Etnik (Rinoplasti) Burun Estetiği

Etnik Rinoplasti Nedir?

Etnik Rinoplasti insanların ait olduğu ırka (Avrupa, Afrikalı, Orta Doğulu, Latin Amerikalı, Asyalı ve İspanyol) bağlı özellikleri taşıyan doğal estetik burun yapma sanatıdır. Çeşitli cerrahi tekniklerle hastanın istediği şekil burundaki patolojiler düzeltilerek yapılır. Nitekim burun estetiği kişiye özel bir işlem olduğundan dolayı her burun estetiği kişinin spesifik yüz hatlarına ve genel burun yapısına göre planlanmaktadır. Bununla birlikte bireylerin sahip olduğu farklı etnik yapıları, belli başlı karakteristik burun tiplerini ön plana çıkarmaktadır. Asyalıların burun yapıları göz önünde bulundurulduğunda, Türklerin burun yapılarına kıyasla genel olarak daha küçük ve kemersiz olduğu söylenebilir. Dolayısıyla kişilerin farklı etnik yapıları, farklı tipteki karakteristik burun yapılarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak da yapılacak burun estetiği operasyonunun kapsamı değişiklik gösterecektir.

Etnik Kökene Göre Ortak Burun Özellikleri ve Uygulanan Yöntem 

Farklı etnik yapılardan kaynaklı burun tiplerinde ortak özellikler görülmektedir. Bu özellikteki burunlara dair yapılacak ameliyat teknikleri de farklılık arz etmektedir. Etnik rinoplasti, Kafkas kökenliler için yapılan klasik burun küçültme ameliyatlarından önemli ölçüde farklıdır. Kafkaslar da kıkırdak ve kemik alınması gerektiren burun yapısı görülmektedir fakat Afro-Amerikan kökenli kişilerde veya Asyalılarda etnik burun estetiği, burun büyütme ve kıkırdak ekleme yöntemi ile yapılmaktadır. En önemlisi de bu operasyonla hastaların etnik geçmişlerinden izler taşıyan benzersiz yüz özelliklerini kaybetmeden yüz görünümlerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Ortak Burun Özellikleri ve Genel Olarak Uygulanan Yöntem

Büyütme: Büyütme, tüm etnik kökenlerde yaygındır. Burun orantılılığını dengelemek için açılarda ve belirli alanların tanımında ince değişiklikler yapılmaktadır. Daha çok kıkırdağı yeniden düzenleyerek yapılır. Bazı durumlarda kıkırdak yetersizliğinden dolayı kaburgadan kıkırdak (greft) alınması gerekebilir. Örneğin:

⦁ Daha dar bir uç yanılsaması yaratmak için burun deliklerinin burun köprüsüyle birleştiği yerde daha belirgin veya daha yumuşak çizgiler oluşturmak.
⦁ Dudaktan uzaklığını artırmak veya kısaltmak için burnun ucunu yukarıya (rotasyon) veya aşağıya (rotasyona) doğrultmak. Bu, burnun yüze ne kadar yakın göründüğünü değiştirir ve belirgin bir köprüyü dengeleyebilir.

Revizyon rinoplasti: Bazı hastalar, geçmişte geçirdikleri başarısız ameliyatları sonucunda düzeltmek için revizyon cerrahisinden fayda görebilir. Revizyonel etnik rinoplasti uzmanlık gerektirir. Yapılacak olan her ameliyat, rinoplastinin karmaşıklığını yaklaşık on kat artıran skar dokusu ile sonuçlanabilir.

Küçültme (uzaklaştırma): Alt yapılardan kıkırdak ve kemiği alarak burnun fiziksel boyutunu küçültmek. Amaç, önceden çıkıntı yapan özellikleri yüzün geri kalanına yaklaştırmaktır. Bu, Orta Doğu hastalarında daha yaygındır.

Projeksiyon (ekleme): Burnun daha düz bölgelerinde hastanın septum ve/veya kaburgalarından alttaki yapıya kıkırdak aşılayarak burnun fiziksel boyutunu büyütme. Projeksiyon, burnun bu bölgelerinin yüzden daha uzağa yapışmasını sağlayarak daha dar, daha zarif ve daha dengeli bir görünüm sağlar. Bu, Afrikalı-Amerikalı, Asyalı, Pasifik Adalı, Yerli Amerikalı ve Hispanik hastalarda daha yaygındır.

Etnik Burun Estetiği Çeşitleri

Avrupa Rinoplasti

Etnik (Rinoplasti) Burun Estetiği

Nesilden nesile Avrupalıların kendi etno-kültürel, melez ve coğrafi özelliklerine ait yüz fenotipleri ve burun karakteristikleri bulunmaktadır. Avrupa kökenine ait burun yapısı değişkenlik gösterirken çoğunlukla ince derili, burun ucu kalkık, ince ve belirgin bir burun yapısına sahiptirler.

Avrupa rinoplasti hastalarının en popüler istekleri şunlardır:

  • Burun boyutunu küçültme– Bazı hastalar burun boyutunu küçülterek yüz hatlarının daha ön planda olmasını istemektedirler.
  • Sırt kemerini iyileştirme- Kimi hastalar daha düz bir profil isterken kimileri daha kavisli bir burun yapısı isteyebilir.
  • Doğal görünüm elde etme-Yapılan burun estetiği sonrası Avrupa kökenine ait burun özelliklerini korumak önemli.
  • Ünlü görünüm elde etme-Bazı hastalar sevdikleri bir sanatçının burnuna sahip olmak isteyerek, burun yapısının doğallığını kaybettirmeden ünlü görünüm elde etme talebinde bulunur.
  • Nefes problemi-Burun ameliyat sonrası ameliyatı olacak kişi doğal görünüm elde etmenin yanı sıra burunda var olan yapısal sorunları onararak nefes probleminin ortadan kaldırılmasını ister.

Orta Doğu Rinoplasti

Etnik (Rinoplasti) Burun Estetiği

Çoğu Arap ülkesinde burun yapısı değişkenlik gösterirken Orta Doğu etnik kökenine sahip olan çoğu kişide burun yapısı benzerdir. Orta Doğulu bireyler daha kalın bir cilde sahiptir. Burun ucu sarkık, geniş ve daha az belirgindir. Burun sırtında genellikle kemer göze çarpar. Burun tabanı geniş olabilir. Deri kalınlığına ek olarak, orta doğulu burun yapısına sahip birçok kadın ve erkeğin kıkırdağı nispeten zayıftır. Bu nedenle yeni oluşturulan burun şeklini uzun süre korumak için ameliyat sırasında kıkırdağı güçlendirmek için her türlü çaba gösterilir.

Orta Doğu rinoplasti hastalarının en popüler hedeflerinden bazıları şunlardır:

Burun sırtındaki kemeri iyileştirme – Bazı kişiler, genellikle Orta Doğu burnu ile ilişkilendirilen düz bir profili korumak isterken, diğerleri genellikle Kuzey ve Batı Avrupa burunlarıyla ilişkilendirilen daha kavisli veya “kepçeli” bir burun dorsumu elde etmek ister.
Sarkık bir burun ucunu yükseltmek – Birçok hasta burun açısını iyileştirmek için burun ucunun konumunu yükseltmek ister.
Hiperdinamik bir burun ucunu stabilize etme – Bazı kişiler, gülümserken veya konuşurken burun ucunun aşağı doğru hareket etmesini önlemeye çalışır.
Burun boyutunu küçültmek – Bazı hastalar sadece burnunun boyutunu küçülterek yüz hatlarının geri kalanıyla daha uyumlu olmasını ister.
Burundan nefes almanın iyileştirilmesi – Birkaç kişi, eğri bir septum ve/veya diğer yapısal sorunları onararak burundan nefes alma yeteneklerini geliştirmek ister.

Afro-American Rinoplasti

Etnik (Rinoplasti) Burun Estetiği

Afrika kökenli Amerikalı rinoplasti, Afrika kökenli bireylerin tipik özelliklerine saygı gösterirken burnun görünümünü ve/veya işlevini iyileştirmek için özel olarak tasarlanmış burun ameliyatı anlamına gelir. Afro-Amerikan burun yapısı, daha kalın etnik deri, daha geniş uçlu, daha geniş bir alt burun köprüsü ve genişlemiş burun delikleri şeklindedir.

Siyahi burun estetiği hastaları arasında en yaygın amaç ve estetik tercihlerinden bazıları şunlardır:
Burun köprüsünün ayarlanması – Bazı kişiler daha iyi burun-yüz dengesi elde etmek için burun köprüsünü daraltmak ister.
Burnun yükseltilmesi – Birçok hasta, “düzleştirilmiş” bir buruna yükseklik eklemek için burun sırtını yükseltmek ister.
Burun ucunun düzeltilmesi – Birkaç kişi, daha iyi projeksiyon için burun ucunun tanımını geliştirmek ister.
Burun deliklerini daraltma – Bazı hastalar, “parlak” bir görünümü azaltmak için burun deliklerinin tabanını ve genişliğini küçültmeye çalışır.
Burundan nefes alma sorunlarının çözülmesi – Bazı kişiler, burundan nefes almayı iyileştirmek için sapmış bir septum ve/veya diğer yapısal sorunları düzeltmeyi amaçlar.

Hispanik Rinoplasti

Etnik (Rinoplasti) Burun Estetiği

Hispanik rinoplasti; İspanya, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve çeşitli Karayip ada ülkelerinden gelen veya ataları olan insanlar da dahil olmak üzere birçok farklı İspanyol ve Latin kökenli bireyler için burun ameliyatını kapsayan bir terimdir. Birçok Latin hasta burun sırtının düzlüğü veya kemerinden şikayet eder ve bu tür burun sırtı, burnun olduğundan çok daha geniş görünmesine yol açar.Latin hastalarda burun delikleri ve burun ucu geniş, burun cildi kalın olabilir. Tipik Latin burnuna sahip olan kişilerde burun kanatlarının çekintili olması çok sık görülür.Tedaviye devam etmenin kesin nedenleri tamamen her kişiye özgü olsa da, Latin/İspanya rinoplasti hastalarının çoğu tarafından paylaşılan en yaygın kozmetik ve işlevsel isteklerden bazıları şunlardır:

Burnun çeşitli kısımlarını daraltma – Bazı kişiler, burun uçlarının, burun deliklerinin,burun köprüsünün genişliğini ve boyutunu küçülterek, diğer özellikleri ve genel yüz estetiği ile daha uyumlu bir şekilde uyum sağlamak isterler.
Dorsal kamburun azaltılması – Birkaç hasta, düz bir burun köprüsü veya kavisli bir burun köprüsü elde etmek için dorsal kamburlarını düzeltmeye çalışır.
Burun ucunun belirlenmesi – Birçok kişi, gelişmiş projeksiyon ve/veya daha orantılı bir görünüm için burun ucunun tanımını ve konturunu iyileştirmeyi arzu eder.
İyileştirilmiş burun solunumu – Bazı hastalar burundan nefes alma yeteneklerini geliştirmek için eğri bir septum, zayıflamış burun delikleri ve/veya diğer yapısal burun sorunlarını düzeltmek ister.

Rinoplasti için “implantsız teknik” nedir? Hispanik hastalarda implantsız teknik kullanılabilir mi?

Silikon implantlar veya diğer yapay malzemeler kullanmak yerine, burnunun bölgelerini büyütmek için hastanın kendi cildini, kemiğini ve dokusu aşılınmaktadır. Hastanın kendi malzemelerinin kullanılması komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltır ve daha doğal görünen bir sonuç sağlar. Etnik hastaların burun yapıları farklı olduğundan implantlar etkisiz olabilir. Örneğin, Hispanik hastaların burun köprüleri biraz daha zayıf ve Afrikalı-Amerikalı hastalarda daha fazla fibröz doku vardır ve her ikisi de yüz implantını etkili bir şekilde desteklemeyebilir.

Asya Rinoplasti

Etnik (Rinoplasti) Burun Estetiği

Asya rinoplastisi, Çin, Japonya, Güney Kore ve Asya’nın diğer çeşitli ülkelerinden gelen veya kendilerinin yerlisi olan bireylerin benzersiz özelliklerine saygı gösterirken, burnun görünümünü ve/veya işlevini geliştirmek isteyen bireyler için burun ameliyatını kapsayan bir terimdir.

Asya rinoplasti isteyen birçok hasta tarafından paylaşılan bazı genel kozmetik ve fonksiyonel tercihler şunlardır:

Yüksek ve/veya daralmış bir burun köprüsü – Birkaç kadın ve erkek, burun-yüz dengesini iyileştirmenin yanı sıra “düzleştirilmiş” bir buruna yükseklik ve tanım kazandırmak için burun köprüsünü yükseltmek ve/veya daraltmak ister.
Daha belirgin bir burun – Bazı kişiler, burunlarını yüzlerinin genel şekliyle daha orantılı hale getirmek için genişletmeyi ve/veya uzatmayı amaçlar.
Rafine bir burun ucu – Birçok kişi burnun projeksiyonunu geliştirmek için burun ucu tanımını iyileştirmeyi ister.
Daha dar burun delikleri – Bazı hastalar, “parlama” görünümünü azaltmak için burun deliklerinin genişliğini ve tabanını küçültmek ister.
İyileştirilmiş burun solunumu – Bazı kişiler burundan daha iyi nefes almak için eğri bir septum ve/veya diğer yapısal sorunları onarmaya çalışır

Asya burun estetiğinde implanta ihtiyacım var mı?

Birçok Asya burnu, uzatılması ve yükseltilmesi gereken düşük burun köprülerine sahip olduğundan, Asya burun yeniden şekillendirmesinde implantlar sıklıkla kullanılır. Sizin için neyin doğru olduğunu belirlemenin en iyi yolu, konsültasyonunuz sırasında bunu ayrıntılı olarak tartışmaktır.

Asyalı Rinoplasti için Greft Dokusuna İhtiyacım Var mı?

Asya burunlarının özelliklerinden biri nispeten düşük, düz ve geniş burun köprüsüdür, bu da burnunuzun kısa görünmesine neden olabilir.

Geleneksel beyaz rinoplasti teknikleri, burun köprüsünü belirginleştirmek için genellikle yetersizdir. Greft materyali seçenekleri arasında kendi kıkırdağınızı (septal kıkırdak veya kaburga kıkırdağı) veya ışınlanmış ve saflaştırılmış kadavra kaburga kıkırdağıdır. Aynı şekilde burun ucunu belirginleştirmek, burun sırtını yükseltmek için de aynı greft kullanılır. Böylece daha belirgin ve estetik bir sonuç elde edilir.

Etnik Rinoplasti Ameliyat Tekniği

Daha önce belirtildiği üzere farklı ırkların belli başlı karakteristik burun ve yüz yapıları bulunmaktadır. Etnik burun estetiğinde söz konusu genetik özellikler göz önünde bulundurulur ve kişinin etnik özellikleri olabildiğince korunmaya çalışılır. Amaç, hastanın burnunun yeniden şekillendirilmesi ve varsa yapısal kusurların onarılmasıdır. Etnik rinoplastide önemli olan kişinin ait olduğu etnik gruptan gelen karakteristik özelliklerin ortadan kaldırılması değil; kişiyi ait olduğu ırkın güzel bir üyesi haline getirmektir. Etnik rinoplastide bunun yanı sıra tüm burun ameliyatlarında olduğu gibi burun estetiğinin doğal olmasına özen gösterecek şekilde bir planlama yapılır. Dolayısıyla etnik rinoplasti yapılırken altın oran gözetilir. Yani kişinin yüzünün tüm unsurları ve hasta istekleri göz önünde bulundurularak bir yol haritası çizilir. Etnik rinoplasti kapsamında hastanın da istekleri doğrultusunda belli bir oranda kıkırdak azaltma ya da çoğaltma uygulamalarına gidilmektedir. Bu yolla buruna tekrardan şekillendirme ve modelleme yapılmaktadır. Oluşturulan ameliyat planına göre eklenen kıkırdak greftleriyle burun hatları daha belirgin hale getirilebilir. Burun sırtı kıkırdak greftlerle büyütülebilir, burun uzatılabilir ya da burun ucu belirginleştirilebilir. Buna burun tabanını daraltma işlemi de dahildir. Bu noktada önemli olan doktorun size yapacağı muayene sonrasında elde ettiği sonuçları ve sizin taleplerinizi göz önünde bulundurarak oluşturduğu ameliyat planıdır.

Rinoplasti ameliyatlarında kullanılan başlıca teknikler şunlardır;

• Kapalı Rinoplasti

• Açık Rinoplasti

• Mikro-motor Teknolojisi Rinoplasti

• Mikrorinoplasti

• Piezo Ultrasonik Rinoplasti

• Dorsum Koruyucu Cerrahi

Etnik rinoplastide kullanılan burun estetiği teknik ve teknolojisi de önemlidir. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak biz etnik burun ameliyatlarında diğer tekniklere kıyasla daha üstün olan kapalı teknik burun estetiğini ve mikro-motor teknolojisini kullanmaktayız. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Bu bilgiler ışığında, etnik rinoplasti hastalarının en tipik endişeleri ve istedikleri en uygun yöntem aşağıda gösterilmektedir. Herhangi bir plastik cerrah size benzersiz özelliklerinize ve hedeflerinize göre de seçenekler sunmalıdır.

Etnik KökenKalın Deriİnce DeriToplu uçDüz veya Geniş UçGeniş KöprüDar KöprüKüçültmeKesintiProjeksiyon

Ekleme

Avrupaxxxx
Afro-Americanxxxxx
Asyaxxxx
Hispanikxxxxxx
Orta Doğuxxxxx

Etnik Rinoplasti Fiyatlarını Etkileyen Faktörler ve  Elde Edilen Sonuç 

Etnik rinoplasti fiyatları ile ilgili muayene öncesinde net bir bilgi verilememektedir. Nitekim yapılan muayene neticesinde tam fiyat ortaya çıkmaktadır. Bunun ana sebebi etnik rinoplasti fiyatlarını etkileyen birçok faktörün bulunmasıdır. Söz konusu faktörler arasında estetik doktorunun etnik rinoplastideki başarısı ve deneyimi, hangi hastanede kalınacağı, kaç gün hastanede kalınacağı gibi değişkenler sayılabilir.Etnik rinoplastide nihai amaç; kişinin etnik kökenine uygun şekilde burun yapısını şekillendirerek doğal görünümüne kavuşturmaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Etnik Rinoplasti Kimler İçin Uygundur?

Etnik rinoplasti için uygun burun tipleri şöyle sıralanabilir; çok küçük, çok düz bir buruna sahip olanlar, çene ve alın yapısı ile uyumsuz burun dengesizliği söz konusu ise, geniş burun delikleri mevcutsa, genişlik ve uzunluk gibi burunda estetik görünümü bozan durumlar. sarkık, orantısız, asimetrik burunlar, soğanlı burun uçları, aşırı kalkık burun gibi yaygın burun özellikleri olan hastalar da bu operasyon için uygun adaylardır. Diğer burun operasyonlarında olduğu gibi burun gelişimini tamamlamamış çocuklarda etnik rinoplasti yapılamamaktadır, hastaların en az 17 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Riskleri Nelerdir?

Çoğu ameliyat sürecinde olduğu gibi rinoplastide riskler mevcuttur. Bu risklerin başında ameliyat esnasında kullanılan anestezi gelebilir. Burundaki şişlikler risk değildir. Cildin verdiği doğal tepkidir. Şişliklerin %80’i ilk iki ayda düzelir. Burun son şeklini ise 12 ayda alır. Nispeten nadir görülen riskler arasında asimetriler, gecikmiş iyileşme, uyuşukluk, enfeksiyon ve yara izi sayılabilir.
Bu risklerin çoğu teknik uzmanlık ve beceri ile önlenebilir. Rinoplasti için revizyon oranları Dünya’da %8 civarındadır. Sigara içmek hastaların iyileşme sürecini geciktirdiği için ameliyat öncesi sigarayı bırakmaları önerilmektedir.

Etnik burun estetiği sonrası iz kalır mı?

Rinoplasti ameliyatları kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde uygulanır. Hangi yöntemin uygulanacağına ise doktorunuz tarafından, burunda meydana gelen sorunlara göre karar verilir. Kapalı teknikle uygulanan ameliyatların en önemli özelliği ameliyat kesilerinin içerden atılması ve iz kalmamasıdır. Açık teknikle uygulanan ameliyatlarda ise dışarıdan kesi uygulanır. Yapılan bu kesiler burnun alt kısımlarında kaldığı için çok dikkatli bakılmadığında görülmez. Açık ameliyatlarda iz kalma ihtimali varken kapalı ameliyatlarda iz kalmaz.

Etnik burun estetiği süresi ne kadardır?

Burun estetiği ameliyatları, ameliyatta uygulanacak tekniğe ve burunda bulunan soruna göre farklı sürelerde tamamlanır. Kapalı ameliyatlar 1-2 saat arasında tamamlanabilirken açık ameliyatlar 4 saate kadar uzayabilir.

Etnik burun estetiği zor bir ameliyat mıdır?

Rinoplasti geçmişte, teknolojinin henüz gelişmemiş olması nedeniyle oldukça zor bir ameliyattı ve iyileşme süreci de oldukça uzundu. Ancak teknolojik ilerlemeler sonucunda rinoplasti ameliyatları artık doktorlar tarafından oldukça kolay ve başarılı şekilde uygulanabilmektedir. Ameliyatın zorluk derecesi, burunda bulunan sorunlara göre değişir.

Etnik burun estetiği koku alma duyusunu nasıl etkiler?

Burun iç yapılarının şişmesi, rinoplastinin hastanın koku alma duyusunu değiştirmesine neden olabilir. Neyse ki, şişlik düzeldikçe normal koku alma duyusu geri dönmelidir. Bazı hastalar, açık burun pasajları nedeniyle işlemden sonra koku alma duyusunda bir iyileşme olduğunu fark eder.

Rinoplasti Sonrası Burun Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rinoplasti sonrasında burun bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle doktorun önerilerine uyulmasının yanı sıra;
⦁ Baş bölgesi yukarıda kalacak şekilde istirahat edilmelidir.
⦁ Burun bölgesi her türlü travmatik olaylardan korunmalıdır.
⦁ İlk 2 ay boyunca gözlük kullanılmamalıdır.
⦁ Açık Rinoplasti tekniği kullanılmışsa güneş ışınlarından korunmalıdır.

Burun estetiği öncesi ve burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken konular hakkında detaylı bilgilere ilgili bağlantılar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Etnik burun estetiği hakkında blog yazımızın sonuna geldik. Sürece dair aklınızda herhangi bir şüphe kalmaması için size detaylı bilgiler verdik. Sorularınız için aşağıdaki yorum alanından ya da +90 532 056 3693 hatlı numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews