Revizyon Burun Estetiği


Yanlış estetik doktoru seçimi, yanlış müdaheleler, buruna darbe alınması gibi farklı sebeplerden ötürü kimisi olduğu burun ameliyatından mutlu olmayabiliyor. Burun ameliyatından memnun kalmayanlar için en önemli konulardan bir tanesi ise ikinci burun ameliyatı olan revizyon burun estetiği oluyor. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu doğrultuda revizyon burun ameliyatı ile ilgili bilgilendirici bir blog yazısı hazırlamak istedik. Yazı boyunca ’Revizyon rinoplasti ne demek?’, ‘Revizyon burun ameliyatı nasıl yapılır?’, ve ‘Revizyon burun ameliyatı ne zaman yapılmalı?’ gibi soruları yanıtlayacağız. Sekonder burun estetiği olarak da adlandırılan revizyon burun ameliyatı ile ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Sekonder Burun Estetiği Nedir?

Revizyon rinoplasti ile ilgili yazımıza ilk olarak revizyon burun estetiğinin ne olduğu ile ilgili bilgi vererek başlayabiliriz. Revizyon burun estetiği, daha önce bir veya birden fazla burun estetiği ameliyatı geçirmiş olmasına rağmen burun görüntüsünden ve fonksiyonundan memnun olmayan kişilerde, burnun hem form hem de fonksiyonunu onarmak için tasarlanmış bir cerrahi prosedürdür. Geçirilmiş burun estetiği sonrasında oluşma ihtimali olan memnuniyetsizliklerin revizesi yani düzeltilmesidir. Bu memnuniyetsizlikler nefes almakta zorlanmak ya da estetik görünümden hoşlanmamak şeklinde ya da her ikisi birden olacak şekilde gerçekleşebilir.

İkinci burun estetiği, daha önce burun ameliyatı olmuş kişilerin birtakım sebeplerden dolayı tekrar burun ameliyatı olmasıdır. Tıbbi açıdan ise revizyon burun ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Revizyon kelime anlamı düzeltme demektir. Fransızca’daki revision ‘’gözden geçirme’’ sözcüğünden türemektedir. Revizyon burun estetiği, primer burun estetiğinden daha karmaşık bir prosedür olma eğilimindedir ve bu da hastaların yeterince nitelikli ve deneyimli bir cerrah bulmasını gerekli kılmaktadır. Revizyon burun estetiği, minör veya majör revize operasyonları olarak değişkenlik gösterebilir. Minör revize operasyonu yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Majör revize operasyon süresi ise 5-6 saati bulabilmektedir.

Revizyon Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Estetik nedenle yapılan ameliyatlarda sonucun bir an önce alınmasını beklemek şüphesiz doğaldır. Fakat ameliyat sonrası iyileşmenin uzun zaman alacağı, gün içinde değişen şişlikler olabileceği unutulmamalıdır. Burnun son şeklini alması kişiden kişiye değişmekle beraber, genellikle 1-2 yıllık süreci gerektirir. Burnun son şeklini almasından sonra istenmeyen durumlar için %10 oranında ikincil girişimler gerekebilir. Dolayısıyla burun ameliyatı olan kişiler, sekonder rinoplasti kararı almadan önce sabırlı olmalılar ve burun yapılarının iyice oturmalarını beklemelilerdir. Tıbbi literatür verilerine göre burun estetiği ameliyatı sonrası revize durumu %5-%20 oranında mevcuttur. Sonuç olarak ‘burun revizyon en erken ne zaman yapılmalı?’ sorusunun yanıtını 1-2 yıl olarak verebiliriz. Kesin süre estetik doktorunuzla birlikte yapacağınız görüşmelerden sonra netleşecektir.

Revizyon Rinoplasti Hangi Durumlarda Gereklidir?

Revizyon rinoplasti ile ilgili genel bir bilgi vermemizin ardından, burun ameliyatından memnun olmayanlar için hangi durumlarda revizyon rinoplasti gerekebileceğini anlatabiliriz.

1. Nefes Alamama Problemi

Burun ameliyatlarının yaptırılmasındaki sebeplerden bir tanesi nefes alamama şikayetidir. Ameliyat sonrasında nefes alamama şikayeti başladıysa veya devam ediyor ise 15-20 dakikalık bir işlem ile bu durum düzeltilebilir. Revizyon rinoplasti olanlar, yapılan müdahelenin ardından ilgili sorunlarını atlatabilirler.

2. Burun Ucunda Düşme

Burun ameliyatlarından sonra burun ucu kıkırdaklarının zayıflığı ya da derinin yağlı ve kalın olması sonucunda burun ucunda düşme meydana gelebilir. Bu durum yaşandığında cerrahi müdahale ile revize işlemi gerekebilir. Revizyon burun ameliyatı sonrası ilgili olumsuz durum düzelecektir.

3. Yapışıklık

Burun estetiği ameliyatı sonrası, burun dokularında gereğinden fazla yapışıklık meydana gelebilir. Yapışıklık durumu, kişiyi görsel veya fonksiyonel açıdan rahatsız etmiyor ise dokunulmaması en iyisi olacaktır. Ancak rahatsız edici bir durum söz konusu ise cerrahi müdahale ile düzeltilmesi gerekmektedir.

4. Eğrilik

Burun ameliyatı öncesinde eğri olan burnun, ameliyat sonrası %100 düzelme ihtimali mevcut değildir. Eğri burun ameliyatlarındaki temel amaç, burnun ameliyat öncesi haline nazaran ameliyat sonrasında daha iyi bir hale getirilmesidir. Ancak, burun eğriliği ameliyat öncesinden daha kötü bir hal aldıysa veya aynı eğrilik durumu devam ediyor ise revize burun ameliyatı gerekebilir.

5. Görüntü Olarak Düzensizliklerin Meydana Gelmesi

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnun nihai sonuca ulaşabilmesi için 1-2 yıllık iyileşme süreci vardır. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra burun yüzeyinde girintiler, çıkıntılar, çöküklükler gibi düzensizlikler mevcut ise revize burun estetiği ile düzeltilmesi gerekebilir.

6. Darbe Alınması

Ameliyat sonrasında ameliyat olan kişinin, estetik doktorunun belirttiği süre boyunca buruna kesinlikle darbe almaması gerekmektedir. Çarpmalara, vurmalara, çarpışmalara karşı çok dikkatli olunmalıdır. Aksi durumda burun zarar görebilir ve revizyon burun ameliyatı gerekebilir.

7. Hasta ile Doktorun Çıkan Sonuçtan Mutlu Olmaması

İyileşme süreci tamamlandıktan sonra ortaya çıkan nihai sonuç, hastayı veya ameliyat yapan hekimi veya her ikisini de mutsuz ediyor ise revizyon rinoplasti ile düzeltilmesi gerekebilir.

Burun Ameliyatı ile İkincil Burun Ameliyatının Farkları Nelerdir?

İki burun ameliyatındaki farkları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İlk ameliyata göre ikincil burun ameliyatında endişeler daha fazladır. Kişi burununun bu sefer düzgün olup olmayacağına dair daha fazla endişe duyar.
  • İkincil burun ameliyatında vücudun başka yerinden kıkırdak alınması gerekebilir.
  • İkincil burun ameliyatı burun estetiğine göre daha zordur.
  • İkincil burun ameliyatı sonrası dönem ilkine göre daha zordur.

Revizyon Ameliyatı Zor mu?

Revizyon burun estetiği ikinci kez yapılan burun estetiği olduğu için ilkine göre daha zordur. Çünkü ilk burun estetiğinde cerrah burun içinde çok veya az doku çıkarmış olabilir. Bu da revizyon burun estetiği yapacak olan plastik cerrahın işini zorlaştırır. Bu yüzden revizyon burun estetiği için gerçekten güvendiğiniz bir doktor tercih etmelisiniz. 

Hangi Revizyon Burun Ameliyatı Tekniği Uygulanmalıdır?

Revizyon burun ameliyatının ne zaman ve hangi durumlarda yapılabileceği ile ilgili bilgiler geçmemizin ardından, hangi revizyon burun estetiği tekniğinin kullanılması gerektiği yönünde bilgi verebiliriz. Kapalı teknik revizyon ameliyatı bu noktada ön plana çıkar. Nitekim kapalı burun revizyonu beraberinde birçok avantajı getirmektedir. Bunlardan en önemlileri arasında iyileşme sürecinin daha hızlı olması, iz kalmaması gibi durumlar sayılabilir. Kapalı burun revizyonunun sağladığı diğer avantajları incelemek isterseniz, aşağıda yer alan linkten yararlanabilirsiniz.

Revizyon Burun Ameliyatında Hangi Teknik Kullanılır?

Revizyon burun estetiği değil ancak burun estetiğinin tamamında 2 teknik kullanılır birisi açık teknik burun estetiği ameliyatı diğeri ise kapalı teknik burun estetiği ameliyatıdır. Diğerleri teknik değil sadece yöntemdirler. Açık ve kapalı teknik burun estetiği ameliyatı kendi içlerinde avantaj ve dez avantajları bulunmaktadır. Özellikle 2 veya 2 den fazla burun estetiği ameliyatı olacak kişilerin bu konuda daha titiz ve özenle yaklaşmaları ve araştırma yaparken dikkat etmeleri gereken ince detayları atlamamaları önemlidir.

Kapalı Teknik Burun Estetiği

Kapalı teknik burun estetiği ameliyatında iyileşme süreci açık teknik burun estetiğine göre daha kısa ve daha kolaydır. Kapalı teknikte fazladan doku ve travma oluşturulmadığı için hasta açısından iyileşme süreci daha rahat ve daha kolay geçmektedir. Kapalı teknik burun estetiği ameliyatında burun ucu kesilmez burun delikleri içerisinden yapılan müdahale sonrası burun estetiği ameliyatı tamamlandıktan sonra burun delikleri içerisinden açılan kesiler dikilerek kapatılır. Ameliyatı yapan doktor tarafından açık tekniğe göre bakış açısını daha da azaltan ancak ameliyat sonra şişlik ve morlukların daha az olmasını sağlayan bu ameliyat için günümüzde kullanılan en iyi teknik diyebiliriz.

 

Revizyon Burun Estetiği

Açık Teknik Burun Estetiği

Açık teknik burun estetiği ameliyatının belli uymanız gereken şartları vardır. Açık teknik burnun uc kısmının kesilmesi sonrası burun açılır ve ameliyat tamamlandıktan sonra burun ucuna kesi atılarak kapatılır. Bu durum hem morlukların ve şişliklerin daha fazla olmasını sağlarken hem de hasta ameliyat sonrasında burnunu güneşten korumaz ise iz kalma durumu söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden açık teknik burun estetiğinde yazın ameliyat olunması pek fazla önerilmezken kapalı teknikte 4 mevsim ameliyat olabilirsiniz.

Revizyon Burun Estetiği

Her iki teknik içinde genel anestezi kullanılır. Hasta genel anestezi aldığı için bir geçe hastanede gözlem altında tutulur ve ameliyattan sonra sabaha kadar buz tedavisi uygulanır. Ameliyattan sonra yiyecekleriniz içecekleriniz hastane tarafından hazırlanır ve odanıza görevliler tarafından getirilir. Ameliyattan sonra atel tamponlar alınana kadar yumuşak ve bol proteinli besinler tüketilmesi önerilmektedir. Kuru yemiş gibi sert ve yemesi zor yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Revize Burun Ameliyatı Sürecinin İlerleyiş Şekli

Yazımızın bu bölümünde biraz da revize burun estetiği süreci ile ilgili bilgi vereceğiz. Ameliyat öncesinde deformasyonların neler olduğu iyi belirlenmeli ve ameliyatı olacak olan hastaya da aktarılmalıdır. Ameliyat sırasında nelere müdahale edileceği ile ilgili bilgilendirilmelidir. Ameliyat sonrasındaki beklenti düzeyi ve elde edilebilecek gerçekçi sonuç hekim ile birlikte değerlendirilmelidir. Revizyon rinoplasti ameliyatında ilk aşama detaylı muayenedir. Detaylı muayene sonrası operasyon sürecine karar verilir ise ameliyat tarihi belirlenmektedir. Ameliyat öncesi tahliller ve anestezi açısından hazırlıklar planlanmaktadır. Revizyon burun estetiği genel anestezi altında yapılmaktadır. Revizyon burun ameliyatı sonrası 1 gece hastanede kalınması önerilmektedir. 1 haftalık atel ve tampon süreci sonrası sosyal hayata devam edilebilmektedir.

Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Revizyon Burun Estetiği

Yazımızın bir önceki bölümünde hekim ve hasta ile yapılan ön görüşmenin ardından sekonder rinoplasti ile ilgili rol haritasının çizildiğini söylemiştik. Hekim ve hastanın birlikte çizdiği yol haritasına göre revizyon burun estetiğinin kaç saat süreceği değişiklik göstermektedir. Nitekim revizyon burun ucu kaldırma kaldırma ameliyatının süresi ile revizyon burun dolgusunun süreleri birbirinden farklılaşacaktır. Kimi durumlarda birden fazla müdahele gerekebileceğinden süre daha da uzayabilmektedir. Bununla birlikte revizyon burun ameliyatları ortalama olarak 1 – 4 saat arasında sürmektedir.

 

Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme

Revizyon rinoplasti iyileşme süreci daha önce burun ameliyatı olmayan hastalara nazaran daha uzun sürmektedir. Revizyon burun ameliyatı sonrası 1 gece hastanede kalınması önerilmektedir. 1 haftalık atel ve tampon süreci sonrası sosyal hayata yavaş yavaş devam etmeye başlayabilmektedir. Bununla birlikte hastanın eski ameliyatından veya ameliyatlarından kalan hasar, yeni ameliyat sürecini doğrudan etkilemektedir. Başarılı geçen revize burun estetiği sonrası öngörülemeyen ufak tefek sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunları gidermek adına cerrahi veya cerrahi olmayan müdahaleler yapılabilmektedir. Revizyon burun estetiği olanların total iyileşme süresi 2 yılı bulabilmektedir. Zaman uzun olduğundan sabır gerektirir. İyileşme sürecini olumlu etkilemek ve hızlandırmak için; ameliyatı olacak kişi, maddi ve manevi sürecin dışında psikolojik olarak da kendini hazırlamış olmalıdır. Hekimi ile arasında güvene dayalı ilişki kurmalı ve pozitif düşünmelidir. Revize rinoplasti sonrası iyileşme süresi boyunca hekiminin takibinde kalmalı ve verilen talimatları yerine getirmelidir. Sonuç olarak revizyon burun ameliyatı olanların iyileşme süreci, hiç burun operasyonu geçirmemiş kişilere kıyasla biraz daha uzun sürebilmektedir.

 

Revizyon Burun Estetiğinde Estetik Doktoru Seçimi

Daha önce belirttiğimiz gibi revizyon burun estetiği yanlış estetik doktoru seçimi, yanlış müdaheleler, buruna darbe alma gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Revizyon burun estetiği süreci, daha önce ameliyat olmayan hastaların süreçleri ile kıyaslandığında daha zorlu bir süreçtir. Hekim açısından teknik olarak gerektiğinden daha fazla özen ve çok iyi bir planlama gerektirir. Revizyon burun estetiğinde yapılacak müdahaleye ve deformasyona bağlı çoğu zaman burun içerisindeki kıkırdaklar yeterli olamayabilir. Bu durumda kulak arkasından veya kaburgadan kıkırdak almak gerekmektedir. Tüm bu ve benzeri sebeplerden ötürü revizyon burun ameliyatında en iyi estetik doktoru arayışınızda dikkatli olmalısınız. Tüm detayları araştırmalı ve sizin için en iyi revizyon rinoplasti doktorunu seçmeye çalışmalısınız. Bu noktada revizyon burun ameliyatında başarılı doktorlar arasında yer alan Doç. Dr. Süleyman TAŞ’ın görev aldığı TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak yanınızda olduğumuzu ve sorularınızı yanıtlayabileceğimizi altını belirtmek isteriz.

Revizyon Burun Estetiği Fiyatları

Revizyon burun ameliyatı fiyatları, yapılacak ameliyatın kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Nitekim revizyon rinoplastinin hangi durumlarda gerekli olduğuna dair bilgi verdiğimiz bölümde, birçok durumun revize burun estetiği gerektirebileceğinden bahsetmiştik. Revizyon burun ucu estetiği ile revizyon burun küçültme ameliyatının fiyatları birbirinden farklılık gösterecektir. Revizyon burun estetik fiyatlarını belirleyen diğer faktörler arasında hastanede kalış süresi, ameliyatı yapan doktor, ameliyatın yapıldığı hastane gibi etmenler bulunmaktadır. Sekonder rinoplasti fiyatları ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıda yer alan link üzerinden ulaşabilir; konu ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere danışabilirsiniz.

 


TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak revizyon burun estetiği ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Konu ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştığımız yazıda sizler için ‘Revizyon burun ameliyatı nedir?’ ve ‘Revizyon rinoplasti ne zaman yapılır?’ gibi sorulara yanıt vermeye gayret ettik. Sekonder burun ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi almak için revizyon burun ameliyatı yapan doktorlar arasında bulunan Doç. Dr. Süleyman TAŞ’ın çalıştığı kliniğe +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden ulaşabileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews