Alerjik Rinit Hastalarına Burun Estetiği Yapılır mı?

Bu yazımızda sizinle “Alerjik rinit hastaları burun estetiği olabilir mi?” sorusunun cevabını sizlerle paylaşıyor olacağız.

Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik rinit, mikrobik olmayan enfeksiyonla birlikte ortaya çıkan bir şikayettir. Ortamdaki alerjen nefes alma suretiyle burna alınır ve iç yüzeyine yapışır. Bu duruma hassasiyeti olan kişilerde bazı semptomlar gelişir.

Alerjik Rinitin Belirtileri Nelerdir?

Alerjik rinitin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Burunda hissedilen kaşıntı, sulanma ve şeffaf renkli akıntı.
  • Hapşırma ve aksırma nöbetleri.
  • Damakta meydana gelen kaşıntı.
  • Boğazı sürekli olarak temizleme isteği.
  • Sulanan ve kaşınan gözler.
  • Yorgunluk.

Alerjik Rinite Neden Olan Faktörler

Hayvan ve bitki proteinleri havada taşınacak kadar hafiftir ve gözle görülmesi zordur. Bu proteinler göz, burun ve ağızda bulunan zarlar üzerinde birikirler. Polen, mantar, hayvan tüyü, toz gibi parçacıklar da zarlar da birikir. Özellikle de ilkbaharın ilk dönemlerinde polen ve ağaçlar alerjik rinite neden olur.

Bunun yanı sıra ekmeği ve meyveyi küflendiren moldlar, kuru yapraklar, çayırlar, tohumlar ve samanlar da alerjik rinite neden olur.

Alerjik Rinit Ne Sıklıkla Görülür?

Pek çok alerjik hastalık vardır. Alerjik rinit bu hastalıklar arasında en sık görülenlerden biridir. Toplumun yaklaşık olarak %20’lik bir kısmı bu dertten muzdariptir. Bu hastalık bazılarının hafif bazılarının ise ağır geçirdiği bir hastalık çeşididir. Alerjik rinite yakalanan hastaların yaşam kalitesi etkilenir. İlerleyen yaşlarda görülebileceği gibi genel olarak 1 ila 20 yaş arasında ortaya çıkar. Ailede benzer bir hastalığa rastlamak mümkündür.

Alerjik Rinit Çeşitleri

Alerjik rinit hastalığı bazı faktörlere göre kategorize edilebilir. Alerjik rinitin çeşitlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

Mevsimsel Alerjik Rinit: Belirli bir mevsimde ortaya çıkan ve ağaç polen gibi etkenlerin tetiklediği alerjik rinite verilen isimdir. Bu mevsim genellikle ilkbahardır ve hastalar bu mevsim dışında daha rahatlardır.
Yıl Boyu Süren Alerjik Rinit: Yıl boyunca toz, hayvan tüyü ve çeşitli ortamlarda bulunan alerjenlerle temas eden hastarın yaşadığı duruma yıl boyu süren alerjik rinit diyebiliriz. Bu hastaların şikayetleri sürekli olarak devam etmektedir.
Mesleki Alerjik Rinit: Bu hastalar iş ortamında biraraya geldikleri mesleki maddelerden dolayı şikayet yaşamaktadırlar.

Alerjik Rinite Nasıl Teşhis Koyulur?

Hastanın bulunduğu ortamlar, yaşı ve daha önce kullandığı ilaçlar gibi etkenler tespit edilmelidir. Genetik olarak alerjik duruma bakılmalıdır. Alerji testleri uygulanmalıdır. Alerjik tedaviye cevap vermeyen bireylerde ise detaylı burun muayenesi yapılmalıdır.

Alerjik Rinitin Tedavisi

Alerjik Rinitin ayrı tedavi şekli bulunur. Bu tedavi şekillerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Alerjenlerle temasın kesilmesi.
  • İlaçla tedavi.
  • Aşı tedavisi.
  • Cerrahi müdahale.

Alerjik rinit tedavisinde ilk hedef hayat koşullarının değişmesidir. Evde, okulda ya da işte alerjiye neden olabilecek etkenler kaldırılarak alerji tedavisine başlanır. İlaç tedavisi enfeksiyonel ya da fonsiyonel sorun bulunmaması tespit edildiğinde uygulanan bir tedavi çeşididir. Kişinin alerjen teması kesildiği ve ilaç tedavisi uygulandığı halde alerjik reaksiyonları devam ediyorsa aşı tedavisine başvurulur. Burunda fonksiyonel bir bozukluk tespit edildiğinde ise cerrahi müdahale yapılarak alerjik rinit tedavisi gerçekleştirilir. Bu fonksiyonel bozukluklar burun etlerinden kaynaklanabilir.

Burun Estetiğinin Alerjik Rinit Tedavisindeki Rolü

Ameliyat alerjik riniti doğrudan tedavi etmez.Hastalarda burun bölmesinde eğrilik gibi durumlar varsa burun estetiği uygulanabilir. Burun içinde bulunan hava pasajları genişletilerek nefes alma rahatlatılır. Bunun dışında burun etlerine müdahale edilebilir.

Burun estetiği ameliyatı alerjik rinit açısından basit ve fonksiyonel bir ameliyattır. Bu ameliyat ile birlikte üst solunum yollarındaki epitel dokuda alerjen ile karşılaşan yüzey azalır. Bu da fiziksel bir fayda sağlayarak hassasiyeti azaltır. Alerjenler bölgeye daha az tutunur ve kişi daha iyi koşullarda hayatına devam edebilir. Daha az ilaç ve daha az şikayet için burun estetiği ameliyatı yaptırılabilir.

Taş Estetik Cerrahi Merkezi olarak sizinle alerjik rinite dair bilgileri paylaştığımız blog yazımızın sonuna geldik. Yazımız boyunca sizlerle alerjik rinite neden olan faktörleri, alerjik rinitin tedavi yöntemlerini, alerjik rinitte burun estetiği tedavisini ve daha birçok detayı sizinle paylaştık. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak için burun estetiği sayfamıza göz atabilir ya da +90 532 056 3693 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews