: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Merak Ettikleriniz > Çene Dolgusu
Çene Dolgusu

Çene Dolgusu

Çene estetiği, profilinden şikayetçi çoğu hastamızın aynı zamanda değişmesini arzu ettiği bir başka profil öğesidir. Çene estetiği, profili etkileyen burun, alın, dudak gibi önemli bir anatomik yapıdır. Öyleki, burun ameliyatlarında, burunun alacağı şekli bile etkilemektedir.

Çene de görülebilecek deformiteler, sırasıyla:

1-) Çenenin olması gerekenden daha önde olması; bu durumda ağız içinden girilerek çeneyi geriye alma işlemi yapılmaktadır. Çenenin önde olma miktarına ve diş kapanışına göre sadece çeneye ya da gövde kemiğe işlemi gerektiren bir cerrahidir. Çenenin çok az önde olduğu durumlarda, çenenin törpülenmesi dediğimiz işlem de yapılabilir ama bu durum çok nadirdir

2-) Çenenin olması gerekenden daha geri de olması; bu durumda çeneye yağ enjeksiyonu, çene implantı (protezi), ya da çenenin gövde kısmından öne alınması işlemleri yapılabilir. Yapılacak işleme tamamen, öne alınma miktarına göre karar verilmektedir. Genellikle 1 cm e kadar yağ enjeksiyonu etkili iken, 1-2 cm arasında implant ve daha üzeri öne alma gerektiğinde ise genioplasty dediğimiz cerrahi kemiğe yönelik gerçekleştirilmektedir.

3-) Çenede asimetri olması; bu durumda genellikle küçük olan taraf diğer tarafa benzetilmeye çalışılır. Bu deformitenin düzeltilmesi için hemen hemen her zaman, yağ enjeksiyonu kullanılmaktadır. Vücudumuzun, yağ fazlalığı bulunan bölgelerinden şırınga ile alınan çene bölgesinde asimetrik bulunan bölgelere enjekte edilerek kamuflaj cerrahisi yapılır.

Çene dolgusu ise bu tür cerrahileri istemeyen hastalarda ameliyatsız bir çözüm olarak karşımıza çıkar, ancak çene dolgusunun yapılabileceği durumu çenenin küçük olduğu, normalden daha geride olduğu ve asimetrik olduğu durumlardan ibarettir. Bu durumlarda, çene dolgusu ile 1 yıl kadar süren ancak ameliyat olmanıza gerek kalmadan 5 dakika gibi kısa bir sürede, ağrı hissetmeden rahatsızlığınızdan kurtularak, daha güzel bir profile sahip olabilirsiniz.

Çene dolgusunun bir diğer güzel yanı ise, çene dolgusu sonrası burnunuzun göreceli olarak fotoğraflarda ve aynada size artık daha küçük görünüceğidir. Bu da, işlemden elde edinebileceğiniz sekonder kazanç.

Çene estetiğinde diğer önemli bir husus ise, mental kastır. Bu kasını çok kullanan kişilerde, çenede buruşukluk olur, bu kişilerin dudak kapanma kusuru mevcuttur, kemik yapı-yumuşak doku uyumsuzluğuna bağlı gelişen bu durum ise, botox enjeksiyonu ile düzeltilebilir.

“Çene Dolgusu” için bir yorum

  • Zeynep dedi ki:

    Oncelikle Merhabalar cene protezi icin yas sınırı varmidir eger varsa aile onayıyla olabilir mi birde protez icin ortalama fiyat alabilirmiyim? Cevap icin simdiden tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir