Emzirme Döneminde Burun Estetiği Mümkün müdür?

Burun ameliyatı olmayı arzulayan binlerce insan bulunmaktadır ve bu insanların oluşturduğu gruplar arasında yakın dönemde doğum yapmış ya da yakın gelecekte doğum yapacak olan kadınlar da yer almaktadır. Bu grupta yer alan kadınların en çok sorduğu soruların başında ise ‘Emzirme döneminde burun estetiği olunur mu?’ sorusu gelmektedir. Biz de TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak buradan yola çıkarak emziren annelerin burun estetiği olup olamayacaklarına dair bir bilgilendirme yazısı hazırlamak istedik. Sizler için faydalı bir içerik olmasını umar, keyifli okumalar dileriz.

Bilindiği üzere bebeklere yaşamlarının ilk 6 ayında besin olarak yalnızca anne sütü verilir. Burun ameliyatı ise bebeğin yalnızca anne sütü ile beslendiği dönemden sonra tercih edilmelidir. Bu kural narkoz almaları gereken herhangi bir burun estetiği operasyonu için de geçerlidir. Yani annelere ve anne adaylarına burun estetiğini bebeklerinin ek gıdaya başlaması ile düşünmeleri gerektiği söylenebilir.

Anestezi Anne Sütünün Yapısını Değiştirir

Bebeğin ilk 6 aydan sonra ek gıdaya başlaması ile birlikte burun estetiği ameliyatının planlanabileceğini belirtmiştik. Ancak diğer yandan ameliyat sırasında anestezi esnasında alınan ilaçlar ve diğer benzer durumlar anne sütünün yapısında değişiklik meydana getirir. Bu süreçte bebekler kesinlikle emzirilmemelidir. Ek gıdaya başladıkları döneme denk gelseler de yine de anne sütünün kesilmemesi gerektiğinden anestezi etkileri atlatılana kadar yetecek miktarda anne sütü biriktirilebilir ve biberon aracılığı ile bebeğe verilebilir.

Karar Tek Başına Değil, Doktor Eşliğinde Verilmelidir

Tüm bu söylediklerimizin yanı sıra emzirme dönemindeyken kesinlikle burun ameliyatı olmak istiyorsanız, emzirme döneminde olduğunuzu ameliyatınızı gerçekleştirecek olan Doktora mutlaka bildirmelisiniz. Böylelikle burun estetik cerrahınız da bu doğrultuda sizi yönlendirir ve önerilerde bulunur. Siz de bu tavsiyeleri uygulayarak süreci hem bebeğiniz hem de kendiniz için son derece sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Burun Estetiği Olan Annelere Tavsiyeler

Yazımızın son bölümünde ise emzirmende dönemin olup burun ameliyatı olan annelere maddeler halinde genel tavsiyeler sunacağız:

  • Daha önce belirttiğimiz gibi anestezi esnasında bebek emzirilmemelidir. Kişiye ve ameliyatı göre ufak değişiklikler olsa da anestezi etkisi ortalama olarak 8 saat içerisinde geçer. Bu konuda doktorunuz size bilgilendirmede bulunur.
  • Burun ameliyatı sonrası sürecinde hem bebeğinizin hem de kendinizin sağlığı için endişelenmenizi gerektirecek büyük bir durum yoktur.
  • Burun ameliyatı sonrası herkes gibi siz de burnunuzu, gelebilecek darbelerden korumalısınız. Bunun için bebeğiniz kucağınızdayken yapabileceği ve burnunuza gelebilecek ani hareketlerden kaçınmalısınız.
  • Burun ameliyatı öncesi doktorun belirttiği spesifik kurallar dahilinde ilerlemelisiniz. Örneğin, beslenme konusunda özellikle bir anne olarak epey dikkat etmelisiniz.
  • Burun ameliyatı olan emziren kadınlar yakınlarından mutlaka destek istemelilerdir. Yardım isteyebilecekleri konuların başında özellikle ameliyattan hemen sonra bebeğin bakımı, ağır işler olabilir. Nitekim burun ameliyatı olan kişiler, ameliyat sonrasında bol bol istirahat etmeli ve gün içerisinde minimum olarak hareket etmelidirler.

Emziren annelerin burun ameliyatı olup olamayacağı ile ilgili TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak hazırladığımız yazının sonuna geldik. Siz de emziren ya da emzirme dönemine yeni girecek ve burun estetiği olmak isteyen bir anneyseniz, burun estetiği ile ilgili detayları öğrenmek üzere +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews