Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Mümkün mü?

Birçok kadının göğüsleri farklı sebeplerden ötürü sarkık bir görünüme bürünebilmektedir. Göğüs sarkma problemi olan kadınların konu ile ilgili en çok sorduğu sorulardan bir tanesi ise ‘Göğüs nasıl dikleştirilir?’ sorusudur. Sizlere konu ile ilgili bu ve benzeri sorularınızın yanıtlarını vermeye gayret edeceğiz.

Göğüsler Neden Sarkar? Doğru Bilinen Yanlışlar

Bu haftaki blog yazısının girişinde de belirttiğimiz üzere kadınlarda göğüs sarkmalarına sebep olan birçok etken bulunmaktadır. Yazımızın bu bölümünde meme sarkma ile ilgili doğru bilinen yanlışları ve meme sarkma sebeplerini sıralayacağız:

Meme sarkma sorununun başlıca sebepleri;

 • Hamilelik meme sarkma problemi yaşanmasına neden olan faktörlerdendir. Hamilelik süreci memelerin sarkmasına sebebiyet verebilmektedir.
 • Sık ve hızlı kilo değişimi göğüste sarkmaya sebep olur. Sık ve hızlı kilo değişimi sağlıksız beslenme ve yaşamdan dolayı yaşanır. Sağlıksız beslenme ve yaşam ise tüm vücudu etkilediği gibi göğüslerin yapısını da etkiler. Hızlı ve sık kilo aldığınızda deriniz genişler ve sonra zayıflamaya başladığınızda göğsün formuna ilişkin etkisi görünür olmaya başlayabilir.
 • Sigara kullanımı da göğüs sarkmasına sebep olan faktörler arasında yer almaktadır. Sigara kullanımı cildin erken yaşlanmasına sebebiyet verdiğinden göğüs formunu da etkiler.
 • Güneşe fazla maruz kalmak da meme sarkma durumunun sebepleri arasında yer alır. Nitekim ultraviyole ışınları derinin esnemesine sebep olur ve bu da göğsün sarkmasına sebebiyet verebilir.
 • Emzirme dönemi meme hacminde değişikliklere ve buna bağlı olarak sarkma problemine yol açabilir.
 • Bir diğer sebep ise herkesin bildiği sebep olan yaşlanmadır.

Doğru bilinen yanlışlar;

Birçok kişi sutyen kullanımının göğüs sarkmasını engelleyebileceğini düşünmektedir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir.

Bazı kişiler güneşlenmenin göğüs sarkmasını engelleyebileceğini düşünebilmektedir. Ancak güneş göğüs sarkmasını engellemez bilakis artmasına sebep olabilir.

Göğüs Dikleştirme Yöntemleri

Yukarıda saydığımız benzer sebeplerden ötürü göğüs sarkması sonucu birçok kadın bunun önüne geçmek için önlem almaya çalışır. Bu doğrultuda birçok kadın göğüs dikleştirme egzersizleri, limonla göğüs dikleştirme, ameliyatsız göğüs dikleştirme gibi kulaktan dolma bilgilerle internette dolaşan yazıları okumaktadır. Belki bunu duyduğunuza biraz üzüleceksiniz ancak evde göğüs dikleştirme gibi bir şey olamaz. Meme dikleştirmenin tek yolu göğüs dikleştirme ameliyatlarıdır. Yani diğer bir deyişle ameliyatsız göğüs dikleştirme söz konusu değildir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Süreci Nasıl İlerler?

Yazının girişinde olası probleminiz olan göğüs sarkma sorununun sebeplerine ve göğüs sarkması ile ilgili yanlış bilinen konulara değinmiştik. Böylelikle bu sorunun nelerden kaynaklı ortaya çıkmış olabileceğine dair kafanızda genel bir resim oluşmuştur. Akabinde ise meme sarkma problemini gidermek için neler yapılabileceğine dair önerileri değerlendirdik ve bunlar arasında yalnızca göğüs dikleştirme ameliyatının çözüm olabileceğini ortaya koyduk. Şimdi ise göğüs dikleştirme ameliyatı sürecinin nasıl ilerlediğine ve ameliyat sonrasına dair genel bir çerçeve oluşturmada fayda var.

 • Öncelikle meme dikleştirme ameliyatı olmak isteyen hastanın göğüs estetiğinde en iyi doktor araştırmasını doğru yapması ve güveneceği bir estetik cerrahına danışması gerekmektedir.
 • Estetik cerrahı seçiminin doğru yapılmasının ardından estetik cerrahı rehberliğinde hangi yöntemin kullanılması gerektiğine karar verilir. Bu kararda hastanın meme yapısı etkilidir.
 • Problemin teşhisi tam yapıldığında göğüs ucu kaldırılması, meme protezi ya da yağ ile doldurma gibi yöntemlerden uygun olanı hastanın da vücut yapısı göz önünde bulundurularak seçilir ve uygulanır. Göğüs dikleştirme ameliyatı ise yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatı esnasında hastaya anestezi uygulanır. Anesteziden dolayı ameliyattan sonraki yarım gün ağrı hissedilmez. Ancak anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte ağrı kesici kullanılmalıdır. Bu ağrı ve sızıları engeller.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalıp kalmaması hem doktorun becerisine hem de kullanılan tekniğe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin; iple meme asma tekniği kullanılması halinde herhangi bir iz kalmamaktadır. Ancak bu tüm meme yapılarına uygulanabilecek bir yöntem değildir.
 • Tüm bu süreç içerisinde estetik cerrahı hastanın isteklerini dinler ve hastanın göğüs kafesi ölçümü gibi temel işleri de yapar. Buradaki amaç ise hastanın istediği en iyi sonuca doğru yöntemle ulaşmayı sağlamaktır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Ne Kadar?

Göğüs dikleştirme ameliyatları fiyatları hem üstünde hem fikir olunan tekniğe hem de estetik cerrahının profiline göre değişiklik göstermektedir. Meme dikleştirme ameliyatı  süreci ve fiyat hakkında TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi ile +90 532 056 3693 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews