Meme Estetiği Sonrası Hamilelik

Meme estetik ameliyatları sonrası hamilelik ile ilgili çok fazla soru almaktayız. Bu yazımızda meme estetiği sonrası hamilelik , gebelik durumlarından bahsedeceğiz. Faydalı olmasını umut eder, keyifli okumalar dileriz.

Meme estetiği kapsamında ihtiyaca göre meme büyütme estetiği, meme küçültme estetiği, meme dikleştirme estetiği ve meme anomalileri için cerrahi girişimler mevcut. Daha önceki yazılarımızda meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme ameliyatlarını detaylandırmıştık. Bu ameliyatları ve hamilelik sürecini tek tek ele alalım.
Meme Estetiği Sonrası Hamilelik

Meme Büyütme Ameliyatı ve Hamilelik

Meme büyütme cerrahisi, küçük meme yapısına sahip olan kişilerin mevcut göğüs yapılarına dolgunluk ve hacim kazandırmak için yapılan estetik müdahaledir. Hamilelikte döneminde kadın vücudunda hormonsal olarak değişimler olmakta ve bir takım deformasyonlar meydana gelmektedir. Gebelik döneminde tabi ki ameliyat planlaması gerçekleştirilemez. Ancak meme büyütme ameliyatı yaptırmak istiyorsanız hamilelik döneminden önce planlayabilirsiniz. Veya hamilelik ve emzirme süreci bittikten sonra planlayabilirsiniz.

Meme büyütme estetik ameliyatı için kullanılan silikon protezlerin emzirmeye biz zararı yoktur. Ameliyat esnasında emzirme durumu da öngörülerek süt bezleri korunarak gerçekleştirilir. Konu ile ilgili detaylı yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı ve Hamilelik

Meme küçültme ameliyatı, büyük meme yapısına sahip kişilerin ihtiyaç duydukları cerrahi ameliyat çeşididir. Meme büyüklüğü şikayetiniz ergenlik döneminden itibaren var ise evlilik, gebelik, emzirme sürecini beklemeden ameliyatı yaptırmak uygun olandır. Büyük göğüsler estetik görünüşün dışında sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Ağır göğüsler bel, boyun, omuz, omurga sorunlarına neden oluyor. Yakın dönemde hamilelik , emzirme durumu olmayacaksa beklemenin bir anlamı yoktur. Meme küçültme cerrahisi planlanmalı ve vücut hasar almadan sağlıklı bir şekilde hayata devam edilebilmelidir.

Hamilelik ve emzirme süreci var ise, öncelikle bu dönemler tamamlanmalıdır. Bebek sütten kesildikten sonra hem mevcut deformite hem de gebeliğin ve emzirme sürecinin getirmiş olduğu deformitelere tek seferde müdahale edilmiş olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı ve Hamilelik

Memenin sarkıklığı, hamilelik ve sonrasında emzirme döneminin de etkisi ile sarkma ihtimalinin en yüksek olduğu durumdur.

Sarkıklık durumu ileri düzeyde ve rahatsız edici boyutta ise cerrahi müdahale ile emzirme ve gebelik sürecini beklemeden yapılabilir. Yakın zamanda planlarda evlilik, hamilelik, emzirme durumu var ise biraz daha beklenilebilir. Bebek sütten kesildikten sonra toparlanması daha uygun ve ideal zaman olabilmektedir.

Hamilelik veya Emzirme Döneminde Meme Estetiği Yapılabilir Mi?

Meme estetiği ameliyatları genel anestezi gerektiren cerrahi müdahalelerdir. İstisnai durumlar hariç lokal anestezi ile yapılmaları uygun değildir. Genel anestezi ile derin uyku halinde planlama yapılmaktadır. Anestezi ilaçları, gebelik veya emzirme dönemindeyken kullanılabilecek ilaçlar değillerdir. Hamilelikte bebeğin gelişimine, emzirme de ise süt yoluyla yine bebeğe veya gelişimine zarar verebilir. Bu nedenle hamilelik veya emzirme döneminde meme estetiği ameliyatları yapılamaz.

Hamilelik Öncesi Yapılan Meme Estetiğini Tekrarlamak Gerekir Mi?

Hamilelik ve emzirme dönemi öncesinde meme estetiği yaptırmış olabilirsiniz. Hamilelik ve emzirme dönemi sonrası ameliyatı tekrarlamak göğüs yapınıza göre değişmektedir. Herhangi bir deforme oluşmadıysa ameliyatın tekrarı gerekmez. Ancak deforme oluşmuş ise isteğe bağlı tekrar yapılabilmektedir.

Hamilelik ve Emzirmeden Ne Kadar Süre Sonra Meme Estetiği Yapılabilir?

Hamilelik ve emzirme süreci sonrasında memede oluşan deformasyonlar için bebek sütten kesildikten sonra planlama yapılabilmektedir. Annenin ve bebeğin sağlığı son derece önemlidir. Bebeğin beslenmesini etkileyecek durumda ameliyat planlaması tercih edilmemektedir. Süre olarak belirtmek gerekir ise, ilk 6 ay bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerektiğinden, 6 ve sonrasında planlanması uygundur.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews