Burun Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burnunuz yüzünüz ile uyumlu olmayan ya da deformitelerin mevcut olduğu bir yapıya sahip olabilir. Yüzünüze uygun , doğal sınırlar içerisinde , deformitelerinizde arınmış , güzel bir burun için burun estetiği ameliyatı olabilirsiniz. Ancak bu süreç öncesinde bilmeniz gereken ve yapmanız gereken bir takım hazırlıklar mevcuttur.
Burun Estetiği ameliyatı olmaya karar verdiniz. Fakat neler yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız sizin için aydınlatıcı olacaktır.

Burun estetiği ameliyatı öncesi hazırlıklardan ilk yapılması gereken karar vermektir. Karar vermek, burnunuzda sizi rahatsız eden durumların, deformitelerin farkına varmanız ve bu durumlardan kurtulmak istiyor olmanız demektir. Karar verme süreci 3-5 günlük bir zaman diliminde yapabileceğiniz bir durum değildir. Deformitelerinizin farkına varmanız , kabullenmeniz ve bu sürece girişmeye karar vermeniz yıllarınızı alabilir. Örneğin çocukken aldığınız bir darbe sonucu burun gelişimini deformiteli olarak tamamlayabilir. Burun hattında kırık meydana gelmiş olabilir. Bu darbe doğrultusunda burun yanlış gelişeceği için hava yolu problemleriniz de oluşabilir. Sizin bu durumu çocukluktan fark etmeniz güç olacağı için yıllar sonra farkına varmış olabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatı öncesi hazırlıklardan bir diğeri , karar verdikten sonraki aşama araştırma safhasıdır. Burun estetiği ameliyatı için teknolojinin etkisi ile geliştirilmiş bir çok teknik ve alet vardır. Sizin için hangi tekniğin en uygunu olduğunu işin ustaları ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Biz cerrahlar burun estetiği ameliyatı için gelen hastamızın önce deformitelerini saptayıp ardından hangi tekniği önerdiğimizi detaylı muayenelerimiz esnasında sizleri dinleyerek aktarıyoruz. Kişisel önerimiz tek bir cerrah ile görüşmemenizdir. Bir çok cerrah ile görüşmeli aradaki farkları görerek güven çerçevesinde kendi doktorunuzu kendinizin seçmesinden yanadır. Araştırma süreciniz de kısa zamanda tamamlayabileceğiniz bir süreç olmayabilir. Acele etmemekte fayda vardır. En sağlıklısı bu olacaktır.

Araştırma safhanız esnasında birçok doktor ile görüştükten sonra diğer bir aşama burun estetiği doktoru seçimidir.
Burun estetiği ameliyatı için deformitelerinizin farkına vardınız. Ameliyat olmayı istediniz, karar verdiniz ve araştırma sürecine başladınız. Birçok doktor ile görüştünüz , farklı farklı fikirler aldınız. Elinizdeki veriler doğrultusunda sizin için en uygun yöntemi ve doktorunuzu seçtiniz. Peki ya sonra?

Bundan sonraki hazırlık aşaması ameliyatınız üzerine olacaktır. Bu sürecinizi Doktorunuz ve ekibi yönetiyor olacaktır. Bu süreci de şöyle sıralayabiliriz;

 • Burun estetiği ameliyatınız için gün belirleme
 • Hastane seçimi
 • Burun estetiği ameliyat öncesi planlama randevusu
 • Ameliyat öncesi Anestezi Doktoru ile görüşme
 • Ameliyat öncesi yapılması gereken tetkik ve tahliller

Operasyon öncesinde nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi durumların yaşanması burun estetiği açısından bir engel niteliğindedir. Bu yüzden tetkikler sırasından bu bilgileri doktorunuzla paylaşmalısınız. Kullandığınız düzenli ilaçları doktorunuzla paylaşmalısınız. Kadınlarda regl dönemi ameliyatın önünde bir engel olabilir. Bu yüzden bu bilgiyi de doktorunuza iletmelisiniz.

Ameliyat Günü Hastaneye Geçiş ve Yatış İşlemleri

Ameliyat günü yanınızda size kendinizi iyi hissettirecek bir refakatçi bulunmalıdır. Hijyenik bir ortama sahip ameliyathaneye gitmeden önce size ameliyat önlüğü giydirilir. Bu önlük hijyen açısından önem taşır.

Burun Estetiği Öncesi Tüketilmemesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı öncesi bazı içecek ve yiyeceklerden uzak durmak iyileşme ve ameliyat süreci için büyük önem taşır. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Aspirin gibi kan sulandıran ilaçlar ameliyattan en az 1 hafta önce bırakılmalıdır.
 • Yeşil çay ve çeşitli bitki çayları ameliyat sırasında kanamayı arttırabilir. Bu yüzden ameliyat öncesi bu içecekleri bırakmış olmalısınız.
 • Kırmızı şarap, zencefil, sarımsak ve zeytinyağı tüketmemelisiniz.
 • Ameliyattan 6 ay önce mutlaka sigarayı bırakmalısınız.
 • Burun estetiği ameliyatı öncesi hazırlıklar böylece tamamlanmış olacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Günü Yapılması Gerekenler

Burun Estetiği ile ilgili bütün süreçleri planladıktan sonra sıra geldi ameliyat gününe. Ameliyat günü dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Operasyondan önce en az 6 saat yemek yememelisiniz.
 • Ameliyat günü oje, makyaj malzemesi, saç spreyi ve jöle gibi ürünler kullanmamalısınız.
 • Kendinize size pozitif enerji verecek bir refakatçi belirleyin.
 • Odaya gelen onam formunu ve genel anestezi formunu dikkatlice okuyup imzalamalısınız.

Hasta taburcu edilir. Özellikle ilk hafta pek çok konuda dikkatli olmalıdır. Hasta en az 1 hafta yan yatmamalıdır. Doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Zaman içerisinde ameliyatı bağlı olan morluk ve şişlik probleminden kurtulacaktır. Sonra hasta üzerindeki yasaklar birer birer kalkar. Bir aksilik çıkmazsa 1 yılın sonunda burun oturmuş olur…
Taş Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun estetiği öncesi dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili hazırladığımız blog yazımızı noktalıyoruz. Burun estetiği ile ilgili öğrenmek istediğiniz başka sorularınızın cevabı için +09 532 056 3693 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

? Burun Estetiği Öncesinde Psikologa Gitmek Gerekir Mi?

Her insan hayat çizgisi üzerinde ilerlerken psikolojik durumunu, fiziksel durumunu ya da her ikisini aynı anda etkileyebilecek kararlar almaktadırlar. Bu konulardan bir tanesi de burun estetik ameliyatı olma kararıdır. Bu süreçte hasta psikolojisi büyük önem arz eder. Nitekim ameliyat öncesinde psikolojiniz hazır değil ise, çok heyecanlı ya da depresif bir dönemde iseniz o zaman ameliyat sonrası vücudunuz yara iyileşmesine gereken cevabı veremez ve sorunlar ardı ardına gelebilir. O yüzden hastamızı psikolojik olarak hazırlayabilmek ve ameliyat sonrası da gerekli desteği verebilmek adına kliniğimizde görev yapan psikolog bulunmaktadır. Bu ayrıcalığı Türkiye’de hastalarına sunan tek klinik olma özelliği taşımaktayız.

? Burun Ameliyat Öncesi Kullanılmaması Gereken İlaçlar Nelerdir?

Öncelikle eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa bunu mutlaka estetik cerrahınıza iletmelisiniz. Öte yandan kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaktan kaçınmalısınız. Örneğin, ameliyattan en az 10 gün önce kan sulandırıcı bir ilaç olan aspirin kullanmamalısınız.

? Burun Ameliyatı Sırasında Ne Giyilir?

Burun ameliyatına girmek üzere olan kişilerin en çok sorduğu sorular arasında ‘Burun ameliyatına girerken ne giyilir?’ sorusu yer almaktadır. Hijyenik koşullar altında olacağınız ameliyatta, ameliyathane önlüğü giydirilirsiniz. Bu hijyen açısından oldukça önemlidir.

? Burun Ameliyatı Sırasında Sonda Takılır Mı?

Burun estetik ameliyatı sırasında sonda takılmamaktadır.

? Burun Ameliyatında Hangi Anestezi Kullanılır?

Burun ameliyatlarında hem genel anestezi hem de lokal anestezi kullanılabilmektedir. Bu kullanılacak tekniğe ve burun ameliyatının kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Ancak lokal anestezi durumlarında hastanın bilinci yerinde olduğundan korkabilir, heyecan yapabilir veya stres gibi duyguları yansıtabilir. Bu da doktorun ince müdahaleler yaparken dikkatinin dağılmasına sebebiyet verebilir.

? Burun Ameliyatı İçin Refakatçi Gerekli midir?
Burun ameliyatları genelde hastanede 1 günlük kalmayı gerektirir. Dolayısıyla ihtiyaçlarınızı giderecek, size moral olarak da destek olacak bir refakatçiye ihtiyaç vardır. Refakatçi olarak özellikle etrafına pozitif enerji saçabilen bir yakınınızı seçmenizi tavsiye ederiz.Bununla birlikte görevliler dışında hiç kimse ameliyat sırasında içeriye girememektedir.

? Burun Ameliyatından Önce Hangi Testler Yapılır?
Rinoplasti ameliyatı öncesinde hastanın ameliyata vücut olarak hazır olup olmamasını anlamak adına hastaya bir takım tahliller uygulanır. Böylelikle ameliyatı zora sokacak ya da engelleyecek herhangi bir sağlık probleminin var olup olmadığı anlaşılır ve bu doğrultuda planlamalar yapılır. Estetik cerrahınız ameliyattan önce uygulamanız gereken tahlilleri sizinle mutlaka paylaşacaktır. Bu tahliller arasında kan tahlili, EKG, tomografi, röntgen gibi testler yer almaktadır.Testlerin dışında estetik doktorunuz burun kıkırdak yapınızı, deri yapınızı inceler ve yüz analinizi gerçekleştirir. Yapılan testler ve analizler neticesinde hastanın hava yollarında doğru nefes almasını engelleyen bir problem saptanırsa, ameliyat sırasında ona da müdahele edililir.

? Burun Ameliyatından Sonra Gülüş Değişir mi?
Burun ameliyatının ardından burun ve göz çevresinde şişlik ve morluklar meydana gelir. Bu şişliklerin geçmesi için belli bir zamana ihtiyaç duyulur. Söz konusu şişliklerden dolayı da iyileşme süreci boyunca gülüşünüzde değişiklikler oluşacaktır. Ancak şişlik, morluk ve ödemlerin tam olarak geçmesi ve burnunuzun oturması ile birlikte gülüşünüz de tekrar eskisi gibi olmaya başlayacaktır.

? Burun Ameliyatı Öncesi Burun Kılları Alınır mı?

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews