: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27

Altın İğne Radyofrekans

Altın İğne Radyofrekans

Altın iğne fraksiyonel radyofrekans uygulaması nedir?

Altın iğne fraksiyonel radyofrekans (Altın iğne RF) uygulaması, cilt yenileme amacıyla kullanılan en popüler uygulama olup, bu alanda dünyaca etkinliği kabul görmüştür. Bu uygulamada temel olarak, ucunda saf altın iğneler olan bir başlık ile cihazdaki konsol sayesinde uygulamayı yapmak istediğimiz derinliği seçerek derinin içine radyofrekans enerjisini direk aktarılmasını sağlamaktayız. Bu sayede, deriyi radyofrekans enerjisi ile uyararak, yenilenmesini, sıkılaşmasını, gözeneklerinin küçülmesini, parlamasını, renginin açılmasını, yağlanma ve terlemesinin azalmasını hedeflemekteyiz. Fraksiyonel terimi ise, cildi bir arı eteği gibi işleyerek çalışmasından gelir, bu özellik sayesinde cildin yenilenme hızının daha da arttırılması hedeflenir.

Kliniğimizde Altın İğne Fraksiyonel Radyofrekans uygulamasının nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Altın iğne radyofrekans uygulaması ne amaçla uygulanmaktadır?

Tüm dünyada en iyi cilt yenileme uygulamalarından biri olarak seçilen, Altın iğne radyofrekans uygulaması; cilt rejuvenasyonu, cilt sıkılaştırma, cilt gözeneklerini küçültme, kırışıklık tedavisi, çatlak tedavisi, cilt yağ dengesinin ayarlanması, akne izleri, akne (sivilce) tedavisi, hiperhidrozis (koltuk altı terleme) tedavisi, cilt rengini açmak amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Altın iğne radyofrekans uygulamasının bilimsel dayanağı nedir?

Derinin dışarıdan gördüğümüz katmanının ismi epidermistir ve aslında canlı değildir, vücudu dış etmenlerden korur. Canlı olan ve dış katmanı asıl üreten dermis dediğimiz katmandır. Bu katmana mikro altın iğneler ile girerek radyofrekans dediğimiz hücreleri tetikleyici enerjiyi verdiğimiz zaman, hücreler bu enerji ile daha hızlı çalışmaya başlar ve derinin kalitesi için çok önemli olan kollajen dediğimiz çapraz bağların sentezini arttırır, bu sayede gençken sahip olduğumuz deri kalitesine bir geri dönüş başlar. Uygulamadan hemen sonra cilde vitamin ve hyalüronik asit içeren besleyici kremler sürülerek ya da Mezoterapi dediğimiz cildin ana yapı taşlarını içeren solüsyonlar eklenerek bunların direk ciltten emilmesi sağlanır, bu sayede ciltte yıkım durur, yapım başlar.

Bunu şuna da benzetebiliriz, bir ağaç düşünün, karıncalar toprağın beslenmesi için çok önemlidir, çünkü toprakta milyonlarca ufak kanal açarak toprağın havalanmasını ve taşıdıkları besinler ile organik olarak zenginleşmesini sağlarlar. Aynı şekilde cildin de toprağı dermis katmanıdır ve buna altın iğneler ile açılan binlerce küçük kanal ile havalanması ve verilen radyofrekans enerjisi ile yapımın tetiklenmesi sağlanır. Verilen besleyici kremler ile de toprağın gübresi sağlanmış olur.

Dünyada en popüler cilt yenileme uygulamasıdır ve mevcut tüm uygulama cihazlarının temel dayanağı bu etki mekanizması üzerinedir.

Altın İğne Radyofrekans

Altın iğne radyofrekans uygulaması nasıl yapılır?

Önce, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanımız Doç.Dr.Süleyman Taş tarafından cildiniz değerlendirilir ve cilt tipiniz uygulamanın yapılma biçimi, ihtiyacınız olan seans sayısı, atış sayısı ve cilt derinlik haritası çıkarılır. Yapılan ayrıntılı tedavi planınızdan sonra, lokal anestezik krem uygulaması ile cildimiz uyuşturulur. Anti bakteriyel solüsyonlar ile cildiniz temizlendikten sonra, Altın iğne radyofrekans uygulamasına başlayabiliriz. Altın iğne radyofrekans cihazının bilgisayarlı ekranından, altın iğnelerin enerjiyi verecekleri derinlik, altın iğnelerin cilde enerjiyi verecekleri süre, yapılacak atış sayısı seçilir. Cildinizin tüm katmanlarına sırasıyla derinden yüzeyele doğru derinlik değiştirilerek, radyofrekans uygulanarak, tüm katmanların uyarılması sağlanır. Uygulamanın iletkenliği en yüksek materyal olan altın ile yapılması, bu iğne uçlarının milimetrik olması ve verilen radyofrekans uygulaması sayesinde uygulama esnasında hiçbir kanama görülmez.
Uygulama sahasına göre değişmekle beraber bir örnek verecek olursak, Altın iğne radyofrekans uygulama cihazı, 0,1 saniye gibi kısa bir süre de 64 adet altın iğne ile 1.2 cm lik derinliğe inerek 50 watt radyofrekans enerjisini uygular. Bu şekilde nokta atışı yapabilen bu cihaz sayesinde, uygulama çok kontrollüdür. Uygulama esnasında tüm yüze yaklaşık 1000 atış yapılır ve bu sayede 25000 den fazla noktaya radyofrekans enerjisi verilmiş olur.

Altın iğne radyofrekans uygulaması kaç seans yapılır?

Genel olarak kabul görmüş Altın iğne radyofrekans uygulama sayısı 3-6 seanstır. Bu hastanın cildinin ihtiyacına göre muayene esnasında belirlenir ve bu şekilde tedavi planı yapılır.

Altın iğne radyofrekans uygulaması seansları ne kadar aralıklar ile yapılır?

Altın iğne radyofrekans uygulamasının, 3-4 hafta aralıklar ile yapılması önerilir. Bu süre cildin kendini yenileme kapasitesine göre belirlenmiştir, orta yaşlarda 4 hafta aralıklar ile yapılması uygunken, daha ileri yaşlarda uygulama seansını 3 hafta aralıklar ile yapmak maksimum etkiyi almak için daha uygun olacaktır.

Altın iğne radyofrekans uygulamasının cildi yenileme etkisi ne kadar sürmektedir?

Altın iğne radyofrekans uygulamasının etkisi için genel kabul görmüş etki süresi 1.5-2 yıl olmakla beraber bu aslında cildin kendini yenileme kapasitesinin durumuna göre değişmektedir. Peki, 2 yıl sonra etkisi geçiyor mu demek bu, hayır. Bu süre boyunca cildiniz gençken ki sahip olduğu yenileme hızına tekrar geri yaklaştığı için geçen 2 yıl boyunca da aslında sadece cildin yenilenmesi hedeflenmez aynı zamanda bu süre zarfında yaşlanmaya bağlı faktörlerde zamanın sizin için durması hedeflenir.
Bu sorunun cevabını şu şekilde özetleyebiliriz: Unutmayın cildiniz bir orkide gibidir ne kadar bakarsanız o kadar çiçek açar ve o kadar canlı kalır, yine aynı şekilde tam tersi de doğrudur; ne kadar ihmal edersek o kadar yaşlı ve bakımsız görünür. Yani aslında cilt her zaman bakılmayı hak eder, ve uğraşıldığı kadar genç görünür.

Altın iğne radyofrekans uygulamasına başlamak için en uygun yaş nedir?

Altın iğne radyofrekans uygulamasına başlamak için en uygun yaş, cildin kendini yenileme hızının azaldığı, yaşlanma etkilerinin ciltte görülmeye başladığı 30 yaş ve sonrasıdır. 30 yaşından sonra 60 yaşına kadar olan sürede yapılan Altın iğne radyofrekans uygulamasından maksimum derecede fayda görülebilmektedir. 60 yaşından sonra yapılacak uygulamalarda da elbette fayda görülebilir, ancak cilt hücrelerinin devirdaimi çok yavaşladığından daha genç yaşlarda yapılan uygulamalar kadar etkili olmayacaktır.

Altın iğne radyofrekans uygulamasını yaptırmak için en uygun mevsim hangisidir?

Lazer uygulamalarının aksine, Altın iğne radyofrekans uygulaması her mevsim yapılabilmektedir. Fraksiyonel olma özelliği sayesinde cilt hasarlamayan bu uygulama yaz mevsiminde de Altın iğne radyofrekans uygulamasının yapılmasını mümkün kılar. Her mevsim yapılabilen, Fraksiyonel Altın İğne Radyofrekans uygulaması, bu özelliği sayesinde lazer uygulamalarından daha avantajlıdır.

Altın iğne radyofrekans uygulaması sonrası günlük hayatıma devam edebilir miyim?

Altın iğne radyofrekans uygulama sonrası, ciltte inflamasyona bağlı bir miktar kızarıklık olur, bu kızarıklık uygulamanın hemen ardından cilde sürmüş olduğumuz besleyici kremler ve Gençlik ışığı dediğimiz LED ışık uygulamaları sayesinde hızlıca ertesi gün geçmiş olur.
Altın iğne radyofrekans uygulama sonrası güneş koruyu kullanarak hastalar kaldıkları yerden günlük yaşantılarına devam edebilmektedir. İş yaşantısına hızlı geri dönüşü sağlayan Altın iğne radyofrekans uygulaması yine bu özelliği sayesinde, diğer cildi yenileme uygulaması olan Lazerden ayrılır.

Altın iğne radyofrekans uygulaması öncesi dikkat etmem gerekenler nelerdir?

Altın iğne radyofrekans işleminden birkaç gün önce ve 1 gün sonrasında alkol alımı olmamalıdır. Grip ve benzeri sağlık durumunu etkileyecek durum olduğunu düşünüyorsanız, uygulamayı iyileşene kadar ertlemeniz gerekmektedir.

Altın iğne radyofrekans uygulaması sonrası dikkat etmem gerekenler nelerdir?

Altın iğne radyofrekans uygulama sonrası, o gün cildinize güneş kremi hariç makyaj gibi herhangi bir cilt kapatıcı sürmemeniz gerekir. İşlemden 48 saat sonra ılık su ile duş alabilirsiniz, 48 saat boyunca su değdirmeyiniz.

Altın iğne radyofrekans uygulamasının riskleri var mıdır?

Bu yazımızda anlatılan önlemlere uygun yapılan Altın iğne radyofrekans uygulaması sonrası herhangi bir risk ile karşılaşılmayacaktır. Uygulama sonrası cildin 50 faktörlü güneş kremi ile güneşin zararlı ışınlarından korunması gerekmektedir, korunamaması durumunda ciltte lekelenme oluşabilir.

Altın iğne radyofrekans uygulaması kimler için uygundur?

Altın İğne Radyofrekans

Altın İğne Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması;

Cildin yenilemesi ve kalitesinin arttırılması,
Cilt kırışıklıklarının tedavisi,
Yüz, boyun ve dekolte bölgesindeki sarkmaların tedavisi
Akne (sivilce) tedavisi
Sivilce izi tedavisi
Çatlak tedavisi
Cilt gözeneklerinin küçültülmesi
Cilt sıkılaştırılması
Cilt yağlanma dengesinin sağlanması
Koltuk altı terleme tedavisine ihtiyaç duyulan hasta grubu için uygundur.

Altın iğne radyofrekans uygulaması kimler için uygun değildir?

Eğer, aktif olan bir herpes dediğimiz uçuk durumu var ise, kalp piliniz var ise, epilepsi ya da kanser gibi bir sağlık sorununuz var ise, bir kanama bozukluğunuz var ise, aspirin ya da benzer bir kan sulandırıcı kullanıyorsanız, bir yara iyileşme probleminiz var ise, keloid yada hipertrofik Skar gibi cildin kabarma probleminiz var ise, sedef, behçet yada skleroderma benzeri bir cilt hastalığınız var ise bu uygulama kesinlikle yapılmamalıdır.
Sigara kullanıcısı iseniz, yine işlemden yeteri kadar fayda görmeyeceğiniz için bu uygulama için uygun değilsinizdir.

Sağlıklı ve güzellikler içinde bir hayat dileriz.

TAŞ® Estetik Cerrahi Kliniği
Doç. Dr. Süleyman Taş
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Doğal Güzelliğin Adresi®