Meme Kanseri Sonrası Yeniden Meme Oluşturulması

Yeniden Meme Oluşturma Ameliyatı

Mastektomi dediğimiz operasyon ile hastalıktan dolayı kadının vücuduna zarar verecek olan memenin alınması sağlanır. Mastektomi yani meme alınma ameliyatı geçiren kadınlar için yeniden meme yapılmasının sağlandığı ameliyata ise meme rekonstrüksiyonu denir. Meme alınma ve yeniden meme oluşturma ameliyatının birlikte yürütülmesi hastanın psikolojik sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Mastektomi sonrası rekonstrüksiyon işlemi hastalık evresine bağlı olarak aynı anda yapılabilmektedir. Eğer ki hastalık son evrelerini yaşıyorsa öncelikle kişinin tam olarak bu hastalığı yenmesi beklenir ve daha sonrasında yeniden meme oluşturma ameliyatı yapılmaktadır. Meme kanseri tedavisi ile birlikte yürütülen meme rekonstrüksiyon ameliyatı 2010 yılından sonra Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nin almış olduğu bir kararla hastaların tedavi süreçlerinde yeniden memenin nasıl yapıldığına dair bilgilendirmesi zorunlu hale gelmiştir.

Mastektomi ile Alınan Memenin Yerine Yenisi Nasıl Yapılır?

Hastalık ve farklı nedenlerden dolayı alınan memenin yerine yeniden meme yapılması için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Memenin yeniden yapılandırılması için kullanılacak olan teknik hastanın sağlık durumu göz önüne alınarak belirlenir. Yeniden memenin oluşturulması için sizlere öncelikli olarak iki farklı yöntem sunulmaktadır. Bunlar;

Kişinin Vücudundan Alınan Doku (Otolog)

Yeniden meme yapılması için genellikle karın bölgesinden alınan deri ve dokulardan faydalanılır. Göbek bölgesi sarkık olan hastalar için uygun olan bu yöntemde karından alınan yağ ve deri dokuları mikrocerrahi işlem sonrası şekillendirilir ve meme bölgesine taşıma işlemi gerçekleştirilir. Karından alınan dokular sonucunda hastamız hem karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulurken hem de yeniden meme oluşumu sağlanmaktadır. Bu işlem sırasında hastamız karın germe ameliyatı ve yeniden meme oluşturma ameliyatını birlikte geçirmektedir.

Meme Protezi

Meme protezinin yapılabilmesi için mastektomi operasyonunda yeterli meme dokusunun bırakılması gereklidir. Meme bölgesinde doku bulunan hastamız için uygun olan meme protez ölçüleri belirlenerek operasyonu yapılmaktadır.

Yeniden meme oluşturulması için uygulanabilecek diğer teknikler ise şöyledir;

  •  Sırt bölgesinden alınan deri ve kas dokusu (Latissimus Dorsi Muscle Flap)
  •  Doku genişletici (Expander) ve meme protezleri kullanılarak
  • Yağ enjeksiyonu yapılarak memenin yeniden oluşturulması
  •  Kalça bölgesinden alınan kas ve deri dokusundan
  • Mikro cerrahi işleme ihtiyaç duymadan karından alınan yağ ve derisinin TRAM Flep tekniği ile yeniden meme oluşturulması sağlanır.

Hastalık veya çeşitli nedenlerden dolayı meme alınması operasyonu geçiren hastalarımızın psikolojik sağlığını riske atmamak için memenin yeninden yapılandırılması gereklidir. Meme kanseri sonrası yeniden meme oluşturması ameliyatı hakkında aklınıza takılanları Taş estetik merkezinden öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews