Burun Estetik Ameliyatı için Yaş Sınırlaması

Burun estetik ameliyatı için yaş sınırlaması, burun ameliyatı olmak isteyenlerin sıklıkla merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Taş Estetik Cerrahi Merkezi olarak, bu doğrultuda burun estetik ameliyatı yaş sınırı ile ilgili bir blog yazısı hazırlamak istedik. Yazı boyunca hem 18 yaş altı burun estetiği ile hem de burun estetiği üst yaş sınırı ile ilgili bilgi vereceğiz. Burun estetik yaş sınırı ile ilgili soruları olanlar için faydalı bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Öncelikle ‘Burun estetiği yaş sınırı var mı?’ sorusunun yanıtını verelim. Burun estetik ameliyatı için yaş sınırlaması bulunmaktadır. Bunların sebeplerini ve koşullarını yazının akışı içerisinde ele alacağız. İlk olarak burun estetik ameliyatı alt yaş sınırını ele alarak başlayabiliriz.

Burun Estetiği 18 Yaş Altı İçin Mümkün müdür?

Hem erkek hem de kadın bireylerde tüm vücutta olduğu gibi burun gelişimi de belli bir yaşa kadar devam eder. Vücut gelişimi genel olarak 18 yaşına kadar devam etmektedir. Bununla birlikte erkeklerin vücut gelişimi ortalama olarak 17-18 yaşına kadar devam ederken; kadınlarda 16-17 yaşına kadar devam etmektedir. Dolayısıyla genç erkekler için burun estetik yaş sınırı 18, genç kadınlar için ise 17’dir. Nitekim vücut gelişmeye devam ederken burun estetik ameliyatı olmak sakıncalıdır. Diğer yandan burun estetiği alt yaş sınırlaması için istisnalar bulunmaktadır. Estetik kaygının güdülmediği kırık, travma ve doğuştan gelen rahat nefes alamama gibi problemler neticesinde, birey gerekli yaşa erişmemiş olmasa bile doktor onayının ardından burun estetik ameliyatı olabilmektedir. Bu tarz durumlarda burun ameliyatı yaşı ikinci plana atılır. Netice olarak ‘Burun estetiği kaç yaşından sonra yapılır?’ sorusunun yanıtı hem duruma hem de cinsiyete bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

45 Yaşından Sonra Burun Estetiği Yapılır mı?

Burun estetiği yaşı için alt sınırı ele almamızın ardından üst yaş sınırı ile ilgili de bilgi verebiliriz. Yaş almış bireyler için burun ameliyatı üst yaş sınırı 45-50 yaştır. 45 yaş ve sonrasında ameliyat olmak isteyen kişilerin ciltlerinde elastikiyet azalacaktır. Elastikiyeti azalmış olan ciltte burun ameliyatı iyileşme süreci yavaşlayacak ve iyileşme istenilen düzeyde olamayacaktır. Bu nedenle 45-50 yaş üstü bireylerde burun ameliyatı önerilmemektedir. 45 yaş üstü hastalar için detaylı muayene sonrası karar vermek en doğru yöntem olacaktır.

Yaşlanma ve Burun Estetiği

Burun da tıpkı cilt gibi yaşlanır. Burunun kıkırdak yapısı bozulur. Zamanla burunun derisi incelir ve esnekliğinden yoksun hale gelir. Burun yaşlandıkça kanca görünümü alarak aşağıya sarkmış gibi bir görünüme neden olur. Burun yüzün ortasında yer aldığı için yaşlılık bütün yüz şeklini etkileyecektir. Burun estetiği ise yüzün görünümü olumlu olarak etkiler.

Gençleştiren Burun Estetiği

Burun estetiği hastanın genç görünmesini sağlıyor. Gençleştirici burun estetiği ile yaşlanan burun görüntüsü giderilerek hastaya daha genç ve daha uyumlu yüz kazandırılır. Rejuvenasyon adı verilen gençleştirici estetik burun ameliyatı primer burun estetiği ile benzerlikler gösterir. Fakat burada devreye yaşlanmadan kaynaklı düzeltilmesi gereken yerlere de müdahale etmek girer. Kişi burun şeklinden rahatsızlık duyuyorsa burun estetiğini ertelememelidir.

Yaşı İlerlemiş Kişilerde Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Yaşı ilerlemiş kişiler için burun estetiği yapılırken burun üstündeki deri burun içinden açılan küçük kesi yardımıyla yukarı kaldırılır. Yaşlanma nedeniyle aşağıya doğru sarkmış burun ucu yukarı doğru kaldırılır. Burun ucunda bombe oluşmuşsa ucu rafine edilerek tümsekler düzeltilir. Burun ucuna yapılan bu dokunuş hastaya genç bir görünüm kazandırır. Ayrıca varsa solunum sorunlarının iyileştirilmesini sağlar. Köprünün üzerinden alınan tümsek burunun sağlam ve güçlü olmasını da sağlar. Bunun yanı sıra burun incelenerek düzeltilmesi gereken diğer noktalara da müdahale edilir. Burun ucu küçültülmesi ve burun deliklerinin daraltılması gibi müdahaleler yapılabilir. Yüzün durumuna göre burun estetiği diğer kozmetik prosedürlerle birlikte uygulanabilir; yağ enjeksiyonu ve çene büyütme gibi ek iyileştirmeler de uygulanabilir.

Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybettiği için iyileşme süreci normal burun estetiğine göre daha uzun sürebilir. Ayrıca bu elastikiyet kaybı burun derisinde kasılmalara da neden olabilir. Burun estetiği öncesi tüm bunlar düşünülmelidir.

Gençleştiren Burun Ameliyatı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Gençleştirici burun estetiği yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

  • Hastayı rahatsız eden kısımlar düzeltilmelidir.
  • Hasta gençken sahip olduğu burun yapısına özlem duyuyorsa bu görünüme geri döndürme ilk hedef olmalıdır.
  • Hastanın beklentilerine cevap sunarken yüzün yeni şekli de dikkate alınarak estetik ameliyat bu doğrultuda planlanmalıdır. Sırf hastanın beklentisi bu yönde diye hasta için genç burun tipi kurgulanmamalıdır.
  • En düşük müdahalede en iyi sonucu almak önemlidir.

Yaşlandıkça cildimiz elastikiyetini kaybeder ve bu nedenle burun estetiği sonrası yaşlanan burun derisinde kasılma daha uzun sürebilir ve iyileşme biraz daha uzun sürebilir.


Burun estetik ameliyatı yaş sınırı ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Rinoplasti yaş sınırı hakkında bir sorunuz olması halinde, TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi ile +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews