Septum Deviasyonu Nedir? Nasıl Yapılır? | Doç.Dr.Süleyman Taş

Deviasyon halk arasındaki tabiri ile burun kemik yamukluğudur. Birtakım sorunların oluşmasına neden olan bir durumdur. Bu yazımızda deviasyonun tam olarak ne olduğunu anlatmadan önce sağlıklı burun yapısının nasıl olmasını gerektiğini anlatabiliriz.

Sağlıklı bir burun yapısında iki ayrı hava girişi de arkaya doğru genişleyen yapıdadır. Genişleyen bu bölüm içeri giren havanın ısınmasını, nemlenmesini ve koku alma alanına göndermesini sağlar. Buna ek olarak hava ile alınan 5 mikrodan büyük partiküller, burun içinde bulunan mukozasının üzerindeki mukoid salgılar yardımıyla tutulur ve filtrelenir. Böylece akciğere aktarılan hava belirli bir kalitede ve temiz olur. Solunum yollarımızın ve akciğerimizin sağlığı alınan havanın kalitesi ile ilgilidir.

Burun Eğriliği Nedir?

Burunda septum adını verdiğimiz bölge burnu iki hava girişine bölen, Burun deliklerinin ortasında yer alan ve geniz bölgesine kadar uzanan kıkırdak ve kemik bir yapıdır. Deviasyon bulunan burunda bu yapı bulunması gereken yerde değildir. Orta hattaki duruşu yan tarafa az ya da çok eğilmiş olabilir. Nefes giriş çıkışında problem oluşturan burun kemik yamukluğu, temelde hava akışını engeller.

Deviasyon Neden Olur?

Deviasyon kalıtsal özelliklerden dolayı ya da asimetrik yüz şekillerinden dolayı meydana gelebilir. Bunun yanı sıra hayatın ilerleyen dönemlerinde -ki bu genellikle çocukluk ya da ergenlik döneminde olabilir- dışarıdan buruna gelen darbeler sonucu da deviasyon oluşabilir. Burun gelişimi 18 yaşına dek devam ettiği bilinen bir süreçtir. Çocukluk döneminde buruna alınan darbeler 1 milimetrelik kaymalara neden olabilir. Bu kaymalar dikkate alınmadığı takdirde burun yapısı geliştikçe kaymalar da büyümeye devam eder.

Deviasyon Hangi Sorunlara Neden Olur?

Deviasyon nefes almak gibi hayati bir durumu etkilediği için pek çok soruna yol açabilir. Burun deviasyonunun yol açtığı sorunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Burun tıkanıklığıyla beraber kişi ağızdan nefes alır. Dolayısıyla hava burundaki gibi ısıtılıp nemlendirilmez ve akciğere giden havanın kalitesi düşer. Bu da akciğer ve solunum yollarında soruna neden olur.
 • Kalitesiz hava nedeniyle boğaz, gırtlak ve akciğer gibi organlar havayı kaliteli hale getirmek için çabalarlar. Bu da reaksiyonlara neden olabilir.
 • Horlama sorunu meydana gelir.
 • Nefes kalitesi düştüğü için uykunun da kalitesi düşer ve düzeni bozulur.
 • Baş ağrısı ve gün içinde halsizlik hissi gibi birçok durumla karşılaşılabilir.
 • Fazla kilo artışı meydana gelebilir.
 • Diyabet ortaya çıkabilir.
 • Kalp rahatsızlıkları oluşabilir.

Burundan nefes alamayan kişi ağızdan nefes almak durumunda kalacaktır. Ağızdan nefes almanın bazı olumsuz yönleri bulunur. Bu olumsuz yönleri sizin için şöyle sıralayabiliriz;

 • Ağızda kuruluk.
 • Nefes kokusu.
 • Dişlerde ve diş etlerinde problemler.
 • Huzursuzluk.
 • İştahsız olma hali.
 • Hapşırık krizleri.
 • Koku almada zayıflık.

Septum Deviasyonu Belirtileri Nelerdir?

Deviasyon burun dışından görülebilecek bir sorundur. Burun kemik eğriliği kendini bu şekilde belli eder. Fakat bazı durumlarda burun içinde de birtakım belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtileri şu şekilde aktarabiliriz;

 • Çift ya da tek taraflı burun tıkanıklığı.
 • Ağızdan nefes alma.
 • Ağız açık uyuma.
 • Uyku apnesi ve horlama.
 • Yorgunluk.
 • Sinüs enfeksiyonunun sürekli tekrarlaması.
 • Burunda ve yüzün orta kısmında meydana gelen ağrılar.

Burun Eğriliği Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Kemik, kıkırdak ve dokulardan oluşan bir yapı olan burun, iç ve dış olarak ayrılmaması gereken bir bütündür. Deviasyon ameliyatı öncesinde burun iç ve dış olarak muayene edilmelidir ve sorunlar tespit edilmelidir. Burun dışında deviasyon belirtisi olup olmadığı belirlenmelidir. Eğer burunda böyle bir sorun varsa süreç beraber işlemelidir.

Burun kemik yamukluğu genellikle burun dışından belli olan bir sorundur. Yalnızca burun içi deviasyon ameliyatı yapmak hastanın burun içi kırkırdaklarının yok olmasına neden olmaktadır ve sonrasında burun dışı deviasyon ameliyatı oldukça zor bir hale gelmektedir. Bu konuda hastaya da danışılmalıdır. Hasta burun kemik yamukluğu için dışarıdan bir müdahale isterse burun içi ve dışı birlikte ameliyat edilmelidir.

Septum Deviasyonu Ameliyatı Öncesindeki Süreç

Deviasyon ameliyatı öncesi yaşayabileceğiniz iyileşme süreci hakkında size bilgi verilir. Ameliyatın olumlu ve olumsuz yanları hakkında bilmeniz gerekenler aktarılır. Yapılması gereken zorunlu tahliller tamamlanır.

Septum Deviasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deviasyon ameliyatı genel ya da lokal anestezi ile yapılabilen bir ameliyat çeşididir. Anestezi sonrası hastanın burnu üzerine bir kesi açılır ve bu kesiden kıkırdağın zarına ulaşılır. Burada bulunan zar kaldırılır. Yamuk kıkırdaklar dışarı alınır. Bu kıkırdaklar dışarı alınırken sağlam olanlara zarar vermemek son derece önemlidir.

Kapalı Teknikle Deviasyon Ameliyatı Yapılır mı?

Pek çok deviasyon ameliyatı kapalı teknik dediğimiz yöntemle gerçekleştirilebilir. Bu teknikte burun içinden bir kesi açılır ve ameliyat gerçekleştirilir.

Septum Deviasyonu Ameliyatı Sonrası

Septum Deviasyon Ameliyatından Sonra Ses Değişir mi?

Deviasyon burun estetiği havanın buruna giriş çıkışını etkilediği için deviasyon ameliyatı sonrası bir miktar ses değişimi meydana gelebilir. 

Hasta taburcu edilir. Özellikle ilk hafta pek çok konuda dikkatli olmalıdır. Hasta en az 1 hafta yan yatmamalıdır. Doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Zaman içerisinde ameliyatı bağlı olan morluk ve şişlik probleminden kurtulacaktır. Sonra hasta üzerindeki yasaklar birer birer kalkar. Bir aksilik çıkmazsa 1 yılın sonunda burun oturmuş olur…

Taş Estetik Cerrahi Merkezi olarak deviasyon ile ilgili hazırladığımız blog yazımızı noktalıyoruz. Yazı boyunca “Deviasyon nedir? “Deviasyonun belirtileri nelerdir?” ve “Septum deviasyonu ameliyatı nasıl yapılır?” gibi sorularınıza cevap verdik. Deviasyon ile ilgili öğrenmek istediğiniz başka durumlar varsa +09 532 056 3693 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Burun estetiği konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız ise ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Avatar of assoc. Prof. Dr. Suleyman tas
Assoc.Prof.Dr. Suleyman TAS
0 Comment

No Comment.

https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/suleyman-tas-logo.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Doç.Dr.Süleyman Taş, şu an hastalarını muayenehanesinde görmektedir.

Üye Dernekler
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/TPRECD-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ASOPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/vsfrm-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ishrs-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/uems-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/epsrc-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/euraps-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ISAPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo-2.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo.png
Sosyal Medya

4,8 535 reviews

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Doç. Dr. Süleyman TAŞ
Merhaba 🙌
Size nasıl yardımcı olabiliriz?