En İyi Plastik Cerrah

Plastik, Yunanca “plasticos” tan gelen bir sözcüktür ve “şekillendirmek”, “bir kalıba uydurmak” anlamlarına gelir. Rekonstrüktif ise, latin kökenli bir sözcüktür ve “yeniden yapmak” anlamına gelir. Estetik ise, şekillendirme ve yeniden yapılandırma sonucu mükemmeli ortaya koyma çabasının bir sonucu olarak oluşan algı ve işe atıfta bulunmaktadır.Plastik cerrahi veya tam adıyla plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, vücut üzerindeki çeşitli yapıların yeniden yapılması, şekillendirilmesi, ciddi doku kayıplarının giderilmesini ve her türlü estetik girişimi kapsayan cerrahi bir disiplindir.

Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi hem onarım hem de estetik girişimlerin gerçekleştirildiği bir alandır. Onarım cerrahisi yüzün ve vücudun doğum, kaza ya da hastalık nedeniyle, yaralanan ve doku kayıpları oluşan bölgelerinin onarılarak fonksiyonların kazandırılmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Estetik cerrahi ise, yüzün ve vücudun daha oranlı, daha güzel ve vücudun geri kalan bölgeleriyle daha uyumlu olmasını sağlamak için katkılar sağlar. Plastik cerrahi faaliyetlerine katılanların % 90’ı kadınlardan oluşmakta ve tüm dünyada en çok burun estetiği ve meme büyütme ameliyatı yapılmaktadır. Son zamanlarda estetik cerrahiye artan yoğun ilgiyle cerrahi ameliyatını uygulayacak doktor seçimi de bir hayli önem kazanmıştır.

Plastik Cerrahi Ameliyatına Karar Vermeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

En İyi Plastik Cerrah

Ne istediğinizi bilin ve isteklerinizi iyi ifade edin.

Estetik ameliyatı kararı alırken net olunması gerekmektedir. Kimse sonradan pişman olacağı şeyler yapmak istemez bu yüzden net olmak önemlidir. Bu yüzden kafası karışık bir şekilde belirsiz ifadelerle doktora başvurulmamalıdır. Sizi en çok rahatsız eden bölgenin neresi olduğunu ve nasıl bir değişiklik istediğinizi doktorunuza açıkça ifade ederek, sizinde doktorunuzu iyi bir şekilde dinlemeniz gerekmektedir. Ameliyat sonrası yaşanan sorunların en önemli nedenlerinden birisi, hasta ile doktorun birbirlerini tam olarak anlayamamış olmalarından kaynaklanmaktadır.

Hafife almayın

Modern Plastik Cerrahide amaç hastaların en kısa sürede normal yaşantılarına geri dönmelerini sağlamaktır. Ancak bu, yapılan işlemlerin basitleştiği anlamına gelmez. Her cerrahi girişim ciddi bir işlemdir. Estetik girişimleri hafife almayın, ameliyat öncesi ve sonrası için yeterli zamanı ayırın. Estetik ameliyat öğle tatiline sığsa bile, iyileşme süreci bütün bir haftaya yayılabilir, unutmayın.

Ruh haliniz yüzünden ani kararlar almayın

Çoğu kişi hayatında yaşamış olduğu bunalımlardan dolayı  ani değişim kararları almaktadır. Unutulmamalıdır ki kuaföre gitmekle cerrahi operasyon geçirmek çok ama çok farklı şeylerdir, bu operasyonların genellikle geri dönüşü bulunmamaktadır.

Gerçekçi davranın, aşırı uçlara gitmeyin

En iyi estetik, anlaşılmayan estetiktir. Doğal sonuçları tercih edin. Unutmayın ki cerrahi ile alınabilecek sonuçların sınırlarını sizin anatomik özellikleriniz belirler. Bu sınırları zorladığınızda hem yapay sonuçlar alırsınız hem de sorun yaşama riskiniz artar. 

Sonuçları koruma altına alın

Cerrahi ile alınan sonuçların korunması yine hastalara düşmektedir.  Ameliyat sonrası düzenli spor yapmak, dengeli beslenmek, kiloyu normal sınırlar içerisinde tutmak önemlidir. Cildin gençliğini koruyabilmesi için düzenli uyumak, sigara kullanmamak, güneş ışınlarından uzak durmak ve cilt bakımına özen göstermek gerekmektedir.. Estetik operasyonun başarısı yapılan cerrahi işlemin yanı sıra hastanın ameliyat sonrası kendine bakmasıyla da ilintilidir.

En önemlisi de doğru cerraha başvurun

Doktorunuzu seçerken iyi araştırın. Göz alıcı bir web sayfası ya da basında çıkan haberlerle yetinmeyin. Eğitim aldığı kurumları, çalıştığı hastaneleri, daha önceki akademik çalışmalarını mutlaka inceleyin. Yerli ve yabancı kongrelere katılma sıklığının, bilgilerinin ne kadar güncel olduğunun bir göstergesi olduğunu unutmayın. Ama en önemlisi daha önceden ameliyat etmiş olduğu hastaların sonuçlarını gözlemleyerek karar verebilirsiniz.Çünkü; bir doktor için en iyi referans, tedavi etmiş olduğu hastalarıdır. 

Peki Plastik Cerrah Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En İyi Plastik Cerrah

Estetik operasyonun başarısının doğrudan bağlı olduğu faktörler vardır. Bu faktörlerden en önemlisi doktor tecrübesidir. Estetik operasyon olmaya karar veren kişiler doktor seçimini yaparken bazı kriterlere dikkat etmelidir. Bu kriterler;

Cerrahınızın Eğitimini İnceleyin

Bugünlerde çoğu plastik cerrahın bir web sitesi vardır ve web sitesinde biyografi veya “Hakkında” bölümü olmalıdır. Burada cerrahın geçmiş eğitim ve deneyimlerini okuyabilirsiniz. Kaç yıllık deneyimi var? Katıldığı bilimsel toplantılar, yaptığı yayınlar nelerdir? Herhangi bir biyografik bilgi bulamıyorsanız, bu bir tehlike işareti olabilir.

İstediğiniz cerrahi konusunda uzman olan birisini bulun

Pek çok cerrah arkadaş yanık, travma, rekonstrüktif cerrahi konularıyla eğitimini tamamlar ve kariyerine başlar; daha sonra ilgi alanına bağlı olarak estetik cerrahi üzerine pratik yapmaya başlar. Bazı plastik cerrahlar tepeden tırnağa operasyonlar yaparken bazıları sadece yüz ve boyun cerrahisi, bazıları da meme ve burun estetiği gibi operasyonlar üzerine yoğunlaşabilir. Bu yüzden seçeceğiniz cerrah sizin istediğiniz cerrahi konusunda uzman biri olmalıdır.

Daha önce yapmış olduğu operasyonlara yönelik vakaları inceleyin

Ülkemizde de yoğun olarak gerçekleştirilen burun ve meme estetiği operasyonlarında hekimlerin geçmiş vakalarına dair  öncesi-sonrası başarılarına ulaşmanız, hekim başarısı / tecrübesi konusunda size bilgi sağlayarak cerrah seçiminde yardımcı olacaktır.

Araştırdınız ve alanlarında en iyi plastik cerrahları buldunuz hala daha karar veremiyorsanız eğer en iyi plastik cerrahların sahip olması gereken özelliklere aşağıdan göz atabilirsiniz.

En İyi Plastik Cerrahın Sahip Olması Gereken Özellikler

İyi bir plastik cerrahının sahip olması gereken özellikler;

  • El maharetini çok iyi geliştirmelidirler çünkü; eller bir plastik cerrahinin  her şeyidir.Elleriniz üst düzey oryantasyon ve koordinasyon yeteneğine sahip olmalı, kesinlikle tremor gibi bir problemleri olmamalıdır.
  • Alanındaki uzmanlığını gösteren çeşitli derneklere üye olur, bilimsel çalışmaların içinde bulunarak kitap ve bilimsel yayınlara sahip olurlar.
  • Ulusal ve uluslararası dernekler tarafından alanında ödüllere sahip olurlar.
  • Yapmış olduğu başarılı ameliyatlar sonrası çeşitli haberlere konuk olması o plastik cerrahın yine alanında uzmanlığını göstermektedir.
  • Sanattan anlayan ve en azından hobi olarak bunla ile uğraşan biri olmalıdır. Çünkü; plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrah  sanattan ilham alır. (Önde gelen plastik cerrahların biyografilerini incelediğinizde heykel ve resim üzerine büyük bir eğilimi olduğunu görürsünüz.)
  • Alanında ilkleri gerçekleştirmiş olması ve pek çok ödüle layık görülmesi onu diğer plastik cerrahlardan ayıran bir diğer özelliktir. 
  • Cerrahi alanda sahip olduğunuz sertifikalar uzmanlığınızı gösteren bir diğer unsurdur.
  • Alanınızda iyi olduğunuzu gösteren bir diğer özellik ise, patentli aletlere sahip olmanız ve alanınıza özel geliştirmiş olduğunuz tekniklerin olmasıdır.
  • En önemlisi de iyi bir plastik cerrah yeniliklere açık  ve çok iyi bir dinleyici olmalıdır.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews