: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Memeli>Merak Ettikleriniz > Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası His Kaybı Olur mu?
meme buyutme ameliyati sonrasi his kaybi olur mu - Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası His Kaybı Olur mu?

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası His Kaybı Olur mu?

Bu haftaki yazımız, en çok merak edilen konular arasında yer alan ‘’Meme büyütme ameliyatı sonrası his kaybı olur mu?’’ sorusu üzerine olacaktır. İlk olarak meme büyütme ameliyatı neden yapılır? Kimlere yapılır? Ve kimlere yapılamaz? Sorularını yanıtlayarak başlayalım. Keyifli okumalar.

Meme Büyütme Ameliyatı Neden Yapılır?

Meme büyütme estetiğine başvuranların esas sebebi küçük memeye sahip olmalarıdır. Küçük meme yapısı, kadınların kendilerine olan özgüvenlerini azaltmaktadır. İstedikleri kıyafetleri giyememekten muzdariptirler.  Bu nedenle memelerini büyütme ihtiyacı hissetmektedirler. Peki, sadece küçük memeye sahip olanlar mı meme büyütme ihtiyacı hissetmektedir? Elbette hayır. Küçük olan meme yapısını büyütmek lüks gibi görünse de bazı durumlarda ihtiyaç olmaktadır. Doğum yapmış ve emzirme sürecini atlatmış kadınların göğüs yapısı sarkar ve içi boşalmış bir hal alır. Bu durumu yaşayan kadınlar da meme büyütme ihtiyacı duyabilirler. Meme büyütme ihtiyacı duyulan, diğer kısım içerisinde yer alan kadınlar ise meme kanseri veya benzeri durumları yaşayan kadınlardır. Hastalık veya kaza sebebi ile memenin tamamen alınmasından sonra alınan dokunun yerine silikon meme protezleri yerleştirilerek memenin tekrar volümlendirilmesidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Yukarıdaki metnimizde de belirttiğimiz gibi, meme büyütme ameliyatı;

  • Küçük memelere sahip olanlara
  • Asimetrik meme yapısına sahip olanlara
  • Doğum ve emzirme süreci sonrası sönmüş meme deformasyonuna sahip olanlara
  • Hastalık veya kaza sebebi ile memesi tamamen alınanlara

Meme Büyütme Ameliyatı Kimlere Yapılamaz?

  • 18 yaşını doldurmayanlara
  • Ameliyata engel olabilecek bir hastalığa sahip olanlara
  • Ameliyata engel olabilecek herhangi bir ilaç kullananlara
  • Sigara içenlere (Ameliyattan en az 6 ay önce bırakılmalıdır)

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası His Kaybı Olur mu?

Meme büyütme ameliyatında yapılan cerrahi müdahalenin amacı memeyi silikon protezler ile olduğundan daha dolgun ve büyük göstermektir. Meme altından yapılan ufak bir kesi ile protezler yerleştirilmektedir. Meme altından yapılan kesi, memenin his kaybına uğramasına sebep olmaz. Dolayısı ile meme büyütme ameliyatı sonrasında memede his kaybı da meydana gelmez. Ancak diğer meme estetiği ameliyatlarında aynı durum söz konusu olmayabilir. Örneğin meme küçültme veya dikleştirme amacıyla yapılacak olan cerrahi müdahaledeki kesiler ile meme büyütme işleminde yapılan kesiler farklı alanlardadır. Hissiyatı sağlayan sinirlere yapılan müdahalelerde his kaybı meydana gelebilmektedir. Mesela, meme başından yapılan kesilerden sonra meme başı hissizliği yaşanabilmektedir.  Bu durumun olası ihtimalleri, detaylı muayene esnasında Doktor ve hastası arasında mutlaka konuşulmalı ve hasta, Doktor tarafından bilgilendirilmelidir.

“Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası His Kaybı Olur mu?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir