Meme Estetiği Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kadınların meme estetiği operasyonuna ihtiyaç duymasında ki en büyük etken sosyal hayatı ve özel yaşamında karşılaştığı sorunlardır. Sahip olduğu meme yapısından memnun olmayan kadınlar, kendine güvensizlik ve mutsuzluk duygusuna kapıldığından dolayı hayattan zevk almamaya başlar. Başkalarının ne düşündüğünü dikkate almamak isteseler dahi var olan durumdan kendilerinin de rahatsızlık duyduğunu anladıkları anda meme estetiği yaptırmaya karar vermektedir. Meme yapısına, hormonsal değişimlere,  hamilelik,  sağlık sorunları gibi farklı nedenlerden dolayı kadınlar göğüslerini büyütme, küçültme, dikleştirme veya diğer estetik operasyonlarına ihtiyaç duymaktadır. Her ameliyat için farklı varyasyonlara dikkat edilmeli ve bu doğrultuda meme estetiğine karar verilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyüklüğünden kaynaklı olarak sağlık sorunları giderek arttığı noktada ve kendinizi mutsuz hissettiğiniz zaman meme küçültme ameliyatına başvurmalısınız. Önceliğiniz iyi bir doktor araştırması yapmak olacaktır. Memenin küçültülmesi operasyonu sırasında oluşabilecek komplikasyonları kontrol altına alabilecek tecrübeli bir hekime başvurmalısınız. Meme küçültme ameliyatı için aklınızdaki soruları ve aşağıda sizinle paylaştığımız olası sorunları bir yere not edebilir doktorunuza danışmalı, cevaplardan tatmin olup emin olduğunuz zaman operasyona karar vermelisiniz.

 • Ameliyat sonrasında hamile kalmayı düşünüyorsanız bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Meme küçültme sırasında süt bezlerinin zarar görmesi söz konusu olduğundan bu konuda hekiminize uyarıda bulunmalısınız
 • Operasyon sonrasında memelerde hissizlik, yanma ve batma gibi yan etkilerin oluşup oluşmayacağı hakkında bilgi almalısınız.
 • Meme büyüklüğünden dolayı meme ucunda aşağı doğru sarkmalar bulunuyorsa dikleştirme işleminin de yapılıp yapılmayacağını sormalısınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Meme dikleştirme işlemi vücut ile meme yapısının altın oranı çıkarılarak göğüs kafesine uygun olarak ameliyat gerçekleştirilir. Memelerin emzirme, kilo alıp verme durumuna bağlı olarak memelerde sarmaklar meydana gelir ve dikleştirme operasyonuna ihtiyaç duyulur.
 • Meme dikleştirme için yağ enjeksiyonu veya meme implantı kullanılmaktadır.
 • Vücut yapınıza uygun oranda dikleştirme yapılmalıdır.
 • Meme volüm yapınızın ölçümü yapılmalı ve dikleştirmenin yanında protez veya yağ enjeksiyonu ihtiyacına karar verilmelidir.

Meme dikleştirme ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz linke tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiği ile İlgili En Çok Merak Edilenler

Yazımızın bu bölümünde meme büyütme estetiği ile ilgili merak edilenleri sıralayacağız.

Meme büyütme estetiği nedir?

Meme büyütme estetiği, küçük memelere sahip olan kadınların cerrahi müdahale ile memelerinin büyütülmesi anlamına gelmektedir. Silikon protezler veya yağ enjeksiyonu yöntemi ile meme oranını arttırmak mümkündür.

Meme büyütme operasyonu için yaş sınırı var mı?

Meme büyütme operasyonu ile ilgili en çok merak edilenler arasında yaş sınırının olup olmadığı yer almaktadır. Diğer tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Meme büyütme estetiği sonrası iz kalır mı?

Meme büyütme ameliyatında silikon protezlerin yerleştirilebilmesi için ciltte kesiler yapılmaktadır. Yağ enjeksiyonu yapılacak ise yağ enjeksiyonu kanüllerinin girişi için minik bir kesi olmaktadır. Kesilen her yerde iz kalabilmektedir. Kesinin hangi bölgeden yapıldığı önemlidir. Protezler bir çok yöntem ile meme içine yerleştirilebilir. Bunlar;

 • Meme başı kesisi
 • Koltuk altı kesisi
 • Göbek bölgesi kesisi
 • Meme altı kesisi

Her yöntemin kendi alanında artıları ve eksileri mevcuttur. Dönemin ve teknolojinin etkisine göre tüm yöntemler kullanılmıştır. Bulunduğumuz dönemde en çok tercih edilen yöntem, meme altından yapılan kesilerdir. Meme altından yapılan küçük bir kesi ile silikon protezler meme içerisine yerleştirilmektedir. Kesilen alanda izin minimum düzeyde olması için operasyon sonrası Doktorunuz tarafından kremler verilecektir. Düzenli kullanımda izler rahatsız edici düzeyde olmayacaktır.

Kaç çeşit meme protezi vardır?

Meme büyütme estetiğinde kullandığımız iki çeşit meme protezi mevcuttur. Anatomik (damla) ve yuvarlak meme protezleridir. Anatomik meme protezi adından da anlaşılacağı gibi memenin anatomik yapısına uygun olarak tasarlanmış silikon meme protezidir. Yuvarlak meme protezi ise dekolte görünümü vermek amacıyla tasarlanmıştır.

Hangi meme protezi benim için en uygunudur?

Hangi protezin sizin için uygun olduğunu Hekiminiz ile birlikte belirlemeniz en sağlıklısı olacaktır. Bu kararı vermedeki en büyük etken cilt yapınız , meme yapınız ve beklenti düzeyinizdir.

Silikon protez sonrası emzirebilecek miyim?

Emzirmek, bilindiği üzere çocuk sağlığı ve gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Meme büyütme estetiği ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de ameliyat sonrasındaki emzirme sürecidir. Aslında sonraki süreç tamamen yapılan işleme ve kullanılan tekniğe ait olmaktadır. Kas altına ya da meme dokusuna yerleştirilen protezler doku içinde olmadıkları ve süt bezlerine herhangi bir müdahale olmadığından dolayı anne adayları doğumdan sonra rahatlıkla emzirebilirler. Ancak bir diğer seçenek olan meme başı kesi durumu söz konusu ise durum değişebilir. Bu nedenle emzirmek isteyen hastalar için bu seçenek önerilmemektedir.

Çok ağrım olur mu?

Meme büyütme estetiği ameliyatı çok ağrılı bir süreç değildir. Ancak kas altına yapılan işlemlerde bir miktar ağrı olabilmektedir. Bu durumda Doktorunuz tarafından verilen ağrı kesici ilaçları kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Ne zaman işe başlayabilirim?

Meme büyütme ameliyatı cerrahi bir işlemdir. Ancak diğer cerrahi işlemlere kıyaslandığında iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Ameliyattan 4-5 gün sonra sosyal hayata geçilebilmektedir.

Genel anestezi mi? Lokal anestezi mi? Uygulanmaktadır?

Meme büyütme estetiği genel anestezi altında gerçekleşmektedir. Genel anesteziden dolayı ameliyat sonrası hastanın 1 gece hastanede gözlem altında kalması önerilmektedir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Meme büyütme estetiği ameliyatı sonrasında kaliteli istirahat edilmelidir. Kesinlikle ağır kaldırılmamalı ve kanama oluşturabilecek her hareketten uzak durulmalıdır. Ameliyattan 4-5 gün sonra sosyal hayata geri dönüş yapılabilir. 1 ay sonra spora başlanabilir. 6-8 hafta boyunca solaryum , sauna ve buhar banyosundan kaçınılmalıdır.

Kullanılan protezlerin ömrü var mıdır?

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile protezleri üreten firmalar da bu teknolojiden faydalanmaktadır. En iyi hizmeti sağlayacak ürünler sunmaktadırlar. Kendi ameliyatlarımızda kullandığımız silikon protezler FDA onaylıdır. Ömür boyu kalıcılığı mevcuttur. Yıllar sonra bile değişme durumu gerektirmemektedir.

Sarkan memeler protez ile toparlanır mı?

Memede hafif sarkıklık var ise silikon protezler yeterli olacaktır. Ancak sarkma durumu fazla ise en iyi sonucu almak için meme büyütme estetiği ile birlikte meme dikleştirme / toparlama estetiği de yapılmalıdır.

Ameliyat sonrasında istediğim iç çamaşırını giyebilir miyim?

Ameliyattan sonra Doktorunuz tarafından verilecek olan iç çamaşırını 2 ay boyunca kullanmanız gerekmektedir. 2 ay sonra istediğiniz iç çamaşırını giyebilirsiniz.

Dokunduğumda protezleri hisseder miyim?

Meme büyütme estetiğinde kullanılan protezler meme dokusunun altına yerleştirilmektedir. Ameliyattan sonra dokunduğunuzda protezleri hissetmezsiniz. Vücudunuzda yabancı bir madde varlığı hissi oluşmamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki ameliyattan sonra birkaç ay şişlik durumu olacaktır. Şişlik durumu geçtikten sonra vücut, kendi meme dokusu gibi sahiplenmaktedir.

Bikini ne zaman giyebilirim? Ne zaman yüzebilirim?

Ameliyattan 3-4 hafta sonra yüzebilir ve bikini giyebilirsiniz. Ancak meme altında var olan kesi izlerini güneşten korumak gerekmektedir. Aksi halde güneşin etkisinden dolayı izler kalıcı hale gelebilmektedir.

Meme büyütme estetiği fiyatı nedir?

Meme estetiği operasyon fiyatı , bu ameliyatı olmak isteyen kişilerin deformesine göre yapılacak işlemler değişkenlik göstermektedir. Sabit bir fiyat belirtmek mümkün değildir. Operasyona dair kesin fiyat bilgisi detaylı muayene sonrası belirlenmektedir.

Ameliyatlar hangi hastanede olmaktadır?

Ameliyathane ortamı gerektirecek tüm cerrahi işlemlerimizi anlaşmalarımız olduğu hastanelerde gerçekleştirmekteyiz.

Meme Büyütme Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlık duygusunu size en çok hissettiren göğüsleriniz sizi memnun etmiyor ve psikolojik anlamda sizi rahatsız ediyorsa meme büyütme operasyonuna ihtiyacınız olacaktır. Meme protezi ve yağ enjekte edilmesi olarak iki farklı yöntem ile dolgunlaştırma ve büyütme işlemleri yapılmaktadır. Operasyon sonucunda doğallık önceliğiniz olmalıdır. Bunun için kullanılacak olan protez memenin boyutu vücut ölçülerinize uygun olarak seçilmelidir.

 • Yağ enjeksiyonu veya meme protezi yapılması hasta ve doktorun ortak kararı ile seçilmelidir.
 • Gelişmiş teknolojiler ile üretilen meme protezlerinde geçmişte yaşanılan belirli bir süreden sonra değişmesi gerektiği, meme protezinin patlaması gibi problemler asla oluşmaz. Çünkü yapay malzemeden üretilen bu meme protezleri jel bir yapıda değildir ve kesinlikle sorun yaşanmaz.
 • Meme implantı olarak da bilinen protezler meme altı, meme ucu veya koltuk altından meme bölgenize yerleştirilebilir.
 • Meme içerisine yerleştirilen protezlerin yapısına önem verilmeli ve ameliyat sonrasında yapay bir görüntü ortaya çıkmamalıdır.
 • Meme büyütme ameliyatından sonra hastanın durumuna göre aynı gün evine gidebilir
 • Meme dokusunda değişim olmamalı ve gerçek meme hissini yaratmalıdır.
 • Meme protezlerinin süt kanallarına zarar vermemesine ve ameliyat sonrası emzirmede problem olmayacağına dikkat etmelisiniz.
 • Meme ucu hissizliği oluşmamalıdır.  
 • Alanında uzman bir hekim her zaman sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Meme implantı büyüklüğünün seçimi, ameliyat tekniğinin tercihi ve ameliyat sonrası doğum yapılacaksa süt bezlerinin korunması gibi size ileriye dönük çözümler üretilmelidir. Hasta ile doktor arasında istek ve beklentiler net olarak belirlendikten sonra başarılı bir meme büyütme işlemi gerçekleşecektir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

 • Meme küçültme ameliyatı fiyatı hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı hastalarda meme büyüklüğünden dolayı sarkma yaşanmadığı için meme dikleştirme işlemi yapılmazken tam tersi bir durumda küçültme ve dikleştirme operasyonları birlikte yürütülmektedir. Bundan dolayı fiyatlarda farklılıklar olabilir.

Meme küçültme ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz linke tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz linke tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Meme estetiği ameliyatına karar vermeden önce ve ameliyat sürecinde dikkat etmeniz gerekenleri Op. Dr. Süleyman Taş’ın kurmuş olduğu Taş Estetik Cerrahi kliniği ile iletişime geçerek edinebilirsiniz. Bu görüşmenizde meme estetiğinde sizleri nasıl bir süreç beklediğini de öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews