İşimiz Estetik’te Doç.Dr. Süleyman TAŞ ile Röportaj


CNN Türk | İşimiz Estetik | Doç.Dr. Süleyman TAŞ

  1. Şu anda ince yüz hatlarına sahip olmak istiyoruz. Ameliyattan kaçan ve istemeyenler olabiliyor. Ameliyatsız yanak inceltme nedir?

Oval yüz yapısı kişiyi kilolu gösteriyor. Özellikle ünlülerin başlattığı bir trend var. Aslında bu bizim daha önce bildiğimiz ve uygulamaya çalıştığımız bir uygulamaydı. V şeklinde yüz yapısı, çenesi daha belirgin, daha keskin hatları olan her zaman tarih boyunca daha çekici gelmiştir. Altın oranda da aynı şekilde bulunmaktadır. Daha geometrik, daha şekilli yüzler sevilmektedir. Son zamanlarda ameliyatsız yanak inceltme diye tabir edilen işlem bunun üzerine kurulmuştur. Aslında ameliyat ile yanak bölgesinde fazla olan bichat dediğimiz yağ yastıkçılarını azaltarak, yanak kemiği ve çene kemiği arasında bir gölge oluşturarak yüze daha ince görünüm veriyorduk. Fakat tabii bu bir cerrahi işlemdi ve gün geçtikçe teknoloji ilerliyor. Son zamanlarda uyguladığımız yöntem sayesinde bu cerrahi işlemi yavaş yavaş bırakmaya başladık. Çünkü ameliyatsız yanak inceltme ile başarılı sonuçlar elde etmeye başladık.

Nedir peki bu işlem? Ultrasound enerjisi sayesinde bir prob yardımıyla, ağız içerisinden yanağın iç kısmından, dışarıdan değil, ağız içerisinden bu bölgeye ısı vererek yaklaşık 50-55 derece ısı seviyesine yükselterek yağların erimesini sağlıyoruz. Sonra eriyen bu yağlar vücut tarafından atılıyor. Zaman içerisinde yanakta incelme sağlanarak. Bişektomi dediğimiz ameliyatın sonucuna benzer bir sonuç almaya başlıyor.

Eğer kişi çok yanaklı ise o zaman 2-3 seanstan daha fazla yapabiliyoruz. 2-3 hafta ara ile, yani kısa bir sürede, yaklaşık 1-2 ay gibi bir süre sonra ciddi anlamda yanak bölgesindeki gölgenin artıp, ışık kırılmasını ortaya çıkartarak, kişide daha çekici bir hat oluşturabiliyoruz.

  1. Ameliyatsız Yanak İnceltme işlemi ile ameliyata yakın sonuç elde ediliyor mu?

Kişiye bağlı çok değişken bir faktör olmaktadır. Hastanın anatomisine, sahip olduğu yağ oranına, derinin kolajen içeriğine, derinin sıkılaşma kabiliyetine bağlı olduğu için kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Bizim yaptığımız tüm işlemlerde de kişi bazlı olduğu için sonuçlar farklılık gösterebilir. Fakat, benim yaptığım ameliyatlara baktığımız zaman limitasyonumuz vardı. Ağzın içerisinden yanak bölgesinde gelen kas sinir bölgesi bulunmakta. Bu kısmı zedelememek için bichat yağının üst kısmını alırdık ve aşağıya inemezdik. Ama kişi alt kısmının da incelmesini istediğini belirtebiliyordu. Bu kişi ameliyatsız estetiğe uygun bir hasta olmaktadır.

Ameliyatsız yanak inceltme uygulaması esnasında herhangi bir sinire zarar verme ihtimalimiz bulunmamaktadır. Tüm yanak yağlarına bu uygulamayı uygulayabiliyoruz. O yüzden eğer bu hasta grubu ile karşılaştırdığımızda yakın sonuç alıyorsunuz. Ama gerçekten cerrahi olarak çıkarılması gereken durumlarda bulunmaktadır. Ameliyatsız yanak inceltme işlemi ile herhangi bir şey kaybedilmiyor. Çünkü hiçbir ağrısı yok, günlük hayattan kesinlikle geri düşülmüyor. 5-15 dk süren bir işlemden sonra 1-2 ay sonra sonucu görebiliyoruz. Dolaysıyla bir şey kaybedilmiyor, kesinlikle faydalı bir uygulama olmaktadır. Isı artışı sayesinde kolajen sentezini de uyarıyoruz. Bu yüzden yüzde ufakta olsa lifting efekti oluşturuyoruz ve sıkılaşma görüyoruz. Bu da hastanın ek kazancı oluyor.

  1. Ameliyatsız yanak inceltme etkisi ne zaman görülüyor?

Aslında hemen görmeye başlıyoruz. 1 hafta sonra oturmaya başlıyor. Bahsettiğimiz kolajen sentezi ve sıkılaşma ile beraber ve eritilen yağların karaciğer tarafından uzaklaştırılması işlemi bir zaman aldığı için kesin sonucu 2 ay sonra görüyoruz.

  1. Ameliyatsız yanak inceltme için kaç seans gerekiyor? Sonucu görünce mi seansları uyguluyorsunuz yoksa hastayı görünce kaç seans gerektiğini belirliyorsunuz?

Yapılan çalışmalar bu uygulamanın başarılı olması için en az 2-3 seans uygulanması gerektiğini göstermiş. Aralıkların da 2-3 hafta olması gerektiğini söylüyor. Şimdi bazı zor vakalarda, yanağı çok yağlı ve kalın, bu hastalarda baştan 4-5 seans gerektiğini söylüyoruz. Çünkü 2-3 seans sonra sonuç almamız zor olur. Ama rutin bir hasta ise, eritmek istediğimiz yağ dokusu normal sınırlarda ise, o zaman 2-3 seans planlıyoruz. Bu tedavi tek seanslık bir tedavi değildir.

  1. Hastalar sosyal hayatlarına ne zaman dönebiliyor? İşlem kaç dakika sürüyor ve aynı gün sosyal hayata devam edilir mi ?

Şimdi bizim diğer yaptığımız lokal uygulamalar ile kıyasladığımızda lokal anestezik krem dahil bir uyuşturma işlemi istemekteyiz. Ama çok enteresan bu uygulama için herhangi bir uyuşturmaya gerek yok. Çünkü tamamen ağrısız. Şimdi bir ultrasound probu düşünün, ucunda ortamın ısısını ölçen sensorlar var, bu sensorlar 50-55 dereceyi hedefliyor ve üstüne çıkarsa otomatik olarak kendini kapatıyor. Dolaysıyla güvenli bir işlem olmaktadır. Ağız içerisinde diş fırçalar gibi ritmik hareketler ile, uygulayanın simetrik bir şekilde probu hareket ettirmesi ve tüm bölgeyi ısıtması işlemidir. Ses dalgaları ile yaptığı için herhangi bir yanık ya da vücuda herhangi bir zararı ya da bir iz, deformasyon olmamaktadır. Cilt altı dokuları hedefleyen, radyofrekans dalgaları yolluyor. Dolaysıyla yüzeye hiçbir zarar vermeyen, tamamen selective çalışıyor. Sinire de herhangi bir zarar vermiyor. Bu işlemi her iki taraf için de 15 dakika yapmak gerekiyor. Toplamda 30 dakika bir zaman ayırıyorsunuz. Ondan sonra günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

  1. Ameliyatsız yanak inceltmede lokal anestezi gerekiyor mu?

Yok, çok enteresan bu uygulama. Tamamen ses dalgaları ile çalıştığımız için ve o bölgede ısıyı yükselterek sadece çalıştığı için hiçbir lokal anestezi uygulamasına gerek kalmıyor. Yoksa ağız içerisini uyuşturabilen diş hekimlerinde kullandığı birçok sprey var. Hatta ben bunları kliniğimde bulundururum. İlk başta uygulamayı yaparken sıksam mı diye düşündüm. Tabii ilk kendimde uyguladım. Herhangi bir ağrı gerçekten yok. Bu işlemi diş fırçalama gibi düşünebiliriz. Diş fırçasının yaptığı hareketler gibi tamamen ağrısız, sızısız uygulamayı tamamlayabiliyoruz.

  1. Ameliyatsız yanak inceltme her yüz hattına yapılabilir mi?

Cilt bakımından, botulinum toksinden bahsettik… her türlü estetik uygulamayı nerdeyse konuştuk. Ben bunu “Bir çiçeği ne kadar sularsanız o kadar size açar” a benzetiyorum. Dolaysıyla bu da çalışma mekanizmasına baktığımızda ve sonra aldığımız sonuca baktığımızda kolajen üretimi, kolajen dediğimiz şey dokuların arasındaki çapraz bağlardır. Bizim belirli bir yaştan sonra bu kolajeni üreten enzimlerimiz azalır. Bunu yıkan enzimler ise artar. Bu denge yıkım lehine döner. Dolaysıyla sizde artık bir yıkım başlamıştır. Bizim dışarıdan uyguladığımız uygulamalar üretimi hazırda yapılmış maddeyi koymak ya da vücudu tetikleyerek bu üretimi artırmaktır. İkisini de yapabilirsiniz. Bu bahsettiğim uygulamaya dönecek olursak, kolajen sentetaz enzimini tetikleyerek üretimini artırıyor, gün sonunda baktığımızda cilt altı dermis dediğimiz bölgede sıkılaştırma görüyoruz ve yağlarında erimesi ile beraber bu sıkılaşmayı dışarıya lanse etmesini sağlıyoruz.

  1. Yanak inceltme işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Mesela Botulinum toksin yaparız sonrasında aşağıya eğilmemesini, 24 saat bunun bağlanma süresi var, elinizle dokunmayınız… Ama bu uygulamada bu tarz dikkat edilmesi gereken bir şey yok. Dudak dolgusunda lokal anestezi yaparız, dudakta bir süre uyuşukluk olur. Çok sıcak ya da çok soğuk içme deriz. Lokal anestezi uygulamadığımız için bu işlemde bu tarz bir durum da olmamaktadır. Yani kişinin dikkat etmesi gereken hiçbir şey yoktur. Tüm amacımız bu, tüm ameliyatları, tüm estetik işlemleri bunun gibi hep üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz. Her zaman bir limitasyon olacaktır. Hiçbir zaman bunun sonu gelmeyecektir. Ama biz her zaman bunu zorlamaya devam edeceğiz. Daha iyisini nasıl yapabiliriz diye.

  1. Ameliyatsız yanak inceltmeye başladıktan sonra hiç ameliyata yönlendirdiğiniz hasta oluyor mu?

Çok güzel bir soru. Açıkçası bişektomi ameliyatı benim pratiğimde bayağı vardı. Özellikle yüz cerrahisi ile uğraşıyorum. Burun hatlarını inceltiyorum. Ondan sonra yüzün diğer hatları ile de uğraşmanız gerekiyor. Aynı inceliği sağlamak için, daha estetik bir yüz elde etmek için. Biz estetik cerrah olarak hasta geldiği zaman, şikayetini dile getirdikten sonra, işi bilen kişi olarak, o istediği güzelliğe nasıl ulaşabileceğini, başka nelere dokunulması gerektiğini hep söyleriz. Bunu bizim uzman görüşü olarak kabul etmesini ve bu konuyu düşünüp, sonra tekrar bizi ziyaret etmesini isteriz. Bişektomi ameliyatını çok sık yapardım ve aslında sık yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat esnasında bir sürü dikkat edilmesi gerekenler vardır, üfleme sinirinin zedelenmemesi gibi… Çok yanaklı olanlar genelde bu ameliyatı tercih ederlerdi ve sinirin zedelenmesini istemiyoruz. Bu yüzden bu hasta grubu ameliyatsız yanak inceltmeden faydalanabilir. Bişektomi ameliyatında yağları çıkarırken yüzde sarkma olmaması dikkat edilmelidir. Ameliyatsız işlemin bir diğer avantajı da sarkma olmamasıdır. Ama cerrahi işlemdeki gibi hemen sonuç gözlenmiyor. Gün sonunda iki işleminde kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Herkesin kendine hitap edeceği bir işlem vardır. Bunlar seçeneklerdir, seçenekler arttıkça bizim insanları mutlu etme ihtimalimiz daha çok artıyor. Size hitap eden işlemi seçebilirseniz, siz de o zaman daha mutlu olabileceğiniz işlemi bulmuş olursunuz.

  1. Kilo aldıkça tekrar ameliyatsız yanak inceltmeye ihtiyaç duyabilir miyiz?

Çok fazla kilo almamak lazım. Ama burada yapılan işlem kalıcı olmaktadır. Yağları erittiğimiz zaman yağ hücresi azalmaktadır. Kilo alınca bu yağ hücreleri tekrar artmaktadır. Vücut kitle indeksinin değişmesi yanakta yapılan işlemi etkileyecektir.

 

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews