: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Burunli>Merak Ettikleriniz > Hangi Sağlık Sorunlarında Burun Estetiği Yaptırılmalı?
hangi sağlık sorunlarında burun estetiği yaptırılmalı

Hangi Sağlık Sorunlarında Burun Estetiği Yaptırılmalı?

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
[0 kişi oy verdi. Ortalama Puan: 0]

Burun estetiği hakkındaki genel geçer bilgilerden biri fiziksel sorunlardan ötürü yapıldığıdır. Fakat burun estetiği sadece fiziksel sorunlar için estetik kaygısı nedeniyle yapılmaz. Bazı durumlarda sağlık için de burun estetiği yapılabilir. Bu haftaki blog yazımızda burun estetiğinin sağlık sorunlarına sunduğu çözümler konuşacağız.

Burun Estetiğinin Tıbbi Faydaları

Burun estetiği burunla ilgili bazı sağlık sorunlarına çözüm sunmaktadır. Burun estetiğinin sunduğu tıbbi faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Rahat Nefes Alabilme: Burun estetiği ameliyatı ile birlikte burun şekli düzeltilir ve burunda eğer bir eğrilik varsa bu giderilerek kişinin daha rahat nefes alması sağlanır. Doğuştan ya da sonradan oluşan travma burunda eğrilik meydana getirir. Septum denilen orta duvar bu kişilerde eğridir. Bu da burun pasajlarından birinin daralmasına neden olur. Operasyon sırasında hem bu eğrilik giderilerek güzel bir görünüm oluşturulur hem de nefes alma sıkıntısı çözülür. Nefes alma problemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için “Nefes Alma Problemleri” için yazdığımız makaleyi okuyabilirsiniz.

Daha İyi Koku Alabilme: Burun bildiğiniz gibi koku alma organımız. Sağlıksız bir burun yapısında burun duvarı ve mukozası kokuyu tam olarak almayı engelleyen bir durumdadır. Koku, tat almayı da etkiler. Burun koku almayınca yemeklerin tadını da almak zorlaşır. Burun estetiği yapılırken yapılan müdahaleler bu sorunun ortadan kalkmasını sağlar. Burun duvarı ve burun mukozasına yapılan müdahaleler koku almayı iyileştirir.

Seste Düzelme: Doğuştan ya da sonradan burun tıkanıklığı oluşması durumunda nasone ses denilen genizden konuşma meydana gelir. Burun estetiği sayesinde burun pasajları açılarak tıkanıklık giderilir. Eğer ses burada meydana gelen durumla bağlantılıysa genizden konuşma problemi giderilir.

Horlamaya Çözüm: Burundaki sorunlar horlamayı da beraberinde getirebilir. Burundaki sorunlar giderildiğinde eğer horlama problemi burada kaynaklanan problemler nedeni ile oluşuyorsa horlama problemi de çözülecektir.

İyi Uyku: Uyku ruhsal ve bedensel olarak dinlendiren önemli ihtiyaçlarımızdan biridir. Eğer burundaki problemlerden ötürü rahat nefes alamama sorunu yaşanıyorsa kişi gece sık sık uyanır ve derin bir uykuya dalamaz. Burun estetiği ameliyatı ile birlikte bu sorun çözülür ve burun tıkanıklığına bağlı olarak ortaya çıkan uyku problemi giderilir.

Sinüzite Çözüm: Burun içinde sinüsler de bulunur. Buruna alınan nefesin ısıtılmasını ve nemlendirilmesini sağlayan karmaşık yapıya sinüs denir. Sinüsler iltihaplanırsa bu sinüzitin ortaya çıkması anlamına gelir. Burun içindeki enfeksiyonlar ya da diğer problemler bunun nedenidir. Sinüslerin girişinin tıkanması ile birlikte içleri sıvı dolar. Böylece bakteri üretir ve enfeksiyon meydana gelir. Burun estetiği esnasında burundaki yumuşak deriler ve burun kemikleri düzeltilir. Böylece burun deliği rahatlar. Sinüslerin ağızları genişler ve içinde biriken sıvı akarak enfeksiyon giderilir.

Daha Az Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Riski: Nefes alışverişi sırasında burundan alınan nefes ısınır, süzülür ve nemlendirilir. Burun tıkalıyken ise burnun bu görevi diskalifiye olur. Çünkü nefes ağızdan alınır. Nefesin ağızdan alınması bademcik iltihabı, farenjit, üst solunum yolu hastalıkları ve larenjit gibi hastalıklar sık sık geçirilir. Burun estetiği sırasında septum deviasyonu ve konka küçültme işlemleri gerçekleştirilir. Böylece burundan rahat rahat nefes alınabilir.

Burun estetiğinin sağlık sorunları için yapılmasına deviasyon da denmektedir. Deviasyon hakkında detaylı bilgi edinmek sağlık sorunları için burun estetiği hakkında donanım kazanmanızı sağlar. Taş Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun estetiğinin önlediği sağlık problemlerini sizinle paylaştık. Eğer hala aklınızda bir soru işareti varsa +90 532 056 3693 hatlı numaradan bize ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için “Deviasyon Nedir? Nasıl Yapılır?” isimli blog yazımızı okuyabilir ve burun estetiği ile sağlığın ilişkisini daha detaylı inceleyebilirsiniz.

“Hangi Sağlık Sorunlarında Burun Estetiği Yaptırılmalı?” için 8 yorum

 • Neslihan Elagöz dedi ki:

  Kardeşimde konjenital hemostaz bozukluğu tanısı konuldu geçen yıl. Genetik olabilir mi? Burun ameliyatı olmak istiyorum.

 • Berna Yağnız dedi ki:

  Alerjik astımım var hocam ama burnumda çok kötü. Bende ameliyat olabilir miyim?

  • Merhaba Berna Hanım,
   Burun ameliyatı elzem bir ameliyat olmadığı için herhangi bir hastalığa sahip olmamanız gerekmektedir. Hem ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkilemekte hemde anestezi risklerini arttırmaktadır. Bizim için hasta sağlığı son derece mühimdir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 • İrem Sarnıç dedi ki:

  Tampon kullanıyor musunuz?

 • M.Ş. dedi ki:

  Burun estetiği yaparken nefes alma ameliyatı da yapıyor musunuz?

  • Merhaba,
   Dünyanın en güzel burnuna da sahip olsanız fonksiyonel değil ise hiçbir anlamı da yoktur. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı yaparken, fonksiyonel özelliklerini de kontrol ediyor ve gerekli müdahaleleri yaparak daha rahat nefes almanızı hedefliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir