Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

Burun Estetiği, kuşkusuz en büyük değişimi yaşayabileceğiniz cerrahi müdahalelerden biridir. Burada bahsettiğimiz değişim, fiziksel olarak yaşanılan değişimdir. Bir de burun estetiği sonrası karşılaşacağınız iyileşme süresi sorunsalı vardır. Bu haftaki yazımızda Burun Estetiği sonrası ay ay değişim sürecinden bahsedeceğiz. İlk olarak genel hatları ile burun ameliyatı öncesi dönemi ve ameliyat sürecini ele alacağız.

Burun Ameliyatı Öncesi Yapılan Tetkikler ve Diğer Aşamalar

Burnunuzda yaşadığınız görsel ve fonksiyonel sorunlarınız yüzünden burun ameliyatı olmaya karar verdiğinizi varsayalım. Detaylı araştırmalar sonrası kendiniz için en iyi, en güvenilir, işinin ehli estetik doktorunu bulup randevu doğrultusunda görüşmeye gidersiniz. Muayene sırasında incelemeler simülasyonlar eşliğinde yapılır ve hastanın da istekleri doğrultusunda burun ameliyatının yol haritası çizilir. Ameliyat tarihine kadar kan tahlilleri, anestezi hekimi ile olan görüşme ve kalan diğer prosedürler tamamlanır. Nihayetinde ameliyatı hazır duruma gelirsiniz.

Burun ameliyatı olmadan 8 saat evvel hiçbir şey yenilip içilmemeli ancak kronik hastalık nedeniyle (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği) kullanılmakta olan ilaçlar ameliyat günü̈ sabahı erken saatte az miktarda su ile içilebilir. “Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler” isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 


Burun Ameliyatı Sırasında ve Akabinde Yapılanlar

Burun ameliyatı burnunuzun yapısına ve çizilen yol haritasına göre 1-5 saat arasında sürmektedir. Hastanın anestezi ekibi tarafından uyutulması, uyandırılması ve ayılma bölümünde kendine gelmesi de eklendiğinde servise gelme süresi daha uzun olabilmektedir. Ameliyat sonunda burun içine tampon ya da tespit-destek malzemeleri koyabilir. Ameliyatın sonunda burnunuzun dışına bandaj ve alçı gibi örtücü işlemler yapabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Ay Ay Değişim ve Bakım Önerileri

Yazımızın son bölümünde burun ameliyatı sonrası belli zaman dilimleriyle gerçekleşen değişimler ve yapılması gereken bakımlar ile ilgili detayları maddeler halinde sıralayacağız:

Burun Estetiği Sonrası İlk Bir Ay

 • Ameliyattan sonra size söylenene kadar sümkürmek, ıkınmak, öksürmek, eğilmek-kalkmak, ağır bir yük kaldırmak-taşımak kanama riskinizi arttırabilir. Söylenmedikçe bu hareketleri yapmaktan kaçınmalısınız.
 • İzin verilene kadar burun ameliyatından sonra uymaya başlamak üzere, kuvvetli çiğneme ve efor gerektiren ve uzun çiğnemeyi gerektiren gıdalardan kaçınmalısınız. (Örneğin ısırarak elma, havuç yemekten kaçınınız.)
 • Ameliyattan 2-3 gün sonra kontak lens takabilirsiniz.
 • Burun alçısı yerinde 5-10 gün arasında kalacaktır ve doktorunuz tarafından çıkartılacaktır. Bu alçıyla asla oynamamanız gerekmektedir. Bu süre sonrasında alçı kaldırılır ve yeni burnunuzla ilk kez tanışmış olursunuz.
 • Yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Alçınız yüzünüzdeyken, yani ilk 5-10 gün boyunca, alçınızın sıcak su ile ıslanması alçınıza zarar verir.

Burun Estetiği Sonrası Sargıların Alınması ve Alçının Çıkartılması

 • Sargıların alınmasından sonra burun, gözler ve üst dudakta biraz şişlik ve renk değişikliği olması sizi üzmesin. Bu doğal bir şey olup genellikle 2-3 hafta içinde kaybolmaktadır. Şişlikler 2-3 hafta içinde büyük oranda kaybolmakla birlikte tam olarak kalkması en azından birkaç ay sürecektir.
 • Doktorunuzun burun üzerindeki sargı veya alçıyı çıkarttıktan sonra burun derisi nazik bir şekilde hafif bir sabun veya vazelinli cilt bakım losyonları ile temizlenebilir. Bu temizlik sırasında yumuşak ve dikkatli davranılmalıdır.
 • Sargılar çıkarıldıktan sonra makyaj yapılabilir.
 • Burun ameliyatından sonraki 10-14 gün boyunca aşırı ve uzun konuşmalardan ve kahkaha gibi aşırı yüz hareketlerinden kaçınmalısınız.
 • Normalden daha fazla istirahat etmelisiniz. Cinsel ilişki gibi güç harcamanızı gerektiren faaliyetlerden 15 gün süreyle kaçınmalısınız.
 • Burun ameliyatından sonraki 2 hafta boyunca önden veya arkadan iliklenen kıyafetler giyiniz. Baş üzerinden geçirilen, dar olabilecek, tişört veya dik yakalı kazaklardan uzak durmalısınız.
 • Ameliyattan sonraki 1 aylık süreçte tuz tüketiminizi azaltmanız şişliklerinizin vücuttan dağılma süresini kısaltacaktır.
 • Ameliyattan sonraki 1 aylık süreçte kafein, gazlı içecekler ve bitki çayları tüketmemelisiniz.
 • Ameliyattan 1 ay sonra yüzebilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası 2. Ay ve 3. Ay

 • Ameliyat sonrası dönemde morluklarınızın kalıcı hale gelmemesi için yüz bölgenizi 50 faktörlük bir güneş kremi ile korumalısınız. (8-12 hafta)
 • İlk defa ameliyat olan hastalarımız 8. Hafta, revizyon ameliyatı olan hastalarımızın da 12 hafta boyunca güneş ve güneş banyosundan uzak durması gereklidir.
 • En az 8 hafta boyunca burnunuzun üzerine oturan numaralı veya güneş gözlüğü takmamalısınız.
 • Yoga, pilates, fitness gibi sporlardan 8-10 hafta uzak durmalısınız.

Burun Estetiği Sonrası Şekil Ne Zaman Oturur?

Burun estetiği sonrası burunda şişlik ve morluk meydana gelmekte. Bu şişlik ve morluk burun estetiğinde sizin için tasarlanan burnu görmenize engel olmakta. Ameliyat sonrasında aynaya baktığınızda ilk gördüğünüz şiş ve mor bir burun. “Burun Estetiği Sonrası Şişlik / Morluk / Ödem” isimli blog yazımızda bu konuyu daha detaylı anlatmıştı. Bu durum sizi korkutmasın! Çünkü şişlik ve morluk geçtiğinde hayalini kurduğunuz burun ile aynaya baktığınızda gördüğünüz burun aynı olacak. Peki, bunun için ne kadar süreye ihtiyacınız var? Bu haftaki blog yazımızda burun estetiği sonrası burun şeklinin ne zaman ortaya çıktığını anlatacağız.

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenlere dikkat ederek burun estetiği sonrası burun şeklinizin oturması konusunda vücudunuza yardımcı olabilirsiniz. Dikkatli olduğunuzda burun ve çevresinde yer alan şişlikler daha çabuk inmeye başlayacaktır. Burun estetiği sonrası burun şekli yavaş yavaş inmeye başlar.

Burun estetiği sonrası ilk ay burnunuz oldukça şiş gözükecektir. Sargılar çıktıktan sonra bu durumun daha çok gözünüze batması olağandır. 2 -3 hafta sonra burun şişliği inmeye başlatacaktır. 2. ve 3. aydan sonra burun şekliniz yerine oturmaya başlar. Burnunuz gözünüze daha güzel gelmeye başlayacaktır ve tasarlanan yeni burnunuzun ana hatları ortaya çıkacaktır. Sonraki süreçte burun şekli oturmaya devam eder. Burun zaman içinde oturdukça ortaya çıkan görüntü de sizi mutlu eder. Burun şeklinin tam olarak oturması 1 senenin sonunda gerçekleşir. Burun estetiğinden 1 sene sonra artık sizin için tasarlanan burnu aynada kendinize baktığınızda görebilirsiniz.

Özet olarak; burun estetiği sonrası ay ay değişim süreci ameliyat olduktan 1 yıl sonra tamamlanmaktadır. Ameliyat olduktan 1 hafta sonra atel ve tamponlar alınmaktadır. Atelin alındığı günkü yüzünüzdeki şişlikleriniz büyük bir kısmı 2-3 hafta sonra belirgin bir şekilde kaybolmaktadır. Burunda var olan şişliklerinizin %80lik kısmı 2 ay da dağılmaktadır. Kalan şişlikler ise 1 yıla yayılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki iyileşme sürecinde alınabilecek her darbe, sigara-nargile kullanımı bu süreci olumsuz etkilemekte ve uzatmaktadır. Daha detaylı bilgi için ise “Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler” isimli yazımızı okuyabilirsiniz. 

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak, burun estetiği sonrası değişim ve iyileşme süreci ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. En iyi burun estetik doktoru arayışınızda yanınızda olduğumuzu ve herhangi bir sorunuz olması halinde bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hattan iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler-1.jpg
Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlerle burun estetiği sonrası sürecin nasıl ilerlediğini ve bu süreçte…

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-hakkinda-en-cok-merak-edilen-55-soru-1.jpg
Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 55 Soru

Burun estetiği hakkında en sık sorulan soruları sizler için derledik…

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-sonrasi-sislik-morluk-odem-1.jpg
Burun Estetiği Sonrası Şişlik / Morluk / Ödem

Burun estetiği sonrası şişlik, morluk ve ödemler, burun ameliyatı olmak isteyen…

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-sonrasi-sigara-ve-alkol-kullanimi-1.jpg
Burun Estetiği Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı

Burun estetiği olmak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği konular arasında burun estetiği sonrası sigara ve alkol…

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews