Erkekler için Burun Estetiği

Burun estetiği ya da diğer adıyla rinoplasti denildiğinde akla genel olarak ilk kadınlar gelmektedir. Ancak aslında belli bir cinsiyete özgü olmayan burun estetiğine son yıllarda erkekler de daha büyük oranlarda ilgi göstermeye başlamışlardır. Nitekim erkeklerin erkek burun estetiği ile ilgili arayışları giderek artmaktadır. Bir kısmı sağlık kaygısı sebebi ile olsa da çoğu estetik kaygılarla burun estetiği olmak istemektedir. Biz de bu doğrultuda bu haftaki blog yazımızda erkek burun estetiği konusunu sizler için ele almak istedik. Yazı boyunca erkek burun estetiği öncesi ve sonrası, erkek burun estetiği fiyatları gibi konularda bilgi verip ‘Erkek burun estetiği nasıl olmalı?’ gibi çok sorulan sorularınıza yanıt vereceğiz. Sizler için faydalı bir içerik olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Neden Dr. Süleyman Taş?

Dünyanın her yerinden hastalar Doç. Dr. Süleyman TAŞ ile Burun Estetiğine karar veriyorlar. Hem bu hastaları daha iyi anlamak hem de bu ameliyatı düşünen hastalara daha çok yardımcı olmak için 5.000 hastaya kapsamlı bir anket gönderildi. Anket sonuçlarına baktığımızda, temel nedenler;

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/basari-orani.png
Başarı Oranı
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/kapali-atravmatik-teknik.png
Kapalı Atravmatik Teknik
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/ameliyat-sonrasi-destek.png
Ameliyat Sonrası Destek
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/cift-sertifikali-cerrah.png
Çift Sertifikalı Plastik Cerrah
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/duzenledigi-rinoplasti-kurslari.png
Düzenlediği Rinoplasti Kursları
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/patentli-aletler.png
Patentli Alet ve Cihazlar
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/referanslar.png
Referansları
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/fiyat.png
Fiyat
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/sanatci-yonu.png
Sanatçı Yönü
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/bilimsel-yayinlar.png
Yayınlarıyla Bilimsel Yönü
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/oduller.png
Ödülleri
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/05/basarilari-ile-medya-bilinirligi.png
Başarılarıyla Medya Bilinirliği

Burun Estetiği Tedavi Özeti

ÖNEMLİ : Aşağıda yer alan bilgiler operasyon süreci ile ilgili genel hatlar üzerine hazırlanmıştır. Herkes eşsizdir. Burun ameliyatı olan herkesin tedavi süreci , planlaması ve sonuçları farklılık gösterebilir.
Operasyon İsmiBurun Estetiği (Rinoplasti)İstirahat Süresi7 – 10 Gün
Kullanılan TeknikKapalı ve Atravmatik TeknikHastanede Yatış Süresi1 Gece
Operasyon Süresi2 – 4 Saatİşe veya Sosyal Hayat Dönme Süresi7 – 10 Gün
AnesteziGenel AnesteziTam İyileşme Süresi2 – 12 Ay
Hassasiyet Süreci3 GünSonuçların KalıcılığıSürekli
Atel Süresi7 – 10 GünOperasyon Fiyatıİletişime Geçin

Erkeklerde Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Öncelikle tüm estetik ameliyatlarında olduğu gibi maskülen burun estetiğinde de genel-geçer kurallar olduğu gibi çoğunlukla kişiye özel biçimlendirmeler yapılmaktadır. Her burun estetiği yaptıran erkek aynı ameliyat sonunda aynı burun yapısına sahip olamaz. Yani ‘Erkek burun estetiği nasıl olmalı?’ sorusunun cevabı kişiden kişiye değişmektedir.

Burun yapısını çok beğendiğiniz bir ünlü ya da bir arkadaşınız olabilir. O burnun aynısını hayal edebilirsiniz. Ancak bu noktada unutmamanız gereken kısım bulunmaktadır. Beğendiğiniz o burun yapısı ilgili kişide gerçekten harika duruyor olabilir. Ancak burun görüntünüz yalnızca burnun görünümü ile ilgili değildir. Yüz hatlarınızın en ince detayları bile burun görünümünüzü etkiler. Dolayısıyla beğendiğiniz kişide harika duran burun sizde iyi durmayabilir. Bu noktada estetik cerrahınızın sizin isteklerinizi göz önünde bulundurarak verdiği tavsiyeleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Erkeklerde Burun Estetiği Öncesi Süreç

Burun estetiği öncesi ameliyata hazırlanmak gerekmektedir. Eğer kişi burun ameliyatına hazırlanmazsa ameliyat anında kanama beklenenden fazla olabilir ya da iyileşme dönemi verimli geçmeyebilir. Erkeklerin burun estetiği öncesi dikkat etmesi gereken birkaç ana madde şunlardır;

 • Burun estetiği öncesi en az 6 ay öncesinden sigara tamamen bırakılmalıdır. 
 • Alkol ve bitki çaylarından uzak durmak önemlidir.
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. 
 • Doktorunuz tarafından cilt kalitesini arttırmaya yönelik tedavi önerdiyse o tedavilere uymak.
 • Varsa sağlık sorunları, onların giderilmesi
 • Beslenme düzeninizi sağlıklı beslenme düzeni ile değiştirmeniz gerekmektedir. 

Erkek Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkeklerde Burun Estetiği Süreci 

Erkek rinoplasti genellikle genel anestezi ile gerçekleştirilir. Bu hasta açısından oldukça konforludur. Ameliyat operasyonun seyrine göre 2 ila 4 saat arasında sürmektedir. Erkek burun estetiği kapalı Atravmatik teknik ile gerçekleştirilebilir. Burun ortasında yer alan ve adı kolumella olan bu yapı kesilmez ve burun içindeki yumuşak dokular açılmaz. Bu yüzden erkekler için izsiz burun estetiği yöntemidir. Burun anatomisini koruyarak, burun yapılarını güçlendirerek kolumella ve diğer yumuşak dokuları kesmeden burnun yeniden şekillendirilmesi yöntemidir. Buruna herhangi bir zarar vermeden burnun yeniden şekillendirilmesi için son teknoloji mikromotor cihazlar ve endoskopik kameralar kullanılmaktadır.

Erkeklerde Burun Ameliyatı Sonrası Süreç

Erkeklerde burun estetiği sonrası iyileşme süreci 1 yıl kadardır. Bu süreç ameliyattan sonra 3 dönem olarak ayrılmaktadır. İlk haftayı kapsayan süreç erken dönem, 7. günden başlayarak 2. aya kadar süren orta dönem ve 1 yıla kadar uzanan süre de geç dönemdir. Orta dönemden sonra artık iyileşme yavaş yavaş tamamlanır. Bu kişiden göre değişmekle birlikte ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

 • Beslenme
 • Sigara kullanımı
 • Darbeden ve güneşten korunmak
 • Güneş gözlüğü ve sümkürme konusunda dikkatli olmak
 • Rutin kontrollere gitmek ve doktorun tavsiyelerini dikkate almaktır. 

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkek ve Kadın Burun Estetiği Farkı

Kadın ve erkek burun estetiğini birbirinden ayıran noktalar şunlardır;

 • Erkeklerin burunları kadınların burunlarına göre daha uzun ve büyük olmalıdır. 
 • Kadınların burun ucu ile dudak açısı daha dardır. 
 • Erkeklerin burun sırtı daha düz ve daha kabayken kadınların burun sırtı kavisli ve feminendir. 
 • Erkeklerin kemik ve kıkırdak yapısı kadınlara göre daha kalındır. 
 • Erkeklerin burun derisi kadınlara göre daha kalındır. 
 • Erkeklerin burun ucu daha geniş ve daha büyüktür. 
 • Kadınların burun ucu erkeklere oranla daha kalkıktır.
 • Alın burun geçişi erkeklerde Z harfi şeklinde iken, kadınlarda V harfi şeklindedir.
 • İdeal nazolabial açı erkeklerde 90 derece civarında iken, kadınlarda 110 derece civarındadır.
 • Burun kanatları ve kanadın orta hat ile yaptığı açı erkeklerde daha geniştir.
 • Erkeklerde, burun ucu ile üst dudak arasındaki mesafe kısa tutulmalıdır.

Erkek burunu daha belirgin yapıda olmalıdır. Kadınların ise daha zarif ve daha az belirgin olmalıdır. Kadınlarda erkeksi bir görüntü elde etmek nasıl doğru değilse erkeklerde de kadınsı bir görüntü elde etmek doğru değildir. 

Erkek Burun Estetiği Zorlukları Estetiğinin Zorlukları 

Erkeklerde burun estetiğinin zorlukları söz konusu olduğunda karşımıza çıkan problemleri size birkaç başlık altında sunmak istiyoruz.

Erkeklerde Revizyon Burun Estetiğinin Zorlukları 

Revizyon burun estetiği ilk burun estetiğine kıyasla daha zordur. Çünkü burun içinde bulunan kıkırdak doku ilk ameliyatta şekillendirilmiştir ve bu şekillendirme sonucu geriye kısıtlı bir kıkırdak doku kalmıştır. İçeride yeterli miktarda kıkırdak dokusu kalmaması durumunda kaburgadan kıkırdak alınması gerekebilir. Revizyon hastalarda doku kalitesi daha düşüktür ama beklenti yüksektir. O nedenle revizyon hastaların gerçekçi beklentiye sahip olmaları gerekmektedir. Erkek revizyon burun estetiği yapılırken ilk ameliyata göre daha dikkatli olmak gerekmektedir.

Erkeklerde Kalın Derili Estetiğinin Zorlukları 

Erkek burun yapısı kadına göre zaten daha kalın derili bir yapıdadır. Kalın derili burun estetiğinde deri istenilen şekli alma konusunda ısrarcı olabildiği için önce deri inceltme işlemi yapılmaktadır. Cerrahi olarak sadece kemik ve kıkırdak yapısı şekillendirebildiği için ameliyat öncesinde cilt kalitesini arttırmaya yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Kalın derili burun estetiği yaparken cerrahı iyileşme sürecinde ise hastayı zorlayan bir burun tipidir. Kalın derili burun estetiğinde iyileşme süreci daha sancılı ve daha uzun geçebilir. Fakat alanında profesyonel estetik cerrahlar tarafından uygulama yapılan kalın derili burun estetiğinde iyi sonuçlar almak mümkündür.

Erkeklerde Büyük Burun Estetiğinin Zorlukları 

Büyük burun erkeklerde nadiren kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Erkek burunu kadın burununa oranla daha büyük ve uzundur. Bir erkek danışan uzun burun şikayeti ile estetiğe başvurduğunda plastik cerrahın dikkatli olması gerekmektedir. Yüzü bir bütün olarak algılamalı, erkek burun estetiği kıstaslarına dikkat ederek burunu gereğinden fazla küçültmemelidir.Erkek burun estetiğinde amaç maskülinite ve karizmayı korumak olmalıdır.

Erkeklerde Kemerli Burun Estetiğinin Zorlukları 

Erkek kemerli burun estetiğinde burun sırtında kemer oluşturan yapı törpülendikten sonra burun sırtı yeniden şekillendirilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi erkek burun sırtı daha düz ve daha kaba olmalıdır. Bu yüzden erkek kemerli burun ameliyatının zorluğu bu noktada başlar. Erkek burunu için kavisli bir görünüm elde etmemek açısından hassasiyet göstermek gerekmektedir. Alın burun geçişi düz olan erkek hastalarda feminen bir görüntüyü elimine etmek açısından kemerin bir kısmının bırakılması da hastayla tartışılmalıdır.

Erkeklerde Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Erkek burun estetiği hakkında merak edilenleri yazımızın bu kısmında düzenledik. Aradığınız sorunun cevabını bu alanda bulabilirsiniz. 

Erkeklerde Burun Estetiği Yaşı Nedir?

Erkeklerde burun estetiği yaptırmak için 18 yaşını geçmiş olmak gerekmektedir. Kişinin psikolojisinin bozulması ve nefes alamama gibi fonksiyonel problemler istisnai durumlardır. 

Erkeklerde Burun Ameliyatı Ne Kadar Yaygındır?

Günümüzde kadınlar gibi erkekler de burun estetiğini tercih etmektedir. 

Erkek Burun Estetiği ile yaygın olarak kombine edilen Estetik müdahaleler nedir ?

Otoplasti, jinekomasti, yağ enjeksiyonu, çene büyütme ameliyatları sık yapılan ameliyatlar arasında yer almaktadır.

Erkek Burun Estetiği Fiyatları Nelerdir?

Burun estetiğinin kişinin isteklerine, yüz hatlarına ve cerrahın estetik algısına bağlı olarak yapılır. Bu duruma bağlı olarak erkek burun estetiği fiyatları da değişim göstermektedir. Nitekim birbirinden farklı durumlar, kişiye özel farklı ameliyat yolları izlenmesine sebep olur. Bu da verilecek hizmetin çerçevesini şekillendireceğinden dolayı fiyatı da etkiler.

Ameliyattan Sonra Spora Ne Zaman Başlayabiliriz?

En az 2 ay sonra yoğunluğu adım adım arttırarak.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews