: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

Burun Estetiği, kuşkusuz en büyük değişimi yaşayabileceğiniz cerrahi müdahalelerden biridir. Burada bahsettiğimiz değişim, fiziksel olarak yaşanılan değişimdir. Bir de burun estetiği sonrası karşılaşacağınız iyileşme süresi sorunsalı vardır. Bu haftaki yazımızda Burun Estetiği sonrası ay ay değişim sürecinden bahsedeceğiz. İlk olarak genel hatları ile burun ameliyatı öncesi dönemi ve ameliyat sürecini ele alacağız.

Burun Ameliyatı Öncesi Yapılan Tetkikler ve Diğer Aşamalar

Burnunuzda yaşadığınız görsel ve fonksiyonel sorunlarınız yüzünden burun ameliyatı olmaya karar verdiğinizi varsayalım. Detaylı araştırmalar sonrası kendiniz için en iyi, en güvenilir, işinin ehli estetik doktorunu bulup randevu doğrultusunda görüşmeye gidersiniz. Muayene sırasında incelemeler simülasyonlar eşliğinde yapılır ve hastanın da istekleri doğrultusunda burun ameliyatının yol haritası çizilir. Ameliyat tarihine kadar kan tahlilleri, anestezi hekimi ile olan görüşme ve kalan diğer prosedürler tamamlanır. Nihayetinde ameliyatı hazır duruma gelirsiniz.

Burun ameliyatı olmadan 8 saat evvel hiçbir şey yenilip içilmemeli ancak kronik hastalık nedeniyle (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği) kullanılmakta olan ilaçlar ameliyat günü̈ sabahı erken saatte az miktarda su ile içilebilir. “Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler” isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 


Burun Ameliyatı Sırasında ve Akabinde Yapılanlar

Burun ameliyatı burnunuzun yapısına ve çizilen yol haritasına göre 1-5 saat arasında sürmektedir. Hastanın anestezi ekibi tarafından uyutulması, uyandırılması ve ayılma bölümünde kendine gelmesi de eklendiğinde servise gelme süresi daha uzun olabilmektedir. Ameliyat sonunda burun içine tampon ya da tespit-destek malzemeleri koyabilir. Ameliyatın sonunda burnunuzun dışına bandaj ve alçı gibi örtücü işlemler yapabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Ay Ay Değişim ve Bakım Önerileri

Yazımızın son bölümünde burun ameliyatı sonrası belli zaman dilimleriyle gerçekleşen değişimler ve yapılması gereken bakımlar ile ilgili detayları maddeler halinde sıralayacağız:

Burun Estetiği Sonrası İlk Bir Ay

 • Ameliyattan sonra size söylenene kadar sümkürmek, ıkınmak, öksürmek, eğilmek-kalkmak, ağır bir yük kaldırmak-taşımak kanama riskinizi arttırabilir. Söylenmedikçe bu hareketleri yapmaktan kaçınmalısınız.
 • İzin verilene kadar burun ameliyatından sonra uymaya başlamak üzere, kuvvetli çiğneme ve efor gerektiren ve uzun çiğnemeyi gerektiren gıdalardan kaçınmalısınız. (Örneğin ısırarak elma, havuç yemekten kaçınınız.)
 • Ameliyattan 2-3 gün sonra kontak lens takabilirsiniz.
 • Burun alçısı yerinde 5-10 gün arasında kalacaktır ve doktorunuz tarafından çıkartılacaktır. Bu alçıyla asla oynamamanız gerekmektedir. Bu süre sonrasında alçı kaldırılır ve yeni burnunuzla ilk kez tanışmış olursunuz.
 • Yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Alçınız yüzünüzdeyken, yani ilk 5-10 gün boyunca, alçınızın sıcak su ile ıslanması alçınıza zarar verir.

Burun Estetiği Sonrası Sargıların Alınması ve Alçının Çıkartılması

 • Sargıların alınmasından sonra burun, gözler ve üst dudakta biraz şişlik ve renk değişikliği olması sizi üzmesin. Bu doğal bir şey olup genellikle 2-3 hafta içinde kaybolmaktadır. Şişlikler 2-3 hafta içinde büyük oranda kaybolmakla birlikte tam olarak kalkması en azından birkaç ay sürecektir.
 • Doktorunuzun burun üzerindeki sargı veya alçıyı çıkarttıktan sonra burun derisi nazik bir şekilde hafif bir sabun veya vazelinli cilt bakım losyonları ile temizlenebilir. Bu temizlik sırasında yumuşak ve dikkatli davranılmalıdır.
 • Sargılar çıkarıldıktan sonra makyaj yapılabilir.
 • Burun ameliyatından sonraki 10-14 gün boyunca aşırı ve uzun konuşmalardan ve kahkaha gibi aşırı yüz hareketlerinden kaçınmalısınız.
 • Normalden daha fazla istirahat etmelisiniz. Cinsel ilişki gibi güç harcamanızı gerektiren faaliyetlerden 15 gün süreyle kaçınmalısınız.
 • Burun ameliyatından sonraki 2 hafta boyunca önden veya arkadan iliklenen kıyafetler giyiniz. Baş üzerinden geçirilen, dar olabilecek, tişört veya dik yakalı kazaklardan uzak durmalısınız.
 • Ameliyattan sonraki 1 aylık süreçte tuz tüketiminizi azaltmanız şişliklerinizin vücuttan dağılma süresini kısaltacaktır.
 • Ameliyattan sonraki 1 aylık süreçte kafein, gazlı içecekler ve bitki çayları tüketmemelisiniz.
 • Ameliyattan 1 ay sonra yüzebilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası 2. Ay ve 3. Ay

 • Ameliyat sonrası dönemde morluklarınızın kalıcı hale gelmemesi için yüz bölgenizi 50 faktörlük bir güneş kremi ile korumalısınız. (8-12 hafta)
 • İlk defa ameliyat olan hastalarımız 8. Hafta, revizyon ameliyatı olan hastalarımızın da 12 hafta boyunca güneş ve güneş banyosundan uzak durması gereklidir.
 • En az 8 hafta boyunca burnunuzun üzerine oturan numaralı veya güneş gözlüğü takmamalısınız.
 • Yoga, pilates, fitness gibi sporlardan 8-10 hafta uzak durmalısınız.

Özet olarak; burun estetiği sonrası ay ay değişim süreci ameliyat olduktan 1 yıl sonra tamamlanmaktadır. Ameliyat olduktan 1 hafta sonra atel ve tamponlar alınmaktadır. Atelin alındığı günkü yüzünüzdeki şişlikleriniz büyük bir kısmı 2-3 hafta sonra belirgin bir şekilde kaybolmaktadır. Burunda var olan şişliklerinizin %80lik kısmı 2 ay da dağılmaktadır. Kalan şişlikler ise 1 yıla yayılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki iyileşme sürecinde alınabilecek her darbe, sigara-nargile kullanımı bu süreci olumsuz etkilemekte ve uzatmaktadır. Daha detaylı bilgi için ise “Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler” isimli yazımızı okuyabilirsiniz. 

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak, burun estetiği sonrası değişim ve iyileşme süreci ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. En iyi burun estetik doktoru arayışınızda yanınızda olduğumuzu ve herhangi bir sorunuz olması halinde bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hattan iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 

Bir cevap yazın

Puanınız*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir