Meme Ucu Problemleri

 

Meme ucu çöküklüğü, ters meme ucu sorunları kadınlarda gördüğümüz ve cerrahi müdahale ile düzeltilmesinin mümkün olduğunu söylemek mümkündür. Meme çöküklüğünün temel nedeni süt kanallarının boyunun kısa olmasıdır. Süt kanallarının boyunun kısa olması, doğuştan olması ile birlikte gelişimsel olarak ortaya çıkabilir aynı zamanda enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkabilir çünkü süt kanallarında oluşan enfeksiyonlarda kanalların küçülmesine neden olacağı için göğüs ucunun da içeri doğru çekilmesine neden olacaktır. Nadiren de olsa süt kanallarının tümoral lezyonlarla meme ucunun içe doğru çökük olmasına neden olabilmektedir.

Meme Ucu Problemleri

Meme Çöküklüğü Tedavileri

Meme ucu çöküklüğü tedavisi hastaların muayenesi sonrasında netleşmektedir. Derecelerine göre değerlendirme yapılır bazı durumlarda bu derece basit seviyede ise vakumlu cihazlarla meme ucu dışarı çıkarılabilir. Bu vakum yöntemi genellikle emzirme döneminde olan annelerin tercih ettiği yöntem olmaktadır. Emzirme döneminde meme de bulunan sütü dışarı almak için kullanılan vakumlar aynı zamanda bunun tedavisi için kullanırlar. Ancak bu vakumlu cihazların meme ucunu dışarı çıkaramadığı durumlarda lokal anestezi ile meme ucu etrafı uyuşturularak süt kanalları bir miktar sertleştirilir ve süt kanallarının iç kısmına meme ucunun dış kısmına yukarıda tutacak şekilde minik dokunuşlar ile bu durum kalıcı olarak düzeltilmek mümkündür. İyileşme süreci sonrasında hastanın emzirme kanalları zarar görmediği için ileri dönemde emzirmelerinde herhangi bir sakınca olmamaktadır. Bazı durumlarda meme ucunun çok fazla içeride olması, vakumlu cihazlar ve cerrahi müdahale ile meme ucu dışarı alınamadıysa o zaman süt kanallarını cerrahi müdahale ile kesmek gerekmektedir sorunu tedavi edilebilmesi için ve kesilen bölgeye komşu dokulardan doku kaydırarak flepler kullanılarak tedavi edilmektedir bu düzeyle ile seviyede bir sorun var ise tedavi sonucu emzirme sürecinde bir takım sorunlar çıkabilmektedir. Bu sebepten hastanın yaşı, sosyal durumu, tedavi seçini etkileyecek önemli kriterler içerisindendir. Ameliyatı yapan doktorlar tarafından dikkat edilmesi gereken durumlar hastanın emzirme sürecini etkileyecek durumlarda riski minimumda tutmak ve kalıcı güzel bir estetik sonucu elde edebilmektedir. Meme ucu çöküklüğü veya ters meme ucu deformitesi cerrahi müdahale ile düzeltilmektedir.

Meme Ucu Problemleri

Meme ucu problemleri konu başlıklı yazımızın sonuna geldik umarım sizler için bilgilendirici bir yazı olmuştur. Daha fazla bilgi ve sorularınız için bizimle (+905320563693) iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews