Kepçe Kulak Çocuk Psikolojisini Olumsuz Etkiliyor

Kepçe kulak günümüzde yetişkinlerde dahi problem teşkil edebiliyor. Hele ki kepçe kulağa sahip çocukların okul çağına başlaması ve sosyalleşmesinin artması ile birlikte bu çocukların psikolojisi olumsuz yönde etkilenebiliyor. ‘Kepçe kulak hastalık mıdır?’, ‘Kepçe kulak nasıl düzelir?’, ‘Kepçe kulağın çocuk psikolojisine etkileri nelerdir?’ gibi sorularınızı bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Kepçe Kulak Hastalık mıdır?

Halk arasında kepçe kulak olarak tabir edilen bu durum, kafa ile kulağın arasının normalden daha geniş olmasından kaynaklanan bir görüntüden ortaya çıkan durumdur. Birçok insan kepçe kulağın hastalık olup olmadığına dair sorular sorabilmektedir. Bu durumun yalnızca estetik görünümle alakalı olduğunu ve hiçbir şekilde hastalık kategorisinde yer alamayacağını belirtmemizde fayda var. Ancak kepçe kulak görünümü yetişkinlerde dahi olmak üzere özellikle çocukların psikolojisini kötü etkileyebilmektedir. Yazımızın akışında kepçe kulak psikoloji ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Sorun Okul Çağı ile Başlayabilir

Dünya genelindeki çoğu toplumlarda kepçe kulak olarak tabir edilen görüntünün estetik açıdan pek beğenilmediği bilinir. Dolayısıyla özellikle çocukların sosyalleşme hızlarının arttığı okul çağında kepçe kulak yapısına sahip olan çocuklar problem yaşayabilirler. Nitekim diğer çocuklar yalnızca eğlenmek adına ve kötü niyetle olmasa bile kepçe kulağa sahip çocuklarla alay edebilmektedirler. Psikolojik olarak savunmasız durumda olan çocukları bu durum olumsuz etkileyebilir. Çocukların kepçe kulak yapısına sahip çocuklara bu denli yaklaşımı onların psiko sosyal sağlığını etkileyebilmekte ve onlarda anti sosyal kişilik bozukluğu gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bu durum kepçe kulak yapısına sahip çocuğun sosyalleşme sürecini, kişiliğinin oluşma sürecini, okula yönelik konsantrasyonunu ve derslerdeki başarısını etkileyebilmektedir. Dolayısıyla özellikle çocuklar için bu durum yaşanmadan önüne geçmekte fayda vardır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

İnsanlarda kulak yapısının gelişimi 6 yaşlarında tamamlanıyor. Çocuklarda bu yaşlarda okula başladığından olabildiğince erken olacak bir şekilde kepçe kulak ameliyatı gerçekleştirilmelidir. Nitekim ne kadar erken kepçe kulak ameliyatı gerçekleşirse, çocuğun büyüme sürecinde kepçe kulak yapısından kaynaklı psikolojik travmaların önüne o denli geçilebilir. Çocuğunuz kepçe kulak yapısına sahipse ancak ona kepçe kulak ameliyatı yaptırmayı ebeveyn olarak düşünmüyorsanız sorunun sürmesine sebebiyet verebilirsiniz. Kepçe kulak yapısına sahip olmasına rağmen çocukluğunda kepçe kulak ameliyatı olmayan çocuklar, geçen süre içerisinde hem psikolojik olarak olumsuz etkileniyor hem de ergenlik dönemlerinde bu sorunu çözmenin yollarını arıyorlar. Nitekim çocuklar ergenlik dönemlerine girmeleriyle birlikte dış görünümlerine fazlaca dikkat etmeye başlamaktadırlar.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çocuğuna kepçe kulak ameliyatı yaptırmayı düşünen ebeveynlerin en çok merak ettiği konular arasında ise kepçe kulak ameliyatı yöntemleri yer almaktadır. Yazımızın bu bölümünde kepçe kulak ameliyatının nasıl olduğuna ve ameliyat sürecinin nasıl ilerlediğine dair genel bir bilgi vermeye gayret edeceğiz.

Her kepçe kulak ameliyatında, kepçe kulak yapısına göre bir ameliyat yöntemi seçilmektedir. Bu karar kulak ameliyatı için seçtiğiniz estetik cerrahı tarafından verilir. Kepçe kulak ameliyat yönteminin belirlenmesinin ardından ameliyat için izlenecek yollar ise temel olarak şu şekilde olmaktadır:

  • Kulak sayvanının kıkırdak kısmı çizilerek ters yöne dönmesi sağlanır.
  • Kulak kıkırdağının gerekli kısmı kafa kısmına dikilmek suretiyle estetik görünüm bozukluğa sebebiyet veren geniş açı daraltılır.
  • Sonraki aşamada kulak arkasında yer alan cilt fazlalığı çıkartılır.
  • Nihai olarak ise oluşturulan estetik görüntünün korunması amacı ile geçici bir kalıp yerleştirilir. Kulağın yeni şeklinin oturması amacı ile de söz konusu bu kalıp yaklaşık olarak 3 gün boyunca orada kalır.
  • Geçen 3 günlük sürenin ardından bu kalıp ve kulak arkasında kalan dikişler alınır.

Tahmin edileceği üzere yapılan kepçe kulak ameliyatı sonrası ameliyat noktasında geçici ödemler oluşmaktadır. Ameliyattan sonra geçen iki haftalık süre içerisinde bu ödemler iyileşerek kulak normal görünümüne kavuşmaya başlar. Netice itibarıyla da çocuğunuz artık kendini daha güvenli ve sosyal açıdan daha özgüvenli hissetmeye başlar ve kepçe kulak yapısından kaynaklanacak psikolojik travmaların önüne geçilmiş olunur.

Kepçe kulak ameliyatı hakkında merak ettiğiniz diğer detaylara linkten ulaşabilirsiniz. Öte yandan kepçe kulak ameliyatı öncesi, sırası ve sonrası hakkında birebir bilgi almak adına TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews