Protez Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?

Meme büyütme ameliyatı, küçük, emzirme ve gebelik dönemi sonrası içi boşalmış veya herhangi bir hastalık yüzünden memeleri alınmak zorunda kalınmış kişilerin başvurduğu cerrahi işlemdir. Amaç, olmayan meme dokusuna silikon protezler ile arzu edilen meme yapısını oluşturmaktır. Daha dolgun, hacimli meme yapıları elde etmektir. Peki kullanılacak olan bu protezlerin boyutlarına nasıl karar verilmeli? Bu yazımızda sizlere ‘’protez büyüklüğüne nasıl karar verilir? ‘’ sorunu yanıtlıyor olacağız. Faydalı olmasını umut eder, keyifli okumalar dileriz.
Protez Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?

Meme protezi yaptırmak isteyen kadınların, karar verdikten sonra en zorlandıkları kısım protezin boyutlarıdır. Öncelikle en iyi hekimi bulmak için araştırmalara başlanmalıdır. Doğru hekimi bulduktan sonra detaylı muayene çok önemlidir. Muayenenizin ardından hekiminiz sizi dinleyerek ve vücut yapınıza uygun olan protez boyutları sunacaktır. Tester protezler ile denemenizi isteyecek ve karar verilme aşamasına geçilecektir.

Meme Protezlerini Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Meme büyütme ameliyatı olmak isteyen kişinin vücut yapısı
  • Cildinin kalitesi
  • Göğüs kafesinin boyutu ve çapı
  • Var olan meme yapısında sarkıklık durumu

Tüm bu maddeler, seçilecek protezin boy ve ebatlarını belirlemede yardımcı olacak kriterlerdir. Bu kriterleri meme büyütme ameliyatınız gerçekleştirecek olan hekiminiz belirleyecektir. Ancak yukarıda belirtilmeyen en büyük etkene sahip olan kriter sizsiniz. Ne istediğinizi, ne beklediğinizi,  nasıl bir meme yapısına sahip olmak istediğinizi çok iyi bilmelisiniz. Ve kendinizi hekiminize çok iyi ifade etmelisiniz. Hekiminiz size protez boyutların ile ilgili öneriler sunsa da esas sizin isteğiniz protez boyutlarını belirleyecektir.
Protez Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?
Protez Boyutuna Karar Verirken Nelere Dikkat Edilmeli

Meme büyütme ameliyatı olmak isteyen kişi protez boyutlarına karar verirken neleri göz önünde bulundurmalı? , nelere dikkat etmelidir?

Protez boyutlarını dışarıdan görmek ve ellemek yeterli olmayacaktır. Giysinin altında nasıl durduğunu görmek için, gece uyurken rahatsız edip etmediğini anlamak için birkaç gün onunla yaşamak gerekmektedir. Mesela gece uyurken yüz üstü yatmayı seviyorsanız çok büyük boyutlardaki protezler sizin için uygun olmayacaktır. Tester protezleri alıp onlarla birkaç gün geçirmek pek mümkün değildir. Ancak pirinç testini uygulayarak evde denemeler yapabilirsiniz. Bu sayede ne istediğinizi çok daha iyi anlayacak ve hekiminiz ile birlikte en doğru kararı vermiş olacaksınız.

Pirinç testi nasıldı? Tekrar üzerinden geçelim.

Evde temiz bir çorabın içerisine 200 gr pirinç doldurun. Çorabın ağzını bağlayın ve bu pirinç topunu sütyeninizin içerisine yerleştirin. 200 gr pirinç = 200 cc meme protezi olarak düşünebilirsiniz. Az geldi ise pirincin gramını 20 gr, 30 gr, veya 50 gr olarak arttırarak devam edin. Azar azar arttırmanız istediğiniz görüntüye sahip olmanız için en yakın sonucu verecektir. Kaç gram pirinç koyduğunuzda hoşunuza giden, işte istediğim bu dediğiniz pirinç ölçüsünü not edin ve hekiminiz ile mutlaka paylaşın. Sonrasında hekiminiz protezin taban çapı, yüksekliği ve profili gibi ayrıntılara karar verir. Her şey tamamlandıktan sonra ameliyat planlaması yapılabilir.

Protez Yapıldıktan Sonra Sütyen Seçimi

Meme protezi ameliyatı olan kişinin sütyen seçimi önemlidir. Protez ameliyatı olmayan kişiler bile yanlış sütyen tercihi yaparken, meme protez ameliyatı olmuş kişiler daha da yanlış seçimler yapabilmektedir. İdeal sütyen kişinin beden ve cup ölçümleri ile belirlenmektedir. Beden kısmı, göğüs yapınızın sırtınızdan itibaren kaplayan ölçünüzdür. Cup ise meme bölgesinin kapladığı alanın ölçüsüdür. İdeal beden ve cup ölçüsü belirlendikten sonra, protez ameliyatı olan kişilerde cup ölçüsü 1 beden büyük olan sütyenler tercih edilmelidir. Sebebi, protez ameliyatı olan bir memenin genişliği diğer memelere oranla biraz daha geniş olmasıdır.

 

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews