Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Saç dökülmesi vücudun gerekli vitamin ve mineralleri karşılanmaması sonucu, genetik sorunlar, stres, demir eksikliği gibi sorunlar nedeniyle saç dökülmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Elbette bunların tedavileri bulunmaktadır. Erken dönemde gerekli tedbirin alınması çok önemdir. Saç dökülmesi nasıl geçer bir çok kişinin merak ettiği konu olmaktadır. Bu yazımızda sizleri detaylı bilgilendireceğiz.

Saç Dökülmesi İçin Gerekli  Vitaminler;

1-) E vitamini saç ve deri için son derece önemlidir. E vitaminin temel görevi yeni saç hücrelenin oluşumuna yardımcı olmasıdır.

2-) Biyotin H vitamini veya B7 vitamini denilmektedir. Saça hacim kazandırmaya ve sağlamlaşmasını sağlayan vitamindir.

3-) B9 vitamini nemli ve parlak bir saça sahip olmanızı sağlan önemli vitaminlerden biridir.

4-) A vitamini kullanımı sebum dediğimiz saç derisini destekler ve parlak görünüme yardımcı olur.

5-) B12 vitaminın temel görevi hücrelere oksijen taşımasıdır. Gerekli oksijen saça taşınmaz yani B12 vitamini eksikliği var ise dökülme ve beyazlama görülebilmektedir.

6-) C vitamini eksikliği saçların çabuk kırılmasına ve güçsüz olmasına neden olabilmektedir.

7-) B3 vitamini vücudun enerji üretiminde önemli faktör sağlar. Saçların parlak ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?
Saç Dökülmesi Genetikse Ne Yapmamız Lazım

Saç dökülmesi genetik olsa bile erken 20 – 22 yaşlarda tedbir alınmalıdır. Gerekli vitaminler alınır ise saç dökülmesi önlenebilmektedir. Saçlar aynı anda dökülmez önce kökleri zayıflar ve tüy dediğimiz saçları seyrek gösteren yapıya dönüşür. Bu durum ise vitaminlerle değil saç ekimi dediğimiz günümüz teknolojisi ile üretilen cihazlar gerekebilmektedir. Olumlu ve güzel sonuçlar almak mümkündür.

Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar

Saç her yaşta dökülebilir bu durum nedeniyle her zaman saçlarımıza bakmalı ve önem göstermeliyiz. Özel sağlık sorunları, saç diplerinde kaza sonucu oluşan yanma gibi problemler yok ise 20’li yaşlardan itibaren kendini göstermeye başlar.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Elbette her insan yapısı bir olmayabilir, yukarıda belirtilen yazılar için erken dönemde yapılması gerekenler. Geç kalınmış durumda saç dökülmesi çok fazla olmuş ve hızlı çözüm aranıyor ise saç ekimi yapılabilir. Eskiye ait FUT dediğimiz yöntem ile yapılan saç kimleri yanı ense bölgesinden alınan saç dersinden kesilerek alınan saç dokusu küçük parçalara bölünerek ihtiyacı olan deriye nakil edilmekteydi ve çok olumlu sonuç alınamamaktaydı. Ancak günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ve FUE dediğimiz yöntem kullanılmaktadır. FUE dediğimiz yöntemde yine ense bölgesindeki saçlı deriden kıl folikülleri alınarak tek tek motor yardımı alınarak kel olan bölgeye mikro-greftleme tekniği ile nakil edilmektedir. Bu yöntem ile çok daha iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Saç Ekimi Anestezi Almayı Gerektirir Mi?

Saç ekimi lokal anestezi işlem yapılacak bölge uyuşturularak yapılmaktadır. İşlem esnasında herhangi bir acı hissi duymazsınız. Anestezi geçtikten sonra kullanılan ilaçlarla rahat ve kolay bir süreçle atlatmanız mümkündür.

Saç Ekimi Kaç Saat Sürmektedir.

Saç ekimi uygulanacak bölgeye göre değişebilmektedir. Ortalama olarak 5 – 6 saat sürebilmektedir. Hastanede kalmak gerekmez aynı gün taburcu olabilirsiniz.

Ekilen Saç Yeniden Dökülür Mü?

Ekilen say 3 ay sonra yeniden dökülür sonrasında 6 ay kadar sürede yeniden tamamı çıkmış olur. Bu süreç içerisinde doktorunuzun takibinde olmanız çok önemlidir. Saçınızın gerekli vitaminlerden aldığından emin olmanız ve sağlıklı beslenmeniz çok önemlidir.

Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Saç dökülmesi nasıl geçer ile ilgili yazımızın sonuna geldik umarım faydalı olmuştur sizin için merak ettikleriniz ve daha fazla bilgi için (+905320563693) iletişim numaramız dan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Referanslar;

https://www.suleymantas.com.tr/sac-ekimi/

https://tashairclinic.com/fue-hair-transplant/

https://www.tasklinik.com/category/blog/sac-ekimi/

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews