Burun Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler | Doç.Dr.Süleyman Taş

[toc]

Burnunuz yüzünüz ile uyumlu olmayan ya da deformitelerin mevcut olduğu bir yapıya sahip olabilir. Yüzünüze uygun , doğal sınırlar içerisinde , deformitelerinizde arınmış , güzel bir burun için burun estetiği ameliyatı olabilirsiniz. Ancak bu süreç öncesinde bilmeniz gereken ve yapmanız gereken bir takım hazırlıklar mevcuttur.
Burun Estetiği ameliyatı olmaya karar verdiniz. Fakat neler yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız sizin için aydınlatıcı olacaktır.
Burun estetiği ameliyatı öncesi hazırlıklardan ilk yapılması gereken karar vermektir. Karar vermek, burnunuzda sizi rahatsız eden durumların, deformitelerin farkına varmanız ve bu durumlardan kurtulmak istiyor olmanız demektir. Karar verme süreci 3-5 günlük bir zaman diliminde yapabileceğiniz bir durum değildir. Deformitelerinizin farkına varmanız , kabullenmeniz ve bu sürece girişmeye karar vermeniz yıllarınızı alabilir. Örneğin çocukken aldığınız bir darbe sonucu burun gelişimini deformiteli olarak tamamlayabilir. Burun hattında kırık meydana gelmiş olabilir. Bu darbe doğrultusunda burun yanlış gelişeceği için hava yolu problemleriniz de oluşabilir. Sizin bu durumu çocukluktan fark etmeniz güç olacağı için yıllar sonra farkına varmış olabilirsiniz.
Burun estetiği ameliyatı öncesi hazırlıklardan bir diğeri , karar verdikten sonraki aşama araştırma safhasıdır. Burun estetiği ameliyatı için teknolojinin etkisi ile geliştirilmiş bir çok teknik ve alet vardır. Sizin için hangi tekniğin en uygunu olduğunu işin ustaları ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Biz cerrahlar burun estetiği ameliyatı için gelen hastamızın önce deformitelerini saptayıp ardından hangi tekniği önerdiğimizi detaylı muayenelerimiz esnasında sizleri dinleyerek aktarıyoruz. Kişisel önerimiz tek bir cerrah ile görüşmemenizdir. Bir çok cerrah ile görüşmeli aradaki farkları görerek güven çerçevesinde kendi doktorunuzu kendinizin seçmesinden yanadır. Araştırma süreciniz de kısa zamanda tamamlayabileceğiniz bir süreç olmayabilir. Acele etmemekte fayda vardır. En sağlıklısı bu olacaktır.
Araştırma safhanız esnasında birçok doktor ile görüştükten sonra diğer bir aşama burun estetiği doktoru seçimidir.
Burun estetiği ameliyatı için deformitelerinizin farkına vardınız. Ameliyat olmayı istediniz, karar verdiniz ve araştırma sürecine başladınız. Birçok doktor ile görüştünüz , farklı farklı fikirler aldınız. Elinizdeki veriler doğrultusunda sizin için en uygun yöntemi ve doktorunuzu seçtiniz. Peki ya sonra?
Bundan sonraki hazırlık aşaması ameliyatınız üzerine olacaktır. Bu sürecinizi Doktorunuz ve ekibi yönetiyor olacaktır. Bu süreci de şöyle sıralayabiliriz;
• Burun estetiği ameliyatınız için gün belirleme
• Hastane seçimi
• Burun estetiği ameliyat öncesi planlama randevusu
• Ameliyat öncesi Anestezi Doktoru ile görüşme
• Ameliyat öncesi yapılması gereken tetkik ve tahliller
Operasyon öncesinde nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi durumların yaşanması burun estetiği açısından bir engel niteliğindedir. Bu yüzden tetkikler sırasından bu bilgileri doktorunuzla paylaşmalısınız. Kullandığınız düzenli ilaçları doktorunuzla paylaşmalısınız. Kadınlarda regl dönemi ameliyatın önünde bir engel olabilir. Bu yüzden bu bilgiyi de doktorunuza iletmelisiniz.

• Ameliyat günü hastaneye geçiş ve yatış işlemleri
Ameliyat günü yanınızda size kendinizi iyi hissettirecek bir refakatçi bulunmalıdır. Hijyenik bir ortama sahip ameliyathaneye gitmeden önce size ameliyat önlüğü giydirilir. Bu önlük hijyen açısından önem taşır.

Burun Estetiği Öncesi Tüketilmemesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı öncesi bazı içecek ve yiyeceklerden uzak durmak iyileşme ve ameliyat süreci için büyük önem taşır. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aspirin gibi kan sulandıran ilaçlar ameliyattan en az 1 hafta önce bırakılmalıdır.
  • Yeşil çay ve çeşitli bitki çayları ameliyat sırasında kanamayı arttırabilir. Bu yüzden ameliyat öncesi bu içecekleri bırakmış olmalısınız.
  • Kırmızı şarap, zencefil, sarımsak ve zeytinyağı tüketmemelisiniz.
  • Ameliyattan 6 ay önce mutlaka sigarayı bırakmalısınız.
  • Burun estetiği ameliyatı öncesi hazırlıklar böylece tamamlanmış olacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Günü Yapılması Gerekenler

Burun Estetiği ile ilgili bütün süreçleri planladıktan sonra sıra geldi ameliyat gününe. Ameliyat günü dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Operasyondan önce en az 6 saat yemek yememelisiniz.
  • Ameliyat günü oje, makyaj malzemesi, saç spreyi ve jöle gibi ürünler kullanmamalısınız.
  • Kendinize size pozitif enerji verecek bir refakatçi belirleyin.
  • Odaya gelen onam formunu ve genel anestezi formunu dikkatlice okuyup imzalamalısınız.

 

[ultimate-faqs include_category=’burun-estetigi-oncesi-dikkat-edilmesi-gerekenler’]

Hasta taburcu edilir. Özellikle ilk hafta pek çok konuda dikkatli olmalıdır. Hasta en az 1 hafta yan yatmamalıdır. Doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Zaman içerisinde ameliyatı bağlı olan morluk ve şişlik probleminden kurtulacaktır. Sonra hasta üzerindeki yasaklar birer birer kalkar. Bir aksilik çıkmazsa 1 yılın sonunda burun oturmuş olur…
Taş Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun estetiği öncesi dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili hazırladığımız blog yazımızı noktalıyoruz. Burun estetiği ile ilgili öğrenmek istediğiniz başka sorularınızın cevabı için +09 532 056 3693 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Puanınız*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/suleyman-tas-logo.png

10 yıldan fazla deneyimi ile 5000’nin üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Doç.Dr.Süleyman Taş, şu an hastalarını muayenehanesinde görmektedir

Üye Dernekler
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/TPRECD-logo.png
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/ASOPS-logo.png
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/vsfrm-logo-1.png
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/ishrs-logo.png
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/uems-logo.png
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/epsrc-logo.png
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/euraps-logo-1.png
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/ISAPS-logo.png
Sosyal Medya
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Doç. Dr. Süleyman TAŞ
Merhaba 🙌
Size nasıl yardımcı olabiliriz?