: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Kulakli>Merak Ettikleriniz > Kepçe Kulak Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Kepçe Kulak Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe Kulak Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde birçok kişide farklı sebeplerden dolayı kepçe kulak problemi bulunmaktadır. Kepçe kulak problemin sahip olan insanlardan birçoğu estetik açıdan bu durumdan hoşnut olmamakta ve bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik arayışlar içerisine girmektedir. Dolayısıyla da bu kişiler kepçe kulak ameliyatı ile ilgili birçok soru yöneltmektedir. Bu yüzden TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak ‘Kepçe kulak nedir?’, ‘Kepçe kulak nasıl geçer?’, ‘Kepçe kulak ameliyatı fiyatı ne kadar?’ gibi konu ile ilgili sorulan sorulara yönelik bir blog yazısı hazırladık. İşte kepçe kulak ameliyatı ile ilgili en çok sorulan sorular:

Kepçe Kulak Ne Demek?

Kepçe kulak kısaca, kulak ile kafa arasında açının normalden daha büyük olması, kulak kıvrımının düz hale gelmesi ya da kulak çukurunun derinleşmesi gibi sebeplerden meydana gelen ve estetik açıdan birçok kişi tarafından beğenilmeyen bir durumdur.

Kepçe Kulak Genetik mi?

Kepçe kulak probleminin görüldüğü çoğu kişide bu durum genetiktir. Anne ve baba tarafından gelen genlerin çocuktaki kulak kıkırdağının gelişimini engellemesi ya da bozması neticesinde ortaya çıkar. Ancak bununla birlikte trafik kazası ve travma gibi kimi durumlar neticesinde de kişide sonradan oluşma kepçe kulak problemi görülebilmektedir.

Kepçe Kulak Bantla Düzelir mi?

Kepçe kulak yapısı bant ile kalıcı olarak düzeltmemektedir. Nitekim bu bantlar kepçe kulak kıkırdağının yapısını kalıcı olarak değiştiremez. Ancak yeni doğan ve 3 ayını henüz doldurmayan bir bebek söz konusu ise doktor gözetiminde ve tavsiyeleri doğrultusunda kullanılan bandaj ve kalıplar bebeklerdeki kepçe kulak yapısını düzeltebilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı 6 yaşını doldurmuş olan bireylerde yapılabilmektedir. Çocuğunuz kepçe kulak yapısına sahipse erken yaşta kepçe kulak estetiği olması çocuğunuzun psikolojisi açısından faydalı olabilir. Nitekim küçük yaştaki çocuklar bu gibi durumları alay konusu yapabilmektedirler. Bu durum ile karşı karşıya kalan çocukların ise psikolojileri olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatından evvel hasta için doktor kontrolünde birtakım tetkikler yapılmaktadır. Bunlar arasında kan tahlili, anestezi kontrolü, fiziki muayene, ölçüm ve görüntüleme gibi tetkikler yer almaktadır. Bunlarla birlikte kepçe kulak ameliyatından önceki 2 hafta boyunca alkol ve sigara tüketimi yapılmamalıdır. Nitekim sigara iyileşme sürecini olumsuz yönde etkilerken, alkol ameliyat kanama riskini arttırmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Kepçe kulak ameliyatları genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Biz TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak kendi tarif ettiğimiz (Yeni Bir Antiheliksplasti Tekniği: Proksimal Bazlı Dermo-Fasyoperikondrial Flep) ve bununla ödül aldığım (Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin düzenlediği yarışmada) tekniği kullanmaktayız. Bu yöntem aracılığı ile ameliyata alınan kişiye lokal anestezi uygulanır. Kulak arkasından ufak bir kesi sonrasında kulak flep adlı bir doku ile arkaya yaslanır. Bu sayede daha sonradan oluşabilecek dikiş gevşemesi ya da çıkması gibi potansiyel sorunların önüne geçilmiş olunur.

Flep Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

Kepçe kulak düzeltme amacı ile geliştirdiğimiz bu tekniğin getirdiği birçok avantaj bulunmaktadır. Emilebilen dikiş türü kullanıldığından ameliyatın ardından hasta kulağının arkasındaki dikişler 1-2 yıl sonra bile çıkmaz ya da gevşemez. Kulağı gereğinden fazla geriye yaslayarak kulak arkasında yer alan boşluğun tamamen gitmesinin önüne geçer. Kulağın ön kısmına müdahale gerekmediğinden dolayı, kulağın iç kısmından atellenmesinden dolayı ameliyattan sonra çeşitli şişlik ve morluklar meydana gelmemektedir. Lokal anestezi ile bu tekniğin uygulanabilmesi ve kulak arkasında ameliyatın yapılmasından dolayı ameliyattan sonra kulakta herhangi bir iz kalmamaktadır. Bu teknik kulakta herhangi bir travmaya sebebiyet vermediğinden ameliyat olanlar ertesi gün günlük yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilmektedirler. Öte yandan bu teknik ile kepçe kulak operasyonuna tabi tutulanların 1. ay, 6. ay, 12. ay ve 2. yıllarında kontrole çağrılmışlardır. Yapılan kontroller neticesinde hiçbir hastanın kulağında olumsuz yönde herhangi bir değişim yaşanmamıştır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kepçe kulak ameliyatının süresi kişinin kulak yapısına ve ulaşmak istediği kulak görüntüsüne de bağlı olarak ortalama 1-1,5 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan kısa bir süre sonra hasta günlük yaşamındaki temposuna kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatında Hangi Anestezi Türü Kullanılır?

Kepçe kulak ameliyatında TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak lokal anestezi kullanmaktayız. Ancak ameliyat olacak kişi 10 yaş altı bir çocuk ise genel anestezi önerilir. Bunun ana sebebi ise çocuğun kooperasyonunun henüz tam olmamasıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat sırasında uygulanan anestezi sayesinde kepçe kulak ameliyatından sonraki 10-12 saat boyunca ağrı hissedilmez. Ancak daha sonrasında ameliyatın ilk günü hasta ağrı kesici kullanmalıdır. Aksi takdirde ağrı hissedilebilir. Bununla birlikte olası ağrıların önüne geçebilmek adına hasta doktorun tavsiyelerine uymalıdır. Bu tavsiyeler arasında kulak üzerine yatmama gibi öneriler yer almaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonra Süreç Nasıl İlerler?

Kepçe kulak ameliyatının olduğu gün hasta taburcu edilir. Doktorun tavsiye ettiği süre boyunca ameliyatlı kulağa/kulaklara su değdirilmemelidir ve doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici kullanılmalıdır. Ameliyattan 3 gün sonra ise tekrar bandaj yapılmamak üzere bandaj açılır. Sonrasında tenisçi bandı gibi herhangi bir bant takılmasına ihtiyaç duyulmaz. Bununla birlikte kulakta travma oluşturabilecek ameliyatlı kulağın üzerine yatma gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Doktorun tavsiyelerine uyulması halinde ameliyattan hemen sonraki gün hasta normal hayatına geri dönüş yapabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Sorunlar Yaşanır mı?

Kepçe kulak ameliyatı için kullanılabilen tüm tekniklerde, yöntemlerin yapısına bağlı olarak belli başlı problemler meydana gelebilmektedir. Ameliyat sonrası yaşanan bu problemler temel olarak erken dönem ve geç dönem olarak ikiye ayrılmaktadır. Erken dönemde ortaya çıkabilecek problemler arasında kanama, kan toplaması, ciltte doku ölümü, yara açılması, enfeksiyon yer almaktadır. Geç dönemde ortaya çıkabilecek problemler arasında ise kulağa dokunulduğunda ağrı ve hassasiyet hissedilmesi, kulağın şeklinde bozulma meydana gelmesi, ameliyattan kalan izler, kepçe kulak ameliyatı sonrası dikişlerin dışarı çıkması gibi sorunlar yer almaktadır.

Kullanılan ameliyat tekniğine bağlı olarak değişebilen yukarıdaki potansiyel problemler tüm hastalarda görülmemektedir. Bununla birlikte TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi tarafından geliştirilen ve ödül alan Flep Tekniği sayesinde uygulanan diğer yöntemlerde görülebilecek problemlere çözüm bulundu. Dünya genelinde de kullanımı giderek artan bu teknik ile bugüne kadar uyguladığımız ameliyatların hiçbir döneminde yukarıda saydığımız problemler meydana gelmemektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatında Dikişler Ne Zaman Alınır?

Kepçe kulak ameliyatından sonraki gün günlük yaşantısına dönebilen hastanın dikişleri ameliyattan sonraki ilk 7-10 gün içerisinde alınmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatının Fiyatı Ne Kadar?

Kepçe kulak ameliyat fiyatı birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu faktörler arasında doktorunuzun mesleki başarısı, ameliyat olacağınız hastane, kepçe kulak türü ve yaş gibi değişkenler yer almaktadır. Dolayısıyla fiyat ile ilgili genel bir bilgi verilmesi mümkün değildir. Bunu öğrenmek için doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun ameliyat haritasını çizebilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

“Kepçe Kulak Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular” için 2 yorum

  • Eymen Şenolsun dedi ki:

    Ameliyatsız iple yapılanı duydum. Önerir misiniz hocam?

    • Kepçe kulak estetiğinde kendi geliştirdiğim ve ödül aldığım tekniği tercih etmekteyim. İple yapılan işlemlerde açılma ihtimali yüksektir. Tekniğin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
      <a href="https://drsuleymantas.com/a-new-way-for-antihelixplasty-in-prominent-ear-surgery-modified-postauricular-fascial-flap/" rel="nofollow ugc">https://drsuleymantas.com/a-new-way-for-antihelixplasty-in-prominent-ear-surgery-modified-postauricular-fascial-flap/</a>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir