: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Merak Ettikleriniz > Revizyon Burun Estetiği
revizyon burun estetigi 880x400 - Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Burun Estetiği Bu haftaki yazımız konu başlığından da anlaşıldığı gibi Revizyon Burun Estetiği üzerine olacaktır. Bu aydınlatıcı yazımız ile merak ettiğiniz birçok sorunuza yanıt bulacaksınız. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Revizyon burun estetiği ne anlama gelmektedir?

Revizyon burun estetiği, daha önce bir veya birden fazla burun estetiği ameliyatı geçirmiş olan burnun hem form hem de fonksiyonunu onarmak için tasarlanmış bir cerrahi prosedür anlamına gelmektedir. Geçirilmiş burun estetiği sonrasında oluşma ihtimali olan memnuniyetsizliklerin revizesi yani düzeltilmesidir. Bu memnumiyetsizlikler nefes almakta zorlanmak ya da estetik görünümden hoşlanmamak olabilir.

İkinci burun ameliyatı, daha önce burun ameliyatı olmuş kişilerin birtakım sebeplerden dolayı tekrar burun ameliyatı olmasıdır. Tıbbi açıdan ise Revizyon Burun Estetiği olarak adlandırılmaktadır. Revizyon kelime anlamı düzeltme demektir. Fransızcada revision ‘’gözden geçirme’’ sözcüğünden alıntıdır.

Estetik nedenle yapılan ameliyatlarda sonucun bir an önce alınmasını beklemek şüphesiz doğaldır. Fakat ameliyat sonrası iyileşmenin uzun zaman alacağı, gün içinde değişen şişlikler olabileceği unutulmamalıdır. Burnun son şeklini alması kişiden kişiye değişmekle beraber, genellikle 1-2 yıllık süreci gerektirir. Burnun son şeklini almasından sonra istenmeyen durumlar için %10 oranında ikincil girişimler gerekebilir.

Burun estetiği ameliyatı, tüm plastik cerrahi prosedürlerinin en zorlarından biri olduğu için revizyon ameliyatlara ihtiyaç duyulmaktadır. Tıbbi literatür verilerine göre burun estetiği ameliyatı sonrası revize durumu %5 veya %20 oranında mevcuttur. Revizyon burun estetiği, primer burun estetiğinden daha karmaşık bir prosedür olma eğilimindedir ve bu da hastaların yeterince nitelikli ve deneyimli bir cerrah bulmasını gerekli kılmaktadır. Revizyon burun estetiği, minör veya majör revize operasyonları olarak değişkenlik gösterebilir. Minör revize operasyonu yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Majör revize operasyon süresi ise 5-6 saati bulabilmektedir.

Revizyon burun estetiği olmaya karar veren hastaların ve bu ameliyatı gerçekleştirecek olan hekimin dikkat etmesi gereken birtakım başlıklar vardır. Bunlar:

Burun Estetiği Deformasyonları Nelerdir?

Ameliyat öncesinde deformasyonların neler olduğu iyi belirlenmeli ve ameliyatı olacak olan hastaya da aktarılmalıdır. Ameliyat sırasında nelere müdahale edileceği ile ilgili bilgilendirilmelidir. Ameliyat sonrasındaki beklenti düzeyi ve elde edilebilecek gerçekçi sonuç hekim ile birlikte değerlendirilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatında Hangi Teknik Uygulanmalıdır?

Burun estetiği ameliyatlarında en iyi sonucu almak için uygulanan birçok teknik vardır. Hastanın deformasyonuna göre hangi tekniğin uygulanacağı ameliyatı yapacak olan hekimi tarafından belirlenmektedir. Revizyon burun estetiği süreci, daha önce ameliyat olmayan hastaların süreçleri ile kıyaslandığında daha zorlu bir süreçtir. Hekim açısından teknik olarak gerektiğinden daha fazla özen ve çok iyi bir planlama gerektirir. Revizyon burun estetiğinde yapılacak müdahaleye ve deformasyona bağlı çoğu zaman burun içerisindeki kıkırdaklar yeterli olamayabilir. Bu durumda kulak arkasından veya kaburgadan kıkırdak almak gerekmektedir. Tüm burun estetiği ameliyatlarında, primer de olsa ve revizyon burun estetiği de olsa kapalı burun estetiği tekniğini kullanıyorum.

Revizyon Burun Estetiği Hangi Durumlarda Gerekmektedir?

Yapılan burun ameliyatı sonrasında birçok neden revize işlemini gerektirebilir. Bu sebepler arasında aşağıdaki problemleri sıralayabiliriz:

Nefes Alamama Problemi

Burun ameliyatlarının yaptırılmasındaki temel sebep nefes alamama şikayetidir. Ameliyat sonrasında nefes alamama şikayeti başladıysa veya devam ediyor ise 15-20 dakikalık bir işlem ile bu durum düzeltilebilir.

Burun Ucunda Düşme

Burun ameliyatlarından sonra burun ucu kıkırdaklarının zayıflığı yada derinin yağlı ve kalın olması sonucunda burun ucunda düşme meydana gelebilir. Bu durum yaşandığında cerrahi müdahale ile revize işlemi gerekebilir.

Yapışıklık

Burun estetiği ameliyatı sonrası, burun dokularında gereğinden fazla yapışıklık meydana gelebilir. Yapışıklık durumu, kişiyi görsel veya fonksiyonel açıdan rahatsız etmiyor ise dokunulmaması en iyisi olacaktır. Ancak rahatsız edici bir durum söz konusu ise cerrahi müdahale ile düzeltilmesi gerekmektedir.

Eğrilik

Burun ameliyatı öncesinde eğri olan burnun, ameliyat sonrası %100 düzelme ihtimali mevcut değildir. Eğri burun ameliyatlarındaki temel amaç, burnun ameliyat öncesi haline nazaran ameliyat sonrasında daha iyi bir hale getirilmesidir. Ancak, burun eğriliği ameliyat öncesinden daha kötü bir hal aldıysa veya aynı eğrilik durumu devam ediyor ise revize işlemi gerekebilir.

Görüntü Olarak Düzensizliklerin Meydana Gelmesi

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnun nihai sonuca ulaşabilmesi için 1-2 yıllık iyileşme süreci vardır. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra burun yüzeyinde girintiler, çıkıntılar, çöküklükler vb. düzensizlikler mevcut ise revize işlemi ile düzeltilmesi gerekebilir.

Darbe Alınması

Ameliyat sonrasında ameliyat olan kişinin buruna kesinlikle darbe almaması gerekmektedir. Çarpmalara, vurmalara, çarpışmalara karşı çok dikkatli olunmalıdır. Aksi durumda burun zarar görebilir ve revize işlemi gerekebilir.

Hasta ile Doktorun Çıkan Sonuçtan Mutlu Olmaması

İyileşme süreci tamamlandıktan sonra ortaya çıkan nihai sonuç, hastayı veya ameliyat yapan hekimi veya her ikisini de mutsuz ediyor ise revize işlemi ile düzeltilmesi gerekebilir.

Revizyon burun estetiğinde hastayı bekleyen aşamalar nelerdir?

Bu sürece girişen hastayı aşama aşama neler yaşayacağı ile ilgili her adım iyi anlatılmalı ve hasta da iyi idrak etmelidir.
İlk aşama detaylı muayenedir. Detaylı muayene sonrası operasyon sürecine karar verilir ise ameliyat tarihi belirlenmektedir. Ameliyat öncesi tahliller ve anestezi açısından hazırlıklar planlanmaktadır. Revizyon burun estetiği genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınması önerilmektedir. 1 haftalık atel ve tampon süreci sonrası sosyal hayata devam edilebilmektedir.

Burun Estetiği İyileşme Süreci ?

İyileşme süreci , daha önce burun ameliyatı olmayan hastalara nazaran daha uzun sürmektedir. Hastanın eski ameliyatından veya ameliyatlarından kalan hasar, yeni ameliyat sürecini doğrudan etkilemektedir. Başarılı geçen revize burun estetiği sonrası öngörülemeyen ufak tefek sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunları gidermek adına cerrahi veya cerrahi olmayan müdahaleler yapılabilmektedir. Total iyileşme süresi 2 yılı bulabilmektedir. Zaman uzun olduğundan sabır gerektirir.

İyileşme sürecini olumlu etkilemek ve hızlandırmak için; ameliyatı olacak kişi, maddi ve manevi sürecin dışında psikolojik olarak da kendini hazırlamış olmalıdır. Hekimi ile arasında güvene dayalı ilişki kurmalı ve pozitif düşünmelidir. İyileşme süresi boyunca hekiminin takibinde kalmalı ve verilen talimatları yerine getirmelidir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir