Meme Protezleri Emzirmeye Engel Mi?

Meme büyütme cerrahisi, meme estetik ameliyatı içerisinden en çok talep edilen işlemlerin ilk sırasında yer almaktadır. Ülkemizde ve dünya üzerindeki veriler bu durumu göstermektedir. Meme büyütme ameliyatı olmak isteyen kişilerin akıllarındaki soru işaretlerinden birisi ‘’ meme protezleri emzirmeye engel mi? ‘’ dir. Konumuza başlamadan önce meme estetiği ile ilgili kısa bir anlatım yapacağız. Devamında emzirme sürecini ve gebelik dönemini okurlarınıza sunacağız. Faydalı olmasını umut eder, keyifli okumalar dileriz.
Meme Protezleri Emzirmeye Engel Mi?

Meme büyütme estetiği, adından da anlaşılacağı gibi meme büyütme ameliyatlarını kapsamaktadır. Kadınlar tarafından en çok talep edilen, estetik cerrahlar tarafından ise en çok yapılan cerrahi müdahalelerin başında yer almaktadır. Meme büyütme ameliyat süresi yaklaşık olarak 1 – 1,5  saattir. Ameliyattan sonra ayağa kalkma süresi oldukça hızlıdır. Genel anestezi kullanıldığından 1 gece hastanede gözlem altında kalınmakta ve ertesi gün taburcu olunmaktadır. Taburculuk ardından 4-5 gün istirahatten sonra iş hayatına hemen dönüş yapılabilir. Sadece meme protezi ile meme büyütme ameliyatı yapıldı ise bu durum geçerlidir. Meme büyütme ameliyatına ek başka bir işlem veya müdahale yapılır ise istirahat süresinin uzaması söz konusudur.

Meme büyütme ameliyatlarında, memeyi büyütmek, dolgunlaştırmak, hacim kazandırmak için meme protezleri kullanılmaktadır. Bir önceki yazımızda sizlere protez meme çeşitlerini detaylandırmıştık. Bu link üzerinden ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan meme protezleri insan sağlığına uygun olarak üretilmektedir. Sağlığınıza uyum sağlayacak malzemeler kullanılmaktadır. Dolayısı ile meme protezleri güvenlidir. Hekiminiz vücut yapınıza en uygun protezi belirleyerek maksimum faydayı almanızı sağlamaktadır.

Meme Protezleri Emzirmeye Engel Mi?

Meme büyütme cerrahisinde kullanılan meme protezleri emzirmeye engel değildir. Ameliyat için tercih edilen teknik çok önemlidir. Bu konu sizin için önemli olduğu kadar Hekiminiz için son derece mühimdir. Meme büyütme cerrahisinde amaç, küçük, hacimciz olan meme yapısını büyütmek ve dolgunlaştırmaktır. Memenin fonksiyon özellikleri bozulmamaktadır. Meme içerisinde yer alan ve emzirmeyi sağlayan süt bezleri korunarak gerçekleştirilmektedir. Dolayısı ile meme protezleri emzirme sürecine engel teşkil etmemektedir.
Meme Protezleri Emzirmeye Engel Mi?

Meme Protezi ve Gebelik Süreci

Meme büyütme cerrahisi genel anestezi altında yapıldığından, gebelik dönemindeyseniz ameliyat yapılamaz. Gebelik süreciniz bittikten sonra ve hatta emzirme süreci tamamlandıktan sonra ameliyatın planlanmasında fayda olacaktır. Emzirme süreciyle ilgili büyüyen meme yapısı esas haline gelecek ve varsa sarkma durumu da aynı ameliyat esnasında ek bir müdahale ile memenin toparlanması sağlanacaktır. Veya diğer bir seçenek, gebelik dönemi öncesinde meme büyütme ameliyatını gerçekleştirebilirsiniz. Meme ameliyatınıdan yaklaşık 1 yıl sonra gebelik planlayabilirsiniz. 1 yıl diye belirtmemizin sebebi, meme büyütme ameliyatı sonrası memenin iyileşmesi ve son şeklini alması toplamda 1 yılı bulmaktadır. 1 yıl beklemek gebelik için geç kalınma durumlarını barındırıyor ise ameliyattan sonra en az 2 – 3 ay beklenmelidir.
Meme Protezleri Emzirmeye Engel Mi?

Gebelik ve Emzirme Sonrası Meme Protezi Sarkar Mı?

Kadınların vücudunda gebelik ve emzirme dönemlerinde fiziksel ve hormonal olarak bir takım değişkenliklere uğramaktadır. Meme bölgesi de bu değişkenliklerden payını almaktadır. Gebelik ve emzirme dönemlerindeki bu değişimler göz önüne alınarak planlama yapılmalıdır. Meme protezlerinin meme içerisine yerleştirilme tekniği bu konuda önemli güce sahiptir. Eğer protezler meme bölgesindeki cilt altına yerleştirilmiş ise, cilt sarkamaya başlayınca protezlerin ağırlığı ile birlikte daha fazla aşağı eğilim gösterebilir. Fakat, protezler meme dokusunun altında bulunan kasın altına yerleştirilir ise kas gücü sayesinde protezin aşağı sarkması söz konusu değildir. Cilt ve kas durumunuz, ameliyat tekniğini belirlemede önemli faktörlerdir. Hekiminiz bu konuda sizin için en iyi olanı söyleyecek ve tüm süreçte yardımcı olacaktır.

 

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews