: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Kulakli>Merak Ettikleriniz > Kepçe Kulak Ameliyatı Süreci
kulak3 863x400 - Kepçe Kulak Ameliyatı Süreci

Kepçe Kulak Ameliyatı Süreci

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Ortalama: 0]

Sizlere daha önceki yazılarımızda kulak estetiği ve kepçe kulak ameliyatı hakkında bilgi vermiştik. Bu yazımızda sizlere kepçe kulak ameliyat süreci hakkında bilgi veriyor olacağız.

Kulakların kepçe olması çocukluk çağından başlayan ve psikolojiyi etkileyen bir unsur olmaktadır. Okul döneminde veya parkta diğer çocuklar tarafından farklı görülen dalga geçilmesi ile çocuğun öz güven sorunu yaşamasına sebep olmaktadır. Uzmanlar, kepçe kulak ameliyatının okul çağı öncesinde yapılmasını uygun bulmaktadırlar. Çocuklarda yapılan ameliyatlar daha kolay bir süreçten geçmekte ve kıkırdaklar daha kolay şekil almaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyat Öncesi

Kepçe kulak ameliyatı olmak isteyen kişiler veya ebeveynlerinin detaylı ve özenli bir araştırma yapmaları gerekmektedir. Doktor seçimi ameliyat sonrası tüm süreci etkilemektedir. Doktor seçimi yaparken daha önceki ameliyatları incelemek size fikir sağlayacaktır. Doktorunuza karar verdikten sonra muayeneye gitmelisiniz. Uzman biri tarafından görüş almak sizin kararınızı veya düşüncelerinizi olumlu yönde destekleyecektir. Detaylı muayene sırasında doktorunuza rahatsız olduğunuz şeyleri net bir şekilde dile getirmeniz ve beklentilerinizin hangi yönde olduğunu söylemelisiniz. Doktorunuz ile aranızda sağlıklı bir iletişim olur ise sizi anladığını düşünüyor iseniz planlama sürecine geçebilirsiniz. Planlama sürecinde ameliyatınızın ayrıntıları, anestezi şekli, günü, saati belli olacaktır. Ameliyat öncesinde testler yapılmaktadır. Doktorunuzun bilmesi gereken bir hastalığınız veya kullandığınız ilaç var ise planlama sürecinde mutlaka bildirmelisiniz.

Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız 10 gün önceden bırakmalısınız. Alkol tüketimi 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Kan sulandırıcı etkisi bulunan besin ve bitkilerden uzak durulmalıdır.

 

Ameliyat Günü

Kepçe kulak ameliyatının planlandığı şekilde hastanede olmanız gerekmektedir. Ameliyatınız lokal anestezi ile olacak ise sabah hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. Eğer ameliyatınız genel anestezi ile olacak ise 8 saat öncesinden hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Ameliyatınızın planlandığı saatte hemşireler yardımı ile ameliyathaneye iniyor olacaksınız. Ameliyathane doktorunuzu görmeniz sizi rahatlatacak ve endişeniz azalacaktır. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürmektedir. Ameliyat sonunda verilen şeklin korunması, şişlik ve ödemin az olması için bandaj takılmaktadır. Odanıza çıktığınızda verilen ilaçlar sayesinde ağrı hissetmeyebilirsiniz. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda odanıza çıktığınızda yemek yemeye başlayabilir ve 3-4 saatlik gözlem sonrası evinize gidebilirsiniz. Genel anestezi ile gerçekleştirilen ameliyat sonrası 4 saat hiçbir şey yiyip içmemelisiniz, doktorunuzun da tercihi ile 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

kulak1 300x300 - Kepçe Kulak Ameliyatı Süreci

Ameliyat Sonrası

Hastaneden taburcu olunması ardından

  • Ameliyat sonrasında takılan bandajın 3 gün hiç çıkartmadan takılması gerekmektedir.
  • Kulaklar ve bandaj 3 gün ıslanmamalıdır. Boyundan aşağısı yıkanabilmektedir.
  • 3 günün sonunda bandaj çıkartılabilir ve duş alınabilmektedir.
  • Doktorunuz tarafından verilen ilaçları saatine uygun kullanmalısınız.
  • Ameliyat sonrası beslenmenize özen göstermelisiniz, aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bol su tüketimine dikkat etmelisiniz.
  • Sigara, nargile ve tütün ürünlerinden uzak durmalısınız, kullanılan ortamlarda bulunmamalısınız.
  • Kulaklara alınan darbelerden, çekme, açma hareketlerinden kaçınmalısınız. Kulağa alınan darbeler yapılan şeklin bozulmasına sebep olabilir.
  • Doktorunuzun izin vermesi durumunda yaklaşık 2 ay sonra gözlük kullanabilirsiniz.

kulak2 300x169 - Kepçe Kulak Ameliyatı Süreci

Sizlere bu yazımızda sizlere kepçe kulak ameliyat sürecini anlattık. Kepçe kulak ameliyatı hakkında bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir