Meme Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 40 Soru

Meme estetiği hakkında en sık sorulan soruları sizler için derledik. Meme ameliyatı ile ilgili tüm merak ettiklerinizin yanıtlarını bu sorular altında bulabilirsiniz. Merak ettiklerinizi daha kolay bulabilmeniz adına söz konusu soruları ameliyat öncesi, sırası ve sonrası en çok sorulanlar olarak kategorize ettik. İşte meme estetiği hakkında sık sorulanlar:

Meme Estetiği Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

1. Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği, günümüzde kadınların kendi beğenileri doğrultusunda daha güzel gözükmek için yaptırdığı ve kendi içerisinde meme büyütme, küçültme ve dikleştirme gibi türleri olan bir estetik operasyondur. Genelde evrensel güzellik anlayışına göre yapılmaktadır. Evrensel güzellik anlayışına göre kadınlarda göğüslerin dik, dolgun ve güzel olması genel kanaattir.

2. İdeal Meme Nasıl Olmalı?

İdeal meme, evrensel güzellik anlayışına göre meme yapısı olmakla birlikte, kişinin kendi spesifik beğenilerine ve ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak ideal bir memenin dik ve dolgun olması beklenmektedir. Ancak dediğimiz gibi kişinin ihtiyaç ve bireysel taleplerine göre ideal memenin görünümünde değişiklikler olabilmektedir.

3. Memenin Sarkma Nedenleri Nelerdir?

Memede sarkma meydana gelmesinin en önemli iki sebebi yaş ve yer çekimidir. Yaşa bağlı olarak kadınların memelerinde sarkma meydana gelmeye başlamaması imkansızdır. Bununla birlikte yer çekimi bir diğer önemli sebeptir. Yer çekiminin meme sarkmasındaki etkisini minimize etmek amacı ile sütyen kullanılmalıdır. Ancak burada doğru sütyen seçimi büyük önem taşır.

Memede sarkma meydana gelmesinin diğer sebepleri arasında kilo alıp kilo verme durumu da yer alır. Belli bir kilo alımının ardından meme cildinde genişleme meydana gelir. Zayıflama ile birlikte ise memelerin yapısında bozulmalar görülmeye başlanabilir. Öte yandan tüm vücut için etkisi olan spor, meme sarkmasını geciktirme konusunda da etkilidir. Hareketsizlik meme sarkma problemini hızlandırıcı faktörler arasında yer almaktadır.

4. Meme Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Birçok estetik ameliyatında olduğu gibi, meme estetiğinde de hem sağlıklı bir vücut hem de estetik görünüm amaçlı estetikler yapılabilmektedir. Ancak bununla birlikte tabii ki genellikle estetik görünüm kaygısı taşınılan durumlarda yapılmaktadır. Sağlık problemlerinden kaynaklı en sık yapılan meme estetiği ise mastektomidir. Meme alma operasyonu olarak da adlandırılan bu ameliyat, meme kanseri olan kadınlara uygulanmaktadır.

5. Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs estetiği kendi içerisinde gruplara ayrılır. Bunlar arasında en sık yapılanlar göğüs büyütme, göğüs küçültme ve göğüs dikleştirme ameliyatlarıdır. Her bir ameliyat türü için farklı teknikler bulunmaktadır. Ameliyatta kullanılacak teknik, hastanın beklentilerine, memelerin boyutuna ve estetik cerrahının görüşüne göre şekillenir. Göğüs büyütme ameliyatlarında genellikle meme protezi kullanılır ya da hastanın kendi vücut dokusundan faydalanılır. Ancak ikinci tekniğin güvenirliği az olduğundan estetik cerrahlar genel olarak meme protezleri kullanmaktadır. Forum gibi platformlarda bahsi geçen doğal yollarla göğüs büyütme yöntemleri tıbben gerçek dışıdır.

6. Meme Estetiğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Meme estetiğinde kullanılan yöntemler yapılan operasyonun türüne göre değişiklik göstermektedir. Hastanın istediği ideal meme tipine ulaşması için birçok yöntem bulunmaktadır. Meme büyütme estetiği yapılacaksa büyük oranda protez kullanılır. Meme küçültme ameliyatlarında ise memedeki fazla dokular yapılan operasyonla çıkarılır. Meme dikleştirme ameliyatlarında ise göğüs yeniden konumlandırılır ve daha dik hale getirilir. Her çeşit ameliyat ise kendi içerisinde farklı yöntemleri barındırmaktadır. Meme büyütme ameliyatlarında her ne kadar protez ağırlıklı olarak kullanılsa da, hastanın vücudundan alınan dokuların meme enjekte edilme yöntemi de bulunmaktadır. Öte yandan kesi yapılan bölge de birbirinden farklılık göstermektedir. Örneğin, meme küçültme ameliyatlarında yalnızca meme ucunun etrafının dairesel olarak kesildiği yöntemler de, hem meme ucunun dairesel olarak kesilmesi hem de ek olarak aşağı doğru dikey olarak kesildiği yöntemler de bulunmaktadır. Bunun kararı yapılan tetkiklerin, hastanın isteklerinin ve doktorun yorumları doğrultusunda verilmektedir.

7. Ameliyatsız Meme Dikleştirme Mümkün müdür?

Farklı sebeplerden meydana gelebilecek tüm göğüs sarkma durumlarında, ameliyatsız göğüs dikleştirme mümkün olmamaktadır.

8. Meme Estetiği Ameliyatı Süreci Nasıldır?

Meme estetiği ameliyatı süreci, yapılacak ameliyatın kapsamına ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Meme dikleştirme, büyütme ya da küçültme operasyonu geçirecek tüm kadınlar için süreç, kendilerine en uygun estetik doktorunun bulunması ile başlamış olur. İlk aşamada estetik doktoru ile bir ön görüşme ve muayene sağlanır. Bu muayenede hem hastanın şikayetleri ve istekleri dinlenir hem de ameliyat için gerekli olan tetkikler uygulanır. Daha sonra doktorunuz ile birlikte ortak olarak bir plan belirlenir. Bu plan doğrultusunda da doktorunuz size ameliyattan önce dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili bilgilendirmede bulunur. Ameliyatın ardından ise sizi nasıl bir süreç beklediğini halihazırda doktorunuzdan öğrenmiş olursunuz. Buna ek olarak da ameliyatın ardından hangi süre diliminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini estetik doktorunuzun size detayları ile anlatır.

9. Meme Estetik Ameliyatları Ağrılı mıdır?

Ameliyat sırasında yapılan uyuşturucu nedeniyle hasta 10-12 saat kadar ağrı hissetmemektedir. Daha sonra ise ağrı kesici kullanmaması durumunda sızlamalar hissetmeye başlayabilir. Ancak estetik cerrahının tavsiye ettiği ağrı kesici kullanımı ile ameliyat kaynaklı ağrıların önüne geçilir. Dolayısıyla tüm meme estetik ameliyatı çeşitlerinde süreç son derece sağlıklı ilerlemektedir. Ancak bu noktada doktorunuzun hem ameliyat öncesine hem de sonrasına yönelik verdiği tavsiyelere harfiyen uymanız gerekmektedir.

10. Meme Ameliyatı İçin Meme Estetiği Doktoru Nasıl Seçilir?

Hem yakın çevrenizden meme ameliyatı olan kişilerden, hem de internet üzerinde ameliyat deneyimlerini paylaşan kişiler ve diğer bilgiler üzerinden kendinize bir liste çıkarabilirsiniz. Listenizde yer alan estetik doktorları ile ilgili daha geniş kapsamlı araştırmalar yapabilir ve hatta kendilerinden ön görüşme talep edebilirsiniz. Tüm bunların ardından seçenekleriniz minimum sayıya inecektir. Listede geriye kalan doktorlar arasından ise size en güvenilir ve tatmin edici cevaplar vereni seçebilirsiniz.

11. Meme Ameliyatları Ne Kadar?

Göğüs ameliyatı fiyatları sabit değildir. Göğüs ameliyatı fiyatı yapılacak operasyonun türüne, kapsamına göre değişebilmektedir. Örneğin, göğüs büyütme ameliyatı fiyatı, göğüs küçültme ameliyatı fiyatı ve göğüs dikleştirme ameliyatı fiyatı birbirinden farklılık göstermektedir. Buna ek olarak ameliyatın yapılacağı hastane, hastanenin yeri, hastanede kalınacak gün sayısı, estetik doktorunun başarısı gibi diğer faktörler de göğüs ameliyatı fiyatlarını etkilemektedir.

Meme Estetiği Öncesi En Çok Sorulan Sorular

12. Meme Ameliyatı İçin Uygun muyum?

Bu sorunun yanıtı her kişi için kişinin fiziksel özelliklerine, beğenilerine ve içinde bulunduğu duruma göre değişiklik göstermektedir. Orta büyüklükte memeye sahip olan ve bundan memnun olan bir kadın, doğum sonrası memelerinin içinin boşalmasından dolayı meme ameliyatı yapabilmektedir. Genetik olarak küçük göğüslere sahip kadınlar da sıklıkla bu yönteme başvurabilmektedir. Yaşın ilerlemesi, emzirme döneminin bitmesi gibi zamanlarda göğüste sarkma başladığı için de ilerleyen yaşlarda birçok kadın meme dikleştirme ameliyatını tercih edebilmektedir. Bu ve benzeri kategoriler altında yer aldığınızı düşünüyorsanız, meme ameliyatı için uygun olduğunuz söylenebilir.

13. Meme Estetiğinden Önce Hangi Testler Yapılır?

Genellikle 18-45 yaş arası kadınlar için uygun görülen meme estetiğinde, 45 yaş üstü kadınlar için mamografi ve benzeri testler uygulanmaktadır.

14. Meme Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Göğüs büyütme ameliyatlarında protez olarak silikonlar kullanılmaktadır. Uzunca bir süredir kullanılan silikonlar zamanla büyük bir değişime ve kusursuzluğa doğru evrilmiştir. Öyle ki günümüzde kullanılan silikonlarda protezin patlaması, jel kaçağı, ya da silikonun deforme olması gibi durumlar meydana gelmemektedir. Nitekim silikon protez üreticileri bu konuda garanti vermektedirler. Öte yandan silikon protezler ise kendi içerisinde yuvarlak silikon, damla silikon gibi türlere ayrılmaktadır.

15. Emziren Anne Meme Ameliyatı Olabilir mi?

‘Silikon taktırmak emzirmeye engel mi?’ bu konu hakkında sıklıkla sorulan sorular arasında yer alıyor. Silikon protez yoluyla yapılan meme büyütme ameliyatları süt kanallarına herhangi bir şekilde zarar vermemektedirler. Bunun sebebi ise operasyon sırasında meme bezlerine dokunulmamasıdır. Ancak kesi işleminin gerektiği tüm ameliyatlarda olduğu gibi silikon protez takılan meme büyütme ameliyatlarında da anestezi uygulanmaktadır. Benzer durum diğer türdeki meme ameliyatları için de geçerlidir. Öte yandan anestezi belli bir süreliğine sütün yapısına zarar verdiğinden emziren annelerin meme ameliyatı olması tıbben uygun değildir. Tamamen sağlık problemlerinden kaynaklı durumlarda ise ameliyattan önce belli bir süre anne sütü uygun bir kap ya da kutu içerisinde biriktirilir. Bu miktar ameliyatla birlikte gelen anestezi etkisinin geçeceği tahmini süreye göre ayarlanır. Anestezi etkisi geçene kadar bebek bu süt ile beslenir. Anestezi etkisinin geçmesi ile birlikte de anne emzirmeye doğal yollardan devam edebilmektedir.

16. Meme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

‘Meme ameliyatı kaç saat sürer?’ sorusunun yanıtı meme ameliyatının türüne ve kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Meme estetiği ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında yapılmakla beraber; silikon ameliyatı yaklaşık olarak 1,5 – 2 saat kadar sürmektedir. Öte yandan mastektomi ameliyatı ortalama olarak 2 – 2,5 saat kadar sürerken; jinekomasti ameliyatı yaklaşık olarak 1 saat sürer.

17. Meme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğru ve başarılı bir süreç için meme ameliyatından önce en çok dikkat etmeniz gereken nokta, sizin için en iyi meme estetik doktorunu seçmek olacaktır. Doğru seçim, sürecin son derece başarılı ilerlemesini sağlayacaktır. Göğüs ameliyatından önce dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili cerrahınız size bilgilendirmede bulunacaktır. Ancak burada genel-geçer kuralları sizlerle paylaşabiliriz.

Kesi olan diğer ameliyatlarda olduğu gibi ameliyattan en az 3 ay önce sigara bırakılmalıdır. Bunun nedeni sigara kullanımının ödem iyileşmesini geciktirici etkisidir. Estetik doktorunuzun istekleri doğrultusunda röntgen ve MR gibi tetkikleri uygulamalısınız. Buna ek olarak ameliyattan en az 1 hafta önce kan sulandırıcı gıda ve ilaçlardan uzak durulmalıdır. Bu ilaçlar arasında Ginseng, Biloba, Coraspin, Aspirin, Novalgin gibi ilaçlar yer almaktadır. Meme ameliyatından önce tüketilmemesi gereken gıdalar arasında ise yeşil çay, kiraz sapı, keten tohumu, bitkisel ürünler gibi zayıflatıcı etkiye sahip gıdalar yer almaktadır. Öte yandan diyabet ve tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip olan hastaların, şeker ve tansiyon durumları ameliyattan önce normal seviyeye çekilmelidir.

Meme Ameliyatı Sonrası ile İlgili En Çok Sorulan Sorular

18. Meme Estetiği İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyattan sonraki gün doktorunuzun izni ile hastaneden taburcu olabilirsiniz. Bu süre bazen 6 saat bile sürmektedir. Hastanede genelde 1 gün kalınır. Genel anestezi etkisinin geçmesi ile birlikte başlayan sızıları engellemek adına doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalısınız. Ağrıların tamamen geçmesi ise yaklaşık olarak 1 hafta sürmektedir. Yapılan ameliyatlarda kesi işlemi olduğundan geçici ödem oluşma durumları meydana gelmektedir. Bu ödemler zamanla iyileşir ve göğüs nihai halini almaya başlar. Ameliyat sonrasında sarılan pansumanların çıkarılması ise 1 haftayı bulabilmektedir. Pansumanların açılmasının ardından doktorunuzun da tavsiyesi ile birlikte duş almaya başlayabilirsiniz. Sosyal yaşantınıza ise genellikle ilk haftanın sonu ile birlikte geri dönebilirsiniz. Öte yandan sonuçların kalıcılığı daimi olur. Tam anlamı ile iyileşme süresi ise yapılan ameliyatın türüne ve kapsamına göre 2-12 ay arasında değişiklik göstermektedir.

19. Meme Estetiği Kaç Günde İyileşir?

Göğüs estetiğinin kaç günde iyileşeceği yapılan ameliyatın türüne ve kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, göğüs büyütme ameliyatlarında iyileşme süreci son derece hızlı ilerlemektedir. İlk haftanın sonunda kişi normal günlük ve iş hayatına geri dönüş yapabilmektedir.

20. Memede Kitle Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Memede kitle ameliyatı sonrasında iz kalmamaktadır. Bununda birlikte memede kitle ameliyatında meme dokusuna müdahelede bulunulmadığı için süt bezlerine de zarar gelmemektedir.

21. Meme Ameliyatı Sonrası Memede Şişlik Olur mu?

Meme ameliyatı sonrası göğüste şişlik olabilmektedir. Bu durum ameliyat türüne değişmekle birlikte geçici bir durumdur.

22. Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Memede Sarkma Meydana Gelir mi?

Meme büyütme ameliyatı sonrası, meme büyütme ameliyatından kaynaklı, göğüste herhangi bir sarkma meydana gelmemektedir

23. Meme Ameliyatı Sonrası His Kaybı Yaşanır mı?

Kullanılan ameliyat tekniğine bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişmektedir. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak biz santral pedikül tekniği kullanmaktayız. Bu teknik ile yapılan meme ameliyatlarında herhangi bir his kaybı ortaya çıkmamaktadır. Diğer birçok teknikte özellikle meme başındaki duyu kaybolabilmektedir.

24. Memede Asimetrik Bozukluk Neden Olur?

Memede asimetri hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir bir durumdur ve birbirinden farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Memede asimetrik bozukluk sebepleri arasında hamilelik, emzirme, gelişim döneminde yaşanan problemler, poland sendromu gibi durumlar yer almaktadır.

25. Meme Ameliyatından Sonra Ne Zaman Yüzebilirim?

Özellikle meme ameliyatı yaz dönemine denk gelenlerin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Meme ameliyatından sonra yüzebilmeniz için ortalama olarak 3-4 hafta kadar beklemeniz gerekmektedir. Ancak kesi işlemleri olduğundan dolayı yine de fazla güneşe maruz bırakmamalısınız. Durumunuzla ilgili net detayı estetik doktorunuz verecektir.

26. Meme Estetik Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme estetiği ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Meme ameliyatının ardından dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili tüm detayları estetik doktorunuz sizinle paylaşacaktır. Genel olarak meme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenleri burada sizler için sıralayabiliriz. Yapılacak ameliyatta kesi olacağı için, ameliyattan sonra hiçbir şekilde sigara içmemelisiniz. Genelde doktorlar tarafından 3-4 gün boyunca dinlenme süresi verilir. Söz konusu süre içerisinde hasta banyo yapmaz. Meme ameliyatından sonra özellikle ilk hafta, yorucu işlerden kaçınılmalıdır. Ameliyattan 2-3 hafta sonra ise normal tempoda yürüyüşlere başlayabilir, yaklaşık olarak 2 ay geçmesinin ardından günlük spor aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Öte yandan güneş ve diğer sıcaklık kaynaklarından kaçınmanızda fayda var. Nitekim maruz kalacağınız fazla ısı, iyileşme sürenizi uzatabilir.

Meme Estetiği Silikon Seçimi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

27. Silikon Taktırmak Zararlı mı?

Silikon taktırmak zararlı değildir. Silikonun ilk kez kullanılmaya başladığı dönemlerde, silikon memenin kullanıldığı vücutlar, reaksiyon veriyordu. Ancak zamanla bu alanda teknolojinin ve yöntemlerin ilerlemesi ile birlikte, silikon kaynaklı oluşabilecek zararların önüne geçilmeye başlandı. Günümüzde silikon taktırmanın bir zararı bulunmamaktadır.

28. Silikon Taktırmak Acıtır mı?

Silikon protezi taktırma süreci acılı bir süreç değildir. Yalnızca kas altına yönelik yapılan operasyonlarda biraz ağrı olabilmektedir. Bu ağrı da doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar doğrultusunda giderilir.

29. Silikon Meme Patlar mı?

Günümüz teknolojisi ve yöntemleri sayesinde, silikonlu memede silikonun patlaması gibi bir durum meydana gelmemektedir. Silikonlar, kullanılmaya başladıkları ilk günden itibaren geliştirilerek mükemmellik seviyesine getirilmiştir. Dolayısıyla göğüste silikon patlaması, jel akması ya da silikonun bozulması gibi durumlar meydana gelmemektedir.

30. Silikonun Ömrü Ne Kadardır?

Birbirinden farklı markalara ve kalitelere sahip silikonlar bulunmaktadır. Bununla birlikte silikon uzun yıllar kullanılabilmektedir. Ancak silikonun çıkarılmasını gerektirebilecek durumlar ilerleyen yıllarda meydana gelebilir. Bunlar çoğunlukla silikonun ömrünün bitmesinden dolayı değil; tıbbi ve estetik nedenlerdendir.

31. Silikon Kaç Yaşında Yapılır?

Meme gelişiminin tamamlanması ile birlikte meme protezleri kullanılabilir. Bu da 18 yaşa tekabül etmektedir. Bununla birlikte Poland sendromu gibi doğuştan gelen anomalilerin bulunması halinde, yaş açısından istisna ameliyatlar olabilir.

32. Silikonlu Meme Anlaşılır mı?

Silikonlu göğüs, ameliyatın yapılmasının ardından sert bir form alır. Özellikle ilk yılını doldurmasının ardından en doğal görünümüne kavuşur ve dışarıdan bakıldığında silikon olup olmadığı anlaşılamaz. Burada kullanılan silikon türü ve markası ile ameliyat olduğunuz estetik doktorunun etkisi büyük olacaktır.

33. Silikona Dokunulduğunda Anlaşılır mı?

Dışarıdan bakıldığında anlaşılıp anlaşılmamasının dışında, ‘Silikon dokununca anlaşılır mı?’ sorusu da sıklıkla soruluyor. Ameliyatın ardından yaklaşık 1 ay boyunca memede ekstra sertleşme olabilir. Bunun sebebi ameliyattan dolayı oluşan geçici ödemlerdir. 1 aydan sonra meme yavaş yavaş doğal görünümüne kavuşur. 1 yılın sonunda ise kullanılan tekniğe ve protez türüne de bağlı olarak silikonlu meme tam anlamıyla yumuşar ve doğal görüntüye çok yaklaşır. Yani silikon takılmamış bir meme ile hemen hemen aynı kıvama gelir. Dolayısıyla ‘Silikon elle hissedilir mi?’ sorusunun yanıtı ameliyattan sonra geçen bir senenin ardından ‘Hayır’dır.

34. Sarkık Meme Protez ile Toparlanır mı?

Memeye protez takılması, memelerin toparlanmasına belli bir ölçüde faydalı olur. Ancak memelerde hafif bir sarkıklık olması halinde bu işe yarayacaktır. Memelerin çok sarkık olması durumunda ise meme dikleştirme ameliyatı da yapılır.

35. Yuvarlak Silikon Protez mi? Damla Silikon Protez mi?

Hangi silikon protez çeşidinin daha iyi olduğu duruma ve hastaya bağlı olarak değişmektedir. Her ikisinin de birbirine karşı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Vücut yapınız, estetik anlayışınız ve estetik cerrahınızın yapacağı tetkikler sonrası hangisinin sizin için daha iyi olduğu ortaya çıkar.

36. Damla Silikon Kayar mı?

Her estetik ameliyatında olduğu gibi meme büyütme ameliyatı için de doğru estetik cerrahı seçimi önemlidir. Nitekim silikon protez çeşitlerinden olan damla silikonların kayma ihtimalleri bulunmaktadır. Bu durumun iki ana sebebi vardır. Bunlardan birincisi doktor kaynaklı hatalardır. Bir diğeri ise estetik doktoru hatalarından bağımsız olarak hastanın vücudu ile ilgilidir. Nadir de olsa bazı durumlarda damla silikon gibi protez takıldığında vücut reaksiyon gösterebilmektedir. Bu reaksiyon neticesinde de damla silikon ve diğer protez çeşitlerinde kayma meydana gelebilmektedir. Doktor kontrolünün dışında gelişen bu durum neticesinde ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır.

37. Silikon Yaptırmak Ne Kadara Mal Olur?

Silikon yaptırma fiyatı, kullanılacak silikonun markası ve türüne, ameliyatın yapılacağı hastaneye, ameliyatı yapacak estetik cerrahının alanındaki başarılarına ve benzeri faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

38. Silikon Süt Bezlerine Zarar Verir mi?

Silikon takmak üzere yapılan göğüs estetiğinde silikon protezler göğüsün alt dokusunun olduğu yere yerleştirilir. Yerleştirilen noktada süt kanalları ile teması olmaz. Bu yüzden de süt kanallarına herhangi bir zarar gelmez. Dolayısıyla meme büyütme operasyonunun ardından anneler emzirmeye başlayabilir.

39. Silikonlu Memede Kapsül Oluşumu Belirtileri Nelerdir?

Silikonlu memede kapsül oluşumu, ameliyattan sonra zamanla meydana gelebilmektedir. Bu durumun ana sebebi silikon kalitesidir. Kaliteli silikonlar hastanın ömrü boyunca deforme olmadan vücutta kalabilmektedir. Bununla birlikte bazı silikon protezlerin kalitesinin az olmasından dolayı dış zarı zamanla eriyebilmekte ve üzerinde delikler açılabilmektedir. Böyle durumlarda ise silikon protez içerisinde jel sıvı, yavaş yavaş dışarı çıkmaya başlar. Bu jel saf değilse vücut bunu zararlı madde olarak algılar. Bunun neticesinde ise jel etrafında vücut bir koza geliştirerek zararlı olarak algıladığı bu sıvıyı hapsetmek ister. Neticesinde ise kapsül adı verilen yapılar belirmeye başlar. Bazı durumlarda vücut ince bir koza geliştirdiğinden bu kapsüller anlaşılmayabilir. Kalın kozaların oluşması durumunda ise dışarıdan memeye dokunulduğunda bu kapsüllerin varlığı rahatlıkla anlaşılabilir. Dokunulduğunda ise kapsülün boyuyla da bağlantılı olarak farklı derecelerde ağrılar hissedilebilir. Bu tarz belirtilerde mutlaka estetik cerrahınıza başvurmalı ve gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlamalısınız.

40. Silikonlu Meme Ne Zaman Yumuşar?

Silikonlu meme ameliyatı sonra silikonlu göğsün yumuşaması ilk 3 ayın sonunda belirginleşmeye başlar. Silikonun tam anlamı ile yumuşaması ise 1 yılı bulmaktadır.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews