Burun İçi Yapışıklık Ameliyatı

Burun içinde yapılan ameliyat ya da burun içi tampon uygulamarından sonra burun içinde yapışıklık meydana gelebilir. Nazal sineşi adı verilen bu durum en çok nazal septum alanında ortaya çıkar. Nazal sineşi en çok burun eti ameliyatlarından sonra görülür. Bu hafta blog yazımızda sizlerle burun içi yapışıklık ameliyatı hakkındaki detayları paylaşacağız. 

Burun İçin Yapışıklık (Nazal Sineşi) Ameliyatı Nedir?

Geçirilen ameliyat ya da travma sonrası burun eti ve orta bölme arasında oluşan yapışıklığın giderilmesi amacıyla yapılan ameliyattır.

Burun İçi Yapışıklık Neden Olur?

Ameliyat komplikasyonları burun içi yapışıklığına neden olur. Burun eti ameliyatı esnasında, burun etlerine fazla müdahale mukoza hasarlanmasına neden olabilir ve yapışıklık arttıran risklerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Ameliyat sonrası bazen istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Burun içi yapışıklık bunlardan biridir. Bu durum yeni cerrahi müdahale ile çözülebilir. Bu komplikasyona neden olanlar şunlardır;

  • Burun içi mukozal hasarı arttıran cerrah uygulamalar.
  • Travmatik cerrahi ve karşılıklı yüzeylerde hasarlı mukozaların ortaya çıkması.
  • Burun içi mukoza hasarını arttıran tampon uygulaması.
  • Burun ameliyatı sonrası burun içi kabuklarının iyi temizlenmemesi.

Burun İçi Yapışıklığın Belirtileri

Eğer burun içinde yapışıklık varsa bu durumu fark etmeyebilirsiniz. Ama burun içi yapışıklığın belirtileri nefes almada azalma, horlama ve burun tıkanıklığıdır. Özellikle burun tıkanıklığı sağlık durumunu etkileyerek hayat standartlarınızı düşürebilir. Kalitesiz nefes aldığınız için baş ağrısı gibi problemlerle de karşılaşabilirsiniz. Bu belirtileri gördüğünüzde uzman bir doktora başvurmalısınız. 

Burun İçi Yapışıklık Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun içi yapışıklık tedavisi son derece basittir. Basit lokal anestezi uygulaması sonrasında burun kesilerek araya bariyer görevi gören bir tampon yerleştirilmektedir. Bu bariyer görevi gören tampon 1 hafta sonra çıkarılır ve tedavi tamamlanır. Ameliyat sonrası tıpkı burun estetiği gibi sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak önemlidir. 

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak blog yazımızda “Nazal Sineşi Nedir?” ve “Burun içi yapışıklık tedavisi nasıl yapılır?” gibi sorulara cevap verdik. Blog yazımız boyunca nazal şinesi hakkındaki detayları size aktardık. Burun estetiği ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi belirtmek ister; sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews