: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Burunli>Merak Ettikleriniz > Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 55 Soru
burun estetigi hakkinda en cok merak edilen 60 soru 1 1000x370 - Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 55 Soru

Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 55 Soru

Yazı İçeriği

Burun estetiği hakkında en sık sorulan soruları sizler için derledik. Burun ameliyatı ile ilgili tüm merak ettiklerinizin yanıtlarını bu sorular altında bulabilirsiniz. Merak ettiklerinizi daha kolay bulabilmeniz adına söz konusu soruları ameliyat öncesi, sırası ve sonrası en çok sorulanlar olarak kategorize ettik. İşte burun estetiği hakkında sık sorulanlar:

Burun Estetiği Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

burun estetigi yaptiracaklarin bilmesi gerekenler - Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 55 Soru

1. Burun Estetiği Nedir?

Literatürde rinoplasti olarak da geçen burun estetiği, burunda var olan şekil bozukluğunu gidermek amacı ile yapılan estetik cerrahi müdahaledir. Türkiye’de estetik cerrahi alanında en çok tercih edilen ameliyat türü olarak ön plana çıkmaktadır. Estetik kaygı ile yapılmasının yanı sıra, genetik ya da darbe gibi sebeplerden ötürü meydana gelen burundan rahat nefes alamama gibi durumları bertaraf etme amacı ile de yapılmaktadır.

2. İdeal Burun Nedir?

İdeal burun, her bireyin yüz tipine göre uygun olan ve bireyden bireye değişen, genellenemeyecek bir kavramdır. İdeal buruna ulaşmak için simetri, oran, uyum, doğallık ve fonksiyon gibi kriterler yerine getirilmelidir. Böylelikle kişi için ideal, yani doğal burun ameliyatı koşulları yakalanmış olur.

Doğal Burun Estetiği için Dikkat Edilmesi Gerekenler

3. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Nedir?

Plastik, Latince ‘Şekil vermek’, rekonstrüktif ‘Yeniden onarmak’, estetik ise ‘Güzel olanı hedeflemek’ anlamlarına gelmektedir. Dolayısıyla aslında her türlü ameliyat plastik cerrahinin alanına bir şekilde girmektedir. Bununla birlikte biz plastik cerrahları olarak üzerine uzmanlaştığımız plastik ameliyatları, her türlü doku defektinin (eksikliğinin) yerine konması ve estetik cerrahi ameliyatları olarak tanımlayabiliriz. Yarık dudak-damak gibi doğumsal hastalıklardan, yüz germeye kadar uzanan tüm yaş gruplarını kapsayan geniş bir yelpazeye sahibiz.

4. Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Burun estetik ameliyatları temel olarak iki farklı sebepten dolayı yapılmaktadır. Bunlardan birincisi estetik görünüm kaygısıdır ki çoğunlukla bu sebepten dolayı burun estetiği tercih edilir. Estetik görünüm kaygısının altında yatan sebeplerin başında ise burun şeklinden dolayı özgüven eksikliği ve mutsuzluk hissetmek yer almaktadır. Bu duruma sebep olan estetik problemler arasında ise burunda eğrilik, kemer, genişlik, uzunluk, aşırı kısalık yer almaktadır. Çoğunlukla genetik yapıdan dolayı meydana gelmekle birlikte geçirilen kaza ve travmaların da etkisi olmaktadır. Burun ameliyatlarının yapılmasının ikinci sebebi ise sağlıktır. Örneğin, bir kişinin burnundan rahat nefes alamaması, horlaması, dinlendirici bir şekilde uyuyamaması gibi sebeplerden ötürü burun estetiğine ihtiyaç duyulabilmektedir. “Burun estetiği hangi sağlık sorunlarında yapılır?” sorusunun cevabını öğrenmek için ise ilgili linkten yazımızı okuyabilirsiniz.

5. Burun Estetiği Hangi Yaşlarda Yapılır?

Zorunlu ve sağlık temelli burun ameliyatlarını dışarıda tutarsak, burun kemiğinin gelişimi tamamlanmadan burun estetiği olmak sakıncalıdır. Bu da 18 yaş civarına tekabül etmektedir. Nitekim burun kemiğindeki gelişim bu yaşlara kadar devam eder. Bu yüzden burun estetiği için en uygun yaş erkeklerde 18 ve sonrası, kadınlarda ise 17 ve sonrasıdır.

6. Burun Estetiği Hangi Mevsimde Yapılır?

Burun ameliyatları ile ilgili en çok sorulan sorular arasında ‘Burun estetiği ne zaman yapılmalı?’ sorusu yer alıyor. Burun estetiği için en uygun mevsim burun ameliyatında kullanılan tekniğe bağlı olarak değişmektedir. Açık teknik ile yapılan burun ameliyatlarında genel olarak en uygun mevsim yaza göre kış olarak kabul edilmektedir. Nitekim güneş ışınlarının bol olduğu aylarda vücutta ödem artışı meyili ortaya çıkar. Dolayısıyla sıcak aylarda açık teknik ile burun ameliyatı olmak, ameliyat sonrasında meydana gelen ödemlerin normalden daha geç iyileşmesine yol açabilir. Bunun ana sebebi ise açık teknik ile yapılan burun ameliyatlarında burunda kesi olmasıdır. Diğer yandan kapalı teknik ile yapılan ameliyatlarda burunda kesi meydana gelmediğinden ameliyatın olunacağı mevsim sağlık açısından herhangi bir şekilde sorun potansiyeli taşımaz.

7. Ameliyatsız Burun Estetiği Olur mu?

Ameliyatsız burun estetiğinin karşılığı dolgu uygulamasıdır. Küçük çaplı değişimler için uygundur. Hyaluronik asit dolgu ya da kişinin kendi bedeninden alınan yağların burnun gerekli noktalarına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Çok da belli olmayan sorunlar için belli bir süre için çözüm sağlar. Öte yandan dolgu uygulaması ile buruna ek bir madde enjekte edildiğinden yalnızca burun büyütme amaçlarında kullanılır. Bu yöntem ile burun küçülmesi mümkün olmamaktadır.

8. Burun Estetiği Öncesinde Psikologa Gitmek Gerekir mi?

Her insan hayat çizgisi üzerinde ilerlerken psikolojik durumunu, fiziksel durumunu ya da her ikisini aynı anda etkileyebilecek kararlar almaktadırlar. Bu konulardan bir tanesi de burun estetik ameliyatı olma kararıdır. Bu süreçte hasta psikolojisi büyük önem arz eder. Nitekim ameliyat öncesinde psikolojiniz hazır değil ise, çok heyecanlı ya da depresif bir dönemde iseniz o zaman ameliyat sonrası vücudunuz yara iyileşmesine gereken cevabı veremez ve sorunlar ardı ardına gelebilir. O yüzden hastamızı psikolojik olarak hazırlayabilmek ve ameliyat sonrası da gerekli desteği verebilmek adına kliniğimizde görev yapan psikolog bulunmaktadır. Bu ayrıcalığı Türkiye’de hastalarına sunan tek klinik olma özelliği taşımaktayız.

9. En İyi Burun Estetik Doktoru Nasıl Seçilir?

Öncelikle çeşitli kaynaklardan araştırdığınız ve yapmak istediğiniz estetik operasyon için uygun olduğunu düşündüğünüz estetik doktorlarının listesini çıkarmanızda fayda var. Ardından mutlaka merak ettiğiniz soruları sormak üzere söz konusu birkaç doktor ile ön görüşme ayarlamalısınız. Hayal ettiğiniz burun tipini de doktorunuzla paylaşabilir ve yanıtları doğrultusunda nihai seçiminize yaklaşabilirsiniz.

Burun Estetik Doktoru Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

10. En İyi Burun Estetiği Teknikleri Nelerdir?

Burun ameliyatlarında temel olarak açık ve kapalı olmak üzere iki farklı teknik kullanılmaktadır. Kapalı ve altravmatik teknik ile yapılan burun ameliyatları, açık teknik ile yapılan burun ameliyatlarına kıyasla daha çok avantajı beraberinde getirir. Her ne kadar estetik cerrahı için açık teknik daha çok kolaylık sunsa ve daha yaygın olarak kullanılsa da bu teknikte burun ucu kesilerek ameliyat yapılır. Bu da sonrasında burun ucunda ameliyat izi kalmasına yol açabilmektedir. Kapalı teknikte ise burunda kesi yapılmadığından iz kalması gibi bir durum mümkün değildir. Buna ek olarak kapalı teknik ile yapılan burun ameliyatlarında burun ucunda herhangi bir kesi olmadığından iyileşme süreci çok daha hızlı ilerler.

11. Burun Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

‘Burun estetiği fiyatları neye göre değişir?’ sorusu burun ameliyatı olmak isteyenlerin en sık sorduğu sorulardandır. Burun estetik fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla burun ameliyatı olmak isteyen hastaya herhangi bir tetkik yapmadan bir fiyat belirtmek imkansızdır. Burun ameliyatı fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında ise estetik cerrahınızın alanındaki başarı ve uzmanlık seviyesidir. Bunu ameliyat olunan hastane, yapılması planlanan estetik müdahalenin kapsamı, hastanede kalınacak gün sayısı gibi faktörler takip etmektedir.

Burun Ameliyatı Öncesi En Çok Sorulan Sorular

burun estetigi hakkinda en cok merak edilen 50 soru burun estetigi onces... - Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 55 Soru

12. Burun Ameliyatından Önce Hangi Testler Yapılır?

Rinoplasti ameliyatı öncesinde hastanın ameliyata vücut olarak hazır olup olmamasını anlamak adına hastaya bir takım tahliller uygulanır. Böylelikle ameliyatı zora sokacak ya da engelleyecek herhangi bir sağlık probleminin var olup olmadığı anlaşılır ve bu doğrultuda planlamalar yapılır. Estetik cerrahınız ameliyattan önce uygulamanız gereken tahlilleri sizinle mutlaka paylaşacaktır. Bu tahliller arasında kan tahlili, EKG, tomografi, röntgen gibi testler yer almaktadır.Testlerin dışında estetik doktorunuz burun kıkırdak yapınızı, deri yapınızı inceler ve yüz analinizi gerçekleştirir. Yapılan testler ve analizler neticesinde hastanın hava yollarında doğru nefes almasını engelleyen bir problem saptanırsa, ameliyat sırasında ona da müdahele edililir.

13. Burun Ameliyat Öncesi Kullanılmaması Gereken İlaçlar Nelerdir?

Öncelikle eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa bunu mutlaka estetik cerrahınıza iletmelisiniz. Öte yandan kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaktan kaçınmalısınız. Örneğin, ameliyattan en az 10 gün önce kan sulandırıcı bir ilaç olan aspirin kullanmamalısınız.

14. Hamilelikte Burun Estetiği Yapılır mı?

Gebelik döneminde burun ameliyatı kesinlikle yapılamaz. Hasta tarafından istenilirse bile doktor tarafından bu talep reddedilir. Bunun ana sebebi ise burun ameliyatının fetüse zarar verme potansiyelinin olmasıdır. Yalnızca kaza, kırık gibi travmatik durumlarda uygulanabilirliği vardır.

15. Emziren Anne Burun Ameliyatı Olabilir mi?

Emzirme döneminde olan annelerin kırık gibi travmatik durumlar olmadıkça burun ameliyatı yapması sakıncalıdır. Nitekim narkoz alımı gerektiren tüm ameliyatlar aslında anne sütünü etkiler ve emziren kadınlar için uygun değildir. Travmatik durumlarda ise narkozun etkisi geçinceye dek bebeğe yetecek kadar önceden anne sütü ayrılır. Narkoz etkisi geçene kadar bebek bu süt ile beslenir.

16. Grip Burun Ameliyatına Engel mi?

Ameliyat öncesinde yaşanan en büyük şanssızlıklar arasında hastanın grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar geçirmesidir. Bu gibi durumlar burun ameliyatına engel teşkil eder ve mutlaka ameliyatı yapacak olan estetik cerrahına belirtilmelidir. Netice itibarıyla ameliyat öncesinde yaşanan tüm üst solunum yolu enfeksiyonları doktor ile paylaşılmalıdır. Öte yandan regl döneminde olunmasının burun ameliyatına herhangi bir engel teşkil etmediğini hatırlatmamızda fayda var.

17. Erkek Burun Estetiği Farklı mıdır?

Genel anlamda kullanılan teknik ve yöntemler açısından erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Bununla birlikte yapılan cerrahi müdahaleler feminen ve maskülen görünümü etkiler. Bu daha çok burun ucu ile dudak arasındaki açı ile ilgilidir. Kadınlarda burun ucu açısı genelde 100-110 derece arasında yapılırken, erkeklerde 90-100 derece civarında olabilmektedir. Ancak tabi ki hastanın nasıl görünmek istediği burada daha önemlidir.

18. Burun Ameliyatı Öncesi Sakal Kesilir mi?

Burun ameliyatı olacak erkeklerin bıyık ya da sakalı olmaları halinde, ameliyat öncesinde traş olmalarında fayda vardır. Bu hem ameliyat sırasında estetik cerrahınızın daha kolay müdahale yapmasına yardımcı olacak hem de ameliyatın ardından bölgeye yapacağınız bakımı daha kolay hale getirecektir.

19. Burun Ameliyatı Öncesi Yemek Yenir mi?

Burun ameliyatından önceki 8 saat boyunca herhangi bir yemek yememelisiniz. Benzer şekilde hasta, söz konusu sürede su dahi içmemelidir. Bu yüzden gece yarısından sonra hiçbir gıda ya da su almamalısınız.

20. İnce Derili Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği olacak kişiler için burun deri incelik veya kalınlığını tespit etmek çok önemlidir. İnce derili burunlarda burun üzerini kaplayan deri ince yapıda olmaktadır. İnce derili kişiler, kalın derili kişilere kıyasla avantajlı durumdadırlar. Burun estetiği ameliyatı sonrası kalın derili hastaların iyileşme süreçlerine kıyasla çok daha hızlı iyileşirler.

İnce deriye sahip olmak, burun estetiği olacak olan hastalarda aranan özelliklerden birisidir. Yapılan burun estetiği ameliyat sonrasında tüm ince işçilik daha kolay görülebilmektedir. İnce derili olmanın dezavantajı ise derinin çok ince olmasından dolayı minimal kusurları dahi göz önüne çıkarmaktadır. Ameliyat sonrası nasıl bir süreç yaşanacağını önceden bilmek sürecin daha kolay ve pozitif geçmesini sağlayacaktır. İnce derili burun estetiği hakkında daha detaylı bilgi almak için linke tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

İnce Derili Burun Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

21.Kalın Derili Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun derisinin kalın olduğu hastalarda ameliyat sürecinin diğer hastalara göre sancılı geçtiğinin ve bu süreçte burun estetiği cerrahının tecrübesine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Kalın deriye sahip olan hastanın burnunda yapılacak ince işlemler derinin kalınlığından dolayı gözle görünebilir halini öncesinden planlamak gereklidir. Ameliyat öncesi ve sonrasında da ince derili buruna sahip olan hastalara göre daha uzun bir iyileşme süreci geçirecektir. Kalın derili burun ameliyatında seçilecek doktor süreci memnun olarak tamamlamanız da yardımcı olacaktır. Kalın derili burun estetiği hakkında daha detaylı bilgi almak için linke tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kalın Derili Burun Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

22. Kemerli Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

TAŞ Estetik Cerrahi merkezi olarak kemerli burun ameliyatlarında tamamen hastaya özgü bir yaklaşım sergilemekteyiz. Kemeri almayıp şekillendirdiğimiz, törpülediğimiz, içeriye gizlediğimiz ya da aldığımız çeşitli yöntemler mevcuttur. Burun kemeri alımlarında hassas olmak adına mikromotor dediğimiz aletleri kullanmaktayız.

23. Kemerli Burun Ameliyatı Zor mu?

Türkiye’de genelde kemerli burun yapısından şikayetle burun ameliyatı olanların sayısı oldukça yüksektir. Bu yüzden söz konusu grupta yer alan kişilerin en çok merak ettikleri soruların başında da yukarıdaki soru gelir. Bu sorunun cevabı kısa ve net olarak ‘Hayır’dır. Kemerli burun yapısı ya da burunda eğrilik gibi durumlar burun ameliyatının zorluğunu etkileyen faktörlerden değildir. Burun ameliyatının zorluk derecesini daha çok kemik, kıkırdak ve deri farklılıkları etkilemektedir. Örneğin, kalın derili burun yapısına sahip hastaların ameliyatı, ince derili burun yapısına sahip hastalara kıyasla daha zordur. Bunun nedenlerinden bir tanesi de ince derili burun ameliyatlarındaki estetik dokunuşların, kalın derili burunlarda dışarıya yansımasının görece daha zor olmasıdır.

Kemerli Burun Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

24. Burun Ucu Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ucu ameliyatı, burun ucunda yer alan kıkırdaklara yeniden şekil verilerek gerçekleşen bir ameliyattır. Burun ucunda yer alan kıkırdaklar istek ve amaç doğrultusunda yeniden şekillendirilerek burun ve dudak açısı farklılaştırılabilir. Burun ucunu inceltmek isteyenler için de burun ucu kıkırdaklarına müdahalede bulunulur. Genellikle burun kemeri olmayan ancak burnunun ucundaki görüntüden ya da burun deliklerinden rahatsız olan kişilere yapılan bir ameliyat türüdür.

Burun Ucu Kalkıklığı İndirme: Kalkık burun genel olarak beğenilen ve estetik duran bir burun tipidir. Ancak kimi insanın genetik ya da farklı sebeplerden ötürü burun kalkıklığı normalin çok daha üstünde olabilmektedir. Dolayısıyla bu kişiler, burunlarının biraz daha aşağı indirilmesini isteyebilmektedirler. Yapılan tetkiklerin ardından hastanın istediği ölçüde kalkık burun ameliyatı da yapılabilmektedir ve işe yarar. Ancak diğer burun estetik operasyonlarında olduğu gibi burnun oturması için belli bir süre geçmesi gerekmektedir.

Burun Ucu Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

25. Burun Deliği Asimetrisi Nasıl Düzeltilir?

Burun deliklerindeki asimetri, birçok kişinin burnuyla ilgili rahatsız olduğu konular arasında yer almaktadır. Burun deliği eşitleme konusunda da estetik operasyon gerekmektedir. Genellikle asıl rahatsız olunan burun yapısına yönelik yapılan ameliyatlarda, ek işlem olarak uygulanır. Yapılan operasyonda burun kanatlarına yönelik müdahele yapılmaktadır.

26. Yurtdışından Gelenler İçin Burun Ameliyatı Süreci Nasıldır?

Yurtdışından gelen ve burun estetiği olmak isteyenler için süreç oldukça kolay bir hale gelmiştir. Öncelikle hasta Türkiye’ye gelmeden önce, hastadan burnunun tüm detaylarını gösteren bir video göndermesi talep edilir. Video üzerinden yapılan kontrollerin ardından hasta için randevu tarihi oluşturulur. Randevu gününde detaylı muayene ve ameliyat öncesi yapılması gereken tetkikler yapılır, burun ameliyatı için izlenecek yol şekillendirilir. Akabinde ise hasta ameliyata alınır. Tüm bu süreç için hastanın Türkiye’de 9-10 gün kadar kalması yeterli olmaktadır. Ameliyat sonrası kontroller için Türkiye’ye gelemeyecek olan hastalar için detaylı videolar göndermeleri beklenir.

Burun Estetiği için Yurtdışından Gelen Hastaların Bilmesi Gerekenler

27. Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun eğriliği ameliyatlarında kullandığımız teknik, tüm ameliyatlarımızda olduğu gibi kapalı ve atravmatik teknik ile mümkündür. Kapalı ve atravmatik teknik ile burunda, ameliyata dair kesi veya iz olmamaktadır. İyileşme süreci açısından diğer teknikler ile kıyaslandığında çok daha avantajlıdır. Burnun dış görünümünü düzeltmek amacıyla orta hatta almak için yapılan estetik cerrahisi ile birlikte burnun deviasyon problemlerine de müdahaleler yapmaktayız. Bu sayede hem görsel olarak yüze uygun bir burun hem de fonksiyonel olarak sağlıklı nefes alabilen bir buruna sahip olmak mümkündür.

28. Septoplasti ve Rinoplasti Ameliyatı Aynı Operasyonda Yapılabilir Mi?

Septoplasti ve rinoplasti aynı ameliyatta yapılabilir. Yapılan tetkikler neticesinde septoplasti müdahelesine gerek duyuluyorsa, rinoplasti sırasında burun kıkırdağındaki eğrilikler ve problemler de giderilebilir.

29. Burun Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun ameliyatı olmak için estetik cerrahınızdan randevu aldıktan sonra yol haritası çizilir. Nasıl bir burun tipinin oluşturulacağı üzerine çalışmalar yapılır. Bununla birlikte hastaya gerekli tetkikler yapılıp ameliyata hazır olup olmadığı tespit edilir. Öte yandan estetik cerrahı burun estetiğinden önce yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler hakkında hastaya gerekli yönlendirmeleri yapar. Burun ameliyatından önce başlıca dikkat edilmesi gerekenler arasında ise şunlar yer alır:

 • Kan sulandırıcı ilaç ve gıdaların alınmaması
 • İyileşme sürecini uzattığından, ameliyattan en az 6 ay önce sigara kullanımının bırakılması
 •  Ameliyattan önceki 8 saat boyunca hiçbir su ve gıda alınmaması

Burun Ameliyatı Sırasında Yaşananlar ile İlgili En Çok Sorulan Sorular

burun estetigi hakkinda en cok merak edilen 50 soru burun estetigi surec... - Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 55 Soru

30. Burun Ameliyatı Sırasında Ne Giyilir?

Burun ameliyatına girmek üzere olan kişilerin en çok sorduğu sorular arasında ‘Burun ameliyatına girerken ne giyilir?’ sorusu yer almaktadır. Hijyenik koşullar altında olacağınız ameliyatta, ameliyathane önlüğü giydirilirsiniz. Bu hijyen açısından oldukça önemlidir.

31. Burun Ameliyatı Sırasında Sonda Takılır mı?

Burun estetik ameliyatı sırasında sonda takılmamaktadır.

32. Burun Ameliyatında Hangi Anestezi Kullanılır?

Burun ameliyatlarında hem genel anestezi hem de lokal anestezi kullanılabilmektedir. Bu kullanılacak tekniğe ve burun ameliyatının kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Ancak lokal anestezi durumlarında hastanın bilinci yerinde olduğundan korkabilir, heyecan yapabilir veya stres gibi duyguları yansıtabilir. Bu da doktorun ince müdahaleler yaparken dikkatinin dağılmasına sebebiyet verebilir.

33. Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

‘Burun estetik ameliyatı kaç saat sürer?’ sorusunun yanıtı ameliyatın boyutuna ve kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Öte yandan bu süre burun yapısına, hastanın anestezik durumuna ve ameliyatta kullanılan tekniğe göre de değişmektedir. Kapalı ve atravmatik teknik ile yapılan burun ameliyatları ortalama olarak 2 saat sürmektedir.

34. Burun Ameliyatı İçin Refakatçi Gerekli midir?

Burun ameliyatları genelde hastanede 1 günlük kalmayı gerektirir. Dolayısıyla ihtiyaçlarınızı giderecek, size moral olarak da destek olacak bir refakatçiye ihtiyaç vardır. Refakatçi olarak özellikle etrafına pozitif enerji saçabilen bir yakınınızı seçmenizi tavsiye ederiz.Bununla birlikte görevliler dışında hiç kimse ameliyat sırasında içeriye girememektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası En Çok Sorulan Sorular

burun estetigi hakkinda en cok merak edilen 50 soru burun estetigi sonra... - Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 55 Soru

35. Burun Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Rinoplasti sonrası iyileşme süresi yapılan ameliyatın kapsamına, uygulanan tekniğe göre değişebilmektedir. Atel ve tamponlar 1 hafta sonra alınmaktadır. Doktorun tavsiye ettiği süre boyunca yatış pozisyonu gibi detaylara dikkat edilir. Genellikle ilk 7-10 günün ardından kişi normal sosyal yaşantısına dönebilecek kadar iyileşme gösterir. Ancak bu süreç sonrasında her ne kadar sosyal yaşantısına geri dönse de hasta burnunu doktor tavsiyeleri doğrultusunda korumaya devam etmelidir.

36. Burun Ameliyatından Sonra Kanama Olur mu?

Ameliyat öncesinde yapılan tetkiklerle birlikte ameliyat sonrası oluşabilecek kanama ihtimalini minimize edici önlemler alınır. Bununla birlikte örneğin yüksek tansiyon gibi problemleri olan kişilerde ameliyat sonrasında kanama olma riski daha fazladır. Öte yandan ameliyattan sonra 1-2 gün boyunca pembemsi ve az miktarda kanama normal bir durumdur.

37. Burun Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Hastanede Kalınır?

Burun ameliyatının ardından hastanede genelde 1 gün kalınmaktadır. 1 gün kalınmasının amacı hastayı gözlem altında tutmaktır. Şehir dışından ameliyat için geliyorsanız da 1 gece hastanede kalmanızın ardından taburcu olursunuz. Taburcu olunduktan sonra hasta il dışı veya yurtdışında yaşıyor ise evine gidip dinlenebilir. Uçak yolculuğu yapmasına engel bir durumu yoktur. Ancak verilen kontrol tarihinde tekrar gelmelidir.

38. Burun Ameliyatı Sonrası Tampon Kaç Gün Kalır?

‘Burun ameliyatı sonrası tampon ne zaman çıkarılır?’ ameliyat sonrasına yönelik en sık sorulan sorular arasında bulunmaktadır. Burun ameliyatı esnasında burun içine yerleştirilen silikon ve ortası delik olan tamponlar, ameliyattan 1 hafta sonra çıkarılmaktadır. Teknolojinin etkisi ile burun ameliyatları ve burun formu için özel tasarlanan bu silikon tamponlar, geçmişteki burun ameliyatlarına nazaran daha konforlu istirahat süreci sağlamaktadır.

39. Tamponların Çıkarılması Canı Yakar mı?

Atel ve tamponların çıkarılması kesinlikle ağrılı veya acılı bir süreç değildir. Ameliyat esnasında burun üzerine yerleştirilen atel, güçlü yapıştırıcılar sayesinde burun üzerinde durmaktadır. Atel çıkarılırken hasta ağrı veya acı hissetmez.

40. Burun Ameliyatı Sonrası Ağrı Ne Zaman Geçer?

Kapalı ve atravmatik teknik ile yapılan burun ameliyatı ağrılı bir süreç yaşatmamaktadır. Ancak kişinin ağrı eşiği düzeyine göre de değişebilir. Özellikle hastanın ağrıyı olumsuz etkileyici bir enfeksiyonu ya da başka bir hastalığı yoksa yoğun ağrılara nadiren denk gelinir. Öte yandan ameliyat sonrasında anestezinin etkisinin geçmesinin ardından doktorunuz ağrı önleyici gerekli ilaçları size tavsiye edecektir. Dolayısıyla ağrı ile ilgili korkulacak bir durum bulunmamaktadır.

41. Burun Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Burun estetik ameliyatı sonrası iz kalıp kalmaması durumu ameliyatta kullanılan tekniğe bağlıdır. Açık teknik ile yapılan burun ameliyatlarında burun ucunda kesi açılır. Bu yüzden ameliyat sonrası burunda iz kalması muhtemeldir. Ancak kapalı teknik ile gerçekleştirilen ameliyatlarda burunda iz kalması gibi bir durum söz konusu olmaz. Nitekim TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bizim de kullandığımız kapalı teknik ile yapılan ameliyatlarda burun ucunda kesi olmaz. Ameliyat burun delikleri içerisinden gerçekleştirilerek ameliyat sonrası oluşabilecek izlerin önüne geçilir.

42. Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik ve Morluklar Nasıl Geçer?

Burun ameliyatı sonrası yüz ve göz çevresindeki şişlik ve morlukların geçme süreci doğal yollardan olur. Bunun için ek bir müdahale yapılmaz. Hastanın bu süreci minimuma indirebilmesi için doktorundan aldığı tavsiyelere harfiyen uygulaması gerekmektedir. Göz çevresinde oluşan şişlik ve morluklar 3-4 gün gibi kısa bir süre içerisinde geçer. Ancak burun içine operasyon yapıldığından burundaki ödemlerin geçmesi için hastaların sabırlı olmaları gerekmektedir. Kapalı ve atravmatik teknik ile yapılan ameliyatlarda burundaki şişlikler ameliyattan sonraki 2 aylık süreçte büyük ölçüde geçer. Toplamda 1 yıl içerisinde ise burunda meydana gelen şişmeler tamamen iner ve burun nihai görünümüne kavuşur.

43. Burun Ameliyatı Sonrası Koku Kaybı Yaşanır mı?

‘Burun estetiği sonrası koku alma kaybı olur mu?’ sorusu ameliyat olmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu ve cevabından korktuğu sorular arasındadır. Ancak konu ile ilgili endişe duyulacak bir durum olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Burun ameliyatı sonrası koku kaybı yaşayabilirsiniz ancak bu geçici süre ile olur. Ameliyat esnasında koku almanızı sağlayan dokular da etkilendiğinden geçici olarak koku alma problemi yaşanabilmektedir. Ancak bu durum, burundaki şişlikler geçmeye başladıkça ortadan kalkar.

Burun Ameliyatı Sonrası Koku Kaybı

44. Burun Ameliyatı Sonrası Masaj Ne Zaman Yapılır?

Burun estetik ameliyatı sonrası masaj, bakım çeşitleri arasında yer almaktadır. Kesinlikle doktorun söyledikleri doğrultusunda yapılması gereken burun masajının ana amacı ödem ve şişlik iyileşme sürecini olumlu yönde etkilemektir. Ameliyattan sonra ortalama olarak 2 ay boyunca günde 20 dakika civarında doğru yöntemlerle masaj yapılmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Masaj & Bakım Önerileri

45. Burun Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Rapor Verilir?

Burun ameliyatından sonra kaç gün rapor verileceği yapılan cerrahi müdahalenin türü ve kapsamına göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak 10 gün rapor verilmektedir. Doktorun ihtiyaç görmesi halinde rapor süresi uzatılabilmektedir.

46. Burun Estetiği Sonrası Makyaj Ne Zaman Yapılır?

Burun estetik ameliyatından sonra atel ve tamponların alınmasının ardından hemen makyaj yapılmaya başlanabilmektedir.

47. Burun Ameliyatından Sonra Ne Zaman Sigara İçilir?

Doktorunuz hem ameliyattan önce hem de ameliyattan sonra sigara içmemeniz gereken süreyi size bildirecektir. Sigaranın belli bir süre yasak olmasının ana sebebi ödem ve şişliklerin iyileşmesini geciktirici ve zorlaştırıcı etkisidir. Sigara kullanan kişi, burun ameliyatı olmak istiyor ise ameliyattan en az 6 ay önce sigarayı bırakmalı ve ameliyattan sonra da kesinlikle kullanmamalıdır. Nargile de bu sürece dahildir.

48. Burun Ameliyatından Sonra Ne Zaman Alkol Alınır?

Burun ameliyatından önceki ve sonraki 10 gün boyunca alkol alınmamalıdır. Bunun sebepleri arasında alkolün vücutta su tutması, ciltte kuruluğa yol açması, morluk ve şişliklerin iyileşme sürecini baltalaması gibi önemli nedenler yer almaktadır.

49. Burun Ameliyatından Sonra Ne Zaman Yan Yatılır?

Burun estetik ameliyatından 1 hafta sonra atel ve tamponlar alınmaktadır. Atel ve tamponların alımından itibaren sırt üstü düz yatmak ve yan yatmak serbesttir. Ancak yan yatarken dikkat edilmesi gereken, 2 ay boyunca burun yastığa temas etmemeli ve yüz üstü yatılmamalıdır.

50. Burun Ameliyatından Sonra Ne Zaman Gözlük Takılır?

‘Burun ameliyatından ne kadar süre sonra gözlük takılır?’ sorusu burun estetik ameliyatı ile ilgili en sık gelen sorular arasındadır. Söz konusu sorunun yanıtı yapılan ameliyatın türüne göre ve buna bağlı olarak da gözlük kullanılmaması gereken süreye göre farklılık gösterir. Genellikle ameliyattan 2 ay sonra gözlük kullanımına izin verilebilmektedir. Burun yapısının kendisini toparlama süresinin uzun süreceği ameliyatlarda gözlük kullanım yasağı burun iyileşme sürecini tamamlayana kadar devam etmektedir.

51. Burun Ameliyatından Ne Kadar Sonra Uçağa Binilir?

Burun ameliyatının ardından hastaneden taburcu olan hasta, uçak yolculuğu yapması gerekiyorsa yapabilir. Yani hastaneden taburcu olduktan sonra, hasta uçağa binebilir. Dolayısıyla burun estetik ameliyatı, uçak yolculuğuna engel olmamaktadır.

52. Burun Ameliyatından Sonra Ne Zaman Spor Yapılır?

Burun ameliyatından sonra özellikle ilk 6-8 hafta boyunca ağır hareketlerden ya da herhangi bir darbeden kaçınılmalıdır. Zaman içerisinde hafiften başlayarak normal spor döngünüze dönmeye başlayabilirsiniz. İlk hafta boyunca havaların aşırı sıcak ya da soğuk olmaması şartıyla çok az sürede ve az tempolu yürüyüşler yapılabilir. İlk haftanın ardından yürüyüş süresi biraz daha uzatılabilir. Bununla birlikte ilk 6-8 hafta boyunca ağır spor hareketlerinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Öte yandan top darbesi gelebilecek basketbol, voleybol gibi sporlara başlamanın süresi çok daha uzun sürmektedir. Nitekim ameliyattan sonraki ilk 1 yıl içerisinde gelebilecek darbelere karşı dikkatli olunmalıdır.

53. Burun Ameliyatından Sonra Ne Zaman Sümkürülür?

Ameliyattan sonra özellikle ilk 2 hafta boyunca sümkürmemeniz önerilmektedir. Doktorunuzun yapacağı kontrollerin ardından bu süre doktor tarafından biraz daha uzatılabilmektedir.

54. Burun Ameliyatı Sonrası Tam Şekil Ne Zaman Belli Olur?

Kapalı ve atravmatik teknik ile yapılan burun ameliyatından sonra burunda meydana gelen şişlik ve ödemler burnun nihai görüntüsünü etkiler. Bu şişlik ve ödemler genellikle 2 ay içerisinde iyileşmektedir. Bununla birlikte burun asıl görünümüne ameliyattan sonraki 1 yılın ardından kavuşmaktadır. Dolayısıyla ‘Burun estetiği sonrası burun ucu kalkıklığı ne zaman iner?’ sorusunun yanıtını da ortalama 1 yıl olarak verebiliriz.

Burun Estetiği Yüzü Ne Kadar Değiştirir?: Burun, bildiğiniz üzere tam olarak yüzün ortasında yer almaktadır. Dolayısıyla burunda yaşanan en ufak bir değişiklik, suratın çehresini değiştirmektedir. Ancak bu değişim estetik doktorunuzun hünerlerine bağlı olarak olumlu yönde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla bu konuda korkmanıza gerek olan bir durum yoktur.

55. Burun Ameliyatından Sonra Gülüş Değişir mi?

Burun ameliyatının ardından burun ve göz çevresinde şişlik ve morluklar meydana gelir. Bu şişliklerin geçmesi için belli bir zamana ihtiyaç duyulur. Söz konusu şişliklerden dolayı da iyileşme süreci boyunca gülüşünüzde değişiklikler oluşacaktır. Ancak şişlik, morluk ve ödemlerin tam olarak geçmesi ve burnunuzun oturması ile birlikte gülüşünüz de tekrar eskisi gibi olmaya başlayacaktır.

56. Burun Estetiği Sonrası Burun Delikleri Küçülür Mü?

Burun ameliyatı olmak isteyenlerin bu soruya ek olarak ‘Burun ameliyatı sonrası burun delikleri büyür mü?’ gibi sorular da sorduğu görülmektedir. Burun ameliyatından sonra burun deliklerinin de yapısında değişimler gözlenir. Ancak bu değişimler hastanın talepleri doğrultusunda ameliyat öncesinde planlanır. Böylelikle hoşnut etmeyecek sonuçların önüne geçilmiş olunur. Öte yandan halihazırda burun delikleri büyük olanların burun delikleri küçültülebilir, burun delikleri küçük olanların ise burun delikleri büyültülebilir. Bu, hastanın isteği ve beklentileri doğrultusunda şekillendirilir.

57. Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Ne Kadar Düşer?

Tıpkı bir yapıyı ayakta tutan elementler olduğu gibi burun çatısını ayakta tutan burun içi yapılar bulunmaktadır. Nasıl ki bir binada restorasyon çalışmaları yapıldığında o binayı ayakta tutan elementlere doğru müdahalede bulunulması gerekiyorsa, burun ameliyatında da benzer durum gereklidir. Son yıllarda estetik alanında yaşanan gelişmeler sayesinde burun çatısını ayakta tutan bu yapılara zarar vermek bir yana, daha da güçlendirilmesi ve burun ucu düşmelerinin önüne geçilmesi mümkün olabiliyor. Bu önlemler burun yapısını ayakta tutan burun kıkırdağına yönelik alınmaktadır. Yani sonuç olarak burun ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi gibi bir korkunuzun olmaması gerekiyor.

Tüm bunların yanı sıra her burun ameliyatından sonra ödemlerin meydana geldiğini ve ödemlerin iyileşmesi ile birlikte burun görünümünde değişiklikler meydana geldiğini hatırlatmakta fayda var. Ancak bunlar burun ucu düşmesi değildir. Aksine, tam olarak istediğiniz burun yapısının nihai formudur.

58. Revizyon Burun Ameliyatı Nedenleri Nelerdir?

Revizyon burun ameliyatı, daha evvel burun estetik ameliyatı olan ve burun yapısı oturduktan sonra görüntüsünden ya da fonksiyonundan hoşnut olmayan kişilerin yeniden burun ameliyatı olmasına denir. İki ana sebebi sebebi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi kişinin hayal ettiği görüntüye kavuşamaması ya da ulaşsa bile beklediği kadar mutlu olmamasıdır. Bir diğer sebep ise ameliyattan sonra nefes alma ile ilgili problemlerin oluşması ya da halihazırdaki nefes alma probleminin yeterli düzeyde giderilmemesidir. Revizyon burun ameliyatı olacak kişiler yeni doktorlarının seçiminde çok daha fazla dikkatli olmalıdırlar.

Revizyon burun estetiğinde hastayı bekleyen aşamalar nelerdir?

59. Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler listesi oldukça uzundur. Ancak tıpkı ameliyat öncesinde yapılması gerekenlere yönelik tavsiyeler verildiği gibi ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenlere yönelik de doktorunuz tarafından tavsiyeler verilir. Bu tavsiyeler arasında şunları sıralayabiliriz:

 • Sümkürmek, ıkınmak, öksürmek, eğilmek-kalkmak, ağır bir yük kaldırmak-taşımak kanama riskinizi arttırabilir. Söylenmedikçe bu hareketleri yapmaktan kaçınınız.
 • Başınızı 2 veya daha fazla yastıkla yükselttiğinizde daha rahat uyuduğunuzu fark edeceksiniz. Bu pozisyon, burnunuzdaki, yüzünüzdeki ameliyata bağlı şişkinliğinizi azaltır.
 • Burun alçısı yerinde 7-10 gün arasında kalacaktır ve doktorunuz tarafından çıkartılacaktır. Bu alçıyla asla oynanmamalıdır.
 • Kuvvetli çiğneme, efor gerektiren ve uzun çiğnemeyi gerektiren gıdalardan kaçınınız. (Örneğin ısırarak elma, havuç yemekten kaçınınız.)
 • Günlük beslenmenizde 1 ay süreyle tuz kısıtlaması yapmanız şişliklerinizin vücuttan dağılma süresini kısaltacaktır.
 • Proteinden zengin beslenmeniz gerekmektedir. (Et-süt ürünleri)
 • Normalden daha fazla istirahat ediniz.
 • Yoga, pilates, fitness gibi sporlardan 8-10 hafta uzak durunuz. Ameliyattan 1 ay sonra yüzebilirsiniz.
 • Dişlerinizi yumuşak bir diş fırçasıyla hafifçe fırçalayınız.
 • İlk defa ameliyat olan hastalarımız 8. Hafta, revizyon ameliyatı olan hastalarımızın da 12 hafta boyunca güneş ve güneş banyosundan uzak durması gereklidir.
 • Ameliyat sonrası dönemde morluklarınızın kalıcı hale gelmemesi için yüz bölgenizi 50 faktörlük bir güneş kremi ile koruyunuz.
 • İki hafta boyunca önden veya arkadan iliklenen kıyafetler giyiniz. Baş üzerinden geçirilen, dar olabilecek, tişört veya dik yakalı kazaklardan uzak durunuz.
 • Sadece doktorunuz tarafından yazılan ilaçları kullanınız, özellikle ağrı kesicinizi danışmadan değiştirmeyiniz.
 • En az 8 hafta boyunca burnunuzun üzerine oturan numaralı veya güneş gözlükleri takmayınız.
 • Ameliyattan 2-3 gün sonra kontak lensler takılabilir.

Burun Estetiği olmak isteyen ve en iyi burun estetik doktoru arayışı içerisinde olanların TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak yanındayız. Burun Estetiği fiyatları ya da başka bir konu hakkında sormak istediğiniz bir soru olması halinde bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir