Burun Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

Burun Dolgusu  (Ameliyatsız Burun Estetiği) Nedir?

Burun kişinin suratında en çok dikkat çeken ve kişinin yüz güzelliğini etkileyen bir faktördür. Burun yapısından şikayet olan fakat ameliyat olmak istemeyen ve burunda kalıcı değişiklikler yaptırmak istemeyen kişiler burun dolgusu yöntemine başvururlar. Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu burundaki şekil bozukluklarını gidermek amacıyla yapılmaktadır.  Tıbbı terminolojide Likid Rinoplasti olarak da bilinen burun dolgusu işlemiyle burun sırtındaki eğrilikler, burun ucu kaldırma gibi küçük şekil bozukluklarını düzeltilmesi sağlanmaktadır. 

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Uygulanır?

Ameliyatsız Burun estetiğinde amaç burun dolgusu yaptıracak kişinin burun dolgusu estetiği sonrası sonuçtan memnun kalmasıdır. Bunun için de ilk olarak ameliyatsız burun estetiği yaptırmak isteyen kişinin tüm talep ve istekleri göz önünde bulunmalıdır, ardından uzman cerrah tarafından burun yapısındaki bozukluklar belirlenmelidir. Ameliyatsız burun estetiği buruna dolgu maddesi enjekte edilerek gerçekleşmektedir bu yüzden sıvı burun estetiği olarak da bilinmektedir. Sıvı burun estetiğinde dolgunun uygulanacağı bölgeye veya bölgelere karar verildikten sonra burun dolgusu işleminin acısız gerçekleşmesi için anestezik (ağrı hissini azaltan/yok eden) kremler uygulayarak  15-20 dakika bekletildikten sonra antiseptik solüsyonla dezenfekte edilip işleme geçilir. 5-10 dk süren enjeksiyon işlemi, hyaluronik asit bazlı dolgular ile gerçekleştirilir. Hyaluronik asit dolgusu, en doğal bir şekilde burundaki estetik sorunları gideren bir yöntemdir. Hyaluronik asit aynı zamanda vücut tarafından üretilen bir madde olduğu için, son derece güvenli bir uygulamadır. Bu süre boyunca acı hissetmezsiniz. Burun dolgusu, özellikle cerrahi rinoplasti ile karşılaştırıldığında oldukça basittir.

Burun Dolgusu Kimlere Uygulanır?

18 yaşından büyük ve fiziksel gelişimini tamamlamış herkes sıvı burun estetiğinden faydalanabilir. Burun sırtını düzleştirmek, burun şekil bozukluklarını gidermek, burun ucunu kaldırmak ve burundaki asimetrileri düzeltmek amacıyla uygulanan sıvı burun estetiği bazı kişilere uygulanmamalıdır. Bu kişiler;

 • Hamile ve emziren kadınlara,
 • Kanamayı artıran hastalığı olanlara,
 • Aktif otoimmun hastalığı olanlara,
 • Aktif herpes virüs enfeksiyonu geçirenlere, sık uçuk geçiren kişilerin bu konuda doktorunu bilgilendirmesi gerekir.
 • Dolgu maddesine karşı aşırı duyarlılığı ya da alerjisi olan kişilere dolgu uygulaması yapılmaması gerekmektedir.

Erkeklerde Burun Dolgusu Yaptırabilir Mi?

Burun dokusunda küçük deformeleri olan ve ameliyat riskini göze almak istemeyen  erkekler de dahil herkes burun dolgusu yaptırabilir. Burunda nefes alma problemi ve burun yapısı gibi  daha büyük sorunlar var olan kişiler cerrahi yöntemlere başvurmalıdırlar.

Cerrahi Burun Ameliyatı mı? Burun Dolgusu mu? 

Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Cerrahi müdahale gerektirmeyen burun dolgusu estetiği hastalara birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlar;

 • Kesi gerektirmeden sadece 5-10 dakikalık bir sürede gerçekleştirilen burun dolgusu, ameliyat olmak istemeyen kişiler için iyi bir seçenektir. Burun ameliyatı olmak istemeyen hastalar burun dolgusu estetiği ile yüz hatlarına uyumlu burun formuna kolayca kavuşabilirler. 
 • Cerrahi burun ameliyatında kişi anestezi olması gerekirken, burun dolgusu sırasında anestezi ile uyutmaya gerek yoktur bunun yerine anestezik kremler kullanılmaktadır. 
 • Rinoplastiye oranla işlem çok kısa sürede tamamlanır ve hasta normal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.
 • Burun ameliyatında ağrılı bir süreç yaşanırken, burun dolgusunda acı, ağrı ve sızı yaşama olasılıkları düşüktür. 
 • Kısa sürede yeni görünüme kavuşabilirsiniz.
 • Daha önce rinoplasti ameliyatı geçirmiş ama geçirdiği ameliyattan memnun kalmayan kişilere burun dolgusu estetiği sayesinde yeniden cerrahi bir operasyona gerek kalmadan şekil sorunlarını çözüme kavuşturmuş olur.
 • Rinoplasti ve diğer burun estetiği operasyonlarına göre daha ucuzudur.
 • En önemlisi de yüzünüze en uygun buruna kavuşmak için doğru estetik cerrahını seçtiğinizden emin olmalısınız.

Risk ve Yan Etkileri Bulunur mu?

Çoğu insan için sıvı rinoplasti de  tek yan etki, işlemden sonraki bir veya iki gün içinde enjeksiyon bölgesinde gerçekleşen biraz kızarıklık ve hassasiyettir. Nadiren ise; enjeksiyon yerinde morarma ve şişme görülebilmektedir. Bu etkiler görülse dahi çok kısa sürede geçmektedir.

Burun Dolgusu Kalıcı Mı? Etkisi Ne Kadar Sürer?

Burun dolgusunun dezavantajları arasında dolgu uygulamasının kalıcı olmaması yer almaktadır. Ameliyatsız burun estetiğinde kalıcılık kullanılan malzemenin kalitesi ve kişinin metabolizmasına  göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında sigara kullanan kişilerde de kalıcılık süresi daha azdır. Ameliyatsız burun estetiğinde kullanılan hyaluronik asit içerikli maddeler 6 ay ile 1 sene gibi kalıcılık gösterir.

Burun Dolgusu Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Her dolgu uygulamasında olduğu gibi burun dolgu uygulamasında da işlem öncesi kan sulandırıcı etkisi olan aspirin, coraspin, alkol, limon, kiraz vb ilaç veya gıda tüketilmemelidir. Burun dolgusunun öncesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cerrah seçimi ve detayı muayenedir.Bunun nedeni her burun yapısına dolgu uygulaması yapılamamaktadır.

Burun Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Dolgu uygulaması sonrası dolgu enjekte elde edilen kısma 24 saat boyunca müdahale edilmemelidir. Örneğin;

 • Uygulama yapıldıktan sonra bir gün boyunca 24 saat kesinlikle burun ve çevresini ovuşturmamalı ve masaj vs. asla yapılmamalıdır.
 • Dolgu sonrası üç gün sıcak su ile duş almaktan, hamamdan ve saunalardan kesinlikle kaçınmalısınız.
 • Yine ilk üç gün içerisinde yoğun güneş ışığına maruz kalmamalıdır.
 • İlk üç gün kesinlikle ağır spor vs. yapılmamalıdır.
 • Birkaç gün beslenmenize ve kullandığınız ilaçlara oldukça dikkat etmelisiniz.
 • Uygulama sonrası şişme, morarma vs. olursa hemen doktorunuza danışmalsıınız.

Burun Dolgu Tedavi Özeti

Burun dolgu tedavisi kişinin şikayetleri ve yapılan muayene sonrası kişiye göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda yer alan bilgiler genel bilgileri içermektedir.

Operasyon Adı:Burun DolgusuKalıcılık1 Sene
Kullanılan Teknik:Sıvı enjekteİstirahat Süresi:Yok
Operasyon Süresi:15-20 dk.İşe ve Hayata Dönme SüresiHemen
Yan etki: Kızarıklık,MorarmaFiyat:İletişime Geçin

Burun Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

Kimler Burun Dolgusu Yaptırabilir?

18 yaşından büyük ve fiziksel gelişimini tamamlamış herkes

Neden Rinoplasti Değil de Burun Dolgusu Yaptırmalıyım?

Burun dolgusu yöntemi burundaki burun sırtını düzleştirmek, burun şekil bozukluklarını gidermek, burun ucunu kaldırmak ve burundaki bozuklukları düzeltmek gibi işlemleri gerçekleştirme de ameliyat gerektirmeyen çok kısa sürede gerçekleştirilen bir yöntem iken rinoplasti burundaki daha büyük sorunların giderilmesinde başvurulan bir yöntemdir. Bu yüzden iyi bir cerrah tercihinde bulunarak rinoplasti ya da burun dolgusu yaptırmanıza karar verirken cerrahınızdan yardım alabilirsiniz.

Burun Dolgusu Ne Zaman Erimeye Başlar?

Burun dolgusunun erime ya da kalıcılık süresi ortalama 16 ile 18 ay arasında sürer. 18 aydan sonra dolgular eriyebilir ve burun doğal haline dönebilir, ancak hastalar dilerse yeniden doldurabilir veya burun ameliyatı olabilirler.

Burun Dolgusu İşlem Süresi Ne Kadardır?

Burun dolgusunun süresi 15-20 dakika civarındadır. Krem uygulaması ve diğer işlemlerle beraber 30-40 dk sürebilmektedir.

Burun Dolgu Kaç Gün Sonra Etkisini Gösterir?

Burun dolgu estetiğinden 1 hafta sonrası burun dolgusu tüm buruna yayılarak estetik görünüme kavuşulur.

Burun Dolgusunun Herhangi Bir Yan Etkisi Bulunur Mu?

Enjeksiyon şeklinde gerçekleştirilen bir yöntem olması sebebiyle kızarıklık ve biraz morluk dışında yan etkisi bulunmamakatdır. 

Burun Dolgusu İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Hastalar uygulamadan hemen sonra günlük yaşamlarına devam edebilirler. Burun dolgusu sonrası oluşacak kızarıklık minimum birkaç saat sonra geçecektir.

Burun Dolgusu Varken Estetik Yapılır Mı?

Estetik yapılması için ilk olarak burunda bulunan dolgunun erimesi gerekmektedir. Dolgu kaybolmadan yapılan estetik operasyon sonucu olumsuz etkileyebilir..

Burun Dolgusu Revizyon Burun Estetiği Sayılır mı?

Bir kere geçirmiş olduğunuz cerrahi burun estetiği sonrası burnunuzdan memnun kalmadınız ve ikinci bir ameliyat olmak istediniz bu da tıpta revizyon burun estetiği olarak adlandırılmaktadır. Burun dolgusu tekrar ameliyat olmak istemeyen ve tekrar bir ameliyata zamanı olmayan kişiler için  ideal bir yöntemdir.

Kemerli Buruna Burun Dolgusu Olur Mu?

Burun dolgu estetiği özellikle hafif kemerli ve burun ucu düşük kişiler için uygun bir yöntemdir.

Burun Dolgusu İle Burun Küçülür Mü?

Burun dolgusu ile burun küçültmek mümkün değildir. Burun dolgusu uygulaması ile burun çukurlarını doldurma, şekil bozukluklarını giderme işlemi gerçekleşmektedir.

Burun Dolgu Yöntemi İle Ameliyatsız Bir Şekilde Burun Ucu Kalkar Mı?

Sadece burun ucuna yapılacak dolgu ile cerrahi operasyona gerek kalmadan burun ucu düşük kişilerin burun ucu kaldırılmış olur.

Burun Dolgu İle Hangi Sonuçlar Elde Edilemez?

Burun dolgu estetiği burun sırtını düzleştirmek, burun şekil bozukluklarını gidermek, burun ucunu kaldırmak ve burundaki bozuklukları düzeltmek gibi sonuçları elde ederken  burun inceltme ve burun ucu küçültme gibi işlemleri gerçekleştirmek mümkün değildir.

Burun Dolgusu Fiyatları Nelerdir?

Burun dolgusu fiyatlarına kullanılan dolgu malzemesine göre değişiklik göstermektedir. Burun dolgusunda genellikle hyaluronik asit kullanılmaktadır. İthal dolgu malzemeleri ile yapılan dolgu daha yüksek fiyatları bulabilir. Burun dolgusu fiyatı hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews