Ameliyatsız yüz germe (Hifu) işlemi isminden de anlaşılacağı gibi ameliyatsız işlem olduğu için bir çok insanın tercih ettiği ve popüler işlem haline gelmiştir. Ameliyatsız yüz germe işleminde, kesi izleri, şişlik, morluk, genel anestezi kullanılmadığı için hastaların ameliyatsız yüz germe işlemini tercih etmelerindeki sebeplerdendir. Bugün ki yazımızda hifu öncesi sonrası yazımızda sizleri bilgilendireceğiz.

HIFU Nedir?

HIFU (High intensity focused ultrasound), yani yüksek yoğunluktaki odaklanmış ultrasound enerjisi demektir. Ultrasound enerjisi, kuşağımızın duyamadığı ince frekanstaki ses dalga enerjisi ile cildin altına geçerek istediğimiz katmana ulaşmamızı ve orayı sıkılaştırmamızı sağlayan, son yılların en popüler ameliyatsız sıkılaşma teknolojilerinden biridir.

Yüzümüzdeki sarkmalardan şikayetçi isek ve yüz germe ya da boyun germe ameliyatları için daha çok gençsek, ya da ameliyat olmak istemiyor isek ve ameliyatsız bir çözüm arıyorsak işte bu uygulama sizin için en uygun uygulamalardan biridir.

HIFU Uygulamasının etki mekanizması nedir?

Cilt altımızda yüz ve boyun bölgesi boyunca SMAS dediğimiz bir tabaka bulunur, bu tabaka cildin kas dokusu üzerinde kaymasını sağlar, yaşlanma ile beraber bu kaygan tabaka aşağı doğru fazla yer değiştirir ve cildin kas üzerinde çok hareketli olmasına ve sarkık görünmesine neden olur. HIFU uygulaması ile istediğimiz derinliğe cilde herhangi bir iğne batırmadan inebildiğimiz için doktor hekim tarafından her bölgenin cilt altı SMAS tabaka derinliği anatomik inceleme sonrası belirlenir ve uygun başlıklar ile bu tabakaya natışlar yapılır. Bu atışlar sayesinde SMAS tabakası büzülerek sıkılaşmaya başlar ve üzerindeki cilt tabakasındaki salmayı geri toplamaya başlar. Bu sayede cilt daha yukarı ve gençken olduğu gibi kas dokusuna daha sıkı yapışmaya başlar.

HIFU Uygulaması nasıl yapılır?

HIFU uygulaması öncesinde kişiye detaylı bir cilt analizi yapılmaktadır. Bu veriler kayıt edilerek işlemler sonrası eklemeler yapılır ve cildin ilerlemesi takip edilir. Cilt analizi sırasında sarkma miktarları hesaplanmaktadır. Cilt haritası çıkartılarak bir işaretleme yapılmaktadır. Cildimizdeki her katmana etki edebilmesi için 4.5 mm, 3mm ve 1.5 mm derinliklere inebilen kartuşlar bulunmaktadır. İşaretleme sonrası cilt dezenfekte edildikten sonra ultrason jeli sürülmektedir. En derin olan 4.5mm’lik kartuş ile işleme başlanır ve planlandığı doğrultuda atışlar yapılmaya başlanır. İşlem sırasında ağrı ve acı hissedilmemektedir. İşlem sonrası ciltte kızarıklık, renk değişikliği soyulma veya bir hasarlanma olmamaktadır. Kişiler rahatlıkla günlük yaşantılarına dönebilmektedir. İşlem sonrası 1 hafta boyunca sauna hamam tarzı yerlere gidilmesini önermemekteyiz. İşlem sonrası cildimizde kollagen artışı olduğu için daha parlak canlı ve ferah görünüm olacaktır.

HIFU Öncesi

Ameliyatsız yüz germe (Hifu) öncesinde herhangi bir hastalığınız var ise mutlaka işlem öncesinde doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir. Kan sulandırma etkisi olan aspirin veya aspirin içeren ilaçların 3 hafta öncesinden bırakılması gerekmektedir. Her ameliyatlı veya ameliyatsız işlemde olduğu gibi sigara ameliyatsız yüz germe işleminden 6 ay önce kesilmelidir. İşlemden sonra da içilmemelidir. Sigara ile sınıflandırmak yeterli değildir tüm tütün ürünleri diyebiliriz. Sigara iyileşme sürecinizi olumsuz yönde etkilediği gibi yaşlandırmayı da hızlandıracağı için iyileşme sonrası süreci olumsuz etkilemektedir. İşlemden önce makyaj yapılmamalıdır ve işlem öncesinde yüze lokal krem sürülerek uyuşturulur. Ameliyatsız yüz germe ameliyatı için öncelikle yüz sarkmalı belirginleşmiş ve doktoru tarafından işleme onay verilmiş 35 ile 65 yaş arası hastalara uygulanmaktadır. Hifu yaptıracak kişilerin ne zaman yaptırmamız gerekiyor sorusu oldukça fazladır. Ameliyatsız yüz germe işlemini 4 mevsim yaptırabilirsiniz.

HIFU Sonrası

Ameliyatsız yüz germe kişiden kişiye göre değişmekle birlikte yüz ve boyun bölgeleri için ortaşama 1,5 saat sürmektedir. İşlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Yüzde çok az kızarma görülebilir ama günlük hayatınıza devam etmenize engel değildir. 1 – 2 gün ağır spor yapılması önerilmemektedir. Tam olarak etkisini 2 ay sonra görmüş oluruz. İşlem sonrasında cilt altında sıkılaşma başlar ve bu sıkılma ile birlikte sarkıklık yukarı doğru kalkar. Ameliyatsız yüz germe sonrasında koruyucu krem sürülerek normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Ameliyatsız yüz germe ağrılı bir işlem değildir işlem öncesinde verilen lokal krem işlem sırasında acı hissetmenizi engeller işlem sonrası ağrı devam etmediği için herhangi bir ağrı kesici verilmemektedir.

Hifu öncesi sonrası yazımızın sonuna geldik umarım sizler için bilgilendirici bir yazı olmuştur. Merak ettikleriniz ve daha fazla bilgi için bizimle (+905320563693) İletişime geçebilirsiniz.

HIFU Uygulaması kaç seans yapılır?

HIFU uygulaması genellikle tek seans yapılır, ama ciddi sarkması hastalara ek seans uygulaması yapılarak alınacak sonuç arttırılabilir.

HIFU Uygulaması ne kadar sürer?

HIFU uygulaması yüz ve boyun için genellikle 1.5 saat sürmektedir.

HIFU Uygulamasının etkisi ne zaman çıkar?

HIFU uygulamasının etkisinin tam etkisi 2 ay sonra çıkar, yapılan atışlar sonrası cilt altında sıkılaşma başlar ve bu sıkılaşma vücudun enflamasyon fazının bitmesi ile cilde yansımaya başlayacaktır.

Uygulamasının etkisi ne kadar sürer?

HIFU uygulamasının etkisi yaklaşık 1-1.5 yıl sürer, bu sürenin sonunda uygulama tekrar yapılabilir.

HIFU Uygulaması kimlere yapılabilir?

HIFU uygulaması, 18 yaşında büyük kadın erkek fark etmeksizin her bireye uygulanabilmektedir. Yüz, kaş,  boyun ve gıdı bölgesindeki sarkmalardan şikayetçi olan bireylerin tercihleri arasındadır. Nazolabial çizgiler (gülme çizgileri), çene hattındaki fazla sarkma için uygun bir işlem olmaktadır. Kişinin yaşından daha çok cildindeki sarkma miktarları göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.

HIFU Uygulamasıdan sonra ne yapmam gerekir?

Cilt koruyucunuzu sürerek günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirisiniz, sadece ilk bir kaç gün ciddi efor gerektirecek bir iş ya da spor yapmamanız önerilir.

HIFU Uygulamasıdan sonra ne yapmamam gerekir?

HIFU uygulaması yapılan bölgelere 1 hafta kadar bir süre ile masaj yapmamanız ve çok sıcak su ile duş almamanız istenir.

HIFU Hangi Hastalarda Daha Başarılı Olmaktadır?

HIFU uygulaması nazolabial çizgileri (gülme çizgileri) belirginleşmiş, alt yanak sarkması (bulldog sarkmalar), gıdı bölgesi daha belirgin ve sarkmış kişiler, kaşları düşük kişiler mevcut için uygun olmaktadır. İşlem öncesi yapılan analiz sonucu etkiler hesaplanarak başarı oranı öngörülebilmektedir. HIFU uygulamasını cilt durumuna göre diğer işlemler ile kombine edilebilmektedir. Alınan başarı oranını doğrudan etkileyebilmektedir. HIFU uygulamasının başarı oranı yaş ile ilgili olmamaktadır.

HIFU Kalın Derili Cilde Yapılır Mı?

HIFU uygulaması kalın ve ince derili kişilere uygulanabilmektedir. Kalın deriye sahip kişilerin cilt yükü ağır olduğu için daha erken yaşlarda sarkma başlayabilmektedir. Yerçekiminin etkisi ile cilt hareketlerini aşağıya doğru yaparak daha derin nazolabial çizgiler ve alt yanakların sarkması ile genç yaştan itibaren daha yorgun bir görünüme sahip olunabilir. HIFU uygulaması ile cilt toparlanarak kollegen artışı görülür ve daha parlak bir cilde sahip oluruz.

HIFU Uygulaması kimlere yapılamaz?

Uygulama yapilacak bölgede aktif enfeksiyonu olan, dolgusu olan kişilere yapılmaz. Onun dışında yara iyileşme problemi, kanama problemi, kalp pili olan ya da elektronik cihaz/metal senti olan, şeker hastası olan ve hamile olan kişilere uygulanmaz.

HIFU Uygulaması ne ile kombine edilebilir?

Yaşlanma ile beraber cilt ve cilt altımız sarkamaya ve yer çekimine bağlı aşağı doğru değiştirmeye başlar. Ciltteki sarkmalar için Altın İğne Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması en etkili sonuçları almamızı sağlayabilecekken, cilt altı derin dokulardaki sarkmalar için ise HIFU en güzel sonuçları almamızı sağlayabilir. Her uygulamanın etki sahası ve odaklandığı yer bu şekilde değişebildiği için Kliniğimizde, yapılan detaylı cilt analizi uygulaması sonrası, ihtiyacınız olan ve size en uygun olan tedavi rejimi ya da kombinasyonları belirlenir ve bu şekilde maksimum etkiyi almamız hedeflenir. Cildin bu istediğimiz yenilenmesini hızlandırmak için cildin vitamini olan, Mezoterapi, PRP, Somon DNA gibi uygulamar ile kombine edilerek etki alınma süresi hızlandırılabilir ve alınan etkinin süresi uzatılabilir.

HIFU Uygulaması ne ile kombine edilemez?

HIFU uygulaması sadece uygulama esnasında dolgu (hyaluronik asit) uygulamaları ile kombine edilmez. Verdiği enerji sayesinde dolgunun erimesine neden olabilir ama HIFU uygulamasından 1-2 hafta sonra dolgu uygulaması yapılabilir. O yüzden yüzünde dolgusu olan hastalarımıza dolgusunun erime zamanına denk getirerek bu uygulamayı yapmaktayız, dolgu uygulamasına da ihtiyacı var ise bu uygulamadan 1 hafta sonra gerçekleştirmekteyiz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews