Burun Estetiğinde Letdown Tekniği

Yüz güzelliğini konumu nedeni ile en çok etkileyen organlardan biri olan burun, sadece estetik kaygı bakımından değil aynı zamanda sağlık açısından da en çok estetik ameliyata başvurulan yer. Burun ameliyatına bu kadar çok ihtiyaç olunca teknikler de her geçen gün değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Burun ameliyatında haliyle birçok farklı teknik uygulanıyor. Bu haftaki blog yazımızda da sizlerle burun ameliyatı tekniklerinden biri olan Letdown hakkında bilgi vereceğiz. 

Letdown Tekniği Nedir?

Letdown tekniği burun sırtını oluşturan kıkırdak ve kemik yapıların korunarak burunun doğallığını kaybetmediği ve burun sırtından yansıyan ışıkların ve gölgelerin doğal kaldığı natural burun sırtı elde edilen bir tekniktir. 

Letdown tekniği kapalı ya da açık burun estetiğinin bir alternatifi değildir. Her iki yöntemle birlikte kullanılması uygun olan bir yöntemdir ve genellikle kapalı burun estetiği ile birlikte kullanılır. Kapalı burun estetiği hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıda yer alan yazıyı okuyunuz.

Kapalı Teknik Burun Estetiği

Letdown Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Letdown tekniğinde burun içinde bulunan kemik ve kıkırdak doku dışarı alınmaz ya da törpüleme işlemi yapılmadan estetik işlem uygulanır. Letdown tekniği sırasında kemerin altında yer alan fazla dokular dışarı alınarak kemerli yapının yok edilmesi amaçlanır. Burun sırtına doğal bir görünüm verilir. 

Letdown Tekniğinin Farkı

Açık ya da kapalı burun estetiğinde klasik tekniklerle işlem yapıldığında burundaki kemerli yapının giderilmesi için kemik ve kıkırdak doku dışarı alınır. Dışarı alan dokulara törpüleme işlemi yapılır. Haliyle burunun doğal sırt görünümü bozulur. Bunu düzeltmek doktorun elindedir. 

Letdown Burun Estetiği Tekniği Kimler İçin Uygundur?

Letdown tekniğine uygun olan hastaları şu şekilde maddeler halinde sıralamamız mümkündür;

 • Dolgun burun ucu olan hastalarda burun ucu küçültme ve burun ucu kaldırma operasyonlarında kullanılabilir. 
 • Burun kemerine sahip olan hastalar için uygundur. 
 • Burun eğriliğine sahip hastalar için doğal bir çözümdür. Fakat eğriliğin çok fazla olmadığı durumlarda kullanılabilir. 

Letdown Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

Letdown tekniğinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Burunda deformasyon meydana gelmez. 
 • Ödem, şişlik ve morluk görülme ihtimali oldukça azdır. 
 • Burun estetik sonrasında son derece doğal görünür.
 • İyileşme süresi normal burun estetiğine göre kısadır. 
 • Nefes alıp verme problemleri minimuma iner. 

Letdown Tekniği ile Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

Letdown tekniği de genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Yapılan işleme göre süre değişse de ameliyat genel olarak 1-2 saat sürmektedir. 

Letdown Tekniği ile Burun Ameliyatı Sonrası Süreç

 • Hastalar günlük hayat rutinlerine 3 ila 7 gün sonra dönebilirler.
 • Ameliyattan sonra şişlik ve ödem durumu minimum düzeydedir.
 • Ağrısız ve konforlu bir iyileşme süreci yaşanır.
 • Ameliyattan sonra kaliteli istirahat önem arz etmektedir.
 • 6- 8 haftadan sonra spor gibi faaliyetlere başlanabilir.

“Letdown tekniği ile burun estetiği nasıl yapılır?” gibi pek çok soruya yanıt verdiğimiz blog yazımızın sonuna geldik. Burun estetiği hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler!

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews