Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Var mıdır?

Burun estetik ameliyatı olmak isteyen her kişi hem ameliyat süreci hem de burun estetiği yapan doktorlar ile ilgili genel araştırmalar yapıyor. Bu kapsamda araştırma yapan insanlar burun estetiği ile ilgili sık sorulanlar hakkında yanıtlar arıyor. Burun estetik ameliyatı ile ilgili yanıtı en çok merak edilen sorular arasında ‘Burun estetiği ameliyatının riskleri var mı?’ sorusu da yer almaktadır. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak hazırladığımız bu haftaki blog yazısının konusunu bu soru etrafında şekillendirdik.

Burun Ameliyatı Riskli mi?

Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatında da birtakım riskler bulunmaktadır. Burun ameliyatı risk oranı kişiye, ameliyatın türüne ve diğer birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte risklerin giderilmesi ameliyat öncesi tetkiklere, hastanın dikkat etmesi gerekenlere ve benzer faktörlere göre ortadan kaldırılabilir. Yazımızın bu bölümünde burun estetik ameliyatında hangi konuların risk faktörü oluşturduğunu ve bu risklerin ortadan kaldırılması için neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler sunacağız. Daha sonra ise hangi kalıcı hastalıkların burun ameliyatı olma açısından risk taşıyıp taşımadığına soru-cevap yöntemiyle yanıt vereceğiz.

1. Burun Ameliyatının Kapsamına ve Türüne Göre Riskler Değişmektedir

Burun ameliyatı kendi içerisinde farklı türlere ayrılmaktadır. Örneğin, kalın derili burun estetiği ile ince derili burun estetiği yapılışı itibarıyla birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak hem ameliyat öncesinde hem ameliyat sırasında hem de ameliyat sonrasında estetik dikkat edilmesi gerekenler değişiklik gösterir. Burun ameliyatının kapsamına ve türüne göre hem estetik doktoru hem de hasta tarafından alınması gereken önlemler yer almaktadır. Doğru önlem ve bakımlar riskli durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte temel olarak kapalı ve açık teknik burun estetiği olmak üzere iki farklı estetik türü bulunmaktadır. Hangi tekniğin kullanılacağı, burun ameliyatı sonrası iz riski gibi konularda belirleyici olur. Kapalı teknik ile yapılan burun ameliyatlarında burun derisi üzerinde kesi olmadığından iz kalma riski de olmaz. Bununla birlikte burun eti ameliyatı, burun kemiği ameliyatı ve burun kıkırdak ameliyatı riskleri de ameliyat kapsamları birbirinden farklı olduğu için değişiklik göstermektedir.

 

2. Yaşa Bağlı Olarak Burun Ameliyatında Riskler Değişir

18 yaş altı bir birey ile 18 yaş üstü bir bireye yapılacak burun ameliyatının getireceği riskler birbirinden farklılık göstermektedir. Kadın ve erkeklerde 1-2 yaş fark etmekle birlikte, insan vücudunun gelişimi ortalama olarak 17-18 yaşına kadar devam etmektedir. Bu yaş sınırının altında yer alan bireyler için yapılacak burun ameliyatı, beraberinde ruhsal ve fiziksel riskler getirir. Bu yaş grubundakiler için burun ameliyatı yalnızca kırık, travma gibi durumlar neticesinde uygundur. Doğru yaş aralığında yapılan burun ameliyatı ile yaş kaynaklı burun ameliyatı riskleri ortadan kaldırılabilir.

 

3. Ameliyat Öncesi Yapılan Tetkikler Burun Ameliyatı Risklerini Azaltmaya Yöneliktir

Her burun ameliyatı öncesinde burun ameliyatı risk oranını azaltmak adına estetik doktoru tarafından birçok tetkik yapılır. Yapılan muayene neticesinde ve hastanın istekleri doğrultusunda kişi için en uygun olan burun ameliyatı haritası çizilir. Burun ameliyatı ile ilgili her planlama kişinin tetkik sonuçlarına ve isteklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu açıdan burun ameliyat öncesi yapılan tetkikler burun estetiği ameliyatı risklerini kaldırmaya yöneliktir.

4. Burun Ameliyatı Risklerini Kaldırmak İçin Hasta Çabası da Önemlidir

Burun estetiği risk oranını azaltmak adına hasta payına da birtakım sorumluluklar düşmektedir. Burun estetik ameliyatı öncesinde daha önce de belirttiğimiz gibi muayene yapılmaktadır. Muayene neticesinde hastaya hem ameliyat öncesinde hem de sonrasında dikkatli olması gereken konular hakkında bilgi verilir. Örneğin, burun ameliyatından en az 6 ay önce sigara ve alkol tüketimine son verilmelidir. Son verilmemesi halinde iyileşme süresi uzayacaktır. Estetik doktorunuz tarafından belirtilen tüm detaylara dikkat etmeniz, burun ameliyatı risklerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak burun ameliyatı riskleri bulunmaktadır. Ancak bu riskler hem estetik doktorunun hem de hastanın çabaları ile ortadan kolaylıkla kaldırılabilmektedir. Dolayısıyla belli başlı genetik ve kalıcı hastalıkları bulunmayan bireyler için burun ameliyatı riskleri ile ilgili korkulması gereken bir durum ortada bulunmamaktadır.

Hangi Hastalıklar Burun Ameliyatı İçin Sakıncalıdır?

Yazımızın bu kısmına kadar belli başlı genetik ve kalıcı hastalıkları bulunmayan bireyler için hangi durumların burun ameliyatı açısından risk oluşturabileceğinden ve bu risklerin nasıl kolayca ortadan kaldırılabileceğinden bahsettik. Şimdi ise kanser, kalp rahatsızlığı, diyabet, epilepsi gibi kalıcı ve belli bir süre devam hastalıklara sahip kişiler için burun estetik ameliyatının risk taşıyıp taşımadığına değineceğiz. Bunlarla ilgili cevapları sizlere soru-cevap şeklinde ileteceğiz:

1) Kalp Hastası Burun Ameliyatı Olabilir mi?

Kalp hastalıkları burun ameliyatına engel değildir. Yani kalp hastaları anestezi alamaz diye bir durum yoktur. Bununla birlikte kalp ve damar hastalıklarına sahip bireyler farklı anestezilerle yönetilir. Bu hastalar için ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler de değişiklik gösterir. Bunun için gerekli tetkikleri ve bilgilendirmeleri estetik doktorunuz yapacaktır.

2) Şeker Hastaları Burun Ameliyatı Olabilir mi?

Diyabet hastaları burun estetik ameliyatı olamaz diye bir kural yoktur. Ancak diyabet hastası olmayan kişilere kıyasla bazı yönlerden daha dezavantajlı olurlar. Nitekim şeker hastalığına sahip kişilerde yara iyileşmesi daha geç olur. Bununla birlikte enfeksiyonlara daha meyilli olurlar. Bu tarz dezavantajlar için burun estetik doktoru hastayı bilgilendirir ve gerekli önlemleri alır. Biz şeker hastalarına kapalı teknik ile burun ameliyatı olmalarını tavsiye ederiz.

3) Epilepsi Hastası Burun Ameliyatı Olabilir mi?

Epilepsi hastalarının atakları ne zaman ve nerede geleceği belli olmamaktadır. Ameliyata veya anestezi açısından engel bir durum teşkil etmemektedir. Ancak ameliyat esnasında strese veya heyecana bağlı olarak atak gelebilir ve hastanın hayati riski oluşabilir. Bu tür durumlarda elzem olmadığı sürece herhangi bir ameliyat önermemekteyiz.

4) Astım Hastaları Burun Ameliyatı Olabilir mi?

Astım hastalığı, hava yollarının çevresel etkenlere karşı aşırı duyarlı olmasıdır. Hava yollarında ve hava yollarını döşeyen mukoza denilen zarda şişme söz konusudur. Bu şişme zaman zaman hava akımını engelleyerek solunum sıkıntısına neden olur. Bu dönemlere astım nöbetleri denir. Burun ameliyatlarında genel anestezi kullanıldığı için, yine heyecana ve strese bağlı veya herhangi bir sebepten dolayı astım nöbetine sebep olabilir. Bu durumda hastanın yine hayati riski oluşur. Bu riskler göz ardı edilemez risklerdir ve astım hastaları için de elzem olmayan cerrahi işlemleri önermemekteyiz.

Burun Ameliyatında Ölüm Riski Var mı?

Estetik ameliyatları ile ilgili ölüm haberlerini duyarız. Ulusal ya da dünya basınının ilgisini estetik ameliyatlardaki ölüm haberleri çekmektedir. Anestezide ölüm riski oldukça düşüktür. Anestezi öncesi birçok tetkik yapılır ve anestezi almaya uygun olup olmadığınız tespit edilir. Burun ameliyatı anestezi riskini arttırmaz. Herhangi bir ameliyat olduğunuzda da ölme riskiniz düşük bir ihtimalle olsa da vardır. Fakat bu tarz durumlar medyaya çok yansımadığı için burun estetiği ile ilgili böyle şüphelerinizin olması normaldir. Başarılı bir estetik cerrah seçimi yaparak endişelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. 

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun estetiği ameliyatının risklerine yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca burun estetiğinde hangi durumlarda risk faktörlerinin ortaya çıkabileceğini ve bu riskleri kaldırmak için dikkat edilmesi gerekenleri sıralamaya çalıştık. Konu ile ilgili bilgi almak istemeniz halinde bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister, sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews