Hamilelikte ve Hamilelik Sonrasında Burun Estetiği

Hamileler, anne olmayı düşünenler ve yeni anne adayları özellikle nefes almada problem yaşadığında cerrahi bir yöntem olan burun ameliyatına başvurmak isterler. Konu annelik olunca hassas davranmak gerektiği için de haliyle akıllarda bazı soru işaretleri olur. Bu haftaki blog yazımızda annelerin ve anne adaylarının kafasındaki bu soru işaretlerine cevap vermek istiyoruz.

Hamilelik Öncesi Burun Estetiği Yaptırmak Zararlı mıdır?

Burun estetiğinin iyileşme süreci 1 seneyi bulduğu için iyileşme sürecinde hamilelik durumu oluşabilir. Bu yüzden pek çok kadın hamilelik öncesinde burun estetiğine endişeyle bakar. Çünkü hamilelik döneminde kadının fizyolojisi değişmekte ve burun etleri gibi pek çok bölge sişmektedir. Burun estetiği de burun etlerinin şişmesine neden olduğu için ikisi bir araya geldiğinde nefes alıp verme çok daha zor hale gelebilir. Hamilelik öncesinde burun estetiği olmak şikayetlere yol açabilen bir durumdur. Hamilelik önemli ve zor bir süreç olduğu için bir de burun estetiği şikayetlerinin buna tuz biber ekmesi istenmeyen bir durumdur. Bunlar düşünüldüğünde hamilelik planları olan kadınların bu planları gerçekleştirdikten sonra burun ameliyatı olmaları tavsiye edilir. Diğer bir seçenek ise doğum ve emzirme dönemi sonrası burun estetiği olmaktır. Fakat genelde hamilelik öncesi burun estetiği olmak önerilen bir durumdur. Çünkü burundaki kemik eğriliği ya da polip gibi sorunlar nefes almayı önemli derecede etkileyen sorunlardır. Bebeğin ve annenin sağlığı için annenin düzgün nefes alması önemlidir. Düzgün nefes almak iyi bir uyku gibi pek çok olayın da önünü açar. Bütün bunlar hamileliğin kaliteli geçmesi için önemlidir. Sorun kökten çözülmeli iyileşme dönemi tamamlanmalı ve sonrasında hamilelik planları yeniden devreye sokulmalıdır. İyileşme dönemi uzun süreceği için hamilelik planı bu sürece göre düzenlenmelidir. Burun estetiğinden 6 ay sonra hamilelik gerçekleşebilir. Burun estetiği sonrası iyileşme dönemine dair bilgiler için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

Hamilelikte ve Doğum Sırasında Burundaki Sağlık Problemleri Nelere Yol Açar?

Sağlıklı olmak için doğru ve güzel nefes almak önemli. Burun ise bu eylemi doğrudan etkileyen bir organımız. Bu yüzden burundaki sağlık sorunları hamile ya da doğum yapacak kadında bazı problemlere yol açar. Bu problemleri şu şekilde sıralamamız mümkündür;

  • Büyüyen burun etleri doğumu zor hale getirebilir. Hamilelikle birlikte değişen hormonlar bu burun etlerinin büyümesine neden olarak nefes almayı daha zor hale getirir. Doğum esnasında nefes almak zorlaşır ve doğum da zor hale gelir. 
  • Burun kemiğinde eğrilik hamilelik sürecinde rahat nefes almayı engelleyen bir durumdur. Hamilelik ile birlikte hormonal değişim gerçekleştiğinde kemik eğriliği daha büyük bir problem olmaya başlar. 

Hamileyken Burun Estetiği Yaptırılır mı?

Gebelikte burun ameliyatı kesinlikle yapılmaması gereken bir işlemdir. Hasta bunu yaşadığı nefes alma problemi nedeni ile isteyebilir. Fakat doktor müdahalede bulunmamalıdır. Sağlık sorununa neden olan burun problemlerinin giderilmesi gereken zaman hamilelik öncesidir. Çünkü hamilelik döneminde yapılan burun estetiğinin fetüse zarar verme ihtimali vardır. Kırık ve kaza gibi ekstrem durumlarda ise mecburen burun estetiğine başvurulabilir. 

Hamilelik Sonrası Burun Estetiği Yaptırılır mı?

Hamilelik sonrası anne adayı toparlandıktan ve emzirme sürecini atlattıktan sonra burun estetiği ameliyatı olabilir. Fakat burada da çocukla ilgilenme konusunda problem yaşayabileceğini hesaba katmalıdır. Çünkü burun estetiği sonrası bir iyileşme dönemi olacak ve bu dönemde dinlenmek gerekecektir. Çok uzun bir dönem olmasa da annenin buna göre bir plan yapması önerilir. Aşağıda yer alan linkte burun estetiği sonrası sürece dair önemli noktaları bulabilirsiniz. 

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taş Estetik Cerrahi Merkezi olarak hamilelik öncesi, hamilelikte ve hamilelik sonrası burun estetiğine dair dikkat edilmesi gereken noktaları sizinle paylaştık. Sürece dair aklınızda herhangi bir şüphe kalmaması için size detaylı bilgiler verdik. Eğer hala aklınızda bir soru işareti varsa +90 532 056 3693 hatlı numaradan bize ulaşabilir ya da burun estetiği sayfasını inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews