) göstermektedir.

Kepçe Kulak Genetik mi?

Kepçe kulak probleminin görüldüğü çoğu kişide bu durum genetiktir. Anne ve baba tarafından gelen genlerin çocuktaki kulak kıkırdağının gelişimini engellemesi ya da bozması neticesinde ortaya çıkar. Ancak bununla birlikte trafik kazası ve travma gibi kimi durumlar neticesinde de kişide sonradan oluşma kepçe kulak problemi görülebilmektedir.

Kepçe Kulak Bantla Düzelir mi?

Kepçe kulak yapısı bant ile kalıcı olarak düzeltmemektedir. Nitekim bu bantlar kepçe kulak kıkırdağının yapısını kalıcı olarak değiştiremez. Ancak yeni doğan ve 3 ayını henüz doldurmayan bir bebek söz konusu ise doktor gözetiminde ve tavsiyeleri doğrultusunda kullanılan bandaj ve kalıplar bebeklerdeki kepçe kulak yapısını düzeltebilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kepçe kulak ameliyatının süresi kişinin kulak yapısına ve ulaşmak istediği kulak görüntüsüne de bağlı olarak ortalama 1-1,5 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan kısa bir süre sonra hasta günlük yaşamındaki temposuna kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatında Hangi Anestezi Türü Kullanılır?

Kepçe kulak ameliyatında TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak lokal anestezi kullanmaktayız. Ancak ameliyat olacak kişi 10 yaş altı bir çocuk ise genel anestezi önerilir. Bunun ana sebebi ise çocuğun kooperasyonunun henüz tam olmamasıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat sırasında uygulanan anestezi sayesinde kepçe kulak ameliyatından sonraki 10-12 saat boyunca ağrı hissedilmez. Ancak daha sonrasında ameliyatın ilk günü hasta ağrı kesici kullanmalıdır. Aksi takdirde ağrı hissedilebilir. Bununla birlikte olası ağrıların önüne geçebilmek adına hasta doktorun tavsiyelerine uymalıdır. Bu tavsiyeler arasında kulak üzerine yatmama gibi öneriler yer almaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Sorunlar Yaşanır mı?

Kepçe kulak ameliyatı için kullanılabilen tüm tekniklerde, yöntemlerin yapısına bağlı olarak belli başlı problemler meydana gelebilmektedir. Ameliyat sonrası yaşanan bu problemler temel olarak erken dönem ve geç dönem olarak ikiye ayrılmaktadır. Erken dönemde ortaya çıkabilecek problemler arasında kanama, kan toplaması, ciltte doku ölümü, yara açılması, enfeksiyon yer almaktadır. Geç dönemde ortaya çıkabilecek problemler arasında ise kulağa dokunulduğunda ağrı ve hassasiyet hissedilmesi, kulağın şeklinde bozulma meydana gelmesi, ameliyattan kalan izler, kepçe kulak ameliyatı sonrası dikişlerin dışarı çıkması gibi sorunlar yer almaktadır.

Kullanılan ameliyat tekniğine bağlı olarak değişebilen yukarıdaki potansiyel problemler tüm hastalarda görülmemektedir. Bununla birlikte TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi tarafından geliştirilen ve ödül alan Flep Tekniği sayesinde uygulanan diğer yöntemlerde görülebilecek problemlere çözüm bulundu. Dünya genelinde de kullanımı giderek artan bu teknik ile bugüne kadar uyguladığımız ameliyatların hiçbir döneminde yukarıda saydığımız problemler meydana gelmemektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatında Dikişler Ne Zaman Alınır?

Kepçe kulak ameliyatından sonraki gün günlük yaşantısına dönebilen hastanın dikişleri ameliyattan sonraki ilk 7-10 gün içerisinde alınmaktadır.

Nurcan Bardakçı

Kulak Estetiği

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/unnamed-11.png

Çok değerli dr.süleyman taş ve ekibine çok teşekkür ediyorum.Kızım kulaklarından çok rahatsızdı detaylı bir araştırma sonrasında Dr Suleyman beye ulaşabildik ve…

Cansu Kübra Çakmak

Kulak Estetiği

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/unnamed-12.png

İşinde başarılı,güler yüzlü,samimi,calisanlari ile birlikte ilgisini eksik etmeyen gelecegi parlak biri Dr.Suleyman Taş. İleri de daha da başarılı olacağına eminim.Ben…

Sena Aykanat

Kulak Estetiği

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/unnamed-13.png

Uzun yıllardır kepçe kulak ameliyatı olmak istiyor, bir türlü cesaret edemiyordum. Süleyman Bey’e tavsiye üzerine gittim. Kendisinin bu ameliyatı açık bir şekilde…

Mert Şahin

Kulak Estetiği

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/unnamed-14.png

Kulaklarımın görüntüsünden rahatsız olmam beni Süleyman Hocayı aramaya yöneltti. Bu doğrultuda kendisinin bu cerrahi ameliyat için en doğru isim…

Ezgi Hanım

Kulak Estetiği

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/unnamed-1-1.png

2 yıldır kulaklarımlarından dolayı özgüven eksikliğiyle birlikte yaşam kalitemi çok etkilediğini düşündüm çevremdeki insanlarla karşı kaşıya kalıca kulaklarıma…

Bizimle İletişime Geçiniz

Operasyon hakkında detayları öğrenmek için şimdi bizimle iletişime geçiniz.

  https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/iletiisim-formu-yani-min.jpg
  https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/suleyman-tas-faq-alani.jpg

  Taş Estetik

  Cerrahi Merkezi

  Bizimle iletişime geçip detaylı muayene olabilir ve hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

  Adres
  Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No:11,Terrace Fulya Center 1,
  Daire:97, Şişli – Istanbul / Türkiye
  Telefon
  +90 543 456 3693
  E-Posta
  info@suleymantas.com.tr

  2 comments

  • Avatar of Nurcan Bardakçı
   Nurcan Bardakçı

   30 Nisan 2021 at 00:24

   5 out of 5
   (5/5)

   Çok değerli dr.süleyman taş ve ekibine çok teşekkür ediyorum.Kızım kulaklarından çok rahatsızdı detaylı bir araştırma sonrasında Dr Suleyman beye ulaşabildik ve sonucunda kızımın kulakları tam istediği gibi oldu.O şuan çok mutlu ve en önemlisi kullandığı teknik sonucu kesin çözüm aldığımızı kesinlikle tekrar eski haline dönmeyeceğini bilmek başta kızım olmak üzere ailece hepimizi çok mutlu ediyor.İyiki varsınız değerli doktorumuz ve ekibi …… Aynı durumlardan muzdarip olan herkese hiç tereddüt etmeden Taş kliniği tavsiye ediyorum.

   Reply

  • Avatar of Büşra Kalafat
   Büşra Kalafat

   30 Nisan 2021 at 00:24

   5 out of 5
   (5/5)

   Kulaklarımdan asırı rahatsızdım. 2 yıl once kepce kulak amelıyatımı Suleyman Beye yaptırdım. cok memnunum, kesınlıkle tavsıye ederım.

   Reply

  Leave a Reply

  Puanınız*

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

  15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

  Sosyal Medya

  4,6 671 reviews