Meme Küçültme Ameliyatı Süreci Nasıl İlerler?

Meme estetiği tercihlerinden bir tanesi de meme küçültme ameliyatıdır. Nitekim bazı kadınlar küçük göğüslerden şikayet ederken bazıları da gereğinden fazla büyük olduğunu düşündüğü göğüslerinden şikayetçi olur. Meme büyüklüğünün ana sebebi genetik nedenlerdir. Buna ek olarak aşırı kilo alımı ya da emzirme döneminin akabinde oluşan değişiklikler meme büyümesinin sebepleri arasında yer alır. Bu haftaki blog yazımızda meme küçültme ameliyatı ile ilgili süreci ele alıp, genel bir bilgi vereceğiz.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Gerekli Olur?

Yazımızın girişinde meme estetiğinin ana sebeplerine değinmiştik. Yazının bu bölümünde ise hangi durumlarda meme küçültme estetiği düşünülmeli sorusunun yanıtını arayacağız.

  • Öncelikle estetiğin sübjektif bir yanı da olduğunu hatırlatmalıyız. Yani aynı boyutlarda göğse sahip iki kadından bir tanesi göğüslerini büyük bulabilirken, bir diğeri normal bulabilir. Dolayısıyla aynaya baktığınızda göğüsleriniz size büyük gözüküyorsa ve rahatsız ediyorsa meme küçültme ameliyatını göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu tamamen göğüslerinizin görünüm kaygısı ile ilgilidir.
  • Öte yandan göğüs büyüklüğünüz yalnızca estetik açıdan değil, fiziksel anlamda da sizi etkileyebilir. Bunlara örnek olarak göğüs büyüklüğünden kaynaklı bel ve sırt ağrılarını, göğüs altı bölgesinde aşırı terleme ve pişik olmasını, meme hacminden dolayı zamanla daha çok sarkma meydana gelmesini örnek olarak verebiliriz.
  • Meme büyüklüğünden dolayı yakın çevreden alaycı laflar işitmek ve ister istemez bu durumun insanın öz-saygısını ve güvenini etkilemesini bir başka sebep olarak sunabiliriz.

Yukarıdaki ya da benzeri sebeplerden dolayı meme estetiği olarak göğüslerinizi küçültmeye karar verdiğinizi varsayalım. Bundan bir sonraki adım en iyi plastik cerrah arayışına girmek olacaktır.

En İyi Plastik Cerrah Arayışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme estetiği olma kararının ardından estetik cerrah tercihi önem kazanır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken başlıca noktalar şu şekildedir:

  • En iyi plastik cerrah listesi oluşturmalısınız. Bu listeyi oluştururken sayıyı abartmamalısınız.
  • Belirlediğiniz estetik cerrahları hakkında daha detaylı araştırmalar yapıp aralarında karşılaştırma yapmalısınız.
  • Seçeceğiniz estetik cerrahı güvenebileceğiniz birisi olmalıdır.
  • Karşılaştırmanın ardından en iyi sonucu alacağınıza inandığınız estetik cerrahın asistanı ile iletişime geçip, neler yapılabileceğine dair değerlendirmeler almalısınız. İlk randevuda beklentilerinizi estetik cerrahınızla paylaşmalısınız.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Süreç

Estetik cerrahınıza şikayetlerinizi ve taleplerinizi anlattıktan sonra cerrahınız sizi muayene edecektir. Muayene sonunda sizin meme büyüklüğünüz, deri yapınız, yaşınız, çocuğunuz olup olmadığı gibi birçok konu gündeme gelecek ve bilgi alacaksınızdır. Meme estetiği ile ilgili diğer detaylar da sizinle paylaşılır.

Tüm bunların yanı sıra danışanın halihazırdaki hastalıkları göz önünde bulundurularak ultrasonografi veya mammografi gibi taleplerle karşılaşabilirsiniz. Bu meme estetiği sürecinin doğru ilerlemesi adına elzemdir. Öte yandan istekleriniz doğrultusunda ameliyattan hemen önce ilgili çizim ve planlamalar da yapılmaktadır. Özetle halihazırdaki hastalıklarınız, vücut yapınız, istekleriniz doğrultusunda analizler yapılıp meme küçültme ameliyatı sürecine yavaştan başlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı ve Sonrası

Yapılan planlamalar doğrultusunda danışan meme küçültme ameliyatına alınır. Ameliyatın akabinde önlem amaçlı 1 gün hastanede kalmanız talep edilir. Göğüs küçültme ameliyatının ardından ortalama olarak 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde kendinizi toparlayabilir ve günlük yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Öte yandan hastaya ameliyattan sonra özel bir sütyen korsesi verilir. Bu korseyi estetik cerrahınızın talebi doğrultusunda yaklaşık 2-3 hafta boyunca takmanız gerekecek.

Ameliyattan sonra sizi çok etkileyecek ağrı ya da sızı duymazsınız. Ancak bununla birlikte bu bir ameliyat operasyonu olduğundan ilk ay içerisinde göğüste yaşanan hissizlik ve oluşan morluklar da sizi korkutmamalıdır. Bunlar gayet olası ve geçici sonuçlardır. Ameliyattan sonra ilk hafta işe gitmemeniz ve ilk bir ay boyunca ağır bir spor yapmamanız da talep edilecekler arasında yer alacaktır.

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu hafta için hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. En iyi plastik cerrah arayışınızda yanınızda olduğumuzu ve herhangi bir sorunuz olduğunda +90 532 056 3693 numaralı hattan bizlere ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews