Çocuklarda Kepçe Kulak Estetiği

Kulak estetiği, estetik müdahaleler arasında en çok tercih edilen ameliyatlardan birisidir. Kepçe kulak estetiği , diğer estetik cerrahilerine kıyasla küçük çocuklarda da yapılabilmektedir. Çocuklarda kepçe kulak estetiği nasıl olmaktadır detayları ile ele alalım. Keyifli okumalar.

Kulak açıklığı her yaş grubunda bulunabilen bir kulak deformasyonudur. Halk arasında kepçe kulak olarak isimlendirilmiştir. 5 çocuktan 1 tanesi kepçe kulak deformasyonuna sahiptir. Yenidoğan bebeklerde dahi görülebilmektedir. Kimi bebekte büyümeye bağlı düzelirken kimi bebekte çocukluk ve yetişkinlik dönemine kadar devam etmektedir.
Çocuklarda Kepçe Kulak Estetiği
Yenidoğan Bebeklerde Kepçe Kulak Deformasyonu Var İse Ne Yapmalı?

Yenidoğan bebeklerde kulak gelişimi henüz tamamlanmadığından kulakta açıklık görülebilmektedir. Bu olağan bir durumdur. Panik yapmamak gerekmektedir. Çünkü yenidoğan bebeklerde kepçe kulak deformasyonu için alınacak önlemlerle düzelebilmektedir. Bu önlemlerden en önemlisi bebek doğduktan sonra mutlaka ilk 4 ay şapka veya bandana kullanılmasıdır. Şapkanın ve bandananın etkisi ile kulaklar daha fazla açılmadan kafaya doğru yakın gelişimini tamamlayacaklar. Dolayısı ile doğuştan gelen bu durumun önüne geçilebilecek. Bazı bebeklerde doğduklarında kulak açıklıkları yoktur. Ancak kulağın üzerine yatırma, kulak katlanmaları ve benzeri durumlar açıklık olmayan kulakta kepçe kulak deformasyonu oluşturabilmektedir.

İlk 4 ay bandana veya şapka kullanımı sonrası hala kepçe kulak deformasyonu devam ediyor olabilir. Yine endişe edilmemesi gereken bir durumdur. Anne ve babalar böyle durumlarda panik yapabilmektedir. Sakin olmakta fayda vardır. Bebeğinizi keyifle ve sağlıkla büyütün. Yaşı küçük olduğu için durumun farkına varamayacağından dolayı onu zorlayacak bir durum yaşamayacaktır. Ancak okul öncesi dönemde cerrahi bir müdahale ile bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi durumda, çocuğunuzun arkadaş çevresi bu durumu fark ettiklerinde psikolojik olarak zorlu bir süreç başlayacaktır.

Çocuklarda Ameliyat İçin En İdeal Zaman Ne Zamandır?

Kepçe kulak deformasyonuna sahip olan çocuklarda, ameliyat için en ideal zaman okul öncesi dönemdir. 6 yaş civarı ideal yaştır.
Çocuklarda Kepçe Kulak Estetiği
Ameliyat Süreci Nasıl Olmaktadır?

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. 10 yaş üstü çocuk ve yetişkinlerde lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Lokal anestezi uygulandığında gece yatış gerekmemektedir. Ancak genel anestezi uygulandı ise ameliyattan sonra 1 gece mutlaka hastanede gözlem altında kalınmasını önermekteyiz.

Ameliyat esnasında kulaklar üzerinde saç bandına benzer bir banada pansumanı bulunmaktadır. 3 gün bu bandajın kalması gerekmektedir. 3 gün sonra duşta bu bandajlar çıkarılmakta ve sosyal hayata devam edilebilmektedir. Ağrılı bir süreç değildir. Ancak çocuklar yetişkinlere oranla biraz daha hassas yapıda oldukları için süreç biraz zorlu geçebilmektedir. Ancak bu zorlu süreç ameliyattan sonraki ilk gece ile sınırlıdır. Sonrasında her hangi bir şey hissedilmemektedir.

Anne ve babalar isterlerse 6 yaş ve üzerinden sonra da ameliyat için planlama yapabilir. Ve hatta çocuk büyüyene ve kendi kararlarını kendisi verene kadar beklenilebilir. Kendi kararı ile ameliyat olabilir.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews