Burun Estetiği Sonrası Sosyal Yaşama Dönüş

Burun estetiği en çok başvurulan estetik operasyonlarından biridir. Burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler burun estetiği sonrası için kaygı duymaktadırlar. Hastaların kaygılandığı konular arasında iyileşme sürecinin nasıl işleyeceği ve ameliyat sonrası sosyal yaşama ne zaman dönebilecekleri yer almaktadır. Burun estetiği yaptıracak olan kişilerin burun estetiği sonrası sosyal hayatlarına ne zaman dönecekleri merak konusudur. Biz de sizler için rinoplasti sonrası sosyal yaşama ne zaman döneceğinize dair bir blog yazısı hazırlamaya karar verdik.

Burun Estetiği Sonrası Sosyal Hayata Dönüş

Burun ameliyatı sonrası herhangi bir sorun olmaması halinde hasta gün içinde ve ya 1 gün sonra taburcu edilir. Rinoplasti sonrası iyileşme süreci erken, orta ve geç dönem olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Ameliyat sonrası ilk hafta erken dönem olarak anılmaktadır. Erken dönemde yan etki olarak burunda şişlik ve ödem meydana gelmektedir. Burunda meydana gelen şişlik ve ödem erken dönemi kapsayan 7 gün içerisinde iyileşir fakat kalın derili bir buruna sahipsiniz burunda meydana gelen şişlik ve ödem daha uzun sürede geçmektedir. O yüzden erken dönemde sık sık doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Bu süreyi kısaltmak için doktorunuzun da bilgisi dahilinde burun ve göz çevrenize iki gün arayla buz uygulaması yapabilirsiniz.  7 gün ilk 2 ayı kapsayan dönem  orta dönem iken, geç dönem ise 2. aydan 1 yıla kadar süren zamanı içermektedir. 2. aydan itibaren iyileşmenin büyük bir kısmı tamamlanır. İyileşme durumu kişiden kişiye göre değişebilir.

Burun Estetiği Sonrası Sosyal Hayata Dönüş Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Burun Estetiği Sonrası İşe Ne Zaman Dönebilirim?

Rinoplasti sonrası işe dönüşünüz nasıl bir işte çalıştığınıza yönelik değişiklik göstermektedir. Eğer masa başı bir işte çalışıyorsunuz ameliyat sonrası ortalama 7 gün içerisinde işinize dönebilirken, ağır işlerde çalışan hastalarımızın işe dönüş süresi için  3 ya da 4 hafta gereklidir.

Burun Estetiği Sonrası Okula Ne Zaman Dönebilirim?

Ameliyat sonrası hasta 2 gün içerisinde ayağa kalkarak dolaşabilir. Hasta 1 hafta sonra okul hayatına dönebilir.

Burun Estetiği Sonrası Ne Zaman Spor Yapmaya Başlayabilirim?

Burun estetiği ameliyatından sonra 6 hafta kadar spor yapmamanız  gerekmektedir. 6 hafta sonrası yürüyüş gibi antrenmanlar yapılabilir. Rakip odaklı darbe alabileceğiniz, sizi yoracak sporlar iyice iyileştikten sonra yapılmalıdır.  Herhangi bir burun kanaması ve ya şişmesi tehlikesine karşı 6  hafta fiziksel aktivitede bulunmamanız bu tür risklerin oluşmasını engeller.Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Spora Ne Zaman Başlanır? adlı blog yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girebilirim?

Burun estetiği sonrası hastanın iyileşmesi için belli bir süre gerekmektedir. Burunda yaşanılan şişlik ve ödemin geçmesi 3 haftada gerçekleşir. Bu sürede buruna herhangi bir darbe alınmamalıdır ve çok dikkatli davranmalıdır. Bu yüzden ilk 3 hafta cinsel ilişki önerilmez. 4. haftadan sonra buruna darbe alınmayacak şekilde cinsel ilişkiye girilebilir. Burun Estetiği Sonrası Cinsel İlişki adlı yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Burnuma Darbe Alırsam Ne Olur?

Buruna darbe almak iyileşme sürecini ve burun estetiğini etkilemektedir. Bu yüzden rinoplasti sonrası darbelerden korunmak oldukça önemlidir. Burun Ameliyatından Sonra Darbe Almak adlı yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Ne Zaman Makyaj Yapabilirim?

Burun estetik ameliyatından sonra atel ve tamponların alınmasının ardından makyaj yapabilirsiniz. Bu da rinoplasti ilk hafta sonrasına denk gelmektedir.Çok aşırı olmayacak şekilde makyaj yapabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Ne Zaman Cilt Bakımı Yapabilirim?

Burun estetiğinden sonra cilt bakımı uygulaması için ameliyat sonrası etkilerin ortadan kalkması bunun için de ilk 1 ayın geçmesi gerekmektedir. Burun estetiği sonrası kontroller tamamlanarak doktor kontrolünde cilt bakımınızı uygulayabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Gözlük Takabilir Miyim?

Burun estetiği sonrası ilk 1 ay gözlük takılması önerilmez. Gözlük burunda ağırlık yarattığından burun şeklini etkilemektedir. İlk bir ay sonrası yine doktorunuzun onayıyla gözlük kullanmaya devam edebilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Ne Zaman Duş Yapabilirim?

Ameliyat ardından 2 gün sonra baş geriye olacak şekilde duş alınabilir. Rinoplasti 7 gün sonrası rahat bir şekilde duş alabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Abdest Alabilir Miyim?

Rinoplasti sonrası boy abdesti ya da normal abdest alımında burna su çekilmesi sakıncalı bir işlemdir. Bu yüzden abdest alabilmek için ameliyatın ardından abdest alabilmek için en az 14 gün geçmesi gerekmektedir.

Burun estetiği (rinoplasti) sonrası sosyal yaşama ne zaman dönüş blog yazımızın sonuna geldik. Burun estetiği sonrası dikkat etmeniz gereken diğer detaylar için Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Burun ameliyatı (rinoplasti) hakkında daha detaylı bilgi için bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi belirtmek ister; sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews