Meme Protezleri Güvenli Mi? | Doç.Dr.Süleyman Taş

‘’Meme protezleri güvenli mi? ‘’ sorusu, meme büyütme ameliyatı olmak isteyen birçok kişinin aklına mutlaka takılan sorulardan birisidir. Bu konuyu aydınlatmak istedik ve sizlere bu yazımızı hazırladık. Keyifli okumalar.
Meme Protezleri Güvenli Mi?

Meme büyütme amacıyla tasarlanan protezlerin güvenliği son derece mühimdir. Hekiminiz sizin için uygun olan protez çeşidi ve boyutlarını belirlemekte yardımcı olabilir ancak protez üretimi hekime ait değildir. Burada protez üretimini gerçekleştiren firma çok önemlidir. Tabir-i caiz ise merdiven altı firma ve ürünleri tercih edilmemelidir.
• Firmanın güvenirliği,
• Tüm dünyada kabul gören FDA onayı,
• Yıllardır devamlılığını sürdürmesi,
• Tecrübesi,
• Beklenti ve isteklere olumlu yanıt vererek ürünler tasarlaması,
• Üretimi steril şartlara uygun olarak yapıyor olması,
• Yeniliklere açık olması
• Geniş ürün yelpazesine sahip olması
Yukarıda saydığımız özellikler, iyi bir protez firmasında bulunması gereken özelliklerdir. Bu özelliklere sahip olan bir firmanın üretiminden çıkan protezler güvenlidir. Hekiminiz sizin için vücut yapınıza ve isteklerinize uygun protezleri ve en güvenli markayı tercih etmekle yükümlüdür.

Meme Protezi Kanser Yapar mı?
Güvenilir bir markadan kullanılan meme protezleri kanser riski taşımaz. Meme protezlerinin meme kanserine davetiye çıkardığı yönünde birçok söylem vardır. Ancak bunlar henüz kanıtlanmamış iddialardır. Günümüz teknolojisi ile üretilen meme protez ürünleri insan sağlığına zarar vermeyecek düzeydedir. Bir kere yapıldıktan belli bir süre sonra tekrar değiştirilmesine lüzum olmamaktadır. Ancak 20 – 30 yıl önce kullanılan meme protezleri o dönemin teknolojisine bağlı olarak bu kadar sağlığa uygun üretimi yapılamamaktaydı. Ve belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekmekteydi. İşte bu protezlerin kullanılması ve zamanında değiştirilmemiş olması insan sağlığını tehdit edebilir ve korkulan hastalıkları davet edebilir. Şuan kullanılan protezler ömür boyu vücutta kalabilecek durumda tasarlanmaktadır. Dolayısı ile 10 yıl sonra veya 20 yıl sonra değiştirilmesine gerek kalmamaktadır.

Meme Protezine Karşı Alerji Oluşur mu?
Meme protezi içerisinde kullanılan silikon maddesi günlük hayatta kullandığımız birçok malzemenin içerisinde bulunmaktadır. Deodorantlar, kullanılan sabunlar, el kremleri, güneş kremleri, işlenmiş gıdalar, çiğnediğimiz sakızlarda ve daha birçok üründe dahi silikon maddesi vardır. Silikon vücutta en az alerjik reaksiyona neden olan maddedir. Meme protezlerin de kullanılmasının, tercih edilmesinin esas sebeplerinden birisi de budur. Silikona karşı alerji durumu nadir de olan elbette mevcuttur. Alerjik bir bünyeye sahipseniz ve hali hazırda alerji hastalığınız var ise bu durumu mutlaka hekiminiz ile paylaşmanız gerekmektedir. Alerji durumunuz kontrol altında tutulabilecek düzeyde ise korkulacak bir durum olmayacaktır. Ancak alerji durumunuz üst düzeyde ise sizin sağlığınız için hekiminiz ameliyatınıza zaten onay vermeyecektir. Üst düzey alerji durumu sadece meme protezine değil, ameliyatta kullanılacak olan anestezi ilaçlarına veya sonradan kullanılacak olan ilaçlara karşı da reaksiyon gösterebilir ve bu durum sağlığınızı zora sokabilir.

Meme Protezinin Ömrü Var Mıdır?
Kullanılan meme protezleri günümüzde ömürlük olarak tasarlanmaktadır. Aslında bu meme protezlerinin ömürlük olmasının sebebi, protezlerin ömürlerinin insan ömründen çok daha uzun olmasıdır. Dolayısı ile 10 yıl, 15 yıl, 20 yıl veya 30 yıl sonra değişmesine gerek kalmamaktadır. Ancak yıllar önce kullanılan meme protezleri ömürlük olmadıkları için hekiminizin önerisi dahilin de süresi dolduktan sonra mutlaka değiştirilmelidir. Aksi durumda sağlığınızı tehdit eden unsurlar haline gelebilir.
Meme protezleriniz ömürlük olsa dahi bazı durumlarda tekrar meme ameliyatı olmanız gerekebilir. Bu durum protezden kaynaklı değildir. Zamanın etkisi ile yaşlanma başlar ve cilt elastikiyetini kaybeder. Yer çekimine meydan okuyamayarak sarkmalar oluşabilir. Bu durum rahatsız edici boyuta geldiğinde tekrar cerrahi müdahale ile toparlanabilir.
Meme Protezleri Güvenli Mi?

Referans;

Meme Büyütme Estetiği


https://www.suleymantas.com.tr/meme-protezleri-hakkinda-sik-sorulan-sorular/

Avatar of assoc. Prof. Dr. Suleyman tas
Assoc.Prof.Dr. Suleyman TAS
0 Comment

No Comment.

https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/suleyman-tas-logo.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Doç.Dr.Süleyman Taş, şu an hastalarını muayenehanesinde görmektedir.

Üye Dernekler
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/TPRECD-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ASOPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/vsfrm-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ishrs-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/uems-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/epsrc-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/euraps-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ISAPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo-2.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo.png
Sosyal Medya

4,8 535 reviews

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Doç. Dr. Süleyman TAŞ
Merhaba 🙌
Size nasıl yardımcı olabiliriz?