: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27

HIFU

HIFU

HIFU Nedir?

HIFU (High intensity focused ultrasound), yani yüksek yoğunluktaki odaklanmış ultrasound enerjisi demektir. Ultrasound enerjisi, kuşağımızın duyamadığı ince frekanstaki ses dalga enerjisi ile cildin altına geçerek istediğimiz katmana ulaşmamızı ve orayı sıkılaştırmamızı sağlayan, son yılların en popüler ameliyatsız sıkılaşma teknolojilerinden biridir.

Yüzümüzdeki sarkmalardan şikayetçi isek ve yüz germe ya da boyun germe ameliyatları için daha çok gençsek, ya da ameliyat olmak istemiyor isek ve ameliyatsız bir çözüm arıyorsak işte bu uygulama sizin için en uygun uygulamalardan biridir.

HIFU Uygulamasının etki mekanizması nedir?

Cilt altımızda yüz ve boyun bölgesi boyunca SMAS dediğimiz bir tabaka bulunur, bu tabaka cildin kas dokusu üzerinde kaymasını sağlar, yaşlanma ile beraber bu kaygan tabaka aşağı doğru fazla yer değiştirir ve cildin kas üzerinde çok hareketli olmasına ve sarkık görünmesine neden olur. HIFU uygulaması ile istediğimiz derinliğe cilde herhangi bir iğne batırmadan inebildiğimiz için doktor hekim tarafından her bölgenin cilt altı SMAS tabaka derinliği anatomik inceleme sonrası belirlenir ve uygun başlıklar ile bu tabakaya natışlar yapılır. Bu atışlar sayesinde SMAS tabakası büzülerek sıkılaşmaya başlar ve üzerindeki cilt tabakasındaki salmayı geri toplamaya başlar. Bu sayede cilt daha yukarı ve gençken olduğu gibi kas dokusuna daha sıkı yapışmaya başlar.

HIFU Uygulaması nasıl yapılır?

İlk önce, yüz analizi ve hangi bölgeye kaç atış yapılacağının haritası çıkarılarak, yüz ve boyundaki işaretlemeler yapılır. Lokal anestezi krem uygulamasına bile gerek olmadan, cilt üzerindeki makyaj temizlenip dezenfekte edildikten sonra, ultrasound jel uygulamasının ardından, HIFU cihazının etki yapacağı derinlik ve enerji ayarlaması yapılarak, uygun başlık seçimi ile uygulamaya başlanır. HIFU cihaz başlığı, cilt yüzerine temas ettirilerek, atışlar yapılır. Uygulama ağrılı değildir. Cilde herhangi bir iğne girişi gibi bir şey olmadığından, ciltte soyulma, ciddi bir renk değişikliği ya da rahatsız edici bir durum oluşmaz ve kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

HIFU Uygulaması kaç seans yapılır?

HIFU uygulaması genellikle tek seans yapılır, ama ciddi sarkması hastalara ek seans uygulaması yapılarak alınacak sonuç arttırılabilir.

HIFU Uygulaması ne kadar sürer?

HIFU uygulaması yüz ve boyun için genellikle 1.5 saat sürmektedir.

HIFU Uygulamasının etkisi ne zaman çıkar?

HIFU uygulamasının etkisinin tam etkisi 2 ay sonra çıkar, yapılan atışlar sonrası cilt altında sıkılaşma başlar ve bu sıkılaşma vücudun enflamasyon fazının bitmesi ile cilde yansımaya başlayacaktır.

HIFUHIFU Uygulamasının etkisi ne kadar sürer?

HIFU uygulamasının etkisi yaklaşık 1-1.5 yıl sürer, bu sürenin sonunda uygulama tekrar yapılabilir.

HIFU Uygulaması kimlere yapılabilir?

HIFU Uygulaması; yüz, boyun, kaş ve dekolte bölgesinde sarkması olan 30-65 yaş arası kişilere uygulanabilir.

HIFU Uygulamasıdan sonra ne yapmam gerekir?

Cilt koruyucunuzu sürerek günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirisiniz, sadece ilk bir kaç gün ciddi efor gerektirecek bir iş ya da spor yapmamanız önerilir.

HIFU Uygulamasıdan sonra ne yapmamam gerekir?

HIFU uygulaması yapılan bölgelere 1 hafta kadar bir süre ile masaj yapmamanız ve çok sıcak su ile duş almamanız istenir.

HIFU Uygulaması kimlere yapılamaz?

Uygulama yapilacak bölgede aktif enfeksiyonu olan, dolgusu olan kişilere yapılmaz. Onun dışında yara iyileşme problemi, kanama problemi, kalp pili olan ya da elektronik cihaz/metal senti olan, şeker hastası olan ve hamile olan kişilere uygulanmaz.

HIFUHIFU Uygulaması ne ile kombine edilebilir?

Yaşlanma ile beraber cilt ve cilt altımız sarkamaya ve yer çekimine bağlı aşağı doğru değiştirmeye başlar. Ciltteki sarkmalar için Altın İğne Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması en etkili sonuçları almamızı sağlayabilecekken, cilt altı derin dokulardaki sarkmalar için ise HIFU en güzel sonuçları almamızı sağlayabilir. Her uygulamanın etki sahası ve odaklandığı yer bu şekilde değişebildiği için Kliniğimizde, yapılan detaylı cilt analizi uygulaması sonrası, ihtiyacınız olan ve size en uygun olan tedavi rejimi ya da kombinasyonları belirlenir ve bu şekilde maksimum etkiyi almamız hedeflenir. Cildin bu istediğimiz yenilenmesini hızlandırmak için cildin vitamini olan, Mezoterapi, PRP, Somon DNA gibi uygulamar ile kombine edilerek etki alınma süresi hızlandırılabilir ve alınan etkinin süresi uzatılabilir.

HIFU Uygulaması ne ile kombine edilemez?

HIFU uygulaması sadece uygulama esnasında dolgu (hyaluronik asit) uygulamaları ile kombine edilmez. Verdiği enerji sayesinde dolgunun erimesine neden olabilir ama HIFU uygulamasından 1-2 hafta sonra dolgu uygulaması yapılabilir. O yüzden yüzünde dolgusu olan hastalarımıza dolgusunun erime zamanına denk getirerek bu uygulamayı yapmaktayız, dolgu uygulamasına da ihtiyacı var ise bu uygulamadan 1 hafta sonra gerçekleştirmekteyiz.

Sağlıklı ve güzellikler içinde bir hayat dileriz.

TAŞ® Estetik Cerrahi Kliniği
Doç. Dr. Süleyman Taş
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Doğal Güzelliğin Adresi®