Covid–19 ve Merak Edilenler

Ülkemizin ve tüm dünya ülkelerinin şu an da canla başla mücadele ettiği bir ulusal salgın söz konusudur. Dünya üzerinde yaşayan tüm insanların sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalık Covid–19 ve merak edilenler, bu yazımızın konusu olacaktır.

Covid-19 Nedir?

Nasıl Başlamıştır?

Belirtileri Nelerdir?

Tedavisi Nedir?

Nasıl Bulaşmaktadır?

Koruma Yöntemleri Nelerdir?

Yukarıdaki başlıklara teker teker göz atacağız. Ve Covid-19 ile ilgili merak edilenlere yer vereceğiz.

Covid-19 Nedir?

Korona virüsler (CoV), büyük bir virüs ailesidir. Bu virüs ailesi, grip gibi yaygın görülen hafif enfeksiyon manzaralarından, MERS ve SARS gibi çok daha ciddi enfeksiyon hastalıklarına neden olabilmektedir.

Korona virüslerin, insanlarda bulunan ve insandan insana geçen alt virüs grupları mevcuttur. Bu grup daha çok soğuk algınlığı olarak atlatılmaktadır. Bununla birlikte hayvanlarda da tespit edilen bir çok korona virüs alt grubu mevcuttur. Ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen bu alt grup virüs çok daha ağır hastalıklara sebep olmaktadır. 2003 yılında yaşanılan bulaşıcı hastalıklardan SARS’ın misk kedilerinden, 2012 yılında yaşanılan MERS’in ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı bilinen bir gerçektir.
Covid–19 ve Merak Edilenler

Nasıl Başlamıştır?

Hastalık, 2019 Aralık ayında ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülmeye başlandı. Çin, 31 Aralık 2019 tarihinde Dünya Sağlık Örgütüne, Wuhan kentinde başlayan pnömoni durumlarını bildirdi. 7 Ocak 2020de ise daha önce insanlarda görülmemiş yeni bir virüs olarak kabul edildi. Ve Covid-19 olarak isimlendirildi.

7 Ocak 2020 tarihinden itibaren hastalık tüm dünya üzerinde insandan insana bulaşarak ilerlemeye başladı. Vakaların artması ve hastalığın daha da ilerlemesi ile ölümler gerçekleşti. Çin’den sonra, İran, İtalya, Güney Kore ve ABD gibi bir çok büyük ülkelerde hızla yayılmaya başladı. Ülkemizde ilk vaka 11 mart 2020 tarihinde görüldü. Dünya Sağlık Örgütü ilerleyen bulaşıcı hastalık ve ölüm oranlarının artması üzerinde 11 mart 2020de pandemi olarak ilanda bulundu.

Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 hastalığının bulaştığı kişilerde hastalığın yaygın belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Yüksek ateş
 • Öksürük
 • Yorgunluk
 • Solunum yetmezliği

Yaygın olmayan ve bazı vakalarda görülen belirtiler arasında;

 • Baş ağrısı
 • Tat alamama
 • Vücut ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı
 • İshal

Yer almaktadır. Hastalığın belirtileri 2- 3 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde bu süre 14 güne kadar uzamaktadır.

Tedavisi Nedir?

Belirtilerin baş gösterdiği kişiler ilk olarak sağlık kuruluşları tarafından muayene edilmekte ve test yapılmaktadır. Test sonucu negatif çıkan kişiler evlerine gönderilir iken test sonucu pozitif çıkan kişiler sağlık kuruluşlarında onların için özel açılan servislere yatışı yapılmakta ve gözlem altına alınmaktadır. Henüz bilinen bir ilacı yoktur.

Nasıl Bulaşmaktadır?

Bu virüs, esasında damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Hasta kişilerin veya taşıyıcılık özelliği olan kişilerin hapşırması veya öksürmesi ile etrafa damlacıklar saçarlar. Hasta olmayan kişilerin bu damlacıklara temas etmesi halinde ve ağız, burun, göz organlarından vücut içine almasıyla virüsü almış olmaktadır.

Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Covid-19da korunma yollarını aşağıda madde madde belirtecek olursak;

 • Elleri sık sık yıkamak
 • Öksürme veya hapşırma eylemini dirsek içine yapmak
 • Yüze dokunmamak
 • Sosyal mesafe aralığını korumak
 • Evde kalmak

Zor günlerden geçilen bu dönemde hastalığın daha fazla ilerlemesini engellemek için evde kalmak en etkili korunma yöntemidir. Mümkün olan ve imkanı olan herkesin evde kalması gerekmektedir.

Hastalığın, ne zaman bitebileceğine dair net bir tarih belirtilememektedir. Hepimiz sağduyu bir şekilde panik yapmadan üzerimize düşenleri yerine getirdiğimiz vakit, hastalığın bitiş süresi hızlanacak ve tekrar eski hayatlarımıza dönmemiz çok uzun olmayacaktır.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews