: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Kulakli>Merak Ettikleriniz > Kulak Estetiği Kimlere Yapılır?
kulak ameliyatı 2 - Kulak Estetiği Kimlere Yapılır?

Kulak Estetiği Kimlere Yapılır?

Kepçe kulak estetiği ameliyatı günümüzde çok tercih edilen estetik ameliyattır. Genetik özelliklerden kaynaklanan doğumsal gelen bir problemdir ancak kaza sonrası alınan bir travma sonrası oluşabilecek açıklık olabilmektedir. Kulak kafatası ile arasındaki mesafenin fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak herhangi bir duyu kaybına neden olmaz. Bu deformasyonu genelde saç uzatılarak gizlenmeye çalışılsa da kepçe kulak, estetik ameliyat olmayı gerektirmektedir. Sadece Kepçe kulak değil kulak kopması, kulak memesi estetiği, kulak anomalisi dediğimiz nadirde görülse estetik ameliyat gerektiren işlemler olabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı kimlere yapılır? Konumuzu bu yazımızda değerlendireceğiz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatında bir çok teknik kullanılmaktadır. Bu kepçe kulak ameliyatları iple yapılabilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda iple yapılan kulak estetiğinde uzun dönemde yeniden açılma ve yeniden ameliyat olmayı gerektiren durumlar olabilmekteydi. Ancak Doç.Dr. Süleyman TAŞ’ın kepçe kulak ameliyatı için kendi geliştirmiş olduğu  Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğinin düzenlediği yarışmada ödül kazandığı Flep (Yeni Bir Antiheliksplasti Tekniği: Proksimal Bazlı Dermo-Fasyoperikondrial Flep) tekğini ile yapılan burun estetiğinin bu açılmaların artık yok olduğu yeniden açılma durumunun söz konusu olmadığı iyileşme sürecinin çok daha rahat olduğunu bildirmek isterim.

kulak 2 300x173 - Kulak Estetiği Kimlere Yapılır?

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatından sonra 3 gün boyunca tüm gün sonrasında ise 2 hafta boyunca sadece gündüzleri bandaj takmaları gerekmektedir. İşlem sonrası verilen ilçalar düzenli kullanılmalıdır. İşlem sonrasında herhangi bir ağrı olmamaktadır. Morluk olmamakla birlikte bir miktar şişlik olabilmektedir. Emilebilen dikişler sayesinde 2 hafta içinde dikişler kendiliğinden erimektedir. Kepçe kulak ameliyatından 1 hafta sonra kontrolleriniz yapılmakta ve sosyal hayatınıza devam edebilmektesiniz. Sonraki kontroller ise 2. ay ve 1. Yılda yapılmaktadır.

Kulak Estetiğinde Kullanılan Anestezi

Kepçe kulak ameliyatlarında 12 yaşından küçükler için genel anestezi alında gerçekleştirilmektedir. 12 yaşından büyük ameliyat olmak isteyen hastalar için lokal anestezi aldın ameliyatı yapılabilmektedir. Ortalama her bir kulak için 30 – 40 dakika arasında işlem süresi bulunmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kepçe kulak sorunu olan hastaların belirgin kulakları nedeniyle arkadaş çevrelerinde çok fazla isim takılabilirler. İsim takılması sonucunda duygusal örselenme hayatın bir çok aşamasına negatif etkisi olabilmektedir. Bu sebepten dolayı okul çağından önce kepçe kulak ameliyatı olunması önerilmektedir.

Kulak kopması

Kaza sonrası oluşan travmalarda acil ve çok titiz işlem yapılmalıdır. Kopan kulağın titiz muayenesi yapıldıktan sonra büyüklük ve kopan parçaya göre mikrocerrahi olarak yerine dikilebilmektedir.

kulak kopmasi 1 1 - Kulak Estetiği Kimlere Yapılır?

Kulak Memesi Estetiği

Kulak memesi estetiği kepçe kulak ameliyatında olduğu gibi kulakların arkadaşından kesi açılarak kafaya yaklaştırmaktadır. Ancak bazı durumlarda küpenin kulak memesinde oluşturduğu deformasyon olabilmektedir. Bu deformasyon açılan deliğin dikilerek kapatılmasıdır. 6 ay sonra iyileşme süreci tamamlanır ve küpe yeri yeniden delinerek tedavi edilebilmektedir.

kulak kopmasi 3 - Kulak Estetiği Kimlere Yapılır?

Kulak Anomalisi

Kulak anomalisi doğuştan kulak şeklinin bozuk olmasıdır. Doğuştan gelen kulak Anomalisi hamilelik döneminde kadınların çok daha dikkatli olmasını gerektiren bir dönem olmaktadır. Sigara, alkol gibi zararlı maddelerin kullanılmaması ve yoğun radyasyon alanlarından uzak durmaları gerekmektedir. 5 – 6 yaş arasında kulak gelişimi tamamlandığından bu yaşlarda cerrahi müdahale ile düzeltilmesi mümkündür.

kulak anomalileri 1 - Kulak Estetiği Kimlere Yapılır?

Kulak Ameliyatında Sigara Kullanımı

Her ameliyatta olduğu gibi kulak ameliyatından da 6 ay öncesinde sigara bırakılmalı ve ameliyattan sonra içilmemelidir. Sigara yara iyileşmesini kötü etkilediği için alınacak sonucunu da kötü etkilemektedir.

Yazımızın sonuna geldik kulak estetiği kimlere yapılır? Sorusu ve daha fazlası için bize (+905320563693) İletişim numaramız dan bizlere ulaşabilirsiniz.

Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir