Büyük ve Uzun Burun Estetiği Nasıl Olur?

İnsanlarda birçok burun tipi bulunmaktadır. Bu burun tiplerinden en yaygın olanlarından bir tanesi de uzun burun tipidir. Burnun normal seviyeden daha büyük olması, çoğu kez yüz görünümünü olumsuz yönde etkiler. Türkiye’de en sık rastlanan burun tiplerinden bir tanesi de uzun ve büyük burun yapısıdır. Bu kapsamda uzun burun yapısına sahip olanlar ve ‘Uzun burun nasıl küçülür?’ diye soranlar için TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bilgilendirici bir blog yazısı hazırlamak istedik. Büyük burun estetik ameliyatı ve büyük burun estetiği fiyatları ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Büyük Burun Estetiği Zor mudur?

Yüz bir bütündür ve burun yüz merkezinde yer aldığından dolayı, yüz görünümünü en çok etkileyen organdır. Bu yüzden burnun normal seviyeden daha uzun olması, kişinin yüz görünümünü olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Nadiren de olsa normalden uzun burun kişiyi estetik açıdan rahatsız etmese de, çoğu durumda kişinin yüzü ile ilgili şikayetleri arasında yer alıyor. Büyük burun tipine sahip kişilerden kimisi profil görüntüsünden kimisi önden görünümünden kimisi de her açının görünümünden rahatsız olabiliyor. Büyük burun tipi özellikle Türkiye’de hem erkekler hem de kadınlar arasında en sık görülen burun tipleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte uzun burun estetik ameliyatı, en zor ameliyat türleri arasında yer alır. Ancak bu tarz burun yapısına sahip olan bireylerin, büyük burun küçültme ameliyatı ile muazzam bir burun görüntüsüne ulaşmaları imkansız değildir. Burada önemli olan sizin için en iyi burun estetik doktorunu seçmek olacaktır. Sonuç olarak ‘Büyük burun küçültülebilir mi?’ sorusunun yanıtı ‘Evet’tir. Bu duruma kemerli yapıya sahip burunlar da dahil edilebilir.

 

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Küçülür mü?

Burun ameliyatında burun iskelete küçülür. Fakat deri miktarı burun estetiği ile değişmez. Deri alttaki iskelete adapte edilir ve küçültülür. 1-2 yıl geçtikten sonra burun derisi tam olarak iskeletin üzerine oturur ve burun şekli yerine oturur. Bu sayede burun istenilen şekle kavuşur. 

Bir burnun genel olarak boyutunu %20-25’ten daha fazla küçültmek mümkün değildir. Çünkü burnun kemik ve kıkırdak yapısını küçültürken üzerindeki cilt yapısını küçültemediğimiz için bu cilt yeni oluşacak olan burnun yapısına büyük gelmemelidir.

Burun Ne Kadar Küçültülebilir?

Burun boyutunun %20-25’i kadar burunu küçültmek mümkündür. Bu yukarıda da bahsettiğimiz gibi kemik ve kıkırdak yapıyı küçültüp deriyi çok fazla küçültememekle bağlantılıdır. 

Uzun Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Uzun burun küçültme ameliyatı için öncelikle estetik doktoru ile ön görüşme yapılır. Yapılan görüşme neticesinde uzun burun ameliyatı ile ilgili bir yol haritası çizilir. Bu yol haritası çizilirken herkesin kendi yüz ve burun tipi baz alınır. Nitekim burun görüntüsü yüzün diğer unsurlarından bağımsız olarak düşünülemez. Bu yüzden büyük burun estetiği ameliyatı planlanırken elmacık kemiği, çene yapısı, alın yapısı gibi unsurlar da göz önünde bulundurulur ve yüz bir bütün olarak değerlendirilerek yüz organları arasında güzel bir harmoni oluşturulması hedeflenir. Tüm bunlarla birlikte yol haritası çizilirken burunun dilendiği kadar küçültülemeyeceği de göz önünde bulundurulur. Nitekim burun derisinin kalınlık seviyesi, burun hava yollarının fonksiyonel durumu gibi etkenler sınırlayıcı sebepler arasında yer alır. Burunun olması gerektiğinden çok daha küçük hale getirilmesi, burunda nefes alma gibi fonksiyonlara zarar verebilir. Bu yüzden büyük burun küçültme noktasında minik bir buruna kavuşmaktan ziyade, yüzün diğer unsurlarıyla uyumlu ve orantılı bir burun ortaya çıkarmak daha önemlidir. Büyük burun ameliyatı ile ilgili doğru bir yol haritası çizilirken, hastaya gerekli tetkikler ve testler uygulanır. Burun estetiği için risk barındıran hastalıklara sahip olup olmadığı değerlendirilir.

 

 

Uzun burun küçültme için yapılacak ameliyat günü geldiğinde burnun uzun olmasına sebebiyet veren kıkırdakların boyu kısaltılır. Kimi durumlarda burun ucunda yer alan kıkırdakların da küçültülmesi gerekir. Bununla birlikte çenenin geride olması gibi durumlar, burunun olduğundan daha büyük gözükmesine sebep verebilir. Hastalar genellikle bunun farkında olmaz. Estetik doktoru ön muayene esnasında durumu fark eder ve hastaya durumu bildirir. Hasta kabul etmesi halinde çenenin daha ileride gözükmesi ve burun ile harmoni yakalaması için çeneye yağ enjeksiyonu veya protez takma gibi işlemler de uygulanır ve hasta hayal ettiği görüntüye kavuşturulur. Yapılan değerlendirmeler neticesinde hangi estetik müdahele yapılırsa yapılsın, yapılan estetik tipine de bağlı olmak üzere hastanın burnundaki değişimler zamanla oturmaya başlar. Bu süre ortalama olarak 1 yıl sürmektedir.

 

 

TAŞ Estetik Cerrahi merkezi olarak uzun burun estetiği ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca öncelikle büyük burun estetiği ile ilgili genel bilgi verdik. Ardından uzun burun küçültme ameliyatı süreci ile ilgili sizleri bilgilendirmeye gayret ettik. Hastadan hastaya değişen uzun burun estetiği fiyatları ve diğer konular ile ilgili merak ettikleriniz hakkında sorular için, bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews