Meme Estetiğinde Silikon Kullanımı

Meme ameliyatı ya da meme estetiği memenin var olan formunun iyileşmesine yönelik yapılan estetik operasyondur.  Estetik operasyonlar arasında oldukça fazla tercih edilen meme estetiğine kişiler meme küçültme, meme dikleştirme ve meme büyütme olarak başvurmaktadırlar. Bugünkü blog yazımızda meme estetiğinde silikon kullanımı ve silikon kullanımına yönelik merak ettiğiniz soruları yanıtlayacağız.

Meme estetiğinde neden silikon kullanılır?

Meme estetiğinde silikon kullanımına hem meme büyütme ameliyatlarında hem de meme dikleştirme ameliyatında başvurulmaktadır. 

Göğüs boyutları vücut boyutuna göre küçük olan, hamilelik sonrası hacim kaybı yaşayan, kilo alıp verme ya da yaşlanmayla beraber hacim kaybı uğrayan meme büyütme ve dikleştirme ameliyatlarında kullanılır. Meme estetiğinde kullanılan silikonlar doğal görünümlü olmaları ile birlikte uzun yıllar boyunca şeklini koruyarak ek işlem gerekmemektedir. Peki meme estetiğinde kullanılan silikonlar hangi bölgelerden yerleştirilir? ve meme estetiği nasıl gerçekleşmektedir

Meme estetiği nasıl gerçekleşmektedir? 

Meme ameliyatında ilk olarak muayene gerçekleştirilir. Muayene sonrası meme  estetiği planlanır. Bu aşamada hastanın istekleri belirlenir ve silikon çeşidi, silikon şekli nereden yerleştirileceği ve hangi ölçülere sahip olması gerektiğine karar verilir ve ameliyat gerçekleştirilir.

Meme ameliyatında silikon hangi bölgeden yerleştirilir?

Meme silikonu meme altından, ucundan veya koltuk altından yerleştirilmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatı toplamda 45-60 dk sürmektedir. Hasta bir gün hastanede istirahat edebilir. Bir gün sonrasında eve geçebilir ve evde 3-4 gün istirahat etmelidir. 

Meme protezleri hangi bölgelerden yerleştirilir? hakkında detaylı bilgi almak için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Silikon çeşitleri nelerdir?

2 çeşit meme silikon çeşidi bulunmaktadır. Bunlar damla meme silikonu ve yuvarlak meme silikonudur. Her iki çeşitteki meme silikonunun da farklı özellikleri mevcuttur. Damla ve yuvarlak meme silikonunun özellikleri;

Damla (Anatomik) Meme Silikonu

Damla anatomik meme silikonu meme derisinde sarkma yaşayan hastalarda sarkan deriyi daha iyi topladığı için damla meme silikonu tercih edilmektedir. Ayrıca göğüs kafesi uzun olan hastalarda tercih edilmektedir.

Yuvarlak Meme Silikonu

Yuvarlak meme silikonu damla protezin tam tersine karşılık gelmektedir. Yuvarlak meme silikonu dekolte talep eden kişiler için daha uygundur. Yuvarlak meme silikonuyla memeye hacim ve doygunluk kazandırılır.

Hangi silikon benim için uygundur? 

En uygun silikon seçiminde kişinin cilt yapısı ve meme yapınız rol oynamaktadır. Bu yüzden size en uygun silikon tercihini doktorunuz ile belirlemeniz olacaktır. 

Silikon boyutuna karar verirken nelere dikkat edilmeli?

Silikon boyutuna karar vermeden önce doktor seçimi oldukça önemlidir. Doktor seçimi sonrası detaylı muayene gerçekleştirilir ve hastanın talepleri dinlenir. Bunun sonucunda hastaya en uygun silikon belirlenir. Silikon boyutuna karar verirken ise dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Hastanın vücut yapısı,
 • Göğüs kafesi boyutu ve çapı
 • Cilt kalitesi ve
 • Memesinde sarkıklık olup olmadığı önemlidir.

Meme silikonunun ömrü ne kadardır?

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikonların ömrü ömür boyu kullanılabilir fakat ömür boyu kullanılması sağlık açısından tehdit oluşturmaktadır. İlerleyen zamanlarda tekrar meme ameliyatı olmanız gerekebilir. Bunun nedeni silikon değil sizin yaşlanmanız ile alakalıdr. Yaşlandıkça memenizde tekrar sarkma meydana gelebilir bu durumda tekrar meme ameliyatı olmanız gerekebilir. 

Meme Estetiğinde kaç cc silikon takılmalıdır?

Kaç cc silikon takılmasına kişinin ölçümlerine göre ve kişinin isteklerine göre değişiklik göstermektedir. 

Meme büyütme ameliyatında silikon kullanımı zararlı mı?

Meme büyütme amacıyla tasarlanan protezlerin güvenliği son derece mühimdir. Hekiminiz sizin için uygun olan protez çeşidi ve boyutlarını belirlemekte yardımcı olabilir ancak protez üretimi hekime ait değildir. Burada protez üretimini gerçekleştiren firma çok önemlidir. Tabir-i caiz ise merdiven altı firma ve ürünleri tercih edilmemelidir.

 • Firmanın güvenirliği,
 • Tüm dünyada kabul gören FDA onayı,
 • Yıllardır devamlılığını sürdürmesi,
 • Tecrübesi,
 • Beklenti ve isteklere olumlu yanıt vererek ürünler tasarlaması,
 • Üretimi steril şartlara uygun olarak yapıyor olması,
 • Yeniliklere açık olması
 • Geniş ürün yelpazesine sahip olması

Yukarıda saydığımız özellikler, iyi bir protez firmasında bulunması gereken özelliklerdir. Bu özelliklere sahip olan bir firmanın üretiminden çıkan protezler güvenlidir. Hekiminiz sizin için vücut yapınıza ve isteklerinize uygun protezleri ve en güvenli markayı tercih etmekle yükümlüdür. 

Meme silikonu kanser yapar mı?

Güvenilir bir markadan kullanılan meme protezleri kanser riski taşımaz. Meme protezlerinin meme kanserine davetiye çıkardığı yönünde birçok söylem vardır. Ancak bunlar henüz kanıtlanmamış iddialardır. Günümüz teknolojisi ile üretilen meme protez ürünleri insan sağlığına zarar vermeyecek düzeydedir. Bir kere yapıldıktan belli bir süre sonra tekrar değiştirilmesine lüzum olmamaktadır. Ancak 20 – 30 yıl önce kullanılan meme protezleri o dönemin teknolojisine bağlı olarak bu kadar sağlığa uygun üretimi yapılamamaktaydı. Ve belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekmekteydi. İşte bu protezlerin kullanılması ve zamanında değiştirilmemiş olması insan sağlığını tehdit edebilir ve korkulan hastalıkları davet edebilir. Şu an kullanılan protezler ömür boyu vücutta kalabilecek durumda tasarlanmaktadır. Dolayısı ile 10 yıl sonra veya 20 yıl sonra değiştirilmesine gerek kalmamaktadır.

Meme Protezine Karşı Alerji Oluşur mu?

Meme protezi içerisinde kullanılan silikon maddesi günlük hayatta kullandığımız birçok malzemenin içerisinde bulunmaktadır. Deodorantlar, kullanılan sabunlar, el kremleri, güneş kremleri, işlenmiş gıdalar, çiğnediğimiz sakızlarda ve daha birçok üründe dahi silikon maddesi vardır. Silikon vücutta en az alerjik reaksiyona neden olan maddedir. Meme protezlerin de kullanılmasının, tercih edilmesinin esas sebeplerinden birisi de budur. Silikona karşı alerji durumu nadir de olan elbette mevcuttur. Alerjik bir bünyeye sahipseniz ve hali hazırda alerji hastalığınız var ise bu durumu mutlaka hekiminiz ile paylaşmanız gerekmektedir. Alerji durumunuz kontrol altında tutulabilecek düzeyde ise korkulacak bir durum olmayacaktır. Ancak alerji durumunuz üst düzeyde ise sizin sağlığınız için hekiminiz ameliyatınıza zaten onay vermeyecektir. Üst düzey alerji durumu sadece meme protezine değil, ameliyatta kullanılacak olan anestezi ilaçlarına veya sonradan kullanılacak olan ilaçlara karşı da reaksiyon gösterebilir ve bu durum sağlığınızı zora sokabilir.

Silikonlu meme de sarkma yaşanır mı?

Meme silikonları güğüse daha fazla dolgunluk ve hacim kazandırmak için kullanılmaktadır. Bu durumda meme protezleri göğüse yerleştirildikten sonra erimez ya da küçülmez bu yüzden de sarkma meydana gelmez.

Meme Dikleştirme Ameliyatı ile Sarkmış Göğüsler Dikleşir Mi?

Meme estetiğinde meme dokusu ile yeterli projeksiyon sağlanamayacaksa küçük bir silikon protezden faydalanmak gerekebilir. Yani silikon implantlar estetik amaçla meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatlarında kullanılırlar. Meme estetiğinde kullanılan silikon memenizin hem daha dolgun hem de daha dik bir görünüm kavuşmasına olanak tanır.

Silikonlu meme hissedilir mi? Basınçla şekil değiştirir mi ya da patlar mı?

Günümüzde kullanılan silikon çeşitleriyle silikon olup olmadığı hissedilmez. Çok büyük darbe almadıkça şekil değiştirmesi ve patlaması zordur.

Silikonlu meme normal meme yapısından ayırt edilir mi?

Günümüzde kas altından uygulanan silikon yerleştirme tekniği sayesinde silikonlu meme normal meme yapısından ayırt edilmemektedir.

Silikon takıldıktan sonra denize girilir mi?

Silikon takıldıktan sonra İlk 3 gün duş alınmaması önerilir. İlk hafta kritik süreç olup, pansuman 7-14 gün sürebilir. Bu süreçte duş alınabilir ancak denize veya havuza girmemeniz gerekmektedir.

Silikon emzirmeye engel mi?

Silikonlar meme dokusuna dokunulmadan meme dokusu altına ya da daha da derine, göğüs kası (pektoral kas) altına yerleştirilir. Dolayısıyla cerrahi olarak meme dokusuna yönelik bir işlem olmadığı için hamilelik sonunda emzirmeyi etkileyecek bir durum söz konusu değildir.

Meme estetiğinde silikon kullanımına yönelik merak ettiğiniz pek çok soruya cevap verdiğimiz blog yazımızın sonuna geldik. Meme estetiği süreci hakkındaki bilgiye  Doç. Dr. Süleyman Taş’ın kurmuş olduğu Taş Estetik Cerrahi kliniği ile iletişime geçerek edinebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews